Va place romanul Numele trandafirului ?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Va place romanul Numele trandafirului ?

Mesajde thora » Joi Iun 13, 2002 9:05 am

Umberto Eco a devenit prin acest roman unul din scriitori mei preferati. nu am mai intilnit un asemenea stil si nu mai vorbesc de intriga : o manastire unde se petrec 6 crime si un calugar le descifreaza si afla criminalul. mi-ar fi placut sa petrec citeva zile in biblioteca ce ascundea de fapt un labirint.
thora
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 13, 2002 8:32 am
Localitate: romania, iasi

Re: Va place romanul Numele trandafirului ?

Mesajde angus » Joi Iun 13, 2002 10:22 am

Nu am citit romanul, dar am vazut piesa de teatru la Nationalul Bucurestean, un spectacol superb la care iti recomand sa te duci daca ai ocazia, cu o montare si o distributie exceptionala (Radu Beligan, Ion Cojar, Mihai Calin, Tomi Cristin).
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde thora » Joi Iun 13, 2002 10:31 am

din nefericire eu nu stau in bucuresti dar cind vine piesa in iasi (daca vine) am sa merg
thora
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 13, 2002 8:32 am
Localitate: romania, iasi

Mesajde bhuttu » Joi Iun 13, 2002 9:31 pm

"Numele trandafirului" este un super-roman, si imi pare rau ca nu am gasit niciodata timp sa citesc "Pendulul lui Focault", care zace in biblioteca mea de ceva ani. Oricum, stilul din "Numele Trandafirului" e absolut fantastic!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Joi Iun 13, 2002 10:31 pm

Initial trimis de bhuttu
"Numele trandafirului" este un super-roman, si imi pare rau ca nu am gasit niciodata timp sa citesc "Pendulul lui Focault", care zace in biblioteca mea de ceva ani. Oricum, stilul din "Numele Trandafirului" e absolut fantastic!


ai pendulul si nu l-ai citit?????????? si ma rog, ce mai astepti?
in numele trandafirului....am vazut filmul...creca ar fi trebuit sa citesc mai intai cartea, caci marturisesc faptul ca n-am dat pe spate in urma vizionarii...si vorbesc de fapte literare nu de cele ce tin de a 7-a arta...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde bhuttu » Joi Iun 13, 2002 11:41 pm

Initial trimis de onk


ai pendulul si nu l-ai citit?????????? si ma rog, ce mai astepti?


Mea Culpa... si eu tot inginer sunt :)
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Iun 14, 2002 1:12 am

poate sunt io incult shi ignorat da in afara de Pendul signor Eco nu m-a impresionat cu nimca....shi in plus la el in tzara in bella italie,mai precis in bologna unde tzine cursuri nu e apreciat deloc.Am vb cu un student de al lui shi a zis k omu preda numai ptr bani shi k a obosit (de la prea multa creatzie pe semne:D)...acuma don`t get me wrong io n-am nimc cu omu`...filmu e foarte bun,romanu e salvat de film.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde thora » Vin Iun 14, 2002 10:33 am

imi pare rau ca tu crezi asta despre Numele trandafirului. recunosc ca am citit cartea dupa ce am vazut filmul insa romanul mi-a placut mai mult.
si in legatura cu faptul ca Umberto nu e apreciat in italia, rar se intimpla ca un autor apreciat in strainatate sa fie apreciat si la el acasa (cel putin asa am auzit).
thora
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 13, 2002 8:32 am
Localitate: romania, iasi

Mesajde curly » Vin Iun 14, 2002 7:17 pm

si io sunt de acord cu varful aviatiei sovietice...




am citit numele trandafirulrui acum mai multa vreme in urma, cand nu aveam atata par pe piept,la recomandarea unui tip inteligent.....
dupa ce am citit cartea nu l-am mai crezut atat de inteligent;in general un tip care imbina motivele Evului Mediu cu povesti contemporanizate,ma duce cu gandul ca are nevoie de un organ literar in plus



ca element de culoare,in ultimul roman al llui Eco apare in discutia unor personaje si Gica Hagi
tot ca element de culoare,Eco e unul din marii contestatari ai lui Berlusconi....in urma unui articol anti-berlusconi,acesta i-a trimis o sticla de vin de colectie din anul basterii scriitorului.....si-a luat-o frumos,nu?
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

the best

Mesajde oany » Dum Sep 15, 2002 8:07 pm

Romanul Trandafirului este unul din cele mai bune romane pe care le-am citit vreodata. il recomand tuturor. e adevarat ca-ti trebuie o cultura vasta, mai ales religioasa pt ca nu poti intelege toate digresiunile lui Eco.
oany
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 03, 2002 4:13 pm
Localitate: bucuresi

Mesajde Mr Hyde » Sâm Sep 28, 2002 3:17 am

Nu nu nu, nu mi-a placut deloc. Un fir epic politist ( si mediocru pe deasupra) de la care ECO isi "permite" sa se abata ingrozitor de des, sute de divagatii despre franciscani, benedictini, inchizitori, ritualuri religioase etc. Aceeasi tehnica am inteles ca o foloseste si in "Pendulul lui Focault". NT e de fapt un roman politist medieval "indopat" cu tot felul de dovezi ale eruditiei lui ECO.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolo Tomasi » Mie Oct 30, 2002 2:55 am

Numele Trandafirului ii un roman excelent. Nu-i inteleg absolut de loc pe cei carora nu le-o placut. Faptul ca are un fir epic politist nu mi se pare de loc ca ar strica cu ceva .

Ceea ce a spus cineva mai sus cum ca Eco nu-i apreciat la el acolo mi se pare pur si simplu o birfa de doi bani.

Ii destul de apreciat ca sa tina conferinte la Harvard University si sa fie predat prin facultati de filologie.

Faptul ca Numele Trandafirului are un fir epic politist ma face un pic sa ma gindesc la post-modernism.

In fine, ii o carte pe care am citit-o cu mare placere si as reciti-o oricind.
Nu cred absolut de loc ca faptele istorice prezentate acolo sunt dovezi ale eruditiei lui Eco. Dupa parerea mea ele sunt absolut necesare si sunt si mie chiar mi-au placut.
Cit despre fir epic politist si slab pe deasupra nu pot decit sa spun ca Numele Trandafirului nu-i o carte politista. Sau nu v-ati prins?
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde NightClaw » Joi Noi 21, 2002 1:15 am

prima data am vazut filmul (apropo,sean conery face toti banii) si dupa m-am repezit in carte care evident ca e de 10 ori mai tare decat filmul.
"Gravitation cannot be held responsible for people falling in love"
NightClaw
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 20, 2002 12:33 am
Localitate: Romania-Craiova

Mesajde Cruela » Mar Feb 11, 2003 11:07 am

Initial trimis de bhuttu
"Numele trandafirului" este un super-roman, si imi pare rau ca nu am gasit niciodata timp sa citesc "Pendulul lui Focault", care zace in biblioteca mea de ceva ani. Oricum, stilul din "Numele Trandafirului" e absolut fantastic!

Romanul "Numele trandafirului" este unul absolut de exceptie prin realizarea sa. Putem cu totii sa remarcam perfecta asociere a crimelor cu Apocalipsa si subtilitatea autorului in descrierea luptei acerbe pentru putere, mascata de ascunderea cartii interzise-"COena Cypriani". Cat despre "Pendulul lui Foucalt", daca nu esti pasionat de fizica iti sugerez sa sari peste primele 30 de pagini in care este descrierea amanuntita a unui pendul. Eu am facut greseala de a incepe sa citesc cartea de la primele pagini si imi este groaza sa ma apuc din nou de ea- nu stiu daca as suporta din nou chinul pendulului.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde bhuttu » Mar Feb 11, 2003 11:49 pm

Mersi de sfat, da' intre timp am citit "Pendulul" cu tot cu alea 30 de pagini de la inceput, si parerea mea am scris-o pe undeva pe threadul de Recenzii...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde lois » Dum Mar 30, 2003 11:33 pm

am citi cartea dupa ce am citit remarcile voastre, si.... nu m-a impresionat in mod deosebit. prea multe pagini pentru continut... prea multe divagatii... dar firul epic in sine e ... interesant. spunea cineva aici de un fel de roman politist, cam asa si e.

dar e departe de a se inscrie intre preferintele mele....
Lois C.
lois
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:42 am
Localitate: oradea

Mesajde dinu » Lun Mar 31, 2003 1:27 am

Am vazut si eu filmu, intr-un final... foarte bine realizat, insa nu poti surprinde in 2 ore un roman de Eco. In plus, nuj' ce cauta connery in cast. Un actor mult prea familiar intr-o gloata de necunoscuti, un accent scotiano-irlandez intr-o manastire italiana... nu mi-a placut de loc. Ce mi-a placut a fost the hunchback... grotesca aparitie ! Aaa, si nu stiti cumva unde a fost filmat turnu' ala cu scari lugubre ? Ca am sa fac vizitarea lui un scop al vietii mele.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde lois » Lun Mar 31, 2003 11:08 pm

unde ai vazut filmul? se poate inchiria pe caseta video sau pe dvd?
Lois C.
lois
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:42 am
Localitate: oradea

Mesajde dinu » Lun Mar 31, 2003 11:14 pm

eu l-am vazut avi, pe cd. Daca il cauti pe Kazaa, dcpp or whatever, s-ar putea sa ai noroc.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Mar Apr 01, 2003 9:21 am

discutii despre filme pe forumul de filme. subiect inchis
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron