cuvant, inainte de toate

cuvant, inainte de toate

Mesajde kant emir » Mar Iul 11, 2006 12:00 pm

Acest sub-forum va gazdui productiile personale ale celor interesati de fotografie - fiecare dintre noi isi va deschide un thread personal pe care sa isi posteze pozele proprii. Invitam userii care au postat deja pe alte threaduri fotografii pe care le considera interesante, sa le mute aici; daca fotografia care este mutata a participat la un concurs, o vom inlocui cu un link.

Nu avem pretentia de artisti, insa ne bucuram sa surprindem si sa impartasim frumusetea din jurul nostru.
Fotografiile noastre vor vorbi in numele nostru - sensibilitatea si maiestria ne vor ajuta sa comunicam.

Comentariile:
Daca va dori cineva sa comenteze fotografiile altcuiva, o va face pe treadul de comentarii, nu pe threadul personal al altui user. Administratia forumului a precizat ca aceasta abatere (postarea pe threadul altcuiva) se va sanctiona cu avertisment, iar repetarea va aduce ban 7 zile.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Noi 27, 2009 12:01 pm

Nu s-a mai intamplat mare lucru in ultima vreme pe aici, asa ca o sa consultam poporul (facem un referendumuţ, numai al nostru) cu privire la comentariile jurnalelor foto:

- le facem direct pe jurnalul omului (cu un font mai maruntel, cu o cculoare mai palida), asa cum ar fi normal?
sau
- le facem pe treadul de comentarii, ca sa nu poluam galeria personala a omului, asa cum ar putea sa fie la fel de normal?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Vin Noi 27, 2009 12:04 pm

io as zice sa le lasam pe comentarii, pt ca e jurnal. fiind munca omului, poate e mai bine sa ramana numa el cu tredul.

comentatorii pot dezbate separat.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde dutchess » Vin Noi 27, 2009 12:23 pm

sa ramana pe comentarii, zic si eu...mi-a scapat mai devreme, dar s-a corectat rapidus :)
[color=Indigo]"Somnul ratiunii naste monstri"[Francisco Goya][/color]
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde kant emir » Vin Noi 27, 2009 12:30 pm

nu

eu is pentru comentarii la locul faptei, ar cu adevarat accesibile; ca daca productiile is pe n treaduri si comentariile is centralizate intr-un singur loc, iese o brambureala care nu-i valabila decat cateva zile, ca pe urma nu mai cauta nimeni sa le coreleze
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Vin Noi 27, 2009 12:32 pm

din moment ce nu comentam la fata locului jurnalele (ca nu comentam ca momentan n-avem ce, asta e partea a doua) nu vad de ce am aplica alta varianta pt pozy
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde kant emir » Vin Noi 27, 2009 12:35 pm

eu nu vad de ce nu am aplica pentru ambele
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde dutchess » Vin Noi 27, 2009 12:40 pm

cum adica pentru ambele? comment pe poza + comment in threadul de comentarii?
[color=Indigo]"Somnul ratiunii naste monstri"[Francisco Goya][/color]
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde eliana » Vin Noi 27, 2009 12:43 pm

bre. NU raspicat.

ori e jurnal, ori e blog.


comentariile separat. daca mi-oi face vreodata ju7rnal foto, eu vreau sa fie pozele mele si numai eu acolo.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Vin Noi 27, 2009 12:44 pm

duceso, nu

e vorba de aceeasi regula (mai veche, dar la fel de idioata, in opinia mea) aplicata la jurnalele normala (sau anormale, ca e de unde; dar jurnale, nu jurnale foto), si anume sa scrie doar un om pe un jurnal, si anume autorul/posesorul, iar comentacii sa scrie pe alta tabla, in alta clasa. ca "asa e frumos"


o alta regula, la fel de buna (sau nebuna, tot aia) ar fi de interzis de tot comentariile, nu?



eliano, si anume de ce asa de raspicat? si anume daca tot nu e blog, de ce sa toleram comentariile?
dar nah, lasam asta ca dezbatere, ca inca suntem putintei (3 pareri, plus ducesa indecisa, ca nici nu e in cunostinta de cauza), si n-avem niciunul treaba directa (gen jurnal dintr-asta)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Vin Noi 27, 2009 12:57 pm

emire... ia-o ca pe un respect al intimitatii. poate ca eu nu am chef sa imi scrii tu nush ce comentarii rautaciste undeva unde am pus suflet.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Vin Noi 27, 2009 12:58 pm

pentru ca de fiecare data cand creezi ceva, nu vrei sa vina comentacii peste lucrul tau si sa mazgaleasca.

iti imaginezi cum ar arata obiectele de arta, daca toti comentacii ar fi lasati "sa-si spuna impresia" si ei, laolalta cu autorul?

gen: pe monalisa mazgalelile fraierilor, pe turnu eiffel comentarii ca de ce nu are liftu mai mare, etc?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Vin Noi 27, 2009 1:08 pm

apreciez modestia comparatiilor, eliana, dar expunerea catre public inseamna si asumarea comentariilor (locul in care comentezi e un amanunt nesemnificativ; ce faci acuma, iti disolatrizezi propriile creatii? iti faci altar de inchinare?); nu-ti editeaza nimeni postul/poza, ca sa-ti mazgaleasca viitoarele monalise, stai linistita
ia-o ca pe un respect al intimitatii.

te asa-si-pe-dincolo pe tine, ca daca vrei intimitate, nu le pui in public

dar stati cuminti, ca mai asteptam si alte pareri
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Vin Noi 27, 2009 1:12 pm

da, stiu, tu si psihologia nu prea aveti tangente. :P

ce zici tu suna cam asa: "pai daca tot est exhibitionist si scrii pe public, n-ai decat sa iti asumi tot ce implica asta"
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde kant emir » Vin Noi 27, 2009 1:24 pm

ce zici tu suna cam asa: "pai daca tot est exhibitionist si scrii pe public, n-ai decat sa iti asumi tot ce implica asta"

da. si? tu ai zis de intimitate, care se cam opune publicoseniei

care-i legatura cu psihologia si cu rugul pe care ardem necredinciosii?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Vin Noi 27, 2009 1:28 pm

legatura ar fi ca eu consider ca ar fi lipsit de delicatete sa ma bag cu picioarele in sufletul omului (nu discut aici de ce simtim, sau nu, nevoia de a publica pe un forum chestii intime)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde kant emir » Vin Noi 27, 2009 1:36 pm

legatura ar fi ca eu consider ca ar fi lipsit de delicatete sa ma bag cu picioarele in sufletul omului

ok, asta deja este reglementat: nu te obliga nimeni sa comentezi

nici pe tread, nici pe treadul de comentarii

dar nu poti obliga tu, pe toata lumea, sa considere ce consideri tu
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Vin Noi 27, 2009 1:39 pm

kant emir scrie:apreciez modestia comparatiilor, eliana

locul in care comentezi e un amanunt nesemnificativ;

stai linistita

te asa-si-pe-dincolo pe tine, ca daca vrei intimitate, nu le pui in public

dar stati cuminti, ca mai asteptam si alte pareri


1. tu esti parintele tuturor exagerarilor. ia vezi poate prinzi ideea.
2. exact, e nesemnificativ. deci poti comenta pe alt tred.
3. sunt linistita
4. nu ma mai asa si pe dincolo de micutza, da asta e alta treaba.
5. stam breh. uite ce cuminti stam. :cool: :cool: :cool:
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Vin Noi 27, 2009 1:48 pm

1 - de acord
2 - da, dar poti comenta, la fel de bine dar mult mai "la obiect", chiar pe treadul cu pricina
3 - minunat
4 - nu era pentru tine
5 - ca la 3
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Vin Noi 27, 2009 1:55 pm

1. stiu
2. nu chiar. tu poti comenta, dar e mai important comentariul, sau motivul comentariului. nicaieri nu se respecta regula cu modificatul fontului si al culorii. e munca in plus pt mozi/admini, si e o harababura. mai bine muti un post in plus, decat sa colorezi jdemii.

bre. lucru omului primeaza, alfel vorbe sunt mereu, si peste tot. daca chiar iti pasa, dai un search sa vezi comentariile. la jurnale si jurnale foto, primeaza mai mult creatia in sine decat vorbele aruncate in vant.

sau, daca vrei, putem intreba posesorii, daca prefera jurnal cu sau fara comentarii. ce zici?
3. minunaaaaat.
4. nu importa
5. dap.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Vin Noi 27, 2009 2:02 pm

sau, daca vrei, putem intreba posesorii, daca prefera jurnal cu sau fara comentarii. ce zici?

nu

normal ar fi sa-si dea cu parerea:

-autorii (posesorii) de jurnal
-viitorii (sau potentialii, adica toata lumea) autori/posesori
-comentatorii de jurnale
-viitorii comentatori de jurnale

adica toata lumea implicata sau implicabila; cele mai neinteresante pareri sunt exact ale celor neimplicati - adica ale imputernicitilor care n-au alta treaba decat facutul/aplicatul regulilor

destul de cinstit?

daca da, mai asteptam pareri
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Vin Noi 27, 2009 2:18 pm

sio ce-am zis, incapatzanatule?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Vin Noi 27, 2009 2:18 pm

tu ai zis altceva
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Vin Noi 27, 2009 2:27 pm

da bre, sa zica toti.


- da tine cont, ca penttu a avea ceva de comentat, trebe sa exoste un subiect de comentat. deci greutate mai mare are punctul de vedere al autorului, in ce priveste munca lui si doar a lui.


poate eu vreau un jurnal pe care oamenii sa comenteze. sau nu. zic.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde dutchess » Vin Noi 27, 2009 2:49 pm

nu ar fi mai simplu ca autorul jurnalului sa spuna in primul post daca se comenteaza punctual sau in thread separat?
[color=Indigo]"Somnul ratiunii naste monstri"[Francisco Goya][/color]
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde eliana » Vin Noi 27, 2009 2:56 pm

pai asta ziceam si eu.


da' emiru ma ignora.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Vin Noi 27, 2009 3:02 pm

poate eu vreau un jurnal pe care oamenii sa comenteze. sau nu. zic.

tu (sau altcineva) iti incepi jurnalul intr-un loc care exista si are niste reguli; te conformezi, sau il deschizi in alta parte; nu poti sa ridici pretentii sa se modeleze locul dupa moftusorul tau
autorul jurnalului sa spuna in primul post daca se comenteaza punctual sau in thread separat?


ar fi o optiune si asta, dar e cam haotic (cineva care vine si vede comentarii - permise, acceptate - pe un tread, o sa se simta indreptatit sa comenteze pe oricare); adica daca eu mi-as face jurnal pe un subforum unde regula este sa se pastreze nepatata munca de creatie capodoperistica, as spune, din primul post, ca accept comentarii (poate as ruga sa foloseasca un font mai maruntel si o culoare mai stearsa, dar nu cred ca as insista asa de tare cum o faca acuma, cand ma impung cu voi)

e realizabil, pana la urma, si asa
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde dutchess » Vin Noi 27, 2009 3:04 pm

deci eu cred ca asta ar trebui sa fie optiunea autorului jurnalului, si el sa fie cel care decide felul in care se comenteaza
[color=Indigo]"Somnul ratiunii naste monstri"[Francisco Goya][/color]
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Invincible » Vin Noi 27, 2009 3:09 pm

la fel ca pe jurnalele scrise sa fie. adica comentariile in alta parte.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm


Înapoi la Jurnale...fotografice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori