Tehnici de pescuit in apa dulce sau sarata.Sfaturi utile.

forumul mincinosilor

pescuitul la crap

Mesajde SOD » Joi Iun 13, 2002 7:52 am

metode,locuri,capturi,solutii, tot ce poate fi util pescarului.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

pescuitul la rapitor

Mesajde SOD » Joi Iun 13, 2002 7:54 am

ce poate fi mai frumos decat o stiuca care face o lumanare perfecta?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Joi Iun 20, 2002 2:02 pm

cine vrea sa inhatze crapanu sa mearga la Sarulesti,s-a dat liber 400000 taxa, eu vreau sa ma duc, nu am fost niciodata, este supermishto, detalii http://www.crap.ro
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde SOD » Joi Iun 20, 2002 4:43 pm

extraordinar!nu credeam sa se deschida vreodata balta aia pentru publicul larg.
campionatul national de crap s-a terminat?stii detalii?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Vin Iun 21, 2002 7:34 am

azi a inceput , deja scorul e CRAPI:PESCARI 3:0 ;P
dureaza 3 zile si 3 nopti, au timp sa egaleze
am de gand sa ma duc sambata viitoare
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde SOD » Sâm Iun 22, 2002 4:11 pm

cea mai mare captura a mea a fost un avat de 2.3 kg,prins la chilia veche cu o dubla rotativa romaneasca.la stiuca nu am cu ce ma lauda,capturile fiind numai marlite.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Re: pescuitul la rapitor

Mesajde Merlucius » Mar Iun 25, 2002 7:25 pm

Initial trimis de SOD
ce poate fi mai frumos decat o stiuca care face o lumanare perfecta?



R: una care sta cuminte la panda, facand abstractie de prezenta ta ! :o
excedet
Avatar utilizator
Merlucius
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Dum Sep 02, 2001 11:00 pm

Mesajde marian jan » Mar Iul 23, 2002 10:46 am

la crap merge super(am incercat eu) cu paine amestecata cu turta dulce.mai bine ca {,} cu mamaliga.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Pescuit la Guvid

Mesajde paul_bozan » Mie Iul 24, 2002 9:40 am

Salut!
Stie cineva ceva despre tehnicile de pescuit care se aplica la acest peste?(Nu ma refer la pescutii care-i poride toata lumea linga dig ci la cei de 20-25 cm ).
paul_bozan
 

Mesajde SOD » Joi Iul 25, 2002 6:49 pm

in primul rand bine ai venit printre noi!

metoda este simpla.se foloseste o lanseta de 2.40-2.70,foarte flexibila,mulineta usoara,forfacul cu plub pe fund,iar lungimea forfacului sa fie cam de 50 cm.pe forfac pui cam 10 carlige cu momeala clasica,scoica.se lanseaza incontinuu ,ca si cu woblerul.dar din pacate,in Marea Neagra nu se mai prind guvizii asa cum se prindeau acum 10-15 ani,asa ca nu stiu cat succes o sa ai.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Alte specii?

Mesajde paul_bozan » Lun Iul 29, 2002 8:53 am

eu am auzit ca exemplare mari se prind la distanta mare de tarm unde apa este mai rece . Adevarat?

Ce alte specii de peste se mai pot prinde pe litoralul Marii Negre ?
si cite ceva despre modalitatile de pescuit , please?

P.S. Bine v-am gasit!
paul_bozan
 

Mesajde Merlucius » Mar Iul 30, 2002 8:16 pm

Da, se prind exemplare frumoase in larg. Inchiriezi o barcí£ ptr. cateva ore bune, ií¾i iei ºi un tovarí£Ã‚º (deh, cam periculos prin valurile mí£rii...:) ) apoi pescuieºti cu ce zice SOD, insa vei da doar pe fundul mí£rii, sau pe aproape... Ai ºanse sí£ prinzi ºi cate un calcan dací£ eºti norocos. Alte exemplare cred eu cí£ nu se merití£.
Fir intins ! :)
excedet
Avatar utilizator
Merlucius
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Dum Sep 02, 2001 11:00 pm

Mesajde as xxl » Mie Aug 07, 2002 12:20 pm

in completare la cele spuse de SOD:
daca se doreste cu adevarat sa se prinda guvizi pe mare, metoda este urmatoarea:
-se inchiriaza de undeva o barca (dar mai bine cautati de vorbiti cu un pescar cu experienta sa va duca)
-in loc de lanseta (nu ai absolut nici un spor) se vor folosi patru buncati nailoane cu forfacul descris mai sus, dar cu 7- 15 carlige.
nailoanele sa aiba 10 m lungime (urmand a fi reglate, functie de locul de pescuit). se leaga ficare de un bat flexibil de aprox. 1m care se va tine vertical, intre picioare (fara conotatii, pls) cu capatul de jos fixat in gratarul de lemn al barcii, iar firele se lasa lateral in apa, cate doua pe fiecare parte a barcii.
IMPORTANT:
nu plecati pe mare in larg fara cineva cu experienta din partea locului ! sa vaslesti inspre mal daca esti prins in curent sau ai vant din prova (fata) este o adevarata arta. ca sa nu mai zic de valuri!

nu mancati mult seara - asta pentru a limita efectele inerente ale ruliului si tangajului - o sticluta de tarie uneori ajuta.

neaparat momeala (scoica sau rama) la indemana

***
ale mele rezultate:
12 kg de guvid (si ceva caini de mare - specie mica de rechini) in 4 ore.
prindeam si mai mult, dar :bleah: .
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Pescuitul la Clean

Mesajde SVG » Lun Aug 26, 2002 9:30 pm

Pescuieste vreunul dintre voi la Clean?Eu am ceva timp de cand pescuiesc la clean si destul de multa experienta da' ma gandeam sa aflu tehnici noi, daca stiti si ati testat.Mie cel mai mult imi place la varga da' in general exemplare mai mari prinzi la lanseta, vobler, rotativa, etc.
Stit voi si alte metode?
Mda..., cam asa e...
SVG
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Iul 30, 2002 4:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Mar Aug 27, 2002 8:48 pm

salut SVG si bine ai venit printre noi!nu stiu cum au percutat ceilalti participanti la discutie,dar eu am sarit ca ars cand am vazut subiect despre pescuitul pe rau .habar nu am cum se face trebusoara asta,taica-miu fiind mester,capturile sale fiind de notorietate in comunitatea lui.asa ca te rog sa povestesti si sa explici tu cum e cu pescuitul pe rau!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde SVG » Mar Aug 27, 2002 9:58 pm

Initial trimis de SOD
salut SVG si bine ai venit printre noi!nu stiu cum au percutat ceilalti participanti la discutie,dar eu am sarit ca ars cand am vazut subiect despre pescuitul pe rau .habar nu am cum se face trebusoara asta,taica-miu fiind mester,capturile sale fiind de notorietate in comunitatea lui.asa ca te rog sa povestesti si sa explici tu cum e cu pescuitul pe rau!


Salut SOD.Ce pot sa zic, e putin diferit fata de pescuitul pe lac da' e cam mult de povestit pe chestia asta.Eu in principiu am pescuit pe rau (Arges, Dunare,Olt,Sabar) la clean, mreana si putin la scobar.La clean si la mreana imi place cel mai mult da' nu e un pescuit la care sa prinzi 20-30kg de peste ca la crap sau altceva.E marfa.SOD, daca te intereseaza ceva anume intreaba-ma ca asa nu stiu cu ce sa incep, sunt multe de spus pe tema asta.
Mda..., cam asa e...
SVG
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Iul 30, 2002 4:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Mar Aug 27, 2002 10:11 pm

Ok,SVG !maine am sa-mi prepar cateva intrebari si le lansez.as fi stat la vorbe in seara asta,dar am o problema cu seful forumului si trebuie s-o rezolv!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

pescuit la clean

Mesajde andrei.muresan » Joi Aug 29, 2002 11:05 pm

Pentru clean ori la varga ori la lanseta incercati la boabe de porumb,visina,sau viermusi.Dar pentru apa curgatoare este cel mai bine la varga.Daca stiti altceva spune-ti si la altii.
andrei.muresan
 

Mesajde SOD » Vin Aug 30, 2002 12:05 pm

asta cu visina am mai auzit-o!merge si la mreana.dar am vrea detalii!ca asa ,pe neve,stiam si eu ca-mi trebuie varga sau lanseta!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde SVG » Vin Aug 30, 2002 3:17 pm

Initial trimis de SOD
asta cu visina am mai auzit-o!merge si la mreana.dar am vrea detalii!ca asa ,pe neve,stiam si eu ca-mi trebuie varga sau lanseta!


In principiu iti trebuie o varga lunga de 4-6m, fir subtire de 0.18-0.14, in functie de marimea clenilor din zona.Carligul, de preferat, este de culori inchise iar marimea lui in functie de momeala folosita (ex: la visina, bucla carligului trebuie sa fie putin mai mare decat samburele visinei, acesta fiind de altfel si modul de fixare in carlig al visinei).Carligul este legat de firul principal cu un fir f subtire 0.12-0.14 de 30-50 cm. iar pe firul principal, sub pluta se fixeaza o alica de plumb ff mica si inca doua pe firul subtire al carligului, una cam la 10cm de carlig si cealalta la 30 cm de carlig.Pluta este f mica, nu trebuie sa fie neaparat echilibrata pentru ca muscatura cleanului este mai mult decat indrazneata.
Eu am o varga de 4.60 m iar firul nu este prins de varga prin acel inel ci este atasat de un zgarci (nu stiu exact cum se numeste tehnica) care trece prin varful batului cu un opritor in interiorul acestuia, ca sa nu fie smuls si iese chiar prin varful lui.De acest zgarci este prins firul principal.Cleanul, mai ales daca este destul de mare, are o muscatura violenta si firul cedeaza usor in urma smuciturii, zgarciul amortizand socul.Firul trebuie sa fie de asemenea de natura mai elastica.Nu va ingramaditi pe Carp Expert sau stiu eu ce Axon, Predator, etc. pentru ca o sa fiti dezamagiti.Foarte bun este Carbon Plus care este si rezistent si elastic da' e destul de scump.
In ceea ce priveste momelile, pe rau adanc si pe lac cele mai bune rezultate le-am avut la greier.Puteti incerca si la lacusta, visina, duda, cosas, coropisnita mica, rama de pamant.
Foarte bine merge primavara si toamna, la pescuit pe fundul apei, larva de carabus de mai, pe care o gasiti in trunchiuri de copac putrede.In general la ea se prind exemplare mai mari.
Ar mai fi de multe de spus da' am scris deja o gramada.Daca aveti intrebari...
Mda..., cam asa e...
SVG
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Iul 30, 2002 4:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Dum Sep 29, 2002 11:39 am

mai baieti,incepe sezonul la stiuca!va duceti pe undeva?

ieri,un prieten de-al meu s-a dus sa-si cumpere scule,ca pleaca in delta.s-au scumpit blinkerele intr-un hal fara de hal!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Lun Sep 30, 2002 1:51 pm

Budeasa, lacul monstrilor, sint inca in debut, ma duc maine va zic ce-am facut
a, numai la twister merge
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

amin

Mesajde Merlucius » Sâm Oct 05, 2002 5:31 pm

Deci CatalinB nu a mai apucat sa zica ce a facut. Sa ii fie de bine, monstrului ! :p
excedet
Avatar utilizator
Merlucius
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Dum Sep 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Lun Oct 07, 2002 7:03 am

sa nu fim subyectiffi;P
am anulat continuarea masajului pe motivul ca NU AM MAI FOST din cauza vremii, ploo continuu de atiunci si ma duc orcum sabtamana astam:con: :sperm:
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Catalin B » Lun Oct 07, 2002 7:39 am

ma oameni buni si percari temerari, dac vreti informatii PUR TEORETICE despre pescuitul stiucilor in Budeasa, recunoscuta ca cea mai grozava balta de stiuci din bazinul autostrazii Buc-Pit, puteti discuta cu mine ca sint bine informat am furat meseria de la toti poescarii pe care-i vedeam in jurul meu cum prindeau si eu mai uitam cu invidie si traista goala cu varu' Merlucius in barca prea mica pentru a :o ne descarca in voie nervii dar am asistat cu stupoare la scoaterea de capturi cel putin frumoase prin tehnici pe care in sfarsit le-am prins
deci, va astept ziceti si voi ceva mai fratilor ca asa nu ma apuc sa-mi vars in vant vastele cunostinte
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde SOD » Lun Oct 07, 2002 12:29 pm

tot pur teoretic va spui si io ca doi preteni ai mei sunt acu in delta,de vreo 5 zile si ciuciu peste!in schimb,tantari cu ciotura!
stiucile nu au aparut,decat in numar mic!vreo 2-3 pe zi,si ale vai de mama lor!is negri de suparare aia!
si sunt dusi in locuri diferite.cica nu cade stiuca acu ca e luna plina si le cresc dintii!io cand am auzit asta am ras de m-am spart.o fi adevarat?
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mar Oct 08, 2002 7:01 am

heehe vacs, dintii stucii cad individual si indiferent de fazele lunii , ca doar nu-s varcolaci :D , intr-adevar atunci nu mananca dar la nu toate stiucile cad in acelasi timp se intra in calendaru ordodox cu cruce rosie "Caderea dintilor Sf.Stiuci Innebunitoare de Pescari"
inainte credeam si eu ca pe luna plina nnu ar trage rapitoru, dar m-am convins ca nu e asa, mai ales am aflat de ultimul solunar stabilit prin sondaje cuprinzand un numar mare de pescari prin care se zice ca perioadele de activitate nu difera din pdv al fazelor lunii intre pashnic si raptor, da uite ce stau eu la gargara ca m-asteapta stiuca ma duc pa va zic ce-am facut
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Merlucius » Mie Oct 16, 2002 4:26 pm

Iaca pe nouashpce ale lunii aka rambata merem eu(pescar)+CatalinB(var) la una bucata partida stiucara. Si las' ca vedem noi cine o minti mai frumos, mai la urma...
SOD, pregateste premii !!! :D
excedet
Avatar utilizator
Merlucius
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Dum Sep 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Merlucius » Joi Oct 31, 2002 8:25 pm

GATA. M-AM HOTARAT !
Dau undite plus mulinete contra una bucata tzoi cu tuica fiarta, drept aldamash ;M
CatalinB, tu ai voie sa te imbeti (ai si din ce :p )

PS: Si propun subiect inchis !!! ;P
:sperm:
excedet
Avatar utilizator
Merlucius
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Dum Sep 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mar Noi 05, 2002 7:56 am

forum utopic imaginativ autosugestionant
rapitorul care rapeste rapaiala nu exista
decat in imaginatia noastra bolnava
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Următorul

Înapoi la Vanatoarea si Pescuitul Sportiv

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori