West Coast!

ce-a fost pe Muzici o data

West Coast!

Mesajde SHM » Lun Sep 24, 2001 8:20 pm

Bah fratzilor,cine e west de aici?sa nu-mi spunetzi ca n exista asa ceva ca west si east si ca de fapt hh-ul nu ar trebui despartit in 2.Deci...cine e west sa zic aici ce il taie capu si va avea reply
SHM
Junior Member
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Sep 24, 2001 8:17 pm

io

Mesajde Vizitator » Lun Sep 24, 2001 8:51 pm

mie imi place west coast-ul

dar tin sa precizez ca west shi east coastul nu prea mai exista
Vizitator
 

exista

Mesajde Vizitator » Mar Sep 25, 2001 6:34 am

cine a zis ca nu exista mah.....ai inebunit?
Vizitator
 

razbel

Mesajde Vizitator » Mar Sep 25, 2001 6:50 am

pai diferentierea asta a inceput ...nu conteaza


cert este ca acum pacea a invaluit totul, snoop shi xibit apar in clipul puff daddy

mai multe detalii click aici

evident, vali de acolo sunt eu
Vizitator
 

Da si Nu

Mesajde SHM » Mar Sep 25, 2001 8:17 am

Vali are dreptate in ceea ce priveste hh-ul din usa,dar in asta al nostru romanesc exista o diferenta mare intre west si est,pe care baietii nostri se tot chinuie sa o pastreze...Dupa parerea mea treaba asta cu xzibit si snoop care au aparut in clip-ul lui Puff are un substrat comercial profund...adica nu cred ca aia au aparut numai asa de dragul bunei intelegeri dinte west si est...Cam atat


Pace!
SHM
Junior Member
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Sep 24, 2001 8:17 pm

est sau vest?

Mesajde Vizitator » Mar Sep 25, 2001 10:20 pm

parerea mea e ca muzicienii trebuie sa se diferentieze prin muzica si nu prin zona unde locuiesc...de chestia asta probabil si-au dau seama shi rapperii ... shi ei isi vad de muzica pentur ca se adreseaza altor categorii.

de pilda, eu nu o sa ascult wu tang klan, cand eu sunt fan g-funk

shi cum nici tu nu o sa cumperi un album heavy metal...

"de ce sa ne calcam pe bataturi, cand avem loc amandoi???"
Vizitator
 

gresit

Mesajde Vizitator » Mar Sep 25, 2001 11:32 pm

in tara numai exista est si vest.....cei mari sustin asta!!!

este Unda'ground vs. Comercial.......oricum cei din bransa stiu asta deja...

cat despre ce e in state.....vali cine face g-funk inafara de Warren G. care a "venit cu stilul asta"!!!!
Vizitator
 

dr dre

Mesajde Vizitator » Mar Sep 25, 2001 11:51 pm

warren g e fratele vitreg al lui dre, care l-a invatat meserie

g-funk
dr dre
snoop dogg
hittman si cam toti artistii produsi de aftermath
Vizitator
 

ba ma faci prah.....

Mesajde Vizitator » Mie Sep 26, 2001 6:52 am

ia mai invatza-ma ca aparent eu nu stiu nimik..zau e fratesu?
aha si ia spune-mi snoop cine?

ba nu vezi ca te faci de ras, cu toate "intelepciunile" tale la fiecare raspuns.......am observat ca iti place sa ai ultimul cuvant!

in fine......nu prea se poate sta de vorba cu tine, din a ta nu prea iesi...
Vizitator
 

Mesajde Suryia » Mie Sep 26, 2001 9:17 pm

Faptul ca inainte se nemea "est si vest" si ca acum se numeste "underground si comercial" conteaza prea putin! Puteti observa ca , chiar daca au aparut trupe noi("unele mai bune , altele...curate glume") principalele 2 stiluri au ramas cam aceleashi ca si acum 2-3 ani , iar conflictul a ramas si el...Afirmatia ca nu exista 2 stiluri diferite de hip-hop in Romania este aiurea , oricine asculta hip-hop romanesc poate spune asta...
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Re: ba ma faci prah.....

Mesajde Vizitator » Mie Sep 26, 2001 9:43 pm

xteme3k

diferenta intre a citi shi a fi bou:

"Dr. Dre released his first solo single, "Deep Cover," in the spring of 1992. Not only was the record the debut of his elastic G-funk sound, it also was the beginning of his collaboration with rapper Snoop Dogg. Dre discovered Snoop through his stepbrother Warren G, and he immediately began working with the rapper -- Snoop was on Dre's 1992 debut The Chronic as much as Dre himself. "

gasesti restul la http://www.dr-dre.com/bio.html. mai baga si tu un ochi pe la mtv cand mai dau documentare si pe la siturile shi forumurile de hip-hop din afara ca poate, doamne fereste, mai inveti cate ceva...

asta asha pentru cultura ta din generala. si ar fi bine sa ai grija cum vorbesti cu persoane mai in varsta si mult mai bine informate decat tine. nu suntem nici frati, nici veri, nici nu am cazut sub masa impreauna dupa a 13a bere. masoara-ti cuvintele, cantareste-ti vorbele, numara posturile si uita-te de 7 ori cu cine vorbesti (nu e o amenintare, ci un sfat)

ganja, sorry for the beef
Vizitator
 

Re: Re: ba ma faci prah.....

Mesajde Dr_Dre » Joi Sep 27, 2001 9:21 pm

Bhe toti frhati din veast coast traiasca.
Si heu venit nou asa ca va salut pe toti.
daca e careva si vrea sa contacteze
Dr_Dre
 

Mesajde SHM » Lun Oct 01, 2001 7:05 pm

De ce Racla se iau de mafia in versuri in timp ce mafia nu face nici o referire directa la racla in versurile lor?
SHM
Junior Member
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Sep 24, 2001 8:17 pm

mafia si racla

Mesajde Vizitator » Mar Oct 02, 2001 12:36 pm

mafia si racla nu au nimic

la familia a inceput razbiul si tot ei il continua in numele west-coast-ului!!!
Vizitator
 

asculta mai bine

Mesajde satori » Mar Oct 02, 2001 7:37 pm

Initial trimis de SHM
De ce Racla se iau de mafia in versuri in timp ce mafia nu face nici o referire directa la racla in versurile lor?


cred ca ar trebui sa asculti mai bine bug. de fapt, tu asculti bug sau R.A.C.L.A?






motto R.A.C.L.A. forever
satori
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 29, 2001 7:11 pm
Localitate: Bucuresti

Am ascultat...ca altfel nu mai intrebam

Mesajde SHM » Mar Oct 02, 2001 8:23 pm

Da exemplu de vers de la mafia...
SHM
Junior Member
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Sep 24, 2001 8:17 pm

Re: mafia si racla

Mesajde SHM » Mar Oct 02, 2001 8:24 pm

Initial trimis de vali
mafia si racla nu au nimic

la familia a inceput razbiul si tot ei il continua in numele west-coast-ului!!!


Da,si nu
SHM
Junior Member
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Sep 24, 2001 8:17 pm

Re: Re: mafia si racla

Mesajde Vizitator » Mie Oct 03, 2001 9:25 am

exemplu:

Vrei underground fii underground, sanse putine, cum mortii matii cand tu vorbesti doar despre mine,
Oricine din Romania care vrea sa se convinga hai la o plimbare, ... iti este frica.


asta e tot ce am gasit. am cautat pe net ca sa-ti dau versurile astea. nu ma pune sa iti mai dau altele. cere-le unui care asculta mafia.


by the way .... analiza lor alta data :)
Vizitator
 

ha ha ha

Mesajde Vizitator » Mie Oct 03, 2001 1:13 pm

pe nici unul din albumele sale, bug mafia nu se leaga in nici un fel de racla sau de alte trupe. fatis!!!

pe cand la familia o face!
Vizitator
 

Re: ha ha ha

Mesajde satori » Mie Oct 03, 2001 4:18 pm

postul de mai sus era al meu. scuze pentru anonimat. am crezut ca daca selectezi log on using cookies chiar functioneaza. se pare ca nu.

da, vali. s-ar putea sa ai dreptate. nici eu, in experienta mea limitata cu bug mafia, nu am auzit in vreo melodie ceva direct. insa mie mi se pare clar impotriva cui se indreapta atacurile si nu numai mie. nu inteleg de ce ti se pare un lucru atat de fumos faptul ca ataca fara sa identifice in mod precis tinta.

pt. SHM: cica ar fi o piesa pe "un 2 si 3 de ce or fii" care se refera la R.A.C.L.A.
a, si inca ceva, pe ultimele doua albume R.A.C.L.A. nici nu pomeneste de Bug.
satori
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 29, 2001 7:11 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Vizitator » Mie Oct 03, 2001 4:29 pm

poate le-o fi venit mintea la cap ca ar fi mai frumos sa faca muzica buna decat sa se bata ca si chiorii

btw, il vad periodic pe k-gula in tramvai cu tot de flul de indivizi care mai de care mai aurolaci...asta e idealul vostru in viata??? sa aratati si sa va imbracati ca ei???

(intreb shi eu, asha din afara, ca io sunt rocker, desi am pe acasa mafia, dre, snoop, da hood justice...)
Vizitator
 

Mesajde satori » Mie Oct 03, 2001 4:40 pm

imi place ca esti rapid.
da, poate le-a venit mintea la cap. dar se pare ca numai celor de R.A.C.L.A.
dupa cum am spus baietii de la bug continua sa urle si sa se bata cu pumnu in piept (as always).

nu stiu ce inseamna idealul "nostru"? la ce te referi?
idealul meu oricum oricum nu contine chestii de genul asta: cum arat, cum ma imbrac, ce cred oamenii despre mine cand sunt in tramvai. si oricum, de unde ai ajuns tu la concluzia ca cei cu care era k erau aurolaci?


PS nu stiu daca stii sau nu, K-Gula nu mai face parte din R.A.C.L.A. de ceva timp.
satori
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 29, 2001 7:11 pm
Localitate: Bucuresti

hi hi hi

Mesajde Vizitator » Mie Oct 03, 2001 5:09 pm

n-as vrea sa ne certam pe tema asta, dar cred ca dl k-gula nu a facut niciodat parte din racla cu adevarat, cu drepturi depline...e doar o parere

erau "aurolaci" pentru ca aveau aceleasi fete ca si aia din canale care stau toata ziua cu punga in gura, tragand din ea cu spor. poate or fi fost ei mari muzicieni, dar stii ca si aspectul conteaza, nu te poti prezenta in fata publicului cu o moaca de speriat animale in padure!!!!

"nu stiu ce inseamna idealul "nostru"? la ce te referi?
idealul meu oricum oricum nu contine chestii de genul asta: cum arat, cum ma imbrac, ce cred oamenii despre mine cand sunt in tramvai."

aste e o concluzie a 3 ani de cercetari, rezultatul e ca fiecare tanar vrea sa fie cat mai adevarat si cat mai original, cazand adesea in prostie. anul trecut m-am intalnit cu un tip care, in dorinta lui de a fi adevarat si original, a refuzat sa alerge 3 pasi dupa autobuz, usha inchizandui-se in nas. dupa care individul a facut spre shofer semnul ala cu cele 2 degete din mijloc unite (btw, ce dracu inseamna?) ca un protest impotriva putetii si partidului de guvernamant!!!! penibil!
Vizitator
 

vali

Mesajde satori » Mie Oct 03, 2001 5:54 pm

nu stiu de unde ai scos-o pe aia cu cearta. eu cred ca discutam.
poate ca da, K nu a avut drept de vot in R.A.C.L.A. eu l-am vazut mai intotdeauna ca "ucenic" acolo si, parerea mea, este ca a invatat destule.
cat despre aurolaci:
s-ar putea sa aiba gusturi mai ciudate in privinta prietenilor. dar nu am de gand sa-l privesc prin prisma infatisarii prietenilor sai ci prin ceea ce face pe plan muzical.
cat despre chestia cu adevaraciunea si originalitatea: nu ma intereseaza sa ies in evidenta, sa fiu original (hai sa fim seriosi, nu exista om original) si putin imi pasa ce cred ceilalti despre mine, atat timp cat eu nu le-am cerut parerea (si implicit acordat increderea de a ma analiza).
satori
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 29, 2001 7:11 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Suryia » Vin Oct 05, 2001 10:51 pm

Am picat cam tarziu in discutia asta , dar totusi...
E logic ca K-gula a fost in R.A.C.L.A. , doar a scos doua albume impreuna cu Rimaru...Ca nu a "avut drept de vot" cum zicea Satori e adevarat , dar mi se pare si normal...Fara Rimaru nu s-ar putea vorbi de R.A.C.L.A. de cand s-a retras Clonatu' , deci e normal ca el sa fie "seful" , plus ca fata de K-gula e un MC cu experienta.
Vali , tu de unde ai dedus ca asta e idealul meu in viata? Sau de cand conteaza asa mult cum se imbraca(apropos...daca e vorba de tzoale rappa sa stii ca mie imi plac!) sau cum arata cineva?Daca am luat vre-un rapper ca model atunci l-am luat pentru modul de a gandi si pentru mesajul pe care il transmite prin versuri...Si nu stiu daca l-ai ascultat pe K-gula , dar iti pot spune ca versurile lui sunt super , chiar daca la tehnica nu sta asa bine...
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde Vizitator » Dum Oct 07, 2001 10:52 pm

satori, nu ne certam, stai linistit (a)

ganja, un artist tebuie sa iaba o imagine, o chestie , o prezenta scenica, asta nu inseamna ca eu tre sa adopt imediat imbracamintea lui, la asta ma refeream
Vizitator
 

sunt foarte LINISTIT

Mesajde satori » Lun Oct 08, 2001 8:05 pm

foarte linistit, vali.
nu stiu de unde ai scos-o pe aia cu linistitA. nu ca as fi ofensat ca cineva ma crede fata, dar nu mi s-a mai intamplat pana acum.

and by the way, prezenta scenica nu este definitorie pentru un artist. altfel ar fi un amarat de creator de moda sau, mai rau, un manechin (cu ceva creier :) )
mai sunt si artisti care vad in muzica mai mult decat un simplu "produs". astia imi plac.
ceilalti, intradevar, trebuie sa aiba mare grija cu ce se imbraca.
satori
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 29, 2001 7:11 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Suryia » Mie Oct 10, 2001 9:17 pm

Deocamdata Vali , nu prea vorbeam de "prezenta scenica" ci de cum era imbracat K-gula in autobuz...oricum , vorba lui Satori , nu prea conteaza...
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde SHM » Mar Noi 06, 2001 9:03 am

Incepand cu iarna acestui an west-ul romanesc o sa sparga gura targului cu mai multe proiecte.Eu unul consider cel mai important albumul Bug Mafia care sta sa apara,apoi albumu solo a lu puya si nu in ultimu rand compilatia prezentata de "CASA".Eu zic ca eastul prin elctrosoc care urmeaza sa iasa pe piata nu are nici o sansa impotriva ofensivei west...


PACE
SHM
Junior Member
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Sep 24, 2001 8:17 pm

mda...

Mesajde satori » Mar Noi 06, 2001 9:56 am

sti ceva, SHM? din pacate pe fanii "east" cum ii numesti tu (io zic ca sunt fan R.A.C.L.A. si nu east) nu prea ii intereseaza proiectele casei. adica ma vor interesa in momentul in care vor fi de calitate...
asa ca nu voi suferi daca ei vor scoate ceva mai bun decat ceea ce au scos pana acum dar pe aceiasi linie ca in trecut. pentru ca nu ma intereseaza. si de ce m-as supara daca mafia ar scoate ceva cu adevarat bun? chiar m-as bucura... dar acest lucru nu o sa se intample mileniul asta
satori
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 29, 2001 7:11 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron