Phoenix

Forumul asociat fanclubului Phoenix

Phoenix

Mesajde svengali » Dum Oct 05, 2003 7:23 am

Iaca am nimerit aici din greseala si m-am gandit ca daca tot e loc de dat cu parerea pe teme muzicale, n-ar fi rau sa-i amintim pe cei de la Phoenix.
Intai de toate nu stiu nici pana in ziua de azi daca a avut intr-adevar loc vreodata mega-giga-tera-concertul "Phoenix-40 de ani" (dupa cunostintele mele ar fi trebuit ca evenimentul sa se intample vara trecuta).
Asa, in al doilea rand, pana la urma Covaci si Baniciu sunt prieteni la catarama sau nu ?! Adecatalea, le-a venit mintea la cap ?!
In al treilea rand, ma gandeam daca le-ar putea cineva da de treaba in ideea de-ai retine de la concerte... tot mai apoase si mai monotone (cand eram inca student a avut loc un concert Phoenix-Talisman de care prefer sa nu amintesc). Din pacate nu-s singuru de parere ca majoritatea concertelor lor de dupa '94 au stirbit treptat din memoria Phoenixului de odinioara. Nu de alta, dar pe drept cuvant foarte tanara generatie s-ar putea intreba intr-o zi (urmarind un atare concert), "cine dracu sunt astia si de ce face tata atata tamtam pe seama lor ?!"
In al patrulea rand mi-e ciuda ca n-au avut noroc si ca nici macar in Romania nu mai au prestigiul ce l-ar merita, ca sa nu mai vorbim ca afara nu sunt cunoscuti deloc. Nu mica mi-a fost totusi mirarea sa gasesc un mesaj pe un forum de pe audiogalaxy acum 2-3 ani in care un flacau din state ( nu roman !!!) constatase ca exista si o trupa phoenix romaneasca... si vorbea in niste termeni despre muzica lor de sa pui mesaju' in rama si sa-l trimiti la academia romana !
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde nocturna » Lun Oct 06, 2003 12:59 pm

1/mega-tera-galactico concertul "Phoenix-40 de ani" a avut loc, iar de la el au mai avut loc si altele, ultimul chiar pe 28 sept daca nu ma insel.
2/cei de la Phoenix au fost amintiti pe acest forum si aici, dar in special si cel mai mult pe forumul "Rock romanesc", consider eu ca locul de onoare acolo il ocupa.

la concerte... tot mai apoase si mai monotone

s-a mai discutat despre asta, iar pretentiile de "concerte ca acum 20-30 de ani" sunt usor ridicole.

un concert Phoenix-Talisman de care prefer sa nu amintesc

mai lasati perioada Phoenix cu Tavi Colen solist. a fost scurta si s-a dus. va agatati de toate prostiile cu disperare, iar la o adica Colen nu-i asa rau ca solist. mai nou, ca solist la Phoenix activeaza Bogdan Bradu. categoric se vor gasi carcotasi sa conteste si aceasta alegere.

"cine dracu sunt astia si de ce face tata atata tamtam pe seama lor ?!"

"cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia". in ciuda aparentelor inselatoare, tanara si foarte tanara generatzie stie, in primul rand, cine a fost Phoenix.

In al patrulea rand mi-e ciuda ca n-au avut noroc...nici macar in Romania nu mai au prestigiul ce l-ar merita

iar iti faci griji aiurea. ce insemna n-au avut noroc? prestigiul ce il merita il au si-l vor avea oricat de "apoase si monotone" vor fi concertele de acum inainte, cat vor mai fi.

ca sa nu mai vorbim ca afara nu sunt cunoscuti deloc

ba pardon, sa-mi fie cu iertare dar te inseli. "un flacau din state" categoric nu-i un exemplu concludent, ba e chiar foarte prost ales, iar 'afara' nu inseamna doar state.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

hmmm

Mesajde svengali » Lun Oct 06, 2003 1:34 pm

Tanti Nightwish, daca imi permiti sa-ti spun asa :D (sper ca am inteles corect si esti fata:)), mi se pare ca esti cam incisiva si ma judeci pe nedrept.
Inainte de-a fi carcotas, sunt un fan devotat al fenomenului Phoenix de numa vreo 10-11 ani (si-i mult a dracu daca tii cont ca am 25 de toti). Diferenta intre un fan si un "wacho fan" e ca un fan adevarat e obiectiv, iubeste si critica atunci cand e cazul. Prin urmare, nu aveam pretentia concertelor de acu 30 de ani (pe care oricum nu le-am "vazut" decat in poze si in fragmente video de cate 2-3 min), aveam doar dorinta de-a reveni Baniciu la Phoenix si de-a nu mai sbiera Nicu Covaci ca un barzaune cand nu mai poate :D.
Sigur, imi vei spune ca anumite lucruri nu mai pot fi ASA CUM SUNTEM NOI OBISNUITI SA LE STIM... si e adevarat... nici io n-as putea face din nou liceul... dar era doar un vis ;)
Mai apoi, relatarea cu "flacaul" se voia a fi "cu o floare-doua..."
deci era un exemplu pozitiv dar si un semnal de alarma.
Nu in ultimul rand... aici in germania (tara de adoptie a membrilor cu exeptia lui Baniciu) n-a auzit nici dracu de ei, din pacate... poate n-am intrebat io pe cine trebe (desi am un sef hipiot de vreo 45 de ani :D).
A mai existat si rumoarea cum ca prin '75 Norocul Inorogului a intrat in European Top10 si ca alaturi de piesa "Girl with the pearls hair" a formatiei Omega a fost singura melodie ce-a spart cortina de fier... zvon totusi neconfirmat (au mai zis unii ca rusii nu au trecut granita in '68 fiindca le topea unii tancurile cu laseru :D:)), da mai ramane si asta de vazut). Aici sunt carcotas, recunosc, dar daca tot mi se pune o eticheta cel putin sa ma fac demn de ea ;)
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde nocturna » Lun Oct 06, 2003 1:54 pm

la ultima prezentza pe teveu a formatiei Phoenix a fost prezent si Mircea Baniciu. prezent de asemenea si in concert. dar hai sa-ti spun un secret, si Baniciu, ca si Covaci, a imbatranit. rata, viteza si efectele fiind aproximativ aceleasi, iar piesa de au desfasurat-o in cadrul emisiunii, laiv si in direct, a fost in mare parte interpretata vocal de mult mai foarte tanarul Bogdan Bradu.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

ok !

Mesajde svengali » Lun Oct 06, 2003 2:06 pm

In principiu nu am nimic impotriva reimprostapatarii formatiilor ;)
Acum realizez ca de fapt asistam la o transformare a Phoenixului dupa cum s-a intamplat cu alte zeci de formatii din vest ... Drifters, Deepe Purple, Black Sabbath, chiar Manfred Mann (c-o amintisem pe threadu cu Elvis). Ar trebui totusi la un moment dat (daca formatia va dainui si se vor mai schimba din membri) sa apeleze si ei la formule de genul "the real Phoenix" (asa cum s-a facut cu "the real drifters"), pentru a face diferenta intre compenenta initiala si cele ulterioare. Pe de alta parte, oricum LP-urile scoase de Phoenix inainte de '78 sunt oricum in componente diferite ;)
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

phoenix este as zice o trupa clasica moderna romaneasca

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 01, 2004 12:33 pm

adica moderna cai din secolu XX si clasica din cauza ca sunt prezenti de asa demult timp.
Zic ca sunt prezenti cam tot de cand este si metallica.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Salutare la toatã lumea ...

Mesajde Mîtiu Ioan » Lun Ian 05, 2004 3:26 pm

Salutare la toatí£ lumea de pe-aici - asta de inceput. ;)

Am si eu o curiozitate apropo de Phoenix - e adeví£rat cí£ au avut demuuuult de tot ceea ce s-a considerat practic primul videoclip romanesc, care a ajuns pe furish la nu shtiu ce festival din Stockolm prin '68-'69 ?

Am o informatzie despre asta shi sunt curios dací£ e doar o legendí£ urbaní£ sau mai shtie cineva ceva despre asta ...

Toate cele bune
Mîtiu Ioan
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Lun Ian 05, 2004 3:20 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde bazac » Joi Mar 17, 2005 3:37 am

Oameni buni,

Nu prea stiu ce e Phoenix AZI, da' cand eram eu student in Timisoara, la inceputul anilor 70, era eun delir Joia, Sambata si Dumineca, la sala Lira din Piata Maria.

Peste 1000 de persoane dansau de le mergeau fulgii pe "Nunta" sau "Negru Voda"

Ce solo-uri de chitara, tobe, bass... Ce vremuri...
.
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde pacha » Lun Mar 21, 2005 1:10 pm

Corect boierule !
ne bucuram de ce aveam si Phoenix nu erau cei din urma.
Mama ce mai ascultam la " Fata morgana ".Dupa revolutie nu am auzit-o niciodata.
P.S.Consider ca Baniciu dus un pic cu pluta, de aceea se intelegea lumea mai greu cu el.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Niemen » Mar Iun 26, 2007 11:26 am

I'm Japanese and live in Japan. I have a East Europian Rock website. because I love Romanian groups. Please look. http/easteuro.hp.infoseek.co.jp (sorry,Japanese only!)
Niemen
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iun 26, 2007 11:04 am
Localitate: JAPAN

Mesajde piskeshu » Mar Iun 26, 2007 11:56 am

Thank you very much, we enjoy looking at strange signs.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

foto

Mesajde ivone » Dum Iul 08, 2007 3:33 pm

cine vrea sa vada poze cu Phoenix facute ieri, 7 iulie, la Romexpo, gaseste la http://www.carteadenisip.ro (galeria foto)
ivone
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Apr 23, 2007 10:01 pm
Localitate: PLOIESTI

Mesajde Adi Sabau » Sâm Oct 13, 2007 10:41 pm

Phoenix a fost si este o trupa de referinta pentru muzica romaneasca. Acu' ce facem .. ne criticam propriile valori ..?? (si-asa putine ..!!)
Avatar utilizator
Adi Sabau
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Oct 07, 2007 11:00 pm

Mesajde pacha » Lun Oct 15, 2007 1:35 pm

Timisoreanule! :)
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Adi Sabau » Lun Oct 15, 2007 1:59 pm

Mda ... sigur ca sunt subiectiv .. dar tra' sa recunosteti ca am dreptate! N-as zice nimic daca ati comenta subiectul Cargo, Pro Musica, Shamballa, Blazaj, Bio, Implant pentru refuz, tra la la ... Exista impotriva trupei Phoenix un soi de tendinta de marginalizare .. poate din cauza ca inca mai canta ..! .. si poate pentru ca au plecat din tara atunci cand romanii aveau nevoie de ei. Dar, daca ne amintim in ce conditii au cantat in perioada veche, parca le-as da dreptate. Probabil ca multe trupe de azi ar fi procedat la fel ... daca ar fi putut si ar fi avut curaj.
Avatar utilizator
Adi Sabau
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Oct 07, 2007 11:00 pm


Înapoi la Phoenix

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori