Presa in diagonala

un alt fel de a conduce, un mod similar de a ne lasa condusi: informarea poporului

Presa in diagonala

Mesajde eliana » Mie Iul 01, 2009 8:37 am

Revista presei. De asemenea ma gandesc la eventualele comentarii pe marginea articolelor, care sa curga tot pe acest thread.

Die Presse: Romania ramane blocata in capcana saraciei si din cauza imbatranirii populatiei



Criza economica si imbatranirea populatiei inrautatesc situatia sociala in Europa de Est, un exemplu in acest sens fiind Romania, unde efectele evolutiei demografice precare vor fi resimtite abia peste cateva decenii, comenteaza cotidianul austriac Die Presse intr-un amplu material.

Potrivit NewsIn... jurnalistii austrieci de la Die Presse au realizat un reportaj...
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Mie Iul 01, 2009 9:06 am

efectele declinului demografic incep sa se simta chiar de acum. momentan in scoli si facultati, in curand si pe piata muncii. eh o sa importam chineji si indieni :p
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Mie Iul 01, 2009 9:11 am

deja importam chinezi. nu stiu de indieni, dar de primii e plin bucurestiul. :)
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Shaki » Mie Iul 01, 2009 9:22 am

cred ca e un fenomen prezent in toata europa

ah... tot din cotidianul, apropo de campania la care am participat si eu. un interviu cu un dj de origine britanica, locuitor al preafrumosului meu orash :D

http://cotidianul.ro/un_englez_la_bucuresti_suv_ul_este_o_adevarata_metafora_a_capitalismului_in_romania-90191.html
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Daimon » Mie Iul 01, 2009 9:48 am

asta are sau avea "emisiune" saptamanala prin b52 parca. disco circus ii zice

Nu voiam să fiu prins in capcana unui job convenţional in Anglia şi pentru că m-am entuziasmat de posibilităţile pe care le-am văzut aici.
daca esti degrevat de grijile cotidiene legate de ce o sa manci maine, jungla asta de pe la noi cred ca e fani (aia de la mine cel putin :p). mai ales pt unu crescut in cine stie ce orasel conservator
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Lun Iul 06, 2009 10:21 am

si cam asa merg lucrurile pe la noi:

Ridzi (D-na Ministru la Sport) a tocmit doi zugravi pentru Polivalenta
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde eliana » Mar Iul 07, 2009 8:22 am

Parerea unui jurnalist de investigatie: Decat in media, mai bine incercati alt domeniu


Tiberiu Lovin, jurnalist de investigatie, arata ca situatia mass-mediei din Romania nu este deloc prea roz.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Mar Iul 07, 2009 8:37 am

hmm... nu cred ca ar trebui neaparat sa le plangem de mila. oricum in jure de 80% sunt din punct de vedere profesional la fel de jurnalisti ca orice om care a terminat clasa a IV-a si stie sa scrie.

jurnalistii sunt exceptii in ro, dar e plin de scribalai, copiatori, plagiatori etc
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Mar Iul 07, 2009 9:12 am

e o meserie, nu toti sunt profesionisti.

ce-i mai rau e ca asta nu se petrece numai in media, ci in Romania peste tot. la limita legii, si a respectului fata de oameni.


ce limita? uneori in afara, ca am recitit si parea dubioasa formularea.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Shaki » Mie Iul 08, 2009 9:27 pm

aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde eliana » Joi Iul 09, 2009 12:55 pm

China Muslims Target of Deadly Riots

in romana:

Revoltele de duminica de la Urumqi, capitala provinciei Xinjiang, regiune autonoma cu majoritate musulmana din nord-vestul Chinei, s-au soldat cu 140 de morti si 828 raniti, potrivit unui bilant provizoriu.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Invincible » Dum Iul 19, 2009 1:23 pm

Ia uite, moshule, ce [color="Blue"]poveste frumoasa![/color].

Sa iei lectii, sa fii un mosh veritabil. :D
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Daimon » Lun Iul 20, 2009 9:37 am

The Observer: Revoluţia din 1989 pare mai degrabă o lovitură de stat condusă de cel ce i-a urmat lui Ceauşescu, Ion Iliescu

www.cotidianul.ro

oricum nu mai prea crede nimeni in povesti cu revolutionari.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Mie Iul 29, 2009 4:09 pm

Vanish, un sistem prin care datele online se autodistrug

In Vanish, noi incercăm să le oferim utilizatorilor control asupra timpului de viaţă al datelor lor stocate in nori sau in web. Mai exact, Vanish se asigură că toate copiile unui mesaj criptat cu Vanish - chiar şi copiile arhivate de către servicii intermediare - nu vor mai fi disponibile după un anumit timp. Tot ceea ce trebuie să facă utilizatorul este să cripteze datele - precum e-mailuri, documente in Google Docs, mesaje in Facebook etc. - folosind Vanish inainte să le trimită la site-ul web, specificand un timeout pentru aceste date.



NB: norii (informatici) la care se face referire, in original "cloud computing" este un termen asimilat serviciilor oferite via internet:

"Cloud computing is a style of computing in which dynamically scalable and often virtualized resources are provided as a service over the Internet.[1][2] Users need not have knowledge of, expertise in, or control over the technology infrastructure in the "cloud" that supports them." (wiki)
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde eliana » Lun Aug 03, 2009 9:45 am

aflam de o noua reformare a sistemului de invatamant, referitoare la BAC:

Prima etapă se desfăşoară pe parcursul clasei a XII-a şi presupune evaluarea unor competenţe, cum sunt cele de comunicare in limba romană sau in limba maternă, competenţe digitale şi evaluarea competenţelor lingvistice. Această din urmă evaluare se va finaliza cu obţinerea unui Europass, a unui certificat european care atestă diferitele niveluri de cunoaştere a limbii străine.


A doua etapă este examenul propriu-zis de Bacalaureat, care constă in trei probe scrise, patru pentru cei care studiază şi limba maternă. Limba şi Literatura Romană, comună pentru toată lumea, Matematica obligatorie pentru cei care fac secţiile ştiinţifice, respectiv Istoria, obligatorie pentru cei din zona socio-umană. Cea de-a treia probă va fi la alegere din ariile curriculare specifice.

Alte propuneri pentru Codul Educaţiei vizează eliminarea tezelor cu subiect unic, introducerea unui test internaţional la clasa a IV-a, reducerea numărului de ore pe săptămană, evaluarea manualelor de către Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei şi reducerea numărului de ani la Şcoala Postliceală.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Lun Aug 03, 2009 10:48 am

Legat de testarea pe calculator, se vrea ca in maxim un an, toate unităţile şcolare să fie dotate cu calculatoare şi să aibă conexiune la internet", a precizat vicepreşedinte FSLI, Simon Hăncescu.
alt destept. sunt scoli care se darama, sunt scoli care n-au curent, instalatii sanitare sau incalzire si ei ii trebe internet.

numai brambureli scoate tanti mionistresa. e drept ca pentru o parte din ele poate nu e ea de vina si primeste directive de la UE si tre sa se adapteze la miscarile alora.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Mie Aug 19, 2009 11:41 am

una rece una calda...

Dati un leu pentru… Ciomu


fiecare bucurestean va plati cate un leu in contul despagubirilor pe care ar fi trebuit sa le plateasca dr. Ciomu victimei pe care a nenorocit-o pe viata. Instanta a stabilit cuantumul acestor despagubiri la suma de 500.000 de Euro. Mult, putin, nu comentez. Ideea este ca asta e suma si ca medicul ar fi trebuit sa plateasca. Problema este insa ca Ciomu (cacofonie neevitata, uite-asa, de ofuscare!) nu are de unde sa dea acesti bani si, prin urmare, articolul afirma ca ei vor fi platiti din conturile Primariei Capitalei, in ograda carora se afla spitalele, inclusiv cel in cadrul caruia profesa, daca se poate spune asta, doctorul amintit. Articolul se incheie cu mentiunea ca Municipalitatea va plati acesti bani in mai multe transe, prin bugetul spitalului Dr. Burghele.



un ALT articol interesant este asta: Posturile OTV si DDTV, amendate de CNA.


cu naduf, ca merita. sa-i aduca si-n faliment, daca e cazul.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde anjin-san » Mie Aug 19, 2009 12:06 pm

bre, nu stiu cat de demna de incredere e sursa sau ziarul, dar daca este adevarat mi se pare deja ridicol, adica inca o dovada de prostie si indolenta din partea FRF-ului: http://www.click.ro/Sport/i-am-prins-frf-nu-stie-regulamentul-fifa
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mie Aug 19, 2009 1:37 pm

frf nu e nici macar constituita legal deci...

iaodi: ddtv si otv sunt constant amendate, dar am impresia ca sunt amendate asa de ochii lumii, cat sa nu fie nevoiti as inchida sandramaua. sau ma rog.. probabil ca sunt destui care ar spune ca inchiderea lor ar incalca grav libertatea de exprimare bla bla
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde kant emir » Joi Aug 20, 2009 2:27 am

de pe un alt forum am cules stirea ca Steve Vai vine in Romania, la Cerbul de aur

dar nu asta vreau sa va spun, ca asta este o stire care paleste in fata prezentarii (in minunea numita gardianul) pe care i-o face Corina Stoica
Cerbul de Aur, mancat de rugina. O trupa destramata, un chitarist obscur si un cantaret uitat de public vor canta pe scena din Piata Sfatului
...
Cat despre Steve Vai, este tocmai genul de artist despre care vorbeam mai sus, popular in randul ascultatorilor de chitara rock si cvasianonim pentru publicul Cerbului de Aur. Chitarist de cariera, Vai a colaborat cu Whitesnake, Alice Cooper sau Ozzy Osbourne si are, desigur, fanii sai, insa niciodata nu a reusit sa depaseasca marele prag catre celebritate la nivel mondial
...


si poate ca nici aceasta gugumanie (in definitiv, o paţachina a condeiului scoate o perla intr-o gazeta de scandal - ce mare smecherie? banal si previzibil) n-ar fi demna de comentat, dar toanta (sa ma ierte ca o laud asa de fatis) nu s-a multumit cu comentariile pe care le-a incasat pe spatiul virtula al gazetei, ci a mai si insistat pe blogul propriu (ca doar are si blog, ce pana ei!):
insasi corina scrie:...In titlu l-am numit pe acest Vai "chitarist obscur". Cred ca cititorii nici nu s-au obosit sa consulte DEX-ul ca sa inteleaga exact ce am vrut sa spun. Steve Vai o fi un mare chitarist, asa cum Vangelis este un maestru in muzica spatiala. Dar Steve Vai nu este o celebritate la nivel planetar, cunoscuta de publicul larg, asa cum, de exemplu, nici Vangelis nu este. Spuneti-mi mie, s-ar fi isterizat cineva de bucurie daca TVR il chema pe Vangelis sa cante la Cerb?
...
Poate cineva sa-mi explice DE CE PRIMARIA BRASOV PARTICIPA LA CERBUL DE AUR CU 3 MILIARDE DE LEI VECHI si in acelasi timp da oameni afara? Poate cineva sa-mi explice DE CE TVR ANUNTA CU REGRET IN SUFLET CA TREBUIE SA CONCEDIEZE DIN ANGAJATI, DAR GASESTE BANI PENTRU STEVE VAI SI ALTII? Povestea asta va face subiectul unei anchete in Gardianul.


sau poate nici asta n-ar fi suficient? pai ia sa vedem cu ce se apara ea, dulcea noastra corinuta, de hohotele si de rosiile si de toate celelalte pe care le primeste de la generosii cititori (nu zicem de injuraturi, ca pe alea le modereaza din start, singurica recunoaste):
tot ea scrie:...
Britney Spears... E adevarat, canta pentru un anumit segment de oameni, dar pentru un segment foarte mare! Si chiar daca restul nu o asculta si nu sunt fani ai muzicii ei, cel putin o cunosc! O cunoaste o planeta intreaga! Practic, nu ati inteles mare lucru din ce am vrut sa spun, iar eu sunt convinsa ca am fost suficient de clara. Rezulta ca nu aveti capacitatatea sa intelegeti, asa ca nu va mai obositi
...
nu ma consider deloc "speciala si fina" ca ascult Vangelis, pur si simplu il ascult si gata. Iar exemplul meu cu Vangelis cred ca a fost destul de prost ales, pentru ca Vangelis chiar este cunoscut fata de distinsul Vai Vai Vai, pe care continuu sa-l consider un obscur indiferent cat ma veti mai injura aici sau pe forum la Gardianul. Este un obscur, cu sensul de putin cunoscut. Ori TVR anunta pompos in comunicat ca la Cerbul de Aur vin "vedete internationale". Steve Vai este un artist de nisa, nicidecum nu poate fi numit vedeta internationala. Vedete au venit la Cerb cu ani in urma - Diana Ross, Ray Charles, Kenny Rogers si atatia altii, de care a auzit toata lumea asta...In fine, nu ma mai explic atat, cred ca e suficient...
...

Hai ca la inceput ma agitam sa explic, dar acum deja ma distrez, sunteti incredibili! ]Cine a vrut sa inteleaga a inteles, cine nu, ramane batut in cap.[/B]
...
Dragi anonimi, va multumesc pentru atentia/injuraturile acordate, nu ma asteptam ca eu, o obscura mai obscura decat maretul Steve Vai :-))) sa starnesc atata patima in randul sobolanilor de net/roacherilor sensibili. Eu mai am si alte treburi, asa ca va mai astept cu injuraturile si maine, cand articolul despre idolul vostru va aparea in Gardianul, din nou, de data asta si pe print. In ce priveste cuvantul "obscur", caci el a fost cel care v-a transformat in niste caini cu bale de turbare la gura, nu va spun daca apare si maine in titlu sau nu. Va las in suspans, la naiba! :-))) O seara superba sa aveti!

P.S. Celor care injura si celor carora balele le curg atat de rau incat mi-ar murdari frumusetea de blog,nu le-am dat accept la comentarii.Si nici n-o sa le dau. Mai e o categorie: cei care nu scriu corect romaneste, dar presupun despre mine ca nu stiu sa scriu sau ca n-as intelege un text in engleza. Nici astia n-au ce cauta pe aici; poate cand vor invata sa scrie.


mie mi-a trezit amintiri duioase (gigicifre, jeleu si alti forumisti care o tin pe-a lor, in hatisul tesut de dusmanii cei rai: va las, eu mai am si alte treburi, faceti-va rost de o viata; a, si invatati romaneste, ca nu prea va descurcati, pe cand eeeeuu...), altora le-a trezit ... nu stiu exact ce anume, ca s-au oferit s-o ia si de nevasta pe-acolo



dar am impresia ca n-am postat in locul potrivit
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Joi Aug 20, 2009 10:34 am

eh....gazetaria noastra...doare.

vrei sa facem thread de faux-pas-uri gazetaresti?
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Joi Aug 20, 2009 10:52 am

pai acolo putem baga cam toata revista presei :D:

dar e o idee :)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Joi Aug 20, 2009 11:13 am

ei bine, nu. te inseli.

una e sa anunti schimbari economice si/sau sociale. sa evidentiezi un articol placut si bine scris, ce se incearca intr-o revista a presei. si alta e sa spui ca TOTUL e naspa. :P
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Vin Aug 21, 2009 4:11 am

Mi se contureaza tot mai limpede nevoia unui tread pe care sa colectionam comentarii la diversele articole din presa, emisiuni, bloguri sau alte minunatii prin care cate o somitate d'asta de-a noastra se adreseaza maselor

astazi am gasit asta:
Cum am ajuns sa imi placa Vali Vijelie?
Cineva, Joi, 20 August 2009, 19:21
(Pentru Domnul Simonca)

Cu siguranta ca toti am auzit de acest personaj, chiar daca nu i-am ascultat vreodata muzica infecta. Domnul Vijelie are mult aplomb la romani. La cei mai multi, bineinteles. Scurs dintr-o societate croita dupa faptura lui, Vali Vijelie canta la paragheliile cu nunti si botezuri din tara asta fara sa plateasca un ban la stat. E, cum s-ar zice si dupa culoarea pielii, la negru. Pentru autoritati, maneaua nu cotizeaza. Nu cred ca aceasta reprezinta pana la urma problema mea sau a noastra, cei care nu lucram in administratia de stat.
Vali Vijelie s-a incununat ca regele muzicii de pahar, iar, pe langa faptul ca este tare agramat si fara scoala, Vali, fireste, are o imagine foarte buna despre el insusi. Ii plac masinile de lux, casele mari, excursile scumpe, ca tot omul. Poate de aceea unele posturi ii dedica lui si celor de teapa sa emisiuni intregi. Este grobian si sincer. Marlan si simpatic, in sensul smecheresc al cuvantului. Multi simpatizeaza cu firea lui din topor, perfect nesfeluita, cu felul frust in care s-a realizat in viata. Desi cat se poate de troglodit, Vali, epitom al intregului norod, este, cum s-ar zice, un hedonist de mare calibru: si nici nu ascunde ca ii plac banii, banii care aduc bunuri mobile si imobile, conturi uriase si imense satisfactii in plan personal. Gagici si bairam!
Nu incape nici cea mai mica indoiala ca Vali V. reprezinta, din punctul de vedere al domniilor Patapievici, Liiceanu, Mircea Mihaies et al., omul de gloata, individul decerebrat si degradat al umanitatii noastre tarzii. Sa nu fim de acord cu rictusul lor chinuit atunci cand ne confruntam cu tipologia de mai sus?
Ca domnul VV sunt multi, pe o treapta mai inalta a scarii abjectiei, in politica romaneasca. Sunt numerosi demnitari ce, in ciuda unui vocabular mai cizelat si a catorva idei de buzunar iscusit alese, impartasesc valori foarte asemanatoare cu domnul Vijelie. Ii zic domn, deoarece daca putem sa zicem "domnul Mazare", presupun ca domnul Vijelie nu suna a sacrilegiu.
Floarea intelighentiei romanesti se intovaraseste, data fiind conditia slujbelor la stat pe care le detin, cu politicieni de teapa lui Vijelie. Vanghelie, Vadim, Becali, ma intelegeti la cine ma refer? Doar domnii TRU si Cristian Preda, adevarate somitati in spatiul nostru intelectual, nu sunt intamplator colegi cu domnii enumerati mai sus. Cu ceva noroc, ar fi putut fi colegi si cu domnul Vijelie in Parlamentul Europei.
Dar ramane un aspect, un pinten in calcaiul lui Ahile: daca le citesti cartile, articolele, publicatiile, etc. intelectualilor-politicieni – acesti filosofi, erijati utopic in regi – un rigid simt al demnitatii ultragiate, al moralitatii intransigente, al elevatiei culturale care isi asuma merite nemaipomenite transpar din discursul lor. Dupa cazul de anahoreza culturala din "Zbor in bataie sagetii", dupa vocea moralist-inchizitoriala, fara nuante, fara ocolusuri din "Apel catre lichele", dupa articolele vitriolante si dure ale altora din acelasi grupuscul select, prezenta fizica a unor insi ca domnii Vijelie, Vanghelie, Vadim ar trebui sa trezeasca fie oroarea, fie resemnarea in fata turpitudinii pana si unui fidel cititor al operelor domnilor Patapievici, Liiceanu, TRU, Tismaneanu, Preda &Co. Conform nivelului de asteptari al acestor respectabili domni, orice partizanat cu oameni dubiosi si nuli pare a fi exclus.
In realitate, lucrurile ne pun serios pe ganduri. Aici simtim pintenul care stapunge carnea virgina. Stim ca intelectualii pot construi, tese si prepara palate de concepte, broderii de haine, festinuri de teorii si principii, iar, in viata reala, intelectualii sa fie homeless, dezbracati si cu burta goala. Aspira si ei, ca tot omul, la exact aceleasi lucruri ca domnul Vijelie, insa cu mai mult rafinament, subtilitate, in numele unei morale de vorbe, de fapt, ce mai tura-vura?, vor si ei ce are domnul Vijelie, dar pe merit.
Si atunci se aciueaza pe langa mari fete in stat, si, cu profunzimea inscrutabila a mestesugului limbii, ocupa pozitii inalte, de consilieri, presedinti de institute, sefi de cancelarii si tot asa. Ani intregi. Doua mandate, in situatia cea mai optimista. Suficient timp ca sa facem plinul.
2000 de euro de la Universitate, 10000 de la Parlamentul Europei, 30000 drepturi de autor, cateva mii datorita prezentei la televizor intr-o emisiune fara rating, sute de diurne, etc. plus beneficiul de a face networking la nivel inalt. Totul in numele principiilor, pentru Zeus!
Case, masini, burse, execursii platite de stat, conturi grase, dincolo de fatada! Principii si valori, aici, pe scena!
Recunoasteti similitudinea, in esenta, cu domnul Vijelie?
Dar luati aminte un fapt: Vali Vijelie nu se ascunde, nu pozeaza, nu apara valori. El este simplu, din popor. Masca lui nu exista. Mitocania grotesca si sinceritatea primitiva ii tin loc de persona.
Intr-un fel, nu ne poate pacali. Si nici nu vrea sa o faca. Nu dezamageste, fiindca nu detine stachete
. De fapt, distreaza. E inofensiv. E ghidus, e de panarama, e omul din spatele principiilor si a fanteziilor retorice livresti. E ca ei, dar, prin comparatie, fara suprastructura!
De aceea poate domnul Vijelie mi-a devenit un pic simpatic. Nu insa si muzica lui.



care comentariu comenteaza articolul Patapievici, Băsescu şi ura, al lui Ovidiu ŞIMONCA, din Observatorul Cultural


plecaciune, nea Cineva, plecaciune!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Vin Aug 21, 2009 7:07 pm

trist si ingrijorator daca am ajuns sa avem valori desprinse din rationamente de tipul celor al bloggerului de mai sus. nu mi se pare amuzant sau laudabil nici o secunda.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Sâm Aug 22, 2009 8:35 pm

Shaki scrie:trist si ingrijorator daca am ajuns sa avem valori desprinse din rationamente de tipul celor al bloggerului de mai sus

cu ce sa te momesc, sa fii ceva mai explicita? ca n-am inteles cine te-a intristat si ingrijorat
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Sâm Aug 22, 2009 8:39 pm

angrijorato bloggeru.


umila mea opinie: bloggerul are pe undeva dreptate. mai bine sinceritatea decat mascarada.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Shaki » Sâm Aug 22, 2009 8:46 pm

prefer intelectualii cu greselile lor, decat grobienii sinceri
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde pacha » Sâm Aug 22, 2009 9:17 pm

cred ca sunt de rahat ambele categorii. pacat ca sunt ai nostri.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Aug 23, 2009 4:30 am

prefer intelectualii cu greselile lor

a, da

dar atunci cand scolirea mintii nu-i decat un mijloc prin care sa-ti camuflezi intentiile, sau sa le dai un alt nume (i po cri zi eeeeeeeee!), nu prea mai face multi bani

si asta fara sa insemne ca e de preferat sa-ti populezi viata cu neciopliti, nici vorba! doar ca simpla sinceritate (a oricui, nu neaparat a manelistului) este de preferat sofisticatei si lustruitei făţărnicii (de asemenea a oricui, dar mai cu seama a celor ce sunt in postura de a influenta opinii)

de principii este vorba
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Media

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori