Presa in diagonala

un alt fel de a conduce, un mod similar de a ne lasa condusi: informarea poporului

Re: Presa in diagonala

Mesajde anjin-san » Joi Apr 01, 2010 10:43 am

"era mai simplu daca la inchideau" blasfemie. daimon m-ai dezamagit. tx tz tz
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Joi Apr 01, 2010 11:50 am

din ce punct de vedere :D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde anjin-san » Joi Apr 01, 2010 4:31 pm

pentru ca si ar trebui sa fim mai iertatori cu poacatoasele si sa le indreptam spre calea cea buna (adica drumul spre casa mea, apoi le indrept yo. doamne-ajuta)
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Sâm Apr 03, 2010 10:42 am

Prigoană senior se roagă de poliţie ca să-i anuleze carnetul juniorului. "Honorius ori a lipsit de la ore când a făcut şcoala de şoferi, ori l-a avut instructor pe Stevie Wonder"

un tata responsabil. chiar daca e in mod cert si el a mai furaciosit una alta, in principiu e simpatic.
continuare
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mie Apr 07, 2010 11:29 am

La patru zile de la decesul victimei, ieri dimineaţă procurorii din Craiova nu erau convinşi că agresorul este un pericol public. Seara, s-au hotărât să-l reţină, totuşi, pentru 24 de ore

Procurorii au emis ieri, în jurul orei 18.00, un mandat de reţinere pentru 24 de ore pe numele lui Cosmin Drăgan - tânărul de 22 de ani care l-a bătut pe Pavel Retea cu pumnii, pentru că traversa prea încet pe o trecere de pietoni din Craiova. Deşi victima sa a decedat la scurt timp după primirea loviturilor, Drăgan este acuzat doar de săvârşirea infracţiunilor de ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea liniştii publice. Azi, procuroii vor cere judecătorilor emiterea unui mandat de arestare preventivă pe numele lui Drăgan.

Prim-procuror: "Nu se pune problema pericolului public"


continuare

mda... cei mai buni dintre romani indeed
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mie Apr 14, 2010 9:52 am

cam asta ar fi unul din motivele pentru care in romania lucrurile se mica asa cum se misca, si tot ce se face costa muuuult mai mult decat oriunde altundeva

Patinoarul olimpic din Brașov a costat 12 milioane de euro, de trei ori mai mult decât plătesc vecinii unguri pentru o arenă asemănătoare. Firma care se ocupă de lucrare aparţine consilierului PDL Gabriel Szilagyi

continuare

pe de alta parte, daca nu ma insel, in momentul in care ai un post public trebuie automat sa te retragi din cadrul oricarei structuri de conducere a unor societati private.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Mie Apr 14, 2010 12:12 pm

depinde de functie.



ca consilier PDL poate insemna ca omul consiliaza PDL-ul. ceea ce e hilar.


lucrurile merg prost pentru ca sunt facute fara implicare, efort si minte. suntem tara minimei rezistente. inclusiv la jurnalism.
cata vreme nu ne pasa, o sa tot fim asa. adica nicicum si nicaieri.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mie Apr 14, 2010 1:08 pm

consilier in sensul de consilier local.

suntem tara maximei hotii pentru propriul buzunar.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mar Apr 27, 2010 8:55 am

despre extraterestii sau ce-or fi

emire, lasa videochatu si pacatele lumesti. uite ca sunt treburi mai serioase de discutat :P
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Lun Mai 03, 2010 12:28 pm

ninge in spania ! http://www.adevarul.es/stiri/actualitate/cod-galben-ninsoare-spania

interesant si faptul ca cei de la adevarul au o pagina diferita pentru romanii din spania, cu materiale traduse din presa spaniola si chestiuni din romania care i-ar putea interesa si pe capsunari.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde dutchess » Mar Mai 11, 2010 2:08 pm

bucurie!
se pare ca se pune problema revenirii la indemnizatia de maternitate de 600 de ron
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Joi Mai 13, 2010 1:40 pm

ca sa mai schimbam un pic subiectul zilei, legat exclusiv de bani :

Brătaia e ruptă din Rai", spune îndoielnica noastră înţelepciune populară. Bătaia aplicată de părinţi, desigur. În puţine culturi pedepsele corporale aplicate copiilor de către părinţi sunt privite cu mai multă dezinvoltură decât în România. Există un larg consens la noi în jurul ideii că pedepsele corporale fac parte în mod natural din educaţia acordată de părinţi odraslelor lor. În mentalitatea noastră, copilul trebuie „strunit". În imaginarul popular român, copilului trebuie să i se impună limite stricte, pentru că altminteri, precum o maşinuţă malefică predispusă în mod instinctiv spre rău, el „te pune la încercare". Psihologia noastră colectivă, cu solida ei doză de culpabilitate latentă, combinată cu neîncrede în ceilalţi şi cu un vârtos complex al inferiorităţii, ar deveni mai uşor de înţeles dacă s-ar studia fundaţiile acestei dogme, transmise din generaţie în generaţie, care spune că relaţia dintre părinţi şi copii se bazează în mod necesar pe un raport de forţe. Nu încredere reciprocă ne trebuie nouă în educaţie, ci control, altminteri copilul „îţi scapă din mâini".

Bataia e rupta din rai o cheie pentru intelegerea mentalitatii nationale
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde kant emir » Joi Mai 13, 2010 3:33 pm

Daimon scrie:copilului trebuie să i se impună limite stricte, pentru că altminteri, precum o maşinuţă malefică predispusă în mod instinctiv spre rău, el „te pune la încercare"[...]spune că relaţia dintre părinţi şi copii se bazează în mod necesar pe un raport de forţe. Nu încredere reciprocă ne trebuie nouă în educaţie, ci control, altminteri copilul „îţi scapă din mâini".

era sa ma iau de tine ca zici prostii, dar am deschis linkul si am bagat de seama ca e c/p

pe scurt: ce-am extras eu din ce-ai extras tu este esenta (sau pe-aproape) nu doar a sistemului nostru popular de educare/disciplinare, ci fix explicatiile date de crestinul cel habotnic despre dumnezeul de care trebuie sa te temi

asa ca un vrednic roman se pliaza pe principiile unui bun crestin


in rest, tot articolul ar fi fost bun de uimit societatea de acu niste decenii bune, daca nu chiar secole; in zilele noastre e la fel de fumat (nu zic ca n-ar fi destul de aproape de adevar, ci doar fumat) ca si plangerea de mila (vaii, ce nasol e la noi, ce corupti si nesimtiti is politicienii nostri etc) ori ca si conspirationismele

si inchererea articolului:
la descifrarea complicatei holograme psihologice româneşti: amestecul de mândrie şovăielnică şi de vinovăţie burzuluită care ne caracterizează. Suntem convinşi că ne-am meritat suferinţele trecute, dar ne simţim vinovaţi pentru faptul că, în ciuda lor - şi doar ştim că le merităm -, încă nu am ajuns să simţim mireasma acelui Rai din care e ruptă bătaia

deci nu, nu-i cazul sa mai inventam de multe ori roata
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Joi Mai 13, 2010 3:47 pm

eu n-am fost crescut asa, si copii mei o sa fie in siguranta. crezi insa ca omu asta chiar zice chestii de dragul spectaculozitatii lor, fara sa se raporteze la realitate ?

eu nu bag mana in foc ca pentru un procent suficient de mare, trebile astea inca pot fi considerate ca valabile.. fie ca suntem tu sau eu de acord cu ele sau ca ni se par noua de sfarsit de secol XIX
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde kant emir » Joi Mai 13, 2010 8:16 pm

crezi insa ca omu asta chiar zice chestii de dragul spectaculozitatii lor, fara sa se raporteze la realitate ?

nu stiu daca de spectacol, de parale sau de simpla norma


oricat de actuale ar fi, n-are rost sa le repeti la nesfarsit - ori vii cu ceva concret, ori o mai plimbi nitel
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Joi Mai 27, 2010 10:57 am

cum stau lucrurile de fapt


Le-am cerut studentilor mei, anul III Romana-Engleza, sa comenteze, in engleza, un poem englez din secolul XIX, la alegere.
Trei sferturi n-au putut numi nici un poet englez din secolul XIX si nici o poezie. (Au studiat in anul II Byron, Coleridge, Wordsworth, Shelley). Unul a povestit un roman de Dickens. Cinci au povestit piesa de teatru Romeo si Julieta (numita alternativ “roman“, novel, ori poem). Restul de cincisprezece din saizeci, care si-au amintit totusi o poezie, au scris totusi in engleza. Am corectat mai jos greselile lor :

Pluralul lui viu nu e vi, ci vii. verbul a lua nu se scrie i-au. obijnuit e incorect. Ii nu se scrie despartit, i-i.
sa de-a e incorect (corect e sa dea). Nu se zice propiu, ci propriu.



trist dar vizibil.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Joi Mai 27, 2010 11:45 am

e un cerc vicios deja.. studentii slabi vor fi profesori jalnici si vor oferi elevi catastrofali si tot asa.

o sa fie foarte trist cand nici la nivel universitar nu vei mai avea cu cine sa lucrezi.. (vorbesc dpdv al profesorului)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Joi Mai 27, 2010 12:52 pm

tu nu intelegi ca deja nu mai ai?


c'mon...e grav.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mie Iun 09, 2010 3:52 pm

Un adevarat haiduc nutu camataru a plecat de la penitenciarul jilava calare pe cal

intrebarea e de ce mai e liber asa un om, care are la activ toate chestiile mentionate aici
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Vin Iun 18, 2010 9:01 am

Un articol care nu spune nimic nou... eventual ca lucrurile nu se schimba.. si aia care consuma nu fac absolut nimic ca sa schimbe ceva. doua romanii una consuma alta plateste

Jumătate din judeţele Româ­niei primesc de la bugetul de stat, pentru nevoile locale, mai mulţi bani decât reuşesc să încaseze din impozitele principale. Cei mai mulţi bani îi înghit judeţele Vaslui, Olt, Suceava, Botoşani şi Bacău.

Doar 20 de judeţe au avut contribuţii nete la bugetul de stat în 2009, arată date ale Ministerului Finanţelor Publice şi Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală. Contribuţiile au în vedere sumele colectate din impozitul pe profit, pe venit, accize, TVA şi taxe vamale. Potrivit datelor celor două instituţii, cele mai mari contribuţii la buget au venit, în ordine, de la sectorul 1 al Capitalei, cu 4,83 miliarde lei, judeţul Ilfov, cu 3,56 miliarde lei, Constanţa, cu 3,22 miliarde lei, sectorul 6, cu 2 miliarde lei, judeţul Cluj, cu 1,91 miliarde lei, sectorul 2, cu 1,88 miliarde lei, Timiş, cu 1,81 miliarde lei. Urmează Prahova, cu 1,77 miliarde lei, sectorul 3, cu 1,7 miliarde lei şi sectorul 5, cu 1,45 miliarde lei. În zona de jos a clasamentului se găsesc judeţele Călăraşi, cu 175,49 milioane lei, Tulcea, cu 211,49 milioane lei şi Mehedinţi, cu 222,8 milioane lei. Clasamentul exclude marii contribuabili din ţară, care au adus bugetului jumătate din sumele colectate la acesta din impozitele menţionate, respectiv 44,79 miliarde lei din 88,67 miliarde lei. Vărsămintele acestora sunt socotite la Trezoreria Municipiului Bucureşti, separată de bilanţurile sectoarelor Capitalei.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mar Iun 22, 2010 1:12 pm

dan diaconescu a fost retinut pentru santaj si amenintare

Patronul postului OTV, Dan Diaconescu, şi realizatorul TV Doru Pârv au fost reţinuţi, marţi dimineaţă, de procurorii DNA, pentru şantaj şi ameninţare în legătură cu primarul comunei arădene Zărand, Ion Moţ, cei doi urmând să fie duşi la instanţă cu propunere de arestare preventivă.

Procurorii au emis pe numele lui Dan Diaconescu şi a lui Doru Pârv ordonanţe de reţinere pentru 24 de ore, după ce aceştia au fost audiaţi mai multe ore la sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA).

Avocatul Daniel Fenechiu, care îl apără pe Doru Pârv, a declarat marţi dimineaţă că cei doi au fost reţinuţi pentru şantaj, precizând că acest dosar este unul politic.

Avocatul lui Dan Diaconescu, Mihai Rapcea, a declarat pentru MEDIAFAX că ordonanţele de reţinere au fost date în jurul orei 6.00 şi că între Diaconescu şi Pârv nu a mai existat nicio confruntare.


omu se plange ca e o inscenare politica.

nu am avut timp sa verifica substratul problemei dar e o chestie interesanta. ma gandesc la impactul social al desfiintarii otv. la sutele de mii de camine care vor ramane fara entărteinment. lasand ghidusiile la o parte toata treaba asta ar merita un studiu sociologic. fie ca il inchid sau nu pe miculmoguldanutdiaconescu.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Mar Iun 22, 2010 3:15 pm

nununu...ca il inchid pe dandiaconescudirectsenzational!
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Mie Iun 23, 2010 9:14 am

Nu stiu exact cum sunt oamenii de rand, ungurii normali zic, dar liderii lor sunt fara pereche:


si rai si fara "common sense" :huh :waiting
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Politica/153540/Limba-maghiara-obligatorie-pentru-romanii-din-Mures-Harghita-si-Covasna.html
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mie Iun 23, 2010 9:49 am

tre sa isi justifice si ei cumva activitatea. sper sa nu ii bage prea multa lume in seama.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Manipularea in pressa RO

Mesajde eliana » Joi Iun 24, 2010 9:53 am

ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Vin Iul 02, 2010 9:25 am

Partidul Comunist reloaded.

Partidul Comunist Român revine în forţă pe scena politică


Mulţi au fost duşi în eroare de atacurile perfide, ajungînd chiar să creadă că trecutul istoric al poporului român, în spiritul căruia au fost educate atîtea şi atîtea generaţii de români, ar fi fost glorificat artificial de propaganda comunistă. Campania furibundă de condamnare a fostului regim, ce a reprezentat, practic, suportul ideologic al acţiunilor de demolare a structurilor instituţionale ale statului, s-a dovedit a fi extrem de benefică şi pentru propaganda denigratoare îndreptată împotriva valorilor definitorii ale neamului românesc.

Au trebuit să treacă 21 de ani, să vedem ţara prăbuşită, cu economia devastată, cu bogăţiile ei în mîna a tot felul de aventurieri străini, cu valorile noastre spirituale defăimate, cu învăţămîntul, cultura, sănătatea şi chiar vitalitatea poporului grav afectate, ca să ne dăm seama că tot ceea ce a început în acel decembrie nefericit pentru poporul român n-a fost nimic altceva decît o agresiune de mari proporţii, care continuă şi în prezent şi care nu are alt scop decît să ne piardă ca neam, pentru ca aceste teritorii şi cine or mai rămîne pe ele să ajungă pentru totdeauna sub stăpînire străină.



Constantin-Rotaru - am incercat sa aflu cine e prersedintele partidului, dar pagina cu el e virusata.
:square
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Vin Iul 02, 2010 10:28 am

eh, are si pagina wiki

conform punctului 8 de la timisoara baiatu nu stiu daca nu cumva ar trebui sa se ocupe mai degraba de familie decat de politica.

de fapt, daca e sa ne luam dupa legea lustratiei, existenta acestui partid e aberanta.

oricum eu nu cred ca merita prea multa atentie proiectele de genul asta.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Vin Iul 02, 2010 2:02 pm

pff. nu sunt suficient de interesata ca sa ma informez in detaliu.



trist ca au avu oamenii aia si9 reprezentanti in parlament. adica trist ca oamenii ii voteaza.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Lun Iul 05, 2010 9:00 am

Sunt lucruri care sunt gresite pe atat de multe paliere ale eticii incat nu ma mai incumet sa comentez.



Bacalaureat 2010

varianta normala:
„A fost un examen uşor"

Nerăbdători să-şi afle rezultatele, liceenii craioveni au luat ieri cu asalt şcolile încă de la primele ore ale dimineţii. La prânz, curtea Colegiului Naţional „Elena Cuza" devenise neîncăpătoare.

Imediat după afişarea rezultatelor la avizier, emoţiile celor prezenţi au dispărut. Niciunul dintre cei peste 400 de candidaţi nu a picat examenul, iar doi bacalaureaţi au obţinut media 10. „Mie, personal, nu mi s-a părut deloc greu examenul. Am înţeles de la colegii mei că ultima probă ar fi pus probleme, însă mie mi s-a părut destul de uşoară. M-am pregătit tot anul pentru examenul de Bacalaureat şi a meritat. Acum pot să plec liniştit la mare", a declarat Octavian Florescu, absolvent de liceu. Tânărul a obţinut media 9,60.



varianta care DEVINE normala:
Elevi cu lucrări xeroxate

Cei 42 de absolvenţi de la mai multe licee din Cluj care au predat lucrări la limba şi literatura română trase la un copiator color vor relua Bac-ul în sesiunea din toamnă. „Este ca şi cum ar fi fost prinşi asupra faptului, în timp ce copiau. Atât cei 42 de tineri, cât şi ceilalţi şapte candidaţi care au fost prinşi că au copiat au fost eliminaţi din examen", a declarat, ieri, Horia Corcheş, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Cluj.

Lucrările identice au fost descoperite de profesorii corectori de la Centrul de evaluare organizat la Colegiul de Transporturi Transilvania din Cluj. Tezele proveneau de la Centrul de examinare organizat la Grupul Şcolar Agricol „Alexandru Borza". Din cei 499 de candidaţi care au susţinut aici examenul, mai bine de jumătate - 253 -, sunt de la instituţiile de învăţământ particulare.

Riscă închisoarea

Potrivit avocatului Mihai Bejenau, specialist în drept penal, candidaţii ar putea fi acuzaţi de fals, uz de fals sau dare de mită. La rândul lor, cadrele didactice ar putea fi acuzate de complicitate la fals, luare de mită sau primirea de foloase necuvenite.






Iaşi: Mii de contestaţii la rezultatele BAC-ului

Peste 1.000 de elevi din Timiş au picat examenul de Bacalaureat

BAC 2010: Elevii au picat pe capete în Capitală!


Promovabilitate 62% la Bacalaureat în Vrancea / Mediile au scăzut din cauza eliminării probei de educație fizică
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Lun Iul 05, 2010 9:36 am

intotdeauna vor exista diferente de nota si promovabilitate intre licee/orase mai mari si importante si alte licee unde se mai inchid ochii.

asta e unul din motivele pentru care sistemul de admitere la facultate pe baza mediei este o aiureala. lasand corectitudinea politic ala o parte, media 9.50 la bac obtinuta in Bals Olt, nu are neaparat aceeasi valoare cu o nota similara obtinuta in Timisoara, Bucuresti, Cluj, Iasi etc.

partea buna e ca incep sa mi si pice la bac, pt ca ani de zile cam luau toti.

uneori ma intreb cat as fi luat la bac daca il dadeam in sistemul asta facil ?
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Media

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator