Vreau sa citesc o carte buna!!!Ajutati-ma si voi!

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde Inuyasha » Joi Mar 27, 2008 3:59 am

Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz, una din cele mai impresionante carti pe care le-am citit. Actiunea are loc in antichitatea latina (pasaje descriptive de nota 10), avand in prim plan caderea metropolei romane si inceputurile crestinismului, dar si o frumoasa poveste de dragoste.
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde FleurDuLys » Sâm Oct 25, 2008 1:17 pm

Io recomand 'Imparateasa Orhidee' pentru ca o citesti pe nerasuflate, cu toate astea nefiind neaparat 'usurica' si 'Surorile Boleyn' care nici ea nu e 'usurica', insa nu prea e exacta dpdv istoric. (si pe mine una ma irita filmele/cartile care o demonizeaza pe Anne Boleyn, dar asta chiar mi-a placut). Infinit mai buna decat filmul ('The Other Boleyn Girl')

Apoi o carte care la inceput m-a enervat, iar pe la ultimele pagini m-a facut sa rad cu lacrimi: 'Conjuratia imbecililor' scrisa de John K. Toole. Merita!
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Oct 01, 2009 2:38 am

[font="Times New Roman"][SIZE="5"][...]Era singur, singur complet, minuscul in faţa unui val uriaş şi cenuşiu care se ridica infinit şi nu se mai gandea să cadă odată, să se spargă pe el, să-l ingroape.
Valul se inălţă pană la punctul in care nu mai sunt cuvinte. Stătu un timp in echilibru acolo, incepu iar in jos, incet, repede. Tună apocaliptic, il găsi, il ucise.
Acum, totul se terminase, era linişte şi pace, murise, şi moartea trecuse, era liber şi nu mai avea nimic de făcut, inotă singur, in ceaţă, fără, de fapt, să facă mişcări, uşor, purtat. Singur, fără trup, fără gand, rămas fără nimic, rămas chiar nimic, nimic, inţeles şi cuvant, apoi doar cuvant, apoi nici atat, pauză. Pauză lungă. Tăcere. Nici tăcere.[/SIZE][/font]


(detaliile, daca or sa intereseze pe cineva, la vremea lor)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Brahma » Joi Oct 01, 2009 2:46 am

Detaliile ma intereseaza pe mine, deci astept sa ajunga la "vremea lor" :)
Avatar utilizator
Brahma
Junior Member
 
Mesaje: 220
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm
Localitate: kiwengwa

Re: Vreau sa citesc o carte buna!!!Ajutati-ma si voi!

Mesajde MeliNoir88 » Sâm Mai 05, 2012 7:30 pm

Sange Satanic, de Cristina Nemerovschi, autoare din Romania. Neaparat trebuie citita! :D
MeliNoir88
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mai 05, 2012 7:20 pm
Localitate: bucuresti

Re: Vreau sa citesc o carte buna!!!Ajutati-ma si voi!

Mesajde eliana » Mie Mai 09, 2012 9:52 am

Am cumparat ieri "Surprins de Bucurie - de C.S.Lewis". 30 de lei foarte bine investiti. :)
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Vreau sa citesc o carte buna!!!Ajutati-ma si voi!

Mesajde alexandra_m » Vin Iun 29, 2012 1:50 pm

murakami-padurea norvegiana. e absolut geniala
alexandra_m
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 29, 2012 1:48 pm
Localitate: bucuresti

Re: Vreau sa citesc o carte buna!!!Ajutati-ma si voi!

Mesajde kant emir » Sâm Iun 30, 2012 2:01 am

Tu esti, Oribile?
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Vreau sa citesc o carte buna!!!Ajutati-ma si voi!

Mesajde ella87 » Vin Iul 06, 2012 10:09 pm

Nu e el. In clasamentul lui Padurea Norvegiana ocupa abia locul 5 sau 8 printre lucrarile orientalului. Ar fi recomandat desigur Hronicul Pasaricii Arc sau Kafka pe litoral.
ella87
Junior Member
 
Mesaje: 125
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Re: Vreau sa citesc o carte buna!!!Ajutati-ma si voi!

Mesajde kant emir » Vin Iul 13, 2012 9:05 pm

Da' stii ca nu-i simt lipsa? M-am gandit si razgandit: cum ar fi sa-i citesc iar prostioarele? si mi-am raspuns tot eu: lasa!
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Vreau sa citesc o carte buna!!!Ajutati-ma si voi!

Mesajde limarom » Lun Aug 13, 2012 12:11 pm

Salutare
Va recomand orice carte al lui Ernest Hemingway. mie mi-au placut toate pe care le-am citit paan acum. se citeste usor insa sunt toate carti de o valoare incontestabila, dat fiind faptul ca autorul a participat la cele doua razboaie mondiale dar si datorita calatoriilor numeroase pe care le-a facut in intreaga lume. este un autor de valoare si castigatorul premiului Nobel pentru renumita carte "The Old Man and the Sea" - Batranul si Marea. va recomand sa incepeti cu aceasta carte.
www.limarom.ro
limarom
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Aug 13, 2012 11:37 am
Localitate: bucuresti

Re: Vreau sa citesc o carte buna!!!Ajutati-ma si voi!

Mesajde eliana » Mar Aug 14, 2012 3:49 pm

:) Interesanta algere.


Dar pun pariu ca multi deja au citit-o.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Vreau sa citesc o carte buna!!!Ajutati-ma si voi!

Mesajde adriantd » Vin Mar 01, 2013 2:01 am

http://ro.caca-maca.com/ - Fraieritul Numar 2.
E doar in format electronic si in domeniul dezvoltarii personale. Fac mentiunea domeniului, pentru ca necesita putin mai multa atentie decat o carte de beletristica.
Ultima oară modificat de kant emir pe Sâm Mar 02, 2013 9:10 pm, modificat de 2 ori în total.
Motiv: reclama
adriantd
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 01, 2013 1:59 am

Re: Vreau sa citesc o carte buna!!!Ajutati-ma si voi!

Mesajde kant emir » Sâm Mar 02, 2013 9:09 pm

adriantd scrie: Fac mentiunea domeniului, pentru ca

Pentru ca ai ceva de castigat, nu?

N-a mers.
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori