Rigoleti vs. Nibelungi

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde Humbert » Lun Sep 14, 2009 4:11 pm

ghionoiul scrie:Cred că cele două criterii se exclud reciproc


Pai in prima instanta as vrea sa-mi scot parleala pe ele si daca nu reusesc planul B ar fi sa le donez la o scoala. Bine, in a doua varianta daca stau bine sa ma gandesc nu am nicio garantie ca elevii vor avea acces la ele. Daca le las acolo unei bibliotecare sau cine o mai fi s-ar putea sa ajunga in alte parti decat intentionez eu. Ciclul de simfonii bruckneriene cu Jochum sau concertele pt pian de Mozart cu Serkin s-ar putea se se dovedeasca destul de tentante, in fond sunt seturi destul de valoroase dpdv artistic.

Pai compozitori italieni nici nu cred ca am, si nici nu ma intereseaza. Puccini si opera italiana a lui Mozart (respectiv Madam Butterfly@Barbirolli si Nunta lui Figaro@Gardiner DVD, daca e cineva interesat :D) sunt deja pe lista de dat. De Bruckner/Mahler vreau sa ma debarasez finca le am deja in interpretari care imi plac mai mult, si atunci nu are rost sa le mai tin, mai ales ca nu prea mai am timp sa ma bucur de ele.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde colegu » Mar Sep 15, 2009 7:01 pm

am şi eu nişte partituri cu 3 simfonii d-ale lui allan pettersson, vreau să le donez unei filarmonici care să fie dispusă să le pună-n "scenă" fără să fie necesar să-i plătesc in sensul ăsta
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mie Sep 16, 2009 3:37 pm

In calitate de umilissim servitor al domniilor voastre, salut cu respect pe toata lumea si sunt incantat ca micul dar selectul nostru cerc s-a marit pentru a-l cuprinde pe mai tanarul coleg Humbert, care se vadeste a fi un rafinat cunoscator in domeniu si caruia am onoarea de a-i ura bun-venit!

Si pentru ca veni vorba de italieni, al caror fan declarat sunt, voi a va spune ca Paisiello nu e deloc de lepadat, ba dimpotriva: concertele sale pentru pian si orchestra sunt demne de atentia oricarui meloman lipsit de prejudecati teutonizante.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mie Sep 16, 2009 4:36 pm

Ciuhandru scrie: sunt demne de atentia oricarui meloman lipsit de prejudecati teutonizante.

De-aia imi place de Ciuhandru, că nu vine să-ți dea cu barda-n cap dacă-ți place Wagner, ci iți tricotează o zicere subtilă ==D Oare antonimul lui „teutonizantâ€Â
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Sep 16, 2009 4:55 pm

[quote="ghionoiul"]De-aia imi place de Ciuhandru, că nu vine să-ți dea cu barda-n cap dacă-ți place Wagner, ci iți tricotează o zicere subtilă ==D Oare antonimul lui „teutonizantâ€Â
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Joi Sep 17, 2009 8:30 am

Ciuhandru scrie:o portie de paste stropita cu un Chianti Riserva Ducale e oricum mai sanatoasa decat un castron de carnati inecati in bere.

Fără nici o indoială. Spre deosebire de muzică, in domeniul culinar rigoleții sunt net superiori nibelungilor ;)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Humbert » Vin Sep 18, 2009 7:57 pm

Ciuhandru scrie:Si pentru ca veni vorba de italieni, al caror fan declarat sunt, voi a va spune ca Paisiello nu e deloc de lepadat, ba dimpotriva: concertele sale pentru pian si orchestra sunt demne de atentia oricarui meloman lipsit de prejudecati teutonizante.


Salutare si tie, stimabile Ciuhandru! Trebuie totusi sa iti atrag atentia ca teutonismul este in sine o prejudecata :P
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 21, 2009 9:12 am

Humbert scrie:Salutare si tie, stimabile Ciuhandru! Trebuie totusi sa iti atrag atentia ca teutonismul este in sine o prejudecata :P


Asa, si? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Humbert » Lun Sep 21, 2009 3:15 pm

Si... nu e un termen valid pentru a explica de ce unora nu le place muzica italiana. Folosindu-ma de acelasi termen as putea sa spun si eu ca respingi arta lui Wagner dintr-o prejudecata. Ambele enunturi ar fi false. Nu e vorba de vreo prejudecata ci pur si simplu preferintele tin de temperamentul fiecaruia. Ceea ce mie mi se pare zaharisit tu gasesti interesant (sau eu stiu ce :/ ) si ceea ce tie ti se pare "teutonizant" pentru mine e profund si fascinant. Imi dau seama ca ai zis-o asa la misto dar sunt nou pe forum si vroiam sa lamuresc treaba. Nu imi formulez preferintele dupa niste criterii atat de superficiale pentru ca n-ar avea rost, m-as pacali pe mine insumi. Daca ar exista ceva printre mormanele de Tartini, Boccherini, Cherubini, Bubulini cu care as rezona cu atat mai bine.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde irina8082 » Lun Sep 21, 2009 3:26 pm

o sa te innece alex in beri. :D

rezonez 100% cu rationamentul si gusturile dumitale. mai putin wagner, in schimb. :)
parafrazand pe goethe care compara limba germana cu padurile tropicale, muzica germana degaja acelasi melanj de geniu intunecat si sclipiri de nebunie si mister. paradoxal insa, simfonia a 7-a a lui dvorak imi pare ca evoca cel mai bine aceasta frenezie muzicala. :inimioara
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Humbert » Lun Sep 21, 2009 5:39 pm

N-as zice ca e asa paradoxal. Cu toata tenta nationalista (al carui specific, recunosc, reuseste sa il pastreze prin temele populare) nu avea cum sa nu fie
asimilat simfonismului german, mai activ ca oricand in acea epoca. In timp ce bazele muzicii cehe abia fusesera "setate" de Smetana, simfonia germana era la apogeu, mai ales ca de prin anii '50 isi facea aparitia si Wagner pe scena muzicala, spre nemultumirea unora :) . Asa ca faptul ca pe a 7-a ai asemanat-o involuntar cu stilul german nu e asa surprinzator. Ca si Brahms face parte din bransa conservatoare, mai loiala traditiei beethoveniene si dealtfel exista asemanari intre simfoniile celor doi, mai cu seama intre a 5-a si a 2-a a lui Ionel.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 21, 2009 5:57 pm

Humbert scrie:Imi dau seama ca ai zis-o asa la misto


Pai si-atunci de ce te-ai formalizat? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 21, 2009 6:02 pm

irina8082 scrie:parafrazand pe goethe care compara limba germana cu padurile tropicale, muzica germana degaja acelasi melanj de geniu intunecat si sclipiri de nebunie si mister.


Oh da, Bach, Mozart, Beethoven, Mendelssohn si Brahms au fost cu siguranta genii intunecate, cu sclipiri de nebunie si mister. Mai concret, Bach era un geniu, Beethoven era intunecat la ten, muzica lui Mozart si-a lui Mendelssohn e sclipitoare iar de ce n-a scris Brahms o opera ramane un mister. Chiar ca e o nebunie!

Ciuhandru scrie:Pai si-atunci de ce te-ai formalizat? :)


Finca e misto sa fii formal.

Humbert scrie:Finca e misto sa fii formal.


Formal vorbind, "misto" nu e misto. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Lun Sep 21, 2009 6:08 pm

Ciuhandru scrie:Oh da, Bach, Mozart, Beethoven, Mendelssohn si Brahms au fost cu siguranta genii intunecate, cu sclipiri de nebunie si mister. Mai concret, Bach era un geniu, Beethoven era intunecat la ten, muzica lui Mozart si-a lui Mendelssohn e sclipitoare iar de ce n-a scris Brahms o opera ramane un mister. Chiar ca e o nebunie!


nu tin minte sa fi atentat cu vreun adjectiv sau ironie la adresa 'cizmarilor' tai (si nu numai). ;)
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 21, 2009 6:11 pm

irina8082 scrie:nu tin minte sa fi atentat cu vreun adjectiv sau ironie la adresa 'cizmarilor' tai (si nu numai). ;)


Unde e ironia? Au nu era Bach genial? Sau poate s-a descoperit vreo opera compusa de Brahms? :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Sep 21, 2009 6:12 pm

Ciuhandru scrie:Oh da, Bach, Mozart, Beethoven, Mendelssohn si Brahms au fost cu siguranta genii intunecate, cu sclipiri de nebunie si mister. Mai concret, Bach era un geniu, Beethoven era intunecat la ten, muzica lui Mozart si-a lui Mendelssohn e sclipitoare iar de ce n-a scris Brahms o opera ramane un mister. Chiar ca e o nebunie!


rămane un mister pentru voi, pentru mine lucrurile sunt simple ca apa clară. ş-anume, pentru că şubert n-a compus nicio operă ;)


iar muzica lui moţart este sclipitoare intocmai ca o manea de-a lui tornadă. mendelson n-are absolut nimic de-a face cu sclipiciul.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 21, 2009 6:15 pm

colegu scrie:rămane un mister pentru voi, pentru mine lucrurile sunt simple ca apa clară. ş-anume, pentru că şubert n-a compus nicio operă ;)


Te inseli ca intotdeauna. A compus peste o duzina... :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Sep 21, 2009 6:15 pm

irina8082 scrie:nu tin minte sa fi atentat cu vreun adjectiv sau ironie la adresa 'cizmarilor' tai (si nu numai). ;)


dacă-i iei la bani mărunţi pe toţi nemţii lu peşte rămai cu bach, mahler, beethoven bruckner şi gata, adică şi wagner, numa că dacă şi pe wagner dacă-l iei la bani mărunţi se duce pe garlă tot gezamtkunsverku numaidecat.

aşa că geniul ăsta nemţălesc e mai degrabă vizibil in alte domenii, la muzică le-a ieşit mai mult de-o grămadă.
numa că de, bomboanele moţart fac incasări de mii de ori mai spectaculoase decat cd-urile cu mussorgski. şi d-aia a auzit lumea dă woflgang, nu după 3 măsuri de ala ţurcă sau cine ştie ce pervertiment

Ciuhandru scrie:Te inseli ca intotdeauna. A compus peste o duzina... :D


sigur că a compus, şi-au fost publicate dimperună cu partea a 3-a din neterminată, fragment de altfel pompos intitulat, alegro molto schleppend piu vivace doch sehr langsam:D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 21, 2009 6:20 pm

colegu scrie:sigur că a compus, şi-au fost publicate dimperună cu partea a 3-a din neterminată, fragment de altfel pompos intitulat, alegro molto schleppend piu vivace doch sehr langsam:D


Tu stii mai bine, ca doar nu degeaba esti singurul om din lume care poseda o inregistrare a concertului pentru pian de Schubert. :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Sep 21, 2009 6:22 pm

Ciuhandru scrie:Tu stii mai bine, ca doar nu degeaba esti singurul om din lume care poseda o inregistrare a concertului pentru pian de Schubert. :D


dimpreună cu duzina de opere, după care n-a avut brahms după ce să se inspire.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Lun Sep 21, 2009 6:33 pm

Ciuhandru scrie:Unde e ironia? Au nu era Bach genial? Sau poate s-a descoperit vreo opera compusa de Brahms? :D


inceteaza.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 21, 2009 7:20 pm

irina8082 scrie:inceteaza.


Eu am inceput cu aberatiile? :D :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Lun Sep 21, 2009 7:50 pm

poti sa-mi spui si mie daca esti dragut (desi ma indoiesc) unde am aberat mai precis? credeam ca s-a epuizat si clarificat subiectul obiectivismului preferintelor artistice. dpdv al dumitale paisiello e recomandabil, din al meu, este un 'bijutier' dragalas si superficial al formelor fara fond. ;)
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 21, 2009 7:54 pm

irina8082 scrie:poti sa-mi spui si mie daca esti dragut (desi ma indoiesc) unde am aberat mai precis?


Aici:

irina8082 scrie:parafrazand pe goethe care compara limba germana cu padurile tropicale, muzica germana degaja acelasi melanj de geniu intunecat si sclipiri de nebunie si mister.


Ce te faci cu Bach, Mozart, Beethoven, Mendelssohn, Brahms si Bruckner, toti germani sau austro-germani, care nici pe departe nu se-ncadreaza in peisajul schitat?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Lun Sep 21, 2009 8:07 pm

din punctul tau de vedere, ca sa intaresc ce am spus mai sus. ;) de ex. hebridele lui mendelssohn se incadreaza perfect in ceea ce am declarat in primul post. la fel, prima parte a s8 si 7 beethoveniene, a treia s a lui brahms, requemul acestuia si cel mozartian, etc.
inca o dovada ca muzica are pentru fiecare efect si caracteristici individualizate, specifice starii sufletesti a ascultatorului. :)
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 21, 2009 8:15 pm

irina8082 scrie:din punctul tau de vedere, ca sa intaresc ce am spus mai sus. ;) de ex. hebridele lui mendelssohn se incadreaza perfect in ceea ce am declarat in primul post. la fel, prima parte a s8 si 7 beethoveniene, a treia s a lui brahms, requemul acestuia si cel mozartian, etc.
inca o dovada ca muzica are pentru fiecare efect si caracteristici individualizate, specifice starii sufletesti a ascultatorului. :)


Daca si prima parte din Simfonia a 8-a de Beethoven sau Requiem-ul mozartian au geniu intunecat, nebunie si mister...

Dar, ma rog, fiecare gaseste ceea ce cauta.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Lun Sep 21, 2009 8:29 pm

evident. asa cum gasesti si tu muzica in concertele lui paisiello... am incheiat subiectul.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Humbert » Lun Sep 21, 2009 8:42 pm

Poate fata avea in minte simfonismul german de dupa 1850. Cel putin in cazul lui Bruckner as putea gasi o potrivire intre contrastele de intuneric-lumina si ce zice Irina, si poate as putea extinde si la simfonia a 7-a lu' Mahler (preferata mea :D) cu tot clar-obscurul de acolo.

Dar Irina, exemplul cu Hebridele nu prea merge, aia e o lucrare aproape impresionista.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Sep 21, 2009 10:15 pm

hai bre s-avem rezon ce naiba. muzica germană - geniu intunecat şi tralala d-ăsta? ei nu pe bune?
nafară de o ţară betoven şi wagner majoritatea muzicii nemţeşti e plată ca o placă de patefon şi cu asta cam basta. e drept că-n epoca postromantică n-au mai avut nimic de spus. ăia au luat forma ş-au făcut variaţiuni pe teme date şi cu asta ura şi la gară. că dacă era după nemţi se termina muzica la moţart şi bach şi cu asta basta. cu cateva excepţii.
italienii au avut intotdeauna un apetit ridicat pentru flaşnetării, truisme şi zorzoane frumos colorate. muzică uşoară şi ragaieli belcantiste. cu cateva excepţii desigur - recte respighi.
dacă e să vorbim de genii intunecate păi crecă ruşii se pretează ăl mai bine descrierii, deşi, in cazul lui mussorgski erau aburii votcăi.

ca să nu mai spun, că de la o compoziţie la alta pă al mai lugubru şi melancolic şi tralala componist dacă-l iei la bani mărunţi ai să vezi şi pasaje de senin şi veselie şi băşcălie şamd. mai puţin la pettersson, care a reuşit totuşi performanţa de-a scăpa de vechiul laitmotiv al bolii ş-a reuşit să transceandă-n muzică in sfere mai abstracte.
bine, cazul lui e unul destul de particular, a inceput să compună serios după patruj de ani, dacă nu mă-nşel.


in rest, cam toată muzica scrisă inainte de anii 1850 e cat se poate de departe de ideea de "geniu intunecat" - e o laie, pe bune şi fără mişto. ii lipseşte profunzimea şi gravitatea . noroc cu d-alde mahler
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Lun Sep 21, 2009 10:35 pm

Humbert scrie:Poate fata avea in minte simfonismul german de dupa 1850. Cel putin in cazul lui Bruckner as putea gasi o potrivire intre contrastele de intuneric-lumina si ce zice Irina, si poate as putea extinde si la simfonia a 7-a lu' Mahler (preferata mea :D) cu tot clar-obscurul de acolo.

Dar Irina, exemplul cu Hebridele nu prea merge, aia e o lucrare aproape impresionista.


tu esti sigur ca ai inteles despre ce vorbeam? :D
da, ultimele 5 simfonii mahler sunt interesante, din nou cifra magica 7. :D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Următorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron