Legume,fructe si flori

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Mesajde b0nechina » Joi Iun 20, 2002 6:16 pm

Daaaa... bureti! Am uitat de bureti!
Buretii sunt bestiali cu omleta (sau scrob, cum ii zice in Moldova), da' merg si murati... sau tocanita, cu ceapa si suc de rosii...
Exista un soi de burete de padure, painisoara ii zice in popor, care se mananca cruda... e carnoasa si are si "lapte", buna, buna, tine si de foame si de sete...
Ciupercile, in schimb... ciupercile cele mai bune sunt alea facute pe plita, cu sare deasupra... sa intingi cu painea in zeama care se strange pe palarie, si sa le mananci cand is un pic uscate...
Bai, hai ca m-ati nenorocit, imi ploua in gura ingrozitor! :p

Despre flori ce sa zic, sunt cateva care nu-mi plac, calele, de exemplu (parca-s de plastic), sau muscatele... Mai sunt narcisele si zambilele (miros ingrozitor) care-s cam fara farmec, asa, da' nu le detest iremediabil... In rest, toate florile sunt faine.
Imi plac mult alea de camp, in special margaretele si sanzienele (nostalgie, nostalgie...), dar si cele de gradina, cum sunt trandafirii sau ochiu' boului. Gladiolele ma enerveaza, ca-s prea mari, crinii imperiali asemenea. Crinii aia simpli sunt o minune, insa.
Cred ca floarea care ma impresioneaza cel mai mult este, totusi, trandafirul alb... mai ales cand e inca boboc, nu-i desfacut de tot.
Ah, si mai sunt doua feluri de flori care imi plac enorm: bujorii si liliacu'. Ca si miros, desigur, lacramioarele si freziile... nemaipomenite.
Hooo! Gata, ca ma dau in barci!
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde onk » Joi Iun 20, 2002 9:14 pm

mah ce se strica threadu, cand era ala cu mancaruri si bauturi nu se imbulzea nimeni, da asa e romanu, de oriunde ar fi... e vorba de fructe si flori baga mamalica... suntem poeti? scuipa...e religie? injura...buey....vorba lu bhuttu, de-ar fi emoticon cu unu care sa-si bata obrazul....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 20, 2002 10:00 pm

Impins de la spate de discutzia avuta astazi cu b0nechina despre flori...am coborat din pod atlasul botanic..si l-am cercetat cu mare atentzie.

Si iata ce lucruri interesante am gasit :

Laleaua face parte din aceiasi familie cu ceapa ! Familia Liliaceae.

Familia Rosaceae..contine o gramada de celebritatzi : mar,para,gutuie,pruna,cireasa,caisa,piersica,migdala (hm..de migdele nu a pomenit nimeni) .

Ardeiul face parte din familia Solanaceae. Din aceasta familie mai fac parte : cartoful,rosia sau vanata.

b0nechino..nu a fost chip sa gasesc cale ,in acest atlas ! Sutn tare curios cum arata. Am cautat si la index si nu erau. Cred ca se afla cu denumirea latineasca.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Iun 20, 2002 10:42 pm

vad ca au aparut combinatii care mai de care....pepene cu paine,bureti murati...
n-am timp sa le citesc pe toate.

anyways....
buna ideea sa vorbim si despre flori.
mie...imi plac la nebunie florile salbatice...buchetele viu colorate cu floarea soarelui si flori de camp...si cat mai parfumate cu putinta.
mai imi plac la nebunie florile de primavara:frezii,lalele,lacramioarele gingase...toporasii
dar adevarata mea slabiciune sunt trandafirii portocalii...si mai ales cei care sunt mai palizi spre interior iar petalele la suprafata sunt patate cu o tenta rosietica,molateca...ca o domnisoara imbujorata,asa.
acesti trandafiri...apar destul de rar(vorbesc de cei naturali,nealtoiti) si mi se par deosebit de frumosi si de gingasi si de aceea ii ador.
tin doar sa mai precizez...ca anul acesta de Ziua Indragostitilor(care se intampla sa cada in aceeasi zi cu ziua mea de nastere...)eram in mijlocul orasului Dublin si o tiganca suceveanca mi-a facut o enorma bucurie oferindu-mi in dar un astfel de trandafir rar,nealtoit...si ca la plecare tiganca respectiva mi-a spus cateva cuvinte care m-au facut sa uit si de dor de casa si sa ma bucur ca ma aflu " in Dublin's fair city"
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Iun 21, 2002 9:58 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
nu a fost chip sa gasesc cale ,in acest atlas ! Sutn tare curios cum arata. Am cautat si la index si nu erau. Cred ca se afla cu denumirea latineasca.


moshule, calele, se spune ca aduc ghinion; unele persoane sunt superstitioase, se zice ca-s flori de dus la mort, superstitzie romaneasca, normal pt. ca in restul lumii sunt considerate flori de mireasa (alaturi de trandafiri), daca te uitzi la vreun film american cu vreo nunta sigur vezi.

Calele arata ca o cupa alba sau rosie (zici ca-s de plastic) cu un mutzui galben in mijloc (cam cat zici tu ca-i putza ta :p )Uite un exemplu, ultima poza, n-am avut chef sa caut prea mult
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde angus » Vin Iun 21, 2002 10:59 am

Ce-ti veni, mai, mosule?! Cum adica imi bat joc de threadul asta?! Ca eu vorbeam serios ca il iubesc, si nici unul din posturi n-a fost pe langa...Ce, e vina mea ca habar n-ai tu ce e aia cirese amare? Uite, la bunechina, pe care o lauzi, i-am trezit pohte cu ele, ca le uitase!
Mai uita-te pe la semnaturi, ca unele iti sunt dedicate, si nu-s puse degeaba acolo, ci ca sa bage lumea la cap. Hai ca m-ai suparat. Rau.;P
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde angus » Vin Iun 21, 2002 11:08 am

Floarea de IRIS, zisa si stanjenel. (Este in atlasul tau, moshule, sau e langa cale, ca nu ma pot abtine).
Si imi plac si florile alea albastre din piata, ca niste crizanteme mai mici, colorate cu cerneala, ca daca le tii in vaza mai multe zile se decoloreaza florile si ramane apa albastra dupe ele.
Nota pentru Moshu, ca lui trebuie sa-i desenez separat: chiar asa e cu florile albastre, nu-mi bat joc de threadul tau.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 21, 2002 2:01 pm

Ba,eu am niste floria albastre absolut superbe. Dar sunt de ghiveci. Al un albastru inchis,inchis. Sunt ceva de mare exceptzie.
Daca stitzi...cam cum..se gasesc prin statiunile austriece de munte. (eu asa am vazut la TV....ca nu am fost acolo)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iul 07, 2002 9:03 am

Ia sa vedetzi ce lucru interesant am aflat. Mai acu' cateva zile jucam trivia pe mirc . Si se pune urmatoarea intrebare : "Din ce planta se extrage vanilia ? " . Iar eu raspuns sigur : "din arborele de vanilie ! "
Iar raspunsul corect este : "orhideea" ! Incredibil ! Nu am stiut !
Chiar asa sa fie ? Vanilia se extrage din orhidee ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde PuturOSU` » Vin Iul 19, 2002 4:11 am

rosiile si gutuile le venerez in urma lor vin strugurii....prelucrati:D
Nu conduc pe nimeni dar sunt un lider ,si-mi place sa cred ca sunt un om liber!
PuturOSU`
Junior Member
 
Mesaje: 86
Membru din: Vin Iul 05, 2002 2:22 pm
Localitate: north pole

Mesajde zuza » Mar Iul 23, 2002 8:20 pm

Fructe preferate: merele verzi si ciresele pietroase. La tara am alte preferinte: porumbele, murele si gutuile. Pacat ca ma duc rar la tara;P . Nu pot sa sufar insa mango-e gretos si smochinele ca-s prea dulci.
Legumele sunt pe primul loc in viata mea: vara mananc salate si iarna mananc muraturi taranesti.Nu pot manca: urzicile si spanacul.
Imi plac toate florile dar cel mai mult si cel mai mult imi plac calele si degeaba zice lumea ca sunt flori de mort ca mie tot imi plac. Si am o colectie de cactusi care mai fac cate o floare superba, niste violete de parma(asa se scrie?) care fac flori de toate culorile, un ficus urias pe care il iubesc. Iar floarea mea de care am eu grija in mod special este o regina noptii care imi umple casa de parfum :D

PS Pt Moshu': acum am vazut threatul:D
Cel mai frumos lucru care i se poate intampla unei persoane este sa fie iubit si sa invinga. Insa sa iubeasca si sa fie invins este al doilea lucru frumos care i se poate intampla
zuza
Junior Member
 
Mesaje: 265
Membru din: Lun Iul 08, 2002 4:38 am
Localitate: yep, still there

Mesajde Kayla » Mie Iul 24, 2002 12:10 am

Fructele mele preferate cred ca sunt capsunile si zmeura. Nu stiu de ce imi plac. Legumele preferate sunt spanacul, urzicile, rosiile etc. Oricum, nu prea mananc de astea...:(
Si florile: orhideele, crinii, trandafirii... In fine, toate florile frumoase.:)
Kayla
 

Mesajde J'adore » Mie Iul 24, 2002 3:01 am

legumele mele preferate sunt: morcovii(cica fac bine la ochi?!!:D),
rosiile,castraveti, salata verde etc.
Fructele mele preferate sunt: merele, capsunile, strugurii, ciresile...etc
flori; trandafirii, crinii......etc :P :D
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde axeandra » Mie Aug 28, 2002 12:17 am

eu si legumele....nush cum da' nu ne prea iubim....adica nush cum se face dar am o mica mare antipatie pt rosii.....in sensu' ca adunate laolalta toate gurile de rosie pe care am fost nevoita sa le gust (ca deh: " hai ia o gurita de rosie sa vezi ce buna e...anu' asta n-ai gustat....poate ca acu' iti plac") nu s-ar aduna o rosie intreaga
altfel....imi plac legumele( dar cu cat sunt mai mult gatite cu atat mai bine)...chiar si rosiile imi plac gatite..sau mai bine zis gustul pe care-l lasa ele
in fine.....la fructe n-as putea sa ma hotarasc.....stiu doar ca nu-mi plac pepenii galbeni desi inghetata mea preferata e tocmai aia de pepeni galbeni.....
iar la flori stiu sigur ca pt mine nu exista floare mai frumoasa ca lacrimioara sau cum i se mai zice... margaritarul
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Mesajde Jasmine » Mie Aug 28, 2002 12:46 am

legume : spanac & urzici
fructe : mere , pepene rosu , banane ,struguri
flori : trandafiri rosii

quod me nutrit me destruit
Avatar utilizator
Jasmine
Junior Member
 
Mesaje: 2272
Membru din: Dum Mai 19, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Sâm Sep 07, 2002 7:44 pm

mie imi plac panselutele si muscatele.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde JaJa Beens » Dum Sep 08, 2002 2:21 pm

Cele mai frumoase flori sunt orhideele (nu cele care se gasesc pe la noi). Mie mi-a adus cineva din Singapore niste orhidee cum n-am mai vazut nici macar la teleeniclopedia si va spun ca asa flori mai rar. Partea proasta ca la aceste flori, cele mai frumoase se afla in zone de conflict sau in locuri imposibil de ajuns.
dintre autohtone imi place floarea de colt. am reusit sa prind una intr-un ghiveci dar spre ciuda mea mi-a fost furata si nici macar nu a mai prins dupa.
Gone 4 good
Avatar utilizator
JaJa Beens
 
Mesaje: 691
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

deci legumele, fructele si florile.......

Mesajde dEpEchEmIND » Joi Sep 12, 2002 10:48 am

in primul si primul rand, legumele, fructele si florile ies din semintze. Semintzele provin din alte legume, fructe sau flori. Este un circuit ca shi apa de altfel.


Ca legume imi plac rosiile, vinetele, varza, conopida.....etc.
Ma dau in vant dupa ghiveciuri :)
Daca zic shi ceva de ciuperci sper ca nu se supara nimeni. Si astea-mi plac fr. mult in ciorba, in pilaf, tocanitza si cu usturoi.

Ca fructe imi plac merele, perele, caisele, piersicile shi nectarinele.
Imi place salata de zmeura, coacaze si capshuni

Imi plac toate florile de camp: margaretele, macii, cicoarea, shi multe alte flori care nu stiu cum se numesc.
Ca flori de gradina imi plac trandafirii galbeni, panselutele, gura leului, garofitele shi gladiolele.
Cam atat deocamdata.:D
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Hera » Sâm Sep 21, 2002 10:10 pm

imi plac toate legumele si preparate oricum , imi plac crude,fierte,prajite etc. preferatele ar fi rosiile ( de care nu ma pot satura , imi plac cele cu multa zeama ,ca imi place in salata, cele carnoase cand le mananc cu branza, sau soiul acela de roshii portocalii), imi plac castravetzii (muratzi mai mult, sau in starea lor naturala imi plac cei mici si subtziri),conopida ( mai ales cu maioneza , ca si ciupercile,de altfel), dovlecelul prajit,imi place si spanacul mult, uneori manac si urzici ( la gandul ca fac bine ).etc ( am zis deja ca mananc orice leguma) ops, am uitat vinetele :). la fructe sunt mai pretentzioasa : ador piersicile, ananasul, merele acre, nucile,bananele, citricele si altele. urasc smochinele si stafidele . ca flori , ca design -trandafirii,orhideele, crinii imperiali, ca miros- freziile, gerberele. mai imi plac si panselutzele ( adik trei-fratzi-patatzi,asa se mai numesc ) pt jocul de culori.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde SOD » Mie Sep 25, 2002 5:42 pm

am intrat asa,cu nostalgie,sa vad ce s-a mai scris.ma bufneste rasul cand ma gandesc la ce a dus threadu asta!oricum,mie tot imi place Floarea Calota :D .

v-am zis de pepenii murati?cu fasole?imi lasa gura apa!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Lun Sep 30, 2002 4:14 pm

si eu, tot la capitolul sweet memories, ma umfla rasul cand recitesc posturile nevinovate cu dudele si ciresele amare...n-am putut nici sa vorbesc la telefon, ca ma umfla rasul. da' ma bucur ca si voi va aduceti aminte cu placere de minunatiile acestui thread.
OM, daca stiai tu ce intorsatura vor lua zarzavaturile si plantele tale...
SOD, ai inchis terasa? :D
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Sep 30, 2002 4:17 pm

Acum ca nu mai e OM moderator..hai sa ne aberam in voie !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Lun Oct 14, 2002 11:31 am

acum,iata ca vine frigul napraznic.in curand or sa-mi placa florile de gheata.
in aceasta perioada a anului imi plac fructele macerate si apoi distilate dupa traditionala metoda a cazanului de cupru.

si daca era OM mod,interesa pe cineva?poate pe el!
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Sâm Noi 16, 2002 6:52 pm

Cica SODMarathon e o localitate cunoscuta pentru fermele de-acolo.
S-ar putea ca d-l Soda sa fie shi el un copil al tzaranii de pe-acolo.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Dany_S » Lun Dec 20, 2004 10:42 pm

ce threaduri gasesc eu brauzand pe fc....hehe moshule, tot cu mancarea erai si p'atuncea hein!

pai, leguminoasele,fructili si florili preferate sunt:
L:rosia, ardeiul gras,castravetele, salata verde, usturoiul , cartoful, in rest nu-mi plac legumele aproape deloc (ridichile si spanacul sunt acceptabile)

F:ciresele si pepenele rosu sunt de departe preferatele mele.In rest, imi plac aproape toate fructele, dar nu mananc foarte des (dar ar cam trebui)

Fl : lalelele, violetele, ghioceii,orhideele, trandafirii
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Mie Dec 22, 2004 11:09 pm

nu prea ma omor cu legumele dar mananc in fiecare zi salate de rosii, castraveti , ceapa verde si ardei rosu.
fructele mele preferate sunt:ananasul, piersicile, kiwi, ciresele si strugurii verzi
florile mele preferate sunt trandafirii in special cei galbeni si tot ce este viu colorat
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

F/l/f...

Mesajde Aurolacul » Joi Dec 23, 2004 3:20 am

Fructe: Cirese, Banane, Struguri, Piersici(daca sunt piersici intr-o farfurie, nu ma opresc pana nu le termin).

Legume: Rosii, Ceapa(o salata fara ceapa e ca mancarea fara sare), Fasole, Cartofi Ducli (Aka "Sweet Potatoes" foarte buni, desi au un gust mai diferit.)

Flori: Trandafirii, Iasomia.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde Titina » Joi Dec 23, 2004 10:14 am

mey...nu prea am eu treaba cu legumele/fructele,deoarece in general nu-mi plac.
ca legume preferate ar fi totushi: morcovii shi roshiile...iar ca fructe: caisele,piersicile....dar depinde de starea in care sunt daca mananc sau nu...
a,shi flori preferate?pey nush....trandafirii,lalelele....,etc.
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Invincible » Mie Iul 01, 2009 10:57 am

mie-mi plac dovleceii (pane)...
cartofii (prajiti) as manca non-stop.
usturoi, ceapa iute, ardei iuti, vinete(salata).
rosii si morcovi (le bag pe toate in blender si fac suc)
ciupercile (agaricus bisporus)
perele, merele verzi (din alea care se coc tarziu, la inceputul iernii), nucile
flori: crinii
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori