Pentru ce traiesti

Pentru ce traiesti

Mesajde -Beni- » Vin Feb 19, 2010 6:55 pm

Salutare! Sunt nou pe acest forum si mi-ar place ca sa dezbat cu voi cateva lucruri la care ma tot gandesc de ceva timp.
Ati incercat vreodata sa va ganditi de ce traim in lumea asta? Ce scop are viata? Are totul vreun sens?
-Beni-
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 19, 2010 6:50 pm

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde ella87 » Vin Feb 19, 2010 7:44 pm

da, ne-am gandit si credem ca am gasit raspunsul in Matei 25:31-46.
ella87
Junior Member
 
Mesaje: 125
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde eliana » Vin Feb 19, 2010 10:25 pm

bine-bine, dar pentru 34 sau pentru 41?


ca unii cam asa...asteapta sa moara capra vecinului.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde kant emir » Sâm Feb 20, 2010 8:50 pm

Ati incercat vreodata sa va ganditi

cred ca da
de ce traim in lumea asta?

multa ambiguitate in intrebarea ta (traim noi toti? eu si cu tine? tu si ai tai? eu si ai mei?), si multa pripeala: esti sigur ca deja traiesti? stii despre ce vorbesti?

Ce scop are viata?

cred ca insasi viata este scopul vietii; e un soi de perfectiune vicioasa (circular de vicioasa) la mijloc

Are totul vreun sens?

o fi avand, cui ii pasa? suntem prea mici pentru un raspuns asa de mare; pe mine (individ, specie, regn) ar trebui sa ma preocupe mai mult lungul nasului meu, nu ma arunc* pana la sensul existentei vietii (adica al existentei existentii, cum s-ar spune)




*ma izmenesc; ma preocupa si pe mine, cum sa nu? dar in niciun caz in asemenea maniera hodoronc-troncista
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde -Beni- » Lun Feb 22, 2010 8:38 am

*Eliana: vrei sa spui ca pentru cei de varsta a doua cele spuse de ella87 nu mai au valoare?

*kant emir: Ma refer in primul rand la scopul pentru care NOI TOTI traim. Cred ca deja traiesc, din momentul in care am de-aface cu multe domenii si incerc sa-mi castig painea ca fiecare.
Vrei sa spui ca traiesti pentru ca sa ai o viata perfecta? Nu stiu in ce masura chiar reusesti sa atingi perfectiunea. Chiar asa, ce intelegi prin perfectiune vicioasa?
Daca nu mi-ar pasa care e sensul vietii, atunci n-ar mai avea rost sa traiesc. Doar ca sa stau cu frica sa nu fiu talharit, dezamagit si furat? Sa muncesc de dimineata pana seara ca sa am ce sa mananc si eventual ceva bani de pus de-oparte? Ce sa mai spunem de cei crescuti in casele de copii? Ei cu ce scop sa mai traiasca?
Daca noi suntem prea mici pentru un astfel de raspuns, atunci cine este acel om mare care ni-l poate da?
-Beni-
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 19, 2010 6:50 pm

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde anjin-san » Lun Feb 22, 2010 1:33 pm

"atunci cine este acel om mare care ni-l poate da?" (mi-e lene sa dau quote :D ) - nimeni.
sensul vietii a fost cautat din primele momente in care omul a depasit stadiul de mamifer fara creier. l-au cautat apoi savantii, oamenii de stiinta sau muritorul de rand. au aparut tot felul de adevaruri absolute indubitabile, teorii, religii sau filozofii de viata. poate ca sensul vietii (si probabil asa e) difera de la om la om. stii vorba aia "nefericirea unuia poate fi fericirea altuia". poate ca yo gasesc un scop in viata mea in cariera, altul in dumnezeu, altul in copii, alta in iubire.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde kant emir » Lun Feb 22, 2010 3:47 pm

-Beni- scrie:Vrei sa spui ca traiesti pentru ca sa ai o viata perfecta?

de unde si pana unde viata perfecta? am vorbit de viata ca "forma de organizare a materiei", nu de perioada de cateva decenii pe care o petrece omul si in care incearca sa agoniseasca si sa se chiverniseasca si sa se bucure de bucurabile
Chiar asa, ce intelegi prin perfectiune vicioasa?

nu te-ai prins, desi am pus si hint
cunosti conceptul "cerc vicios"? eu bateam la tendinta acaparatoare (de spatiu si resurse - vezi orasle abandonate - cat de repede le ia natura in stapanire!) a vietii, la mecanismele ei de autoconservare; se inchide, adesea (adesea insemnand din multe puncte de vedere), in punctul de plecare, intocmai ca un cerc, si asta din motive daca nu bine intemeiate, atunci macar puternice. sau ambele
Daca nu mi-ar pasa care e sensul vietii, atunci n-ar mai avea rost sa traiesc. Doar ca sa stau cu frica sa nu fiu talharit, dezamagit si furat?

daca tu judeci sensul vietii (care ea, viata, este cu mult mai mult decat viata ta si a mea si a noastra, mai mult decat istoria si existenta omenirii, mai mult decat intreaga existenta a regnului animal din care facem parte; insasi Viata!) prin raportare la evenimentele meschine care iti puncteaza (sau ar putea s-o faca) tie traiul, pierdem vremea
Sa muncesc de dimineata pana seara ca sa am ce sa mananc si eventual ceva bani de pus de-oparte? Ce sa mai spunem de cei crescuti in casele de copii? Ei cu ce scop sa mai traiasca?

la fel ca mai sus - cui ii pasa de traiul tau si al meu si al celor de la casele de copii? egal cu zero: muşti de-o zi, pe-o lume mica de se măsură cu cotul
Daca noi suntem prea mici pentru un astfel de raspuns, atunci cine este acel om mare care ni-l poate da?

e, vezi ca vorbesc degeaba? nu ca eu si cu tine suntem mici (ca chiar suntem, dar nu asta e ideea), ci noi, oamenii

deci nu-l mai cauta pe acel om mare, ca poate o sa-l gasesti si o sa-ti spuna borx borbruli, borx dei

si (pun pariu) n-o sa intelegi nimic. exact ca acuma
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde Daimon » Lun Feb 22, 2010 4:21 pm

emire, da' tu cu ce scop traiesti ? :D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde Invincible » Lun Feb 22, 2010 8:12 pm

Mierloiu traieste sa croiasca cearsafuri.

Eu, ca razboinic al luminii, traiesc sa va apar de reptilieni si sa v-aduc pe calea cea dreapta.
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde Daimon » Lun Feb 22, 2010 8:33 pm

tu l-ai avut prof pe fortuna, asa-i ?
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde eliana » Lun Feb 22, 2010 11:32 pm

anjin-san scrie: sensul vietii a fost cautat din primele momente in care omul a depasit stadiul de mamifer fara creier.

:friends dragule... :biggrin :biggrin :biggrin si mamiferele "FARA" creiere, care sunt? sa le caut si eu si sa ma minunez de ele? :drinks


-Beni- scrie:*Eliana: vrei sa spui ca pentru cei de varsta a doua cele spuse de ella87 nu mai au valoare?


nu beni. vreau sa spun ca faceam referire la pasajul biblic pe care l-a menionat ella. cifrele din mesajul meu anterior sunt indici de versete, din ceea ce a mentionat ea. un google mic si gasesti si te luminezi.

-Beni- scrie:Daca noi suntem prea mici pentru un astfel de raspuns, atunci cine este acel om mare care ni-l poate da?



beni, emire....sensul vietii e altul pentru fiecare.


am sa exemplific:

desi "fericirea" e scopul declarat al multora, calea de a o atinge variaza de la om la om. daca unuia ii plac fluturii ii va urmari o viata, ii va prinde si ii va insira frumos pe bolduri in polistiren. altul va juca la bursa. altul va urmari mereu urmatoarea "doza" de coca.

altul isi va gasi fericirea in credinta si rugaciune.

si sper ca nu ne vom referi la destinatia finala. "Rai", "Iad", viata de apoi. asta ar fi deja banal. Important nu e doar unde ajungi ci si CUM o faci.

si tocmai CUM asta e ceea ce trebuie sa aflam cu totii. nu?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde kant emir » Lun Feb 22, 2010 11:41 pm

beni, emire....sensul vietii e altul pentru fiecare.

leano, tu ai citit ce i-am zis eu lui beni?
da' tu cu ce scop traiesti ?

eu traiesc far' de scop
dar am (sau am avut, vreodata. macar pe mana sau la indemana) cate un (sau mai multe):
osciloscop
stetoscop
casetoscop
videocasetoscop
microscop
periscop
caleidoscop
stereoscop
episcop
epidiascop
diascop
etcscop

cu sau fara scop

edit: cum de-am putut sa uit de horo scop? si de scopitorul care traieste in scopul scopirii (slujba atat de draga cui stiu eu, personaj pisicofil)
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde eliana » Lun Feb 22, 2010 11:48 pm

am citit bre.


da i-ai zis baietului sa nu mai caute degeaba. si ma gandeam sa te bag si pe tine in seama.


iaodi. "scopit" nu inseamna si castrat? brrr.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde kant emir » Lun Feb 22, 2010 11:51 pm

ba exact aia inseamna, da' unora li se pare minunat sa imputineze jivina de podoabe

da i-ai zis baietului sa nu mai caute degeaba.


pai i-am zis, da i-am zis tintit, nu la pleasca

ma gandeam sa te bag si pe tine in seama
.
aaa, sarumana, ce n-ai zis asa? sa stiu si sa ma bucur
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde Invincible » Mar Feb 23, 2010 10:30 am

Daimoane, eu i-am fost profesor lu ala, nu invers. auz, da' tu stii ca eu mi-s nemuritor?

aaa, sarumana, ce n-ai zis asa? sa stiu si sa ma bucur

zi mersi ca nu te-am bagat eu in stilu-mi specific ;)
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde anjin-san » Mar Feb 23, 2010 11:35 am

eliana scrie:
anjin-san scrie: sensul vietii a fost cautat din primele momente in care omul a depasit stadiul de mamifer fara creier.

:friends dragule... :biggrin :biggrin :biggrin si mamiferele "FARA" creiere, care sunt? sa le caut si eu si sa ma minunez de ele? :drinks


iote-le:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde eliana » Mar Feb 23, 2010 3:35 pm

Invincible scrie:zi mersi ca nu te-am bagat eu in stilu-mi specific ;)


zic io.


si mai zic: intre sensul vietii si zona invincibilului ce vreme e?

am interes personal in directia asta. :D
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde -Beni- » Mar Feb 23, 2010 7:15 pm

Emire, daca noi suntem tot in voia sortii, cum de-am aparut? Printr-un Bing Bang? Ala de-unde a mai aparut si el?
Chiar asa, tu crezi ca noi am fost creati de Dumnezeu sau am evoluat din te miri ce?
-Beni-
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 19, 2010 6:50 pm

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde anjin-san » Mie Feb 24, 2010 11:25 am

nu stiu in ce masura sustine big- bangul, dar cre'ca emirul nu e f. credincios. oricum nici creationismul nici orice alta teorie privind aparitia vietii pe pamant, nu pot fi demonstrate si raman momentan la stadiul de ipoteze.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde -Beni- » Mie Feb 24, 2010 5:21 pm

Spre deosebire de evolutionism, creationismul a putut fi demonstrat. Cum?
In conditiile in care modul aparitiei primei celule nu poate fi demonstrat si nici diferentele de cromozomi dintre oameni si maimute, singura alternativa este ca cineva a creat toate lucrurile astea.
Sunt multe argumente care demonstreaza validitatea creationismului, insa asta cred ca trebuie dezbatut intr-un alt topic.
Sa revenim totusi la intrebarea initiala :)
-Beni-
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 19, 2010 6:50 pm

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde anjin-san » Mie Feb 24, 2010 5:27 pm

"Spre deosebire de evolutionism, creationismul a putut fi demonstrat. Cum?
In conditiile in care modul aparitiei primei celule nu poate fi demonstrat si nici diferentele de cromozomi dintre oameni si maimute, singura alternativa este ca cineva a creat toate lucrurile astea." :D:
cerc vicios: datorita faptului caci creationismul nu poate fi demonstrat, pentru existenta lui dumnezeu nu avem nici o dovada palpabila si rezonabila, singura ipoteza valabila ramane big-bangul. :D vezi tu ramane cum am specificat in postul precedent: ramanem la stadiul de ipoteze sau teorii.

cat despre intrebarea de baza, am raspuns intr-unul din posturile precedente, difera de la om la om.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde kant emir » Joi Feb 25, 2010 5:29 pm

-Beni- scrie:Spre deosebire de evolutionism, creationismul a putut fi demonstrat. Cum?
In conditiile in care modul aparitiei primei celule nu poate fi demonstrat si nici diferentele de cromozomi dintre oameni si maimute, singura alternativa este ca cineva a creat toate lucrurile astea.

asta e ca si cum ai spune ca daca elevul x n-a scris cu pixul, cu siguranta a scris cu creionul

te pripesti ca baba la rai si mireasa la pat; unele chestiuni n-au putut fi demonstrate inca, dar asta nu valideaza niste baliverne care-ti plac tie, ca-s comode la crezut



-Beni- scrie:Sunt multe argumente care demonstreaza validitatea creationismului

pai nu te impiedica nimeni sa le scrii
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde Daimon » Joi Feb 25, 2010 5:48 pm

kant emir scrie:inca


inca asta e valabil pentru amandoo variantele de raspuns.. deci...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde kant emir » Joi Feb 25, 2010 5:50 pm

Daimon scrie: deci...

deci se exclud raspunsurile ferme gen "Spre deosebire de evolutionism, creationismul a putut fi demonstrat."
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde Invincible » Vin Feb 26, 2010 11:54 am

eu am vazut la Discovery cum demonstra unu cum a aparut viata. avea intr-un balon de sticla un amestec de lichide + gaze + prafuri si zicea ca elementul catalizator o fost electricitatea.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde eliana » Vin Feb 26, 2010 5:56 pm

si nu au fost capabili sa creeze macar aminoacizi :ha-ha ca lumea, darmite un ARN :piroman amarat, sau un ribo-virus. :teacher


:convers



un calcul probabilistic ca toate elementele cerute de ei sa se intalneasca in acelasi timp e de ordinul a 10 la o putere cu multe zerouri si minus in fata. o sa revin la asta.


ideea e ca ei cu toate conditiile astea la un loc nu au reusit mare branza. :hatoff
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde kant emir » Vin Feb 26, 2010 6:12 pm

un calcul probabilistic ca toate elementele cerute de ei sa se intalneasca in acelasi timp e de ordinul a 10 la o putere cu multe zerouri si minus in fata


si ce, n-a avut "natura" timp pentru toate acele multe variante variante si incercari?

e cam aceeasi probabilitate ca o ratiune superioara (entitate, divinitate, ce vreti voi), plictisindu-se in inutila sa atotputernicie, n-are alta treaba decat sa stea sa croiasca omul, cu sistemul lui nervos cel complicat, cu sistemul lui circulator cel complicat, cu sistemul lui osos (de la femur la scarita) cel complicat, cu toate celelalte atat de complicate si de infinit de minutios elaborate sisteme ale omului si ale celorlalte nenumarabile specii de plante ori jivine, basca materia ne-vie, cu atomii si particulele sub-atomice (plus sisteme solare si galaxii si toate celelalte, fata de care pamantul, cu regn vegetal si animal la un loc, si impreuna ca paduchioasa natie omeneasca si cu toate credintele si religiile ei sunt atata de marunte ca, la o socoteala serioasa, descoperim ca mai nu existam deloc!)

deci: ma lasi? cine pe cine vrea sa impresioneze, si in ce fel?
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde -Beni- » Lun Mar 01, 2010 6:34 pm

*anjin-san - Daca Dumnezeu n-ar exista, atunci nici actiunile personajelor biblice n-ar mai fi fost facute. Si aici ma refer la Moise care a stiut ce foamete urma sa vina peste popor si a strans din timp recolte; Daniel n-ar mai fi stiut si talcuit visul lui Nebucadnetar care prevestea din nou o perioada de criza a poporului iar profetiile nici ele, deasemenea, nu s-ar mai fi implinit pana acum.
*kant emir - sa spunem ca pamantul s-ar fi format intr-adevar acum 4,6 mld.ani. Cum explici ca in ultima mie de ani el a ajuns sa se degradeze atat de rapid? Oare degradarea asta nu ar fi trebuit sa vina si ea treptat?
-Beni-
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 19, 2010 6:50 pm

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde kant emir » Lun Mar 01, 2010 10:32 pm

Beni, daca ai fi doar un personaj ilogic ("Daca Dumnezeu n-ar exista, atunci nici actiunile personajelor biblice n-ar mai fi fost facute"), poate tot asa mai incerca sa leg doua vorbe cu tine, oricat de plicticos si inutiul mi s-ar parea demersul


dar pana cand nu elucidam povestea ciordelii, nu mi te mai adresa
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Pentru ce traiesti

Mesajde eliana » Lun Mar 01, 2010 11:58 pm

-Beni- scrie:*anjin-san - Daca Dumnezeu n-ar exista, atunci nici actiunile personajelor biblice n-ar mai fi fost facute.


daca Dumnezeu nu ar exista am trai cu totii fara lege, fara scop si unora le-ar fi la fel de bine ca si acum. :zzz

Si aici ma refer la Moise care a stiut ce foamete urma sa vina peste popor si a strans din timp recolte


Vrei sa spui Iosif. Nu? Moise avea livrari in fiecare dimineata la micul dejun. Vinerea portie dubla. :cleanglasses

Daniel n-ar mai fi stiut si talcuit visul lui Nebucadnetar care prevestea din nou o perioada de criza a poporului iar profetiile nici ele, deasemenea, nu s-ar mai fi implinit pana acum.


profetiile nu s-ar mai fi implinit. dar talcuitori fara-de-Duh si doar cu o "o parere" de putere au fost, sunt si vor mai fi. vezi flacarile violet. :cry


*kant emir - sa spunem ca pamantul s-ar fi format intr-adevar acum 4,6 mld.ani. Cum explici ca in ultima mie de ani el a ajuns sa se degradeze atat de rapid? Oare degradarea asta nu ar fi trebuit sa vina si ea treptat?



nu. degradarea vine pe masura ce pacatul se inmulteste. nu cumva un trup care traieste in mizerie multa, va fi bolnav mai tare decat unul curat?

nici o alta planeta din jur nu "se degradeaza" la fel de repede ca pamantul. pentru ca Pamantul e acoperit de greselile noastre si nepasarea noastra: industrializare, poluare, defrisari, ultra-exploatare.
iata deci motivele pentru care degradarea nu tine de regulile unui continuum de spatiu timp, ci pur si simplu de accelerarea nepasarii si a traiului mizerabil al fiilor oamenilor.



:friends
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Următorul

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron