Personajele preferate din cartile pentru copii

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Personajele preferate din cartile pentru copii

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iul 11, 2002 11:46 am

Winnie Pooh se trezi brusc in toiul noptii si ciuli urechile.Apoi se dadu jos din pat si isi aprinse lumanarea,traversa cu mersul lui greoi camera,ca sa vada daca nu cumva cineva incearca sa patrunda in dulapul lui cu miere,si nu incerca nimeni,asa ca se intoarse cu mersul lui greoi,stinse lumanarea si se baga in pat.Apoi auzi din nou zgomotul. :p

M-am gandit sa facem un subiect dedicate personajelor din cartzile pentru copii. Ce personaje v-au fascinat pe voi in copilarie ? Care erau preferatele voastre ?
Atzi dezbatut toata literatura universala....dar de aceasta latura a sa,foarte frumoasa...atzi uitat cu desavarsire.

Eu,dupa cum putetzi vedea si in fragmentul de mai sus,am fost un fan inrait al lui Winnie Pooh si al prietenilor sai. Si aici enumar : purcelusul,magarushul,tigrul....si ceillatzi.
Winnie Pooh numara 2 volume si a fost scrisa de scotianul Alan Alexander Milne,profesor de matematica !
Pentru cine nu le-a citit..sa puna mana ! O frumusetze. Winnie Pooh va va cuceri cu sigurantza.
Si sa mai spun ca...ilustratia cartzii este fantastica. Asigurata de E.H. Shepard.

Concluzie : personajul meu preferat din cartzile pentru copii este Winnie Pooh .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde angus » Joi Iul 11, 2002 1:52 pm

Un singur personaj nu am, am mai multe, dar cred ca fiecare dintre ele merita un post separat, ca omagiu bucuriei pe care au adus-o copilariei mele. Primul care-mi vine-n minte, si ca o reactie la Winnie Pooh, ca ma stii nationalist, este voinicul Greuceanu. Parca si vad cartea, formatul ala mare, cred ca aproape A3 erau cartile de basme din colectia in cauza, jumulita de cat de mult trageam de ea, sa mi-o citeasca tata inainte de culcare...
Moshule, da-mi voie sa te felicit oficial pentru acest subiect. Imi place tare. Chiar mai mult decat cel cu folclorul, care iar este o gaselnita buna. Ce-i al tau, i-al tau.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde gaga » Joi Iul 11, 2002 2:19 pm

Melutza offtopic, pt. desene e un thread pe forumul de filme, intrebarea era personaj din CARTZI, la TV se poate uita orice retardat, la sailorfuckinmoon si mai si ca parca acum se dubleaza desenele. In concluzie orice alt post offtopic dispare.

Personaje de basm nu m-au fascinat in sensul in care sa devin fan dar daca ma gandesc din scoala generala m-a urmarit imaginea lui Winnetou justitziar, baiat bun desi din topor, avea si cal... si intr-a-ntaia eram copil deci se pune...
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde angus » Joi Iul 11, 2002 2:35 pm

Asa DANA, fii vigilenta, dupa ce ca au doua subiecte unde desenele isi fac de cap, acum mai invadeaza si literatura.
Un alt personaj ce m-a fascinat este Muc cel Mic. Aveam o carte groasa de vreo 5 cm, tot asa, format mare, cu poze, ascultam cu inima la gura cand mi se citeau povesti din ea. Pe coperta era desenat Muc cel Mic, in salvari si cu turban, si aerul oriental al povestilor, aventura, ma fascinau. Imi aduc aminte ca atata de mult imi placea cartea, ca povesteam de-a fir a par povestile din ea tuturor copiilor care vroiau sa ma asculte, pe afara...
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iul 11, 2002 2:57 pm

Daca ai adus vorba de Muc cel Mic sa itzi spun eu cum sta treaba cu Muc cel Mic.
Am o carte superba de basme. Scrisa de Wilhelm Hauff. Cred ca e olandez.
Si acest domn..abordeaza tehnica povestirii in povestire....care mie personal imi place foarte mult.
Si acolo am citit eu ispravile piticului Muc cel Mic. Acum..nu cred s-o fi scris el....dar el a repovestit-o probabil. Era bun si Muc...cu papucii lui care il duceau oriunde si cu toiagul descoperitor de comori.

Dar cea mai frumoasa poveste din cartea despre care itzi vorbesc..este de dearte Inima Rece. Dupa parerea mea..este o capodopera. Este basmul meu preferat al-time. Nu am cum sa uit personaje precum Michel Olandezul,Peter Carbunaru' sau Piticul de sticla. Iar actiunea povestii unde credetzi ca se petrece ? Aproape de Padurea Neagra !
Povestirea...este o povestire in povestire...si faceparte din Hanul din Spessart.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Iul 11, 2002 3:18 pm

Personaje preferate: Winnettou, Dan ciresaru, Greuceanu (imi facusem cu frati-miu palos de Greuceanu, d'ala de nu'l putea ridica nimeni afara de Greuceanu - apropo, din Greuceanu imi placea tare si Faurul Pamintului). Ba, nu sunt deloc original, da astia au ramas. Winnie Pooh - nici n-auzisem de asa ceva. Am vazut mai tirziu niste desene, au un umor caterincos rau!

Ar mai fi, tot din povesti, Tugulea, si din legendele alea de Mitru (apropo: excelente), un luptator, Britei.

Dar numele cel mai des vehiculat de mine, frati-miu si verii nostri, cind ne intilneam, era Hans cel de Fier, din povestirea omonima de Grimm brazars! Nu mai stiu cine era ala si ce se petrecea in poveste, si nici atunci nu mai stiam, dar ne placuse numele, si il adoptam in tot felu de jocuri: daca eram la padure plecam in expeditii sa-l cautam si sa-l infringem pe Hans cel de Fier, daca eram acasa ziceam ca suntem intr-o nava spatiala si-l vinam pe Hans cel de Fier etc.... Oricum, am impresia ca personaju era un om solid, si i se zicea de Fier, da noi, pe vremea copilariei, ramasesem cu impresia ca nu e vorba de un om, ci de ceva sefeistic, un fel de robot, adica chiar ceva de fier. Un personaj negativ in tot cazu.

Mi-a mai placut tare o carte, Alfons Zitterbacke, dar nu o mai gasesc, din pacate. Nemteasca, povestind viata unui pusti ghinionist, am citit-o de zeci de ori. Imi placea si personaju, ca altfel nu aminteam de ea. Asa mi-a placut mult si Habarnam, da nu aveam vreun personaj preferat.

Cind imi mai aduc aminte mai impartasesc.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde angus » Joi Iul 11, 2002 3:20 pm

Alt personaj de care imi aduc aminte cu drag este Nastratin Hogea, cu pataniile lui pline de talc. Mi-o aduc aminte pe bunica, cum imi citea despre el, si ma prapadeam de ras, pentru ca eu inca de pe atunci aveam simtul umorului dezvoltat. :D
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde onk » Joi Iul 11, 2002 3:22 pm

copilaria frageda a fost cu "calutul cocosat" si "burattino", carti format mare, coperti groase si lucioase, citite de milioane de ori, apoi copilaria tarzie cu jules verne, aproape tot si carti politiste romanesti si etc, da alea doua "m-au umplut de visare..."
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iul 11, 2002 3:32 pm

Hans cel de fier era un om care statea in padure.Avea puteri magice. Si odata baiatu la un rege s-a dus in padure si s-a ratacit. Si a dat peste Hans cel de fier. Si hans cel de fier l-a supus la tot felul de probe...si l-a tratat ca pe copilul lui. Si cand a ajuns asta amre..l-a ajutat..i-a dat bani...l-a facut cel mai mare rege.
Cam asta e cu Hans cel de fier....nicidecum nu era un personaj pe care Rolf sa-l vaneze din nava sa spatiala ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iul 11, 2002 3:38 pm

da breh onka, buratzino (asa se pronuntza) m-a marcat ca era exact pinocchio si dupa el s-au mai facut doo cartzi rusesti care aratau la fel si povesteau (erau povesti) despre un oras perfect in care nimeni nu munceste pt. bani, io fac paine dau tzie ala picteaza da pe paine... si era ceva cu nishte plasturi, oare catzi plasturi ar fi trebuit sa fac pt. un ferrari???

p.s. era vb de comunism mascat in povestile alea da sa nu mai zicetzi la nimeni :D
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Joi Iul 11, 2002 4:22 pm

Da Oribile, acu imi aduc aminte, Hans celd e Fier era un om bun, da noua ne placuse numele si il ttransformasem in negativ sa-l vinam ;) :p
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde angus » Joi Iul 11, 2002 4:43 pm

O carte super pe care am tot recitit-o in primii ani de scoala a fost si este "Fetita de pe Terra", de Kiril Buliciov (cu o mica rezerva asupra numelui, e mult de atunci). Niste peripetii uluitoare care i se intampla temerarei si haioasei fetite, din care acum imi amintesc ca s-a intalnit cu boscheteii vorbitori, si a facut o multime de alte chestii interesante si aproape SF.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde MiG29 » Sâm Iul 13, 2002 5:26 pm

Personajul meu preferat este Habarnam din cartea cu acelasi nume(aproximativ) scrisa de un rus caruia nu ii mai retin numele.Mai erau in cartea aia doi fratzii Posibil si Probabil.Si aia imi placeau.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Iul 13, 2002 5:37 pm

Si mie mi-a placut de Habarnam. Si de personajele de acolo....mai putin de doctorul Stie-Tot...care prea le stia el pe toate. :)

Si daca Mig a pomenit de cartzi scrise de rusi...mai zic si eu 2 cartzi deosebite tot de rushi :
1.Aventurile doctorului Aumadoare
2.Cei trei grasani

Au fost mari de tot rusii astia. Aaa...si mai am o carte de povesti scrisa chiar in rusa. Se intituleaza "Scazki i cartinki" . (ceva de genul asta)
Este cu un iepure,cu un arici,cu un urs..si cu multe alte animale. Are niste ilustratzii minunate.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

la cerinta publicului....

Mesajde lulutza » Sâm Iul 13, 2002 9:49 pm

scriu si eu. mie mi-au placut cel mai mult Danut(in primul rand), Olgutza si Monica. La Medeleni, bine-nteles. si ar mai fi cineva: Harry Potter, pe care dupa ce l-am citit m-am gandit ca mi-ar placea foarte mult sa fiu in pielea lui(desi nu stiu daca as fi la fel de curajoasa:p ).
is somebody more happy than me???
i don't think so!!!
lulutza
Junior Member
 
Mesaje: 146
Membru din: Lun Iul 08, 2002 6:00 pm
Localitate: somewhere in the middle of nowhere.

Mesajde zuza » Dum Iul 14, 2002 6:22 am

Ca sa imi spun si eu parerea(ca de obicei) pe care cu siguranta nu vrea nimeni sa o auda sau, ma rog, sa o vada: prima carte care mi-a marcat copilaria a fost Fram ursul polar(toata lumea il stie,nu?), apoi vine Povestea fara sfarsit- super carte si deabea pe locl trei vine Harry Potter care desi l-am citit acum 2 ani il consider personajul rincipal din copilaria mea. Tare as vrea si eu sa ma duc la Hogwarts.:(
Sper sa nu plictiseasca pe nimeni mesajul meu!!!!:D
Cel mai frumos lucru care i se poate intampla unei persoane este sa fie iubit si sa invinga. Insa sa iubeasca si sa fie invins este al doilea lucru frumos care i se poate intampla
zuza
Junior Member
 
Mesaje: 265
Membru din: Lun Iul 08, 2002 4:38 am
Localitate: yep, still there

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iul 14, 2002 8:46 am

Desi sunt un mare iubitor al ursilor......Fram ursul polar nu mi-a placut absolut deloc. Este mult prea trista acea carte.
.............................
Ba..dar a citit cineva Cutia cu chibrituri ? Personaje de mare frumusetze : Inima Buna,Gat Lung,Mana Lunga. Povestea,de asemenea,foarte frumoasa. E de fapt o carte intreaga.
Inima Buna primeste o cutie cu 12 chibrituri fermecate. Si cand da foc unui chibrit ii sar in ajutor niste mesteri vrajitzi..si ii indeplinesc orice dorintza. Dar..pe masura ce arde chibriturile...mesterii se imputineaza. Deci ii apar pe rand..12,11,10....3,2,1 mesteri.
Cred ca am citit aceasta carte de vreo 15 ori in copilarie.

Ce imi placea mie ca Inima Buna manca mereu paine cu branza. Si am ajuns sa fac si eu ca el. Cand ma duceam pe la vreo petrecere..oamenii imi puneau in fatza chiftelutze,friptane......dar eu ziceam : "Vreau paine cu branza,ca Inima-Buna ! " :p

Asta asa....ca se vedetzi cat de mult m-au influentat personajele din cartzile pentru copii !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Iul 15, 2002 10:34 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Si mie mi-a placut de Habarnam. Si de personajele de acolo....mai putin de doctorul Stie-Tot...care prea le stia el pe toate. :)

Si daca Mig a pomenit de cartzi scrise de rusi...mai zic si eu 2 cartzi deosebite tot de rushi :
1.Aventurile doctorului Aumadoare
2.Cei trei grasani


Era doctoru Pilula Oribile, Stie-tot era doar un intelept :D

3 grasani era propaganda comunista.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 15, 2002 10:57 am

Ha,ha,ha.....da ma..ai dreptate ! De Pilula nu imi placea. De Stie Tot imi placea. :D

...........

Cei trei grasani..mi-a placut chiar daca era propaganda comunista. Era totusi o carte pentru copii. A fost o carte interesanta pentru varsta la care am citit-o...cam pe la 8 ani..ca mi-am insemnat pe ea. Imi placea de trubadurul ala ,am uitat cum il cheama. Si de fetitza aia cu tigrii. Si la sfarsit m-am bucurat cand i-a bagat pe grasani la bulau...ca sugeau poporul !
Deci...la 8 ani nu stiam eu de comunism...si nici nu m-a facut cartea sa fiu comunist.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Andrada The Dev » Lun Iul 15, 2002 9:42 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Si mie mi-a placut de Habarnam. Si de personajele de acolo....mai putin de doctorul Stie-Tot...care prea le stia el pe toate. :)

Si daca Mig a pomenit de cartzi scrise de rusi...mai zic si eu 2 cartzi deosebite tot de rushi :
1.Aventurile doctorului Aumadoare
2.Cei trei grasani

Au fost mari de tot rusii astia. Aaa...si mai am o carte de povesti scrisa chiar in rusa. Se intituleaza "Scazki i cartinki" . (ceva de genul asta)
Este cu un iepure,cu un arici,cu un urs..si cu multe alte animale. Are niste ilustratzii minunate.





ai citit aventurile dr. Aumadoare??????? ce coincidenta credeam ca nimeni nu a mai auzit de el!!!!!!!!!!!!!!!!!!! hei moshule... ce copilari misto am avut io.... Cu basme de Petre Ispirescu si Legendele Olimpului a lui Alexandru Mitru........ si 1001 de nopti (mai am si-acu volumele acasa!!!!!!)
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 15, 2002 10:32 pm

Normal ca am citit Dr. Aumadoare. Il mai stii pe Trage-Impinge ?
Nu mai zic de Legendele Olimpului si de 1001 noptzi.
Dar catzi dintre voi au citit basme africane ? Si catzi dintre voi au auzit de Beli Matelica ? :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: la cerinta publicului....

Mesajde Andrada The Dev » Mar Iul 23, 2002 4:46 pm

Initial trimis de lulutza
scriu si eu. mie mi-au placut cel mai mult Danut(in primul rand), Olgutza si Monica. La Medeleni, bine-nteles. si ar mai fi cineva: Harry Potter, pe care dupa ce l-am citit m-am gandit ca mi-ar placea foarte mult sa fiu in pielea lui(desi nu stiu daca as fi la fel de curajoasa:p ).


nah, nu vrei sa fii Harry Potter crede-ma.... da eu n-as avea nimic impotriva unor puteri magice (sabrina the teenage witch inlocuita -sau omorata- de Andrada sau Monika is in love -- cine vreti voi) Cine a citit Arghezi cand era mic sau Dr. Seuss? Hei, oribile, ce amintiri frumoase... Nu, nu am citit basme africane, daar poti sa postezi tu cateva..... LOL (sunt prea lungi)
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Mesajde KickAss » Mie Iul 24, 2002 1:20 pm

Ati zis de Fram dar ati uitat de Pinguinul Apolodor. O carte tare draguta scrisa in versuri. Imi amintesc doua versuri care pana cam acum 4 ani le spuneam tuturor celor care se cred destepti si nu-s: "Savantul are par pe frunte / Vom reveni cu amanunte".

Tot din seria lui Mitru, o alta serie de exceptie ar fi "Din marile legende ale lumii".

PS: Mosule, sa mori tu! Si eu care credeam ca Tandala e personajul tau preferat!
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 24, 2002 1:29 pm

Dar a citit cineva "Peripetiile Iepurashului Emanoil" ? O carte foarte simpatica.
Si personaje la fel de simpatice,precum : Lupul fioros cu trup armonios,Arici Lipici,Gusterul Prudent,Ursu' Calancea-Malacu sau Vulpoiul Talaba.
Si bineinteles....Emanoil..iepurashul cu urechi portocalii.

PS : nu,Ciucash (asa cum te-a botezat cineva :p ) ..personajul meu preferat nu este Tandala
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde as xxl » Mie Iul 24, 2002 1:44 pm

Bunica nazdravana si trenuletul zburator - un almanah aparut prin 84-85 a fost cartea mea de capatai. Plus Vitea Maleev la scoala si acasa (carte foarte veche cred ca o citea si bunica). Da' de Emil detectivul stie cineva?

Permiteti-mi sa va expun o mare nelamurire a copilariei mele:

Citeam o carte ilustrata, "Legendele Africii". Ei bine, sa zicem ca era vorba de o femei foarte frumoasa in legenda. Poza alturata era cu o negresa care mie mi se parea infrcosator de urata (mai ales ca mamaie imi spunea ca dracu e negru) si nu intelegeam.... care femeie frumoasa ???
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Mie Iul 31, 2002 11:58 am

"Cate-odata, foarte rar, Amedeu e gradinar". Asta e ce mi-a ramas in memorie, bine infipt, din Pinguinul Apolodor. Amedeu era leul. Cartea, parca o vad, cu coperti negre, a ajuns pana la urma ierbar, ca la fiecare pagina am pus spre pastrare cate-o plantuta...

Si inca o carte super pentru copii, de care, nu's de ce, cred ca iar am auzit numa' io, este cea cu iepurashul Puf-Pufos (acest iepuras curajos) si familia lui (sora Ita-Pufita, mamina Ina-Pufulina, etc). Istorioare de doo pagini, in versuri, cu benzi desenate. O am de la bunica. Daca suntetzi cuminti, o sa sap dupe dansa (dupe carte, mah, nu dupe bunica!) si o sa va citez!

Shi ca tot sunt aici, mai era o carte care-mi placea, pentru copii ceva mai maricei decat Puf-Pufos, era una tot cu benzi desenate, alb-negru, cu Max si Moritz. Tot cu povestioare haioase, in versuri. Imi aduc aminte de una cu sacul de faina...

Si, tot scriind eu asha, imi vin ideile una dupe alta si zic: Haplea, ma! Alt personaj celebru, tot la fel, povestioare haioase in versuri...Ce comori! Mi-ati facut pofta, ma duc sa le dezgrop, sper sa mai gasesc cate ceva din ele.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Guinevere » Sâm Apr 26, 2003 2:45 am

Ah, ce super sa descopar discutia asta si sa vad ca mai sint oameni care i-au "savurat" pe Habarnam, pe Burattino, si pe Aumadoare! :)

Si eu citeam Legendele Olimpului non-stop, am inceput in clasa I, si cum ajungeam la capat, cum o luam de la-nceput... si tot asa.

Fratii Grimm si povestile nemuritoare... nu mai zic. Si chiar si basmele africane, Moshule! :) La alea din colectia BPT te referi? Doua volume.

Dintre lucrurile care nu s-au mentionat aici deocamdata:

Betisorul nazdravan, de un rus, V. Suteev. Povestiri scurte, pentru copilasi mici, cu desene minunate de acelasi autor. Cind aveam doi-trei anishori, le stiam pe dinafara, ca o puneam pe mama sa mi le citeasca tot timpu'.

Aventurile lui Cepelica, de Gianni Rodari -- superba!!! Extraordinara! Hilarious! Toate personajele sint legume sau fructe. Desene superbe.

In tara lui Mura-n Gura, de Nina Cassian -- mama ce talent la femeia asta, poeziile din cartea aia sint proverbiale in familia noastra...

Basmele lui Vladimir Colin -- multe foarte originale. Apreciam chestia asta pt ca stiti voi, cind citesti f. multe povesti, la un moment dat incepe sa ti se para ca toate-s la fel, iar ale lui aveau multe teme si motive diferite de ale majoritatii.

Spargatorul de Nuci, de ETA Hoffmann. Si asta e extraordinar.

Personajul meu preferat din povestile fratzilor Grimm este "Imparatul Cioc-de-sturz". Stiti povestea asta?
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde Mr Hyde » Sâm Apr 26, 2003 3:46 am

initial trimis de OM
Imi placea de trubadurul ala ,am uitat cum il cheama. Si de fetitza aia cu tigrii


Tibul, Suoc? :D

Da de Andersen nu zice nimeni? "Craiasa Zapezii" e de mare arta.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Salma » Sâm Apr 26, 2003 6:29 pm

"Craiasa zapezii" este si povestea mea preferata. Metafora cu iubirea Gerdei care topeste ciobul de gheatza din inima lui Kai e de retinut. Cand eram mica, bunica imi spunea "Printesa cu bobul de mazare" si-mi placea, pana cand am citit povestea :( Ii cunosc si pe Cepelica, si pe Trage-Impinge si-mi amintesc cum "Camila Suzi, foarte trista/ Plangea cu nasul in batista". De dorul lui Apolodor, evident.
De fapt, pe locul intai este "Micul print", dar pe aia am citit-o cand aveam deja peste14 ani. Oricum, nici nu este o poveste pentru copii. De acolo am retinut niste lucru extrem de importante: "Devenim raspunzatori pentru ceea ce imblanzim" si "Oamenii s-au obisnuit sa cumpere totul de-a gata, de la negutatori. Si cum nu exista negutatori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni...".
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Apr 28, 2003 6:21 pm

Pai nu a zis nimeni de Andersen , ca suntem suparatzi pe Danemarka din oarecare motive. :p

Mr Hyde...ai dreptate cu Tibul si Suoc. Mi-e mi-a placut cartea cu grasanii...chiar daca era propaganda comunista asa cum zice Rolf. Ce stiam..eu un copil de 8-9 ani de propaganda comunista ?

Guinevere...basmele africane eu le am intr-un singur volum. Mare si gros.
Am citit si eu cu Mura'n gura. Uite...itzi si recit cateva versuri : "in tzara lui mura'n gura....totul mi-este pe masura....cand ma scol de dimineatza...nu la 7 ci la 10....vine o tava cu dulceatza si-un pahar de apa rece. si dulceatza zice ia-ma...si paharul zice bea-ma. eeeeee....usor de zis....insa gura s-o deschizi nu-i asa usor....Ajutorrrrrr ! ". :p Mi-a placut poezioara aia ca ma caracterizeaza.

Pentru cei care au descoperit mai tarziu acest subiect...va rog sa cititi Hanul din Spessart ! Este o colectie de povestiri in povestire. Inima rece este dementiala ! Povestea mea preferata...pe care am citit-o de vreo 30 de ori. :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori