cuptorul cu microunde

Mesajde helga » Sâm Iul 04, 2009 8:57 am

da, de acord. si mie mi se pare un accesoriu pentru lenesi. sau pentru cei care nu stiu sa gateasca. sau pentru studenti. mai ales studenti. :D
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Mesajde pacha » Sâm Iul 04, 2009 10:49 am

mie asta mi se pare mai ciudat:

"celulele defecte nu se cauta unele pe altele. defectiunea consta in dereglarea ciclului mitotic si se inmultesc necontrolat rezultand o tumoare. adica o ceula dereglata poate da nastere unei tumori, unei agomerari de celule canceroase."

:)) :))
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde helga » Sâm Iul 04, 2009 10:52 am

de ce ciudat?
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Mesajde pacha » Sâm Iul 04, 2009 12:52 pm

pai nu nam inteles nimic! ~p
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde helga » Sâm Iul 04, 2009 1:05 pm

pacha scrie:mie asta mi se pare mai ciudat:

"celulele defecte nu se cauta unele pe altele. defectiunea consta in dereglarea ciclului mitotic si se inmultesc necontrolat rezultand o tumoare. adica o ceula dereglata poate da nastere unei tumori, unei agomerari de celule canceroase."

:)) :))


adica celulele nu striga una dupa alta ca sa formeze o tumoare. tumoarea apare cand o celula bolnava mintal uita ca mai trebuie sa si ia o pauza si se inmulteste intr-una.:D celula canceroasa ii una din aia anormala.:D
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Mesajde ZOROX » Sâm Iul 04, 2009 1:10 pm

helga, chestia asta ar avea vreo legatura cu RMN-ul (rezonanta magnetica nucleara)? tre sa fac investigatia asta curand si mi-e frica de urmari.
ZOROX
Junior Member
 
Mesaje: 535
Membru din: Joi Dec 14, 2006 12:00 am

Mesajde helga » Sâm Iul 04, 2009 1:51 pm

nu, nu e acelasi lucru cu microundele.

banuiesc ca e cam acelasi lucru ca la animalele care se orienteaza pe baza liniilor de camp magnetic. aparatul trimite niste impulsuri care in functie de conductibilitatea fiecarui tip de ceula sau organ care sunt primite inapoi sib forma de imagine.

de ex, tiparii electrici trimit impulsuri in jurul lor. unele materiale pe care le intalneste impulsul in drumul lui sunt bune conducatoare de electricitate, altele mai slab conducatoare. cand impulsu generat de un tzipar intalneste un obiect slab conducator de eectricitate, liniile de camp electromagnetic il ocolesc. daca conduce bine electricitatea liniile alea sunt "absorbite" de obiectul care conduce electricitatea. si asa obtine tziparul o "fotografie" pentru ce are in jur. (poate reuseste sa explice mai bine emiru aici ca le are cu electricitatea mai bine ca mine)

cam la fel fac si liliecii dar cu ultrasunete. liliacul le produce, ele merg pana intalnesc un obiect in cale si de acolo se intorc la liliac sub forma de ecou. si liliacu stie ca are in fata-dreapta un trunchi de copac de exemplu.
no, cam asta o sa ti se intample tie la rmn cred. corpul tau primeste niste impulsuri care sunt reflectate de organee tale , iar "ecoul" il primeste aparatul medicului. si ai o fotografie cat se poate de fidela a organelor. asta daca nu cumva ai vreun metal prin corp (accident, sau cev a de genul asta) dar pentru asta se fac cateva teste inainte.

dar nu-i nimic rau la rmn, poti sa fii linistit.:)
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Mesajde kant emir » Sâm Iul 04, 2009 2:03 pm

nu, nu e acelasi lucru cu microundele
nu, nici vorba; dar e tot nasol; la multa lume se lasa (ca efect imediat) cu ceva afectiune pulmonara (pe care medicul o numeste viroza si da un tratament banal si cvasiinutil, dar scump)

bine, nu stiu sa fi murit nimeni de la o investigatie-doua, dar daca ar fi sa le faci lunar sau saptamanal, cu siguranta ti-ar scurta viata
e reuseste sa explice mai bine emiru aici
da mai bine zic cu liliecii, ca tipari n-am avut niciodata (nu stiu ce explici tu acolo cu tiparul, ca amesteci electricitatea cu elctromagnetismul si pare sa reiasa tot un soi de scanare, ca la liliac si delfin)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde helga » Sâm Iul 04, 2009 2:15 pm

dada, asa e, cu scanare ca la liieci si delfini. asa se orienteaza prin apa maloasa. ca pentru ultrasunete ii prea putin evoluat, si de vazut n-are ce sa vaa inafara de mal, siprobabil ca nici mirosu n-ar fi extrem de eficient in apele alea.

nu mai tin minte cum ajunge electricitatea sa se amestece cu eectromagnetismu (ceva de genu ca electricitatea creaza un camp magnetic) ca am invatat de mult chestiile astea (si na, daca nu recitesti uiti inevitabil) da rezultatu era acelasi ca la lilieci. scanarea .


la multa lume se lasa (ca efect imediat) cu ceva afectiune pulmonara (pe care medicul o numeste viroza si da un tratament banal si cvasiinutil, dar scump)


habar n-aveam.
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Mesajde kant emir » Sâm Iul 04, 2009 2:21 pm

(ceva de genu ca electricitatea creaza un camp magnetic)

da, se intampla si asta

da mi se pare extrem de complicat sa realizezi asta, mai ales din starea aia de nici vierme-nici sarpe-nici peste, cum e tiparul (chiar asa, ce natie de jivina e tiparul? spun drept ca nu ma pricep neam: se oua si cloceste, face pui vii, cumpara de-a gata alti tipari mititei si-i creste el?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde helga » Sâm Iul 04, 2009 3:32 pm

aleluia!

no.tiparu ii un peste, din aceeasi clasa ca anghila si arata cam asa: http://www.stripersonline.com/surftalk/attachment.php?attachmentid=228438&stc=1&d=1237525403

si de greu nu-i asa de greu sa produca curent electric. ba produce daca vrea mult de tot. chiar cat sa omoare un om prin electrocutare. organismul animal produce in mod normal curent electric prin diferente de concentartie de ioni negativi sau pozitivi de o parte si de alta a membranei celulare.
la fe are si pestele asta. atat ca la el ceulele astea electrice(celule musculare modificate) sunt grupate si formeaza un fel de baterii.

puii, cand nu si-i cumpara de la magazin, ies din icre.:D
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Mesajde Invincible » Sâm Iul 04, 2009 4:39 pm

eu ma gandeam sa furam tehnologia tiparului, sa producem curent electric.
la scara mica ar fi misto sa ai un acvariu cu tipari in fiecare camera si astia sa asigure curentul pentru bec si TV. :D



am citit mai inainte ceva despre gastele salbatice, o poveste in .pps, dar are peste 1MB, limita documentului care poate fi uploadat aici.
kantemire, lasa .pps-urile mai mari.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde helga » Sâm Iul 04, 2009 4:51 pm

nu merge. ca n-ai cum sa-i obligi sa dea curent la 220.:D daca cumva le vine sa dea 380 te-ai ars.
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Mesajde Invincible » Sâm Iul 04, 2009 6:18 pm

heh.. facem acumulatori, facem.. cum le zice kantemire alora care dau curent constant?

transformatori?

ma duc sa brevetez inventia cu tipari. :D:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Hranire sanatoasa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron