De ce preferati animalele de rasa in defavoarea celorlalte?

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

De ce preferati animalele de rasa in defavoarea celorlalte?

Mesajde Inuyasha » Dum Sep 30, 2007 10:00 pm

Hey
Am vazut ca sunt multe persoane care, atunci cand e sa-si ia un animal, prefera unul de rasa. De ce? Animalul e tot animal ..nu conteaza ca are ochi albastri, blana stufoasa sau daca n-are blana deloc. De ce lumea prefera sa dea o gramada de bani pentru a avea un animalut, cand sunt atatea animale care rabda de foame, frig, cruzimea altor oameni.. si au nevoie de ajutorul nostru.

Ps.1 - as vrea sa fac un poll (cat la % dintre persoane prefera animalele de rasa si cat la % dintre persoane nu-s interesati de rasa, ci vor doar sa faca un bine, luand un animal de pe strada)

Ps.2 - http://www.protv.ro/petitie.php
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Oct 01, 2007 1:49 am

Primul raspuns ar putea sa fie asta: pentru ca se poate

adica: daca ti se pune sa aduni jivine de pe strazi, e una, dar daca vezi un anume soi de caine/pisica/vaca baltata, poate ca incepe sa-ti placa (asa, decorativ; pai daca tot e animal de companie?)
ceva on genul afinitatilor (cum e cand iti alegi un partener de viata: intai te hotarasti asupra sexului - alegi barbat sau femeie - dupa care cauti unul care sa-ti placa, desi toate femeile is femei: nu conteaza ca are ochi albastri, blana stufoasa sau daca n-are blana deloc.)

PS 1 - i-ati un caiet si stai intr-o intersectie aglomerata - ai mai multe sanse sa primesti raspunsuri (mai multe decat pe fc)

PS 2 - ai zis o data, ai deschis un tread intreg (si ti-am raspuns acolo numai eu si te-ai ciondanit, pe saturatelea, cu mine)
mai ajunga-ti!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Lun Oct 01, 2007 2:19 am

Dar numai tu esti pe forumul asta?! Poate sunt persoane care doresc sa vorbeasca pe tema asta. Chiar nu mai e nimeni care sa vizioneze threadurile astea?!?
Un animal nu poate fi numit "obiect de decor". Animalul e o fiinta, fiinta ce multi nu stiu s-o pretuiasca.
Chiar mi-ar placea sa stiu criteriile dupa care alegeti un animal. Vreau sa stiu de ce conteaza asa mult rasa. Daca tot iubim animalele, de ce facem diferente? N-ar fi mai bine sa le ajutam pe cele nevoiase?
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Oct 01, 2007 2:47 am

Dar numai tu esti pe forumul asta?!

nu neaparat
Poate sunt persoane care doresc sa vorbeasca pe tema asta.

te-au asaltat raspunsurile? ia zi, cine n-a incaput de mine?
Daca tot iubim animalele, de ce facem diferente? N-ar fi mai bine sa le ajutam pe cele nevoiase?

eu ti-am dat un exemplu, cu partenerul de viata

dincolo de caterinca, ar putea sa fie un punct de plecare: tu de ce nu te mariti cu ultimul boschetar (sa-l iei acasa si sa-l speli, sa-l deparazitezi, sa te ocupi de nevoile si dorintele lui etc)? pentru ca mai e vorba si de confortul tau, nu? nu poti sa te sacrifici de dragul unui principiu oarecare

ei, si daca pentru aproapele tau nu poti sa faci asa ceva, de ce ai face-o pentru animalul de pe strada?
Daca tot iubim animalele, de ce facem diferente?

tu faci, sau nu faci diferente?
N-ar fi mai bine sa le ajutam pe cele nevoiase?

sigur, dar fara sa faci diferente: ia matale si plimba-te din varful copoului si pana in zona industriala si aduna tot ce misca: caini, pisici, sobolani, fara diferente

poti? ai o ferma de zece mii de hectare, sa aduni acolo toata animalele fara stapan din urbea ta? si ai bani sa le hranesti si sa le intretii pe toate? ca daca n-ai ferma si banii, atunci o sa fii silita sa selectezi (aduni numa doi caini, trei pisici si zece sobolani - cum ii selectezi, faci o preselectie, cu finala si cu juriu?) sau iei numa o pisica, pentru ca nu poti mai mult
(sau cumperi cateva gaini, ca asta macar iti dau oua)

in cazul asta nu te mai pripi sa judeci

sau mai bine intreaba-te cum anume au ajuns orasele sa se umple de animala fara stapan - oare nu (in buna masura) din vina milosilor care hranasc pripasitii de prin parcarea lor? si care se inmultesc aiurea si necontrolat, din cauza asta? ca tzaranul nu ia cainele in casa (casa lui, confortul lui), sa-si asume intreaga responsabilitate, ci il hraneste langa bloc, intr-un spatiu comun



si daca vrei sa nu-ti mai raspund, fa o cerere la secretariat
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Oct 01, 2007 8:49 am

In cazul vacilor, porcilor, caprelor si al altor animale folosite in alimentatie e evident motivul pentru care preferam rasa.

In cazul animalelor de companie, motivul in general e un snobism de tarani care se falesc cu animalele lor, oameni care isi iau animale ca sa-i distreze pe ei, nu ca sa aiba grija de ele si sa le ofere si ei ceva in schimbul afectiunii lor, in afara de hrana.

Mai exista si cazul, mai deosebit, al vanatorii, unde anumite rase de caini se preteaza mai bine pentru un anumit gen de vanatoare, la fel in politie, sau salvamar, salvamont etc.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Lun Oct 01, 2007 2:56 pm

Ce comparatie proasta. De ce nu ti-a trecut prin cap sa faci o comparatie cu iubirea de mama pentru copiii ei? Cred ca era mai corect.
Si da, daca mi-ar sta in puteri, as lua toate animalele ..nu numai din copou pana-n zona industriala, ci din toata lumea. Si daca toata lumea ar gandi ca mine si ar lua cate un animal de pe strada, sunt convinsa ca ar scadea considerabil numarul lor.
Cred ca oamenii care-si iau un animal numai de dragul de a se fuduli in fata prietenilor, nu iubesc cu adevarat animalele. Ei le iau numai pentru un motiv egoist.
Oricum, vreau sa cred ca sunt destui oameni care gandesc ca mine ..si pentru care rasa nu reprezinta criteriul cel mai important in alegerea unui animal de companie.
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Oct 01, 2007 3:33 pm

Cred ca oamenii care-si iau un animal numai de dragul de a se fuduli in fata prietenilor, nu iubesc cu adevarat animalele.

da, ai pus puctu la locu lui, si adanc ai mai grait!
cat ti-a luat mah sa elaborezi teoria asta stufoasa? ca m-ai uimit, si ai crescut in ochii mei de nu ti se mai vad capetele
De ce nu ti-a trecut prin cap sa faci o comparatie cu iubirea de mama pentru copiii ei?

pentru ca nici mama nu-si alege copiii, nici copiii nu-si aleg mama

si pentru ca imi place sa cred ca ajutorul pe care il dau este o optiune, nu o datorie
vreau sa cred ca sunt destui oameni care gandesc ca mine

mpai da, sunt multi
dar avand in vedere ca esti cruduta, mie imi place sa cred ca o sa mai evoluezi
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Lun Oct 01, 2007 4:23 pm

Nu m-am referit la "ales". M-am referit la faptul ca o mama nu face diferente intre copii, ii iubeste pe toti la fel.
In fine, cred ca m-am lamurit si cu discutia asta.
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Oct 01, 2007 5:13 pm

te lamuresti cam repede (defapt, cam greu)

ce ma, tu iubesti la fel toate animalele? hai sa reiau tema cu alimentatia: esti constienta ca mare parte din hrana ta a fost puiul mic al cuiva? obisnuia sa respire, sa manance, sa se bucure, sa se joace?
toata pana cand cineva a hotarat ca puiu ala mica trebuie sa moara, pentru ca banii tai cer asta, in folosul stomacului tau

unde iti mai este compasiunea? te mai compari cu o mama? ai putea sa-ti mananci copiii? sau: numai pe unii dintre ei, dar cu conditia sa fie ucisi fara suferinta



(adica nu sustin ca ar fi argumentul suprem, dar cineva care cere tuturor dragoste suprema pentru necuvantatoare ar trebui sa se gandeasca si la soarta idioata a animalelor crescute si ucise pentru hrana omenirii, nu? asa ca nu mai evita subiectul acesta)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Lun Oct 01, 2007 6:29 pm

Eu am facut threadul asta in speranta de a afla de ce oamenii prefera animalele de rasa in defavoarea celorlalte, dar vad ca numai de asta nu se vorbeste.
Da, mananc carne ..dar asta numai pentru ca stiu ca animalul deja e mort. Daca m-as abtine n-ar insemna ca l-as putea invia, ar inseamna doar ca o sa-l manance altcineva. Eu toata viata am trait pe langa un caine sau o pisica, mamiferele is slabicunea mea, dar daca as putea salva o vaca, un porc, etc, prin simplul fapt ca renunt la a manca carne, as face-o.
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Oct 01, 2007 7:17 pm

uite, vezi ca nu te ajuta? ia socoteste: cate chile de carne de porc consumi intr-un an? da' de vaca? da' de pui? ei, toate chilele astea inseamna: cativa pui pe an, un porc la doi-trei ani, o vaca la 5-7 ani (aproximativ, ca nu stiu cat de mancacioasa esti)

iti dai seama cate animale n-ar mai fi omorate pentru traiul tau zilnic? fa tu un calcul, pentru 50 de ani (zicem ca pana la 18-22 te hraneste mamica ta, iar dupa 70 te hranesc copiii tai, deci excludem mofturile - ajung 50)
si sa nu-mi spui ca daca nu le mananci tu, vine altu si le sufleca - "altu" mananca ce ar fi mancat oricum, nu mananca ratia ta
nu mai cumperi, scade vanzarea, scade numarul de sacrificate

sau chiar daca n-ar fi asa, poti sa-ti tii fruntea sus: n-ai participat, nu te-ai infruptat

Da, mananc carne ..dar asta numai pentru ca stiu ca animalul deja e mort

bun, hai sa zicem ca pisica ta (tu esti chinezoaica, da?) moare de suturile lu vecinu de la parter - vii acasa si o gasescti moarta, pe presh

ce faci, o prepari, pentru ca e deja moarta?

tu nu intelegi ca e acelasi lucru? chiar de omori gaina cu mana ta, chiar de rogi pe cinava sa ti-o taie (ca tie ti-e mila, ca ai crescut-o de cand o scos capu din ou), chiar de platesti o firma, un lant de magazine etc sa se ocupe de toata partea murdara

Daca m-as abtine n-ar insemna ca l-as putea invia, ar inseamna doar ca o sa-l manance altcineva.

asta e beton! aplic-o la pisica ta, aplic-o la orice situatie: poi daca n-o violam io, venea altu si o viola

sau: gasesti un om lesinat pe strada - intai il buzunaresti (ca oricum vine altcineva si il buzunareste?), si abia pe urma chemi salvarea?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Lun Oct 01, 2007 7:37 pm

Oamenii nu pot trai fara carne, asta-i adevarul. Bine, sa spunem ca as renunta la asemenea "placeri" (eu si altii ca mine), dar ce crezi ca ar rezolva asta? Tot ce s-ar intampla ar fi sa scada preturile la carne, iar oamenii (cei care nu pot renunta la asemenea hrana) ar cumpara si mai multa. Adica, daca e s-o luam drept, is unii oameni care-s innebuniti dupa carne ..daca ar putea, ar manca carne de 3 ori/zi, dar probabil nu toti au bugetul necesar pentru asta. Poate gresesc, nu zic nu ..poate doar prin faptul ca consum ocazional carne, ma fac vinovata, dar sunt situatii cand pur si simplu nu poti evita asta.
Si dupa cum am zis, eu mereu am trait in preajma unui caine, pisici ..am ajuns sa ii cunosc atat de bine, incat uneori am impresia ca singura diferenta dintre noi si ei e faptul ca ei n-au capacitatile noastre intelectuale si nu pot vorbi. Numai cine traieste langa un animal poate sa inteleaga asta. Cunoscandu-i atat de bine, pur si simplu am ajuns sa cred ca-i o adevarata crima sa le iei viata. C-o vaca/porc n-am trait niciodata, dar daca as fi facut-o, sunt convinsa ca m-as fi revoltat la fel de tare.
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Oct 01, 2007 7:43 pm

singura diferenta dintre noi si ei e faptul ca ei n-au capacitatile noastre intelectuale si nu pot vorbi

da, cam asta e diferenta
(nah, ar mai fi vreo cateva diferente, da' creca nu e cazu sa ne mai batem capu)

io zic sa mai exersezi, ca nu se pupa: scaderea vanzarilor cu scaderea preturilor si pe urma cresterea vanzarilor (pentru ca ar cumpara calicii aia care nu-si permit acuma, ca e pretul mare) si ramanerea pretului micmicmic
C-o vaca/porc n-am trait niciodata, dar daca as fi facut-o, sunt convinsa ca m-as fi revoltat la fel de tare.
pai nu te opri, fa-o si pe asta: traieste si c-o vaca/porc, casa posa te revolti integral
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Lun Oct 01, 2007 7:52 pm

Bine, mersi pentru sfat
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron