Retete proprii si cartzi de bucate

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Retete proprii

Mesajde gaga » Mie Aug 21, 2002 8:59 am

Demult ma chinui sa deschid acest thread, nu eram convinsa unde isi are locul. Din pacate tot pe un forum moderat de superbu' cosh, ata ete.
Ma gandeam sa postam retete proprii, care nu apar in carti si reviste, eventual modificate, ce va trece prin cap, mai ales din cele rapide cu ce o fi.
Incep cu una, improvizata de un chinez din acei noodle instant (nu bag retete cu gramaj, etc. la ochi precum burlacii):

Se pune putin ulei intr-un ceaun si se prajesc fo' 2-3-4 catzei de usturoi pana se fac maro, care apoi se scot (ala zicea ca ii da aroma unica). In uleiul ramas se calesc repede "de toate" (adica ce ai prin casa si chef), in genere merge marfa varza, merge ceapa, ardei gras, resturi de carne, sunca, etc. (ati prins ideea).
Se pun (dupa preferinta si posesie): nitzel sos soya (de nu ai bagi sare), ulei susan ori otzet aromat. De n-ai niciunele, sare si piper, boia iute, condimentele din plicul de noodle (taitzeii aia) si fix o cana de apa, se sparge un ochi in mijloc, pui capac si opresti focul dupe ce s-a dus apa. Acu' poti sa bagi la ghiozdan. Pare complicat da nu-i.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Aug 21, 2002 9:17 am

O mancare destul de grea ceea ce ne recomanda Dana. Usturoi si ceapa prajita....face rau la ficat. (pentru cine mai are)

Si eu doream sa va dau o reteta. Ziceam sa o scriu pe subiectul de mancaruri si bauturi..dar daca e subiect de retete special..o zic asa.

Se cheama friptura oribila...adica dupa numele meu. :p
Eu cam asta imi gatesc...cand vreau sa ma respect.
Nu o sa dau nici eu gramaje...ca nu stiu. Tot dupa ochi.

Se cumpara din piatza de la macelarie niste pulpa de porc,fara os. Se spala si se pune intr-o tava. Umplem tava cu apa in care turnam putin ulei. Si acolo in apa aia cu ulei..bagam niste foi de dafin si neste piper boabe. Tot in apa punem vreo 5-6 catei de usturoi si 1 ceapa mare. Iar carnea o impanam cu ardei capia. Adica taiam vreo 3 ardei in sferturi.si ii asezam lipitzi de carne.
Lasam asa 90 de minute la cuptor. In acest timp...curatam neste cartofi..pe care i-am cumparat in prealabil tot de la piatza. II curatam,ii spalam bine....si ii taiem in cubuletze. Dupa 1 ora jumate..ii adaugam in tava cu carnea si toate celelalte. Si mai adaugam si 1 ardei iute....taiat marunt. Sa nu uitatzi de ardeiul iute ! Va da un gust exceptional !
Mai lasatzi la cuptor...cam 75 minute. Din cand in cand..mai intoarcetzi carnea sa se faca bine pe ambele partzi !
Aceasta friptura oribila..eu o servesc in compania unei beri..de obicei din import. Dar merge foarte bine cu vin...fie el alb sau roshu !

Pofta buna !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Aug 21, 2002 9:24 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Se cheama friptura oribila...adica dupa numele meu. :p
Lasam asa 90 de minute la cuptor...
Mai lasatzi la cuptor...cam 75 minute. Pofta buna !


Pai, Moshule, nutz dai seama ca muor de fuame in timpu asta?
Am si eu o reteta, dar cred ca este cam fumata. Nu mantrebati cum se chiama, ca nam ideie. So. Se punentro tigae nejte ceapa taeata marunt (cam una bucata) si se lasa sa se caleasca. In timpu asta, se mai tae fo 2-3 felii de salam (sau orice alta carnita), branzulica, cajcaval (eo le fac bucati mici mici mici de tot). Se pun ji aztean tigae, dupa care mai pun nejte mujtar si checeap. Daca va lasa corasonu, mai punetz si nejte verdeatza. Eo nu pun. Cand e gata, punetzi in farfurie si lasati sa se raceazca. Eo consum povestea asta cu Cola.
Pofta buna de mancare!
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Aug 21, 2002 9:42 am

Misto friptura aia, da' cam cere timp. Si aia a mea nu e foarte grea, in genere nu prea se pune ceapa, doar de vrei.
Mi-am amintit doua de burlaci:

1. Pseudopizza (ii zic io):
Cartofi dati pe razatoare si prajiti ca pe placinta (sau blat) in ulei pe ambele fetze (elvetienii ii zic rosti). Se pune in tava, deasupra pui mujdei, ketchup (sau sos rosii, mie nu prea imi plac astea artificiale), apoi "de toate" (ca mai sus), ardei iute marunt e super, acoperi cu ochiuri (cate te lasa inima), cascaval ras, condimente (oregano, piper, busuioc, etc), nitzel cuptor si gata.

2. De fitze (daca aduci gagici aca sa le iei fatza)
Cumperi si matale 4 ardei grasi de aceeasi marime, culori musai diferite (eventual de import, is mai scumpi, n-au gust, da impresia conteaza). Ii tai sferturi egale. Separat faci o pasta, dau urmatoarele idei: telemea, unt, chimen (sau piper, boia, patrunjel) sau urda, marar, unt, piper sau orice pasta de branza cu unt si adaosuri.
Pui felii diferite de ardei si reconstitui un ardei gras umplut cu pasta aia, ardei din 4 culori offcourse. Dai la rece, tai rondele, asezi pe farfurie, ii dai un vin sec sau o bere musai rece, merge si tarie daca e antreu (adica daca dupe ai fo friptana gen superbu) si ii va cadea moaca (si nu numai), garantat...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

retzeta : "A salvat studentu"

Mesajde as xxl » Mie Aug 21, 2002 10:09 am

in primu rand trebuie ceapa. in al doile rand ulei. in al treilea rand orez sau paste.
in al patrulea rand ce e prin casa.

Mod de preparare:
se toaca ceapa mai mare si se pune la prajit in putin ulei. dupa ce se prajeste (devine transparenta - atentie sa nu se faca maron ca iese mancarea amara) se pune bulion diluat (sau suc de rosii, sau ketchup - asa se scrie ?) si se lasa sa fiarba la foc mic.
acum urmeaza partea cea mai delicata:
se cauta prin casa, pe la vecini, pe la colegi tot ce e pretabil de fi introdus in "mancare" cu sanse minime de a provoca intoxicatii:
- jumari (grasime d-ai prazita, bai !), resturi de salam, condimente de orice gen (boiaua de ardei face minuni) care se pun la fiert impreuna cu ceapa.
dupa 15 minute se adauga orezul (fiert in prealabil cu putina sare) sau pastele (la fel, fierte - urmariti indicatiile de pe ambalaj)

ce e frumos la reteta asta, e ca niciodata nu stii ce iese !
pohta buna!

ps: merge cu orice bautura (de preferat mai ieftina, ca oricum o sa vomitati)
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Aug 21, 2002 10:34 am

Acu' imi venira o tona in minte dupa ce am citit maclavaisu' lu' ass.
Caut siiimplissime pt. burlacimea forumista. Si cum stiu ca barbatilor le plac dulciurile, unu simplu de tot, testat. Ai nevoie de sandwich maker, paine toast, nutella (sau alta ciocolata), caise (natur sau compot. Cu astea faceti sanwich, bagati la toaster si enjoy desert dupe masa aia ucigasha a lui ass... e bunutz.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Aug 21, 2002 10:42 am

Dar nu mai bagatzi ma retete d'astea ! Ca si cersetorii mananca mai bine !

Hai sa va invatz sa facetzi musaca.

Va ducetzi la piatza si cumparatzi pulpa de porc. Dar sa fie mai grasa decat cea pe care o recomandam la friptura de mai sus. Deci..sa se vada urme de grasime. Cumparatzi si cartofi vreo 2 kile. Si luatzi si vreo 3 vinete.
Carnea o tocatzi cu ajutorul masinii de tocat. Eu am d'aia clasica care dai la manivela. Voi daca avetzi robot de bucatarie cu atat mai bine. Cartofii si vinetele le taiatzi rondele. Se incinge bine de tot uleiul intr-o tigaie. Si se perpeleste atat carnea tocata cat si cartofii si vinetele rondele. Avetzi grija sa mestecatzi foarte bine in carne..ca se prinde imediat.
Am uitat sa zic..ca la carnea tocata se adauga piper si cimbrisor.
Dupa ce atzi perpelit carnea,cartofii si vinetele....luatzi o cratitza mai inalta si facetzi asa : asezatzi pe fund un strat de cartofi..peste el un strad de vinete,peste un strat de carne..si deasupra stratului de carne niste felii de rosii si de ardei. Si facetzi asa cateva straturi...cat va incape in cratitza. Printre straturile astea....sa punetzi neaparat catzei de usturoi intregi si rondele de ceapa.
Apoi introducetzi la cuptor...si lasatzi cam 1 ora. Este o mancare absolut delicioasa.
Se serveste in compania unui vin roshu aspru !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Aug 21, 2002 1:56 pm

Mosule, initial se voia bucataria rapida pentru burlaci. Am si zis: nu retete care apar prin carti, nu cred ca lumea e interesata de musacale ci de ciudatenii ieftine ... io am zis clar ce vreau cu threadu' asta, retete clasice gasesti pe google, te rog io nu imi strica threadu' Daca vrei iti dau link-uri sa gasesti ce retete vrei matale!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Mie Aug 21, 2002 3:15 pm

bine ,va zic si io.

mie mi-a placut sa ma duc la bunici.ei,aici nu prea erau posibilitati,ca bunicu era cu spritu si cu muncile campului si io trebuia sa fac mancare pentru 20 de oameni,cati avea el la prasit.si faceam in fiecare zi ciorba de pastai(pe care o stie toata lumea) si urmatorul fel 2.

direct din gardina culegeam vreo 25-30 de vinete pe care le puneam direct la parlit.curatam vreo 4-5 cepe mari,pe care le taiam solzisori.apoi, mai luam cca 10 rosii si vreo 5 ardei grasi, pe care le taiam marunt.rosiile un pic mai mici decat pentru salata.
dupa ce se faceau vinetele,le curatam si le tocam.apoi,intr-un ceaun mare de tuci,puneam cam 2 pahare de ulei si aruncam ceapa,rosiile si ardeii.asta dupa ce uleiul se incingea.lasam zarzavaturile pana aproape sa se caleasca si aruncam si vinetele.din acest moment trebuie sa stai numai langa cratita si sa invarti incontinu,pana cand se prajesc si vinetele.obligatoriu se pun 2-3 foi de dafin,piper boabe si sare dupa gust.
se serveste in farfurie mare cu mamaliguta calda!optional,cand aveam chef,mai faceam salata de ardei copti sau salata de castraveti verzi cu zeama de agurida.daca faceam salata asta,taiam mamaliguta cu ata.
toata combinatia asta nu dureaza mai mult de juma' de ora si este extrem de delicioasa!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Aug 21, 2002 4:12 pm

Numele threadului este retete proprii. Deci..fiecare spune ce retete prepara. Eu mananc sanatos..si imi fac singur mancarea. Asa ca...lasa-ma in pace Dano ! Asta retete stiu..astea retete dau ! Mancaruri de burlaci sa mananci tu...pana n-oi mai putea.

Ce nu am reusit niciodata sa fac..sunt clatitele ! Stiu sa prepar compozitzia..dar nu stiu sa le prajesc. Ce tehnica itzi trebuie pentru a prepara niste clatite ? Mie mi se ard ..si nu ies deloc bine ! :cry:
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Aug 21, 2002 4:35 pm

oribilu are un dictionar in care sanatos = delicios... mah musacaua e sanatoasa din parti, numa prajeala si alimente ce dauneaza la ficat. dar sa lasam asta, scrie ce vrei tu.

Io cu ocazie de vizita a lui mr. curly, ce sa fac repede, ce sa fac repede? Si luai io niste piepti de pui de prin congelator, fo doi cabanosti, cascaval, sunca, busuioc, sare, piper, oua, pesmet, faina... pac pac batut foaie carnea, bastonashe din restul ingredientelor + condimente, pe mijloc, se ruleaza, ou / faina / ou / pesmet, la foc mic in baie de ulei... gataaa. Chestia misto a fost ca au mai ramas ca erau mari si curly nu-i fomist. Si au fost mai marfa a doua zi taiate felii subtiiiri, e un mozaic minunat pentru orice fel de sanwich.

(ca idee am mai facut mai demult in plus cu morcov firet, praz si oo fierte, ala mozaic)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tre » Joi Aug 22, 2002 2:58 am

as xxl yum! aia e pizza fara aluat nu?

am si eu 2 retete:

1. mancare comestibila in cazul in care frigiderul e gol
se ia un plic de supa 'maggi' (atentie, nu knorr), se prepara conform indicatiilor. intre timp se prajeste paine. cand supa e gata se marunteste painea si se adauga in supa.
este o mancare foarte satioasa. pofta buna!

2. mancare relativ comestibila
se ia o caserola de steak de porc cu condimente (asa scrie pe eticheta), se dezgheata daca e nevoie.
se ia o tigaie cu ulei (fara colesterol), se pune 2-3 min. foc apoi se adauga carnea (fara a se bate). se prajeste pana capata o culoare maronie (a nu se arde!).
cand se va servi e bine sa existe cantitati considerabile de paine la indemana.
mancare foarte satioasa pentru cei care pot s-o manance. pofta buna!

reteta din urma este o variatiune a clasicei fripturi la teflon. a fost descoperita accidental eu nestiind de ce tre' sa bat carnea si neintelegand existenta tigaii mari si plate (teflonu') din bucatarie.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Aug 22, 2002 3:59 pm

1. reteta de burlaci: cartofi prajiti + varza alba taiata fidelutza + conserva porumb + maioneza (cu usturoi). optional resturi de friptura, sunca, etc. pohta mare

2. reteta de aperitiv marfa:
Se ia o roata de cascaval, mare, mica, la alegere si dupa posibilitati. Se taie un capac si se scobeste (se lasa pereti cam de doua degete, nu de oribil, degete normale). Se umple la alegere cu una din urmatoarele:

a) ciuperci calite cu ceapa, verdeata, miezul ras al cascavalului, ou, condimente
b) carne tocata calita cu ceapa, condimente, verdeata, cascavalul ras, ou
c) alte umpluturi clasice (pastete)

Se umple cascavalul, se aseaza capacul, se infasoara in staniol si se aseaza intr-o cratita cat mai apropiata de diametrul rotii, rotitzei. Se da la cuptor intre jumatate de ora si o ora, depinde de cuptor si taria focului.
Se lasa sa se raceasca complet, se taie felii ca tortul. (daca vrei sa arate mai mozaicat amesteci kestii colorate in umplutura, gogosar, ou fiert, morcov, etc...) E marfa la petreceri si superusor de facut. enjoy
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

cartile de bucate

Mesajde SOD » Joi Aug 22, 2002 6:30 pm

hai sa vorbim aici despre cartile de bucate,nu alea ale danei,nici alea a lu' moshu-cocosu',ci despre cartile de bucate.

eu am acasa asemenea carti ,dar nu ma uit niciodata in ele.voi?

P.S. Moshule,nu e tare subiectul?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Kayla » Joi Aug 22, 2002 8:30 pm

Eu am vreo cincizeci de carti de bucate pe acasa si ma uit prin ele in fiecare zi, vad ce mancarici bune pot fi gatite si ii dau "ordin" femeii in casa, iar ea imi satisface dorintele. :D Eu nu vad alt scop pentru carticelele alea amarate...:lol::hehe:
Kayla
 

Mesajde SOD » Sâm Aug 24, 2002 2:11 pm

moshule,tu ca un mare gurmand,nu spui nimic ma la subiectul asta?ce dracu ma,ma dezamagesti!

oricum ,cea mai completa carte de bucate pe care am studiat-o eu este aia a lu' Petrisor.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mar Aug 27, 2002 1:40 pm

Io am Silvia Jurcovan, editia de anu trecut, dar si a originala, de acu fo 20-30 ani. Si asta e complexa, trece prin toate, baga explicatii de proceduri etc... Mai am Radu Anton Roman, foarte buna pentru ce nu apare in clasici (ultima reteta preparata de mine personal din RAR fu aseara, ardei copti cu brinza, mincare armineasca, dureaza 20 minute si e delicioasa). Ma gindesc sa-l caut si pe Petrisor.....
D'alea tematice ('preparate din peste'; 'legume putin cunoscute'; 'bucataria verii' etc....) n-am, da au ai mei girla.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

(faceti thread la shto? va dau io shto)

Mesajde gaga » Mie Aug 28, 2002 11:11 am

Listutza la indemana, nu mai caut si pe sifonier:

Silvia Jurcovan si RAR asemeni lui Rolf, RAR sursa buna pt. retete clasice, Jurcovan mai slabutza.
Sanda Marin, de baza, deasemenea.

1321 Retete culinare, o carte foarte buna, cu cateva retete traditionale de la hanul lui manuc, nu cred sa o mai gasiti, e din 85.

Ioana Tudor - retete cu ciuperci, sursa buna pe subiect

Dolores Riccio - Supermancaruri (superpretz, superproasta)

Armand Lebault - Retete de post pentru cine tine

Felocio Biazi - Retete cu paste fainoase din diferite parti ale globului, buna carte, buna...

Lorraine Gerstl - Bucataria evreiasca (e bine sa-ti cunosti dusmanii :D )

Viorel Mogos - Retete pt ulceroshi (am folosit-o in decursul vremii)

Veronica Brote - retete numai cu carne, superbuna cartea, bine scrisa, intr-adevar de specialitate, retetele cele mai clasice le casesti, de la tartar la stroganoff

Smaranda Sburlan - Nush ce retete + bucataria lumii, slabutze amandoua. la bucataria lumii nici macar nu alege retete pur traditionale din fiecare tara.

Rose Marie Postole - Vieneza, slabutz

Corinne Netzer - Vegetariana, slabutz

Coleta de Sabata - europeana, e buna, nu exceleaza

Octavian Stoica - De-ale gurii din batrani, supercarte, veche, a fost inspiratie si pt volumul lui RAR, prezinta bucataria de alta data, bucurestii de pe vremuri, ce mai, merita citita cap coada. oricum pana si retetele sunt scrise romantat

Georgeta Septilici - Gustari (proasta, foarte proasta, retete dkk)

Didi Balmez - diverse retete, sursa buna

Marius Vulpe - Bucataria de vara, extraordinara pt. mancaruri usoare, multe idei. e buna cartea

Alex Isoveanu - Bucataria de la A la Z (gen Sanda Marin si Jurcovan, medie calitativ)

Maria Cristea Soimu - Bucataria moderna si traditionala (tot volum mare, multe retete internationale bune. e buna)

Daca o sa am vreme ma uit si la celelalte, astea erau la indemana. Dar nu cred ca e un thread de interes prea mare.
Whatever
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Aug 28, 2002 2:03 pm

Pe mine m-ar interesa cartea cu bucataira evreiasca..de care a zis Dana !
Poate o rasfoiesti si tu,mai Dana....si scrii pe mancaruri si bauturi ...cam ce le place lor sa manance.

Eu pe langa Sanda Marin...care mi se pare cam batraneasca (dupa Sanda Marin gatea bunica-mea :D ) ...am 1800 retete culinare practice . Autori : Nicolae Olexiuc si Iulia Olexiuc.

E chiar completa. Are retete....de la duceturi pana la pizze. De la vanaturi pana la cum sa faci vin ! :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Aug 28, 2002 2:38 pm

Bine, o sa scriu acolo, momentan imi amintesc numai de Pui cu cafea. Si tot felul de colaci, ma uit io.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Un "good hint"

Mesajde Nicholas_Alek » Joi Aug 29, 2002 7:47 am

La mincare chinezeasca, folositi daca puteti ulei de alune!!!. Da un gust fenomenal, si nu lasa asa de multa grasime...
Nicholas_Alek
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 29, 2002 7:20 am
Localitate: Mäntsälä

artificiu la salata de castravetzi

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Sep 01, 2002 10:12 am

Oricine stie sa faca o slata de castravetzi. Dar nu oricine stie sa o faca minunata.

Pentru o persoana :

Se iau 5 castravetzi...se spala si se curatza de coaja. Se ia o capatana de usturoi si se curatza din ea 5 catzei. Se pun catzeii de usturoi in castranul unde vom face salata si se piseaza. Dupa acest lucru se taie castraveciorii felii peste usturoiul pisat. Se adauga sare,untdelemn si otzet dupa gust.
Usturoiul va da un gust minunat salatzii. Aceasta salata nu se mananca goala ci in compania unei fripturi. Si sosul ii iese f. bun. Eu inmoi painea in el. Usturoiul face totul ! Incercatzi neaparat.
Dupa ce terminatzi masa este recomandabil sa va spalatzi de 2 ori pe dintzi si sa mestecatzi o guma .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: artificiu la salata de castravetzi

Mesajde Nicholas_Alek » Dum Sep 01, 2002 6:40 pm

OK..hai sa va zic ca-am facut eu azi. Imi place la nebunie mincarea chinezeasca...si pe la noi prin C-ta nu prea sint. uite retzeta:

- juma´ de kil de carne de vita (de la macelaria otomana)
- 2 pungi cu legume chinezesti ( Tomis)
- 2 linguri de ulei de alune
Pentru sos:
- 3 dl suc de roshi
- 1/2 dl soia
- 1 lingura de zahar
- 1 linguritza de sambal oelek (o pasta facuta din chili, sare, zahar si otzet, are la Metro)
- 1/2 lingura de mushtar frantzuzesc
- juma´ de usturoi (3-4 bucatzi)
- sare

Prajeshti carnea ( taiata in bucati mici) si legumele in uleiul de alune.
Amesteca ingredientele pentru sos impreuna, si toarna-l peste carne (cind este gata!), si mai lasa sa fiarba vreo 10 minute.

Fierbe nishte orez chinezesc, si voila! Maninci de spargi!

Nu uita un sixpack de bere, ca o sa-ti ia gura foc! :)
Damn, I´m smooth!
Smoother than D***!
Nicholas_Alek
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 29, 2002 7:20 am
Localitate: Mäntsälä

Mesajde gaga » Mar Sep 03, 2002 11:21 am

Ca urmare a vizitei pe care mi-au facut-o niste piranha (oops, prieteni am vrut sa zic), mi-au golit cratitza de chiftele marinate, reteta casei si anume:

Material chiftele: piept pui, ceapa, usturoi, verdeata, ou.
Material finisat chiftele: faina, pesmet, oua batute
Material sos: ulei, ceapa, usturoi, dafin, suc rosii, boia iute sau pasta de ardei iute, oprional verdeata la final plus masline

Se fac chiftele tip parjoale (trecute prin faina ou), se face sos, se paseaza, se combina masline, chiftele, sos, se incuie bucataria cand vin patru hamesitzi :D

Pofta mare.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Mie Sep 04, 2002 11:33 pm

Salata ...care tzine de foame.
Asta este o salta pe care o amanc eu cand mi-e foame da nu prea...k sa pot sa o prepar(dureaza cam 15 min)
Intr-un castron puneti cam jumate de cutie de boabe de porumb(d-ala unguresc,are la METRO)o rosie taiata felii,2 -3 feluitze de bacon tait shi el,2 folii de branza hochalnd (sau de care avetzi)portzionata,o linguritza de unt,3 ling de ulei de masline,3 de ulei de floare,una cutie de 125g de iaurt(Danone e bun),sare,piper,condimente(eu pun un amestec mexican shi niste condimente sarbesti,nu stiu cum se cheama da au punga albastra).toata asta se amesteca bine de tot cu furculitza apo se baga cam 2 mn la microunde la 400(400 la al meu ,la voi poate difera...k ideea cam jumate din cat poate cuptoru) shi apoi se mananca.Eu o servesc alaturi de un pepsi sau cola apoi adaog o tzigara(de care vretzi voi) shi gata.
Nu garantez k o sa va placa...prietenii mei care au incercat au fost dezamafitzi da eu zic k e buna.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Sep 04, 2002 11:45 pm

Bai Mig-ule...las-o draq..ca m-a apucat rasu cand am citit ce reteta ai dat ! :p

Auzitzi voi...boabe de porumb cu unt,cu rosie , cu condimente sarbesti , cu iaurt , cu branza topita Hochland , cu ulei de masline !
Doamne fereste ! Bine ca nu adaogi castravetzi muratzi !

Si nu te doare burta,bai Mig ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Sep 06, 2002 12:17 am

Chiar azi am preparat aceasta reteta shi am renuntat la rosii ptr k...nu aveam .Am pus in schimb sos mexican(dep salsa)(se gaseste la billa).Asta se prepara adaugand intr-o cana cu apa un plic de sos shi ketchup.am bagat la microunde shi a iesit super bun.Shi ca dovada k nu ma doare burta...uite k stau p net:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Sep 06, 2002 10:21 am

Mie unu imi suna bine salata lu Mig.
Io mai faceam ceva asemenator, da cu multe brinze, de multe feluri, care se topeau original peste ce mai bagam io acolo (sunt incapabil sa dau acu reteta, ca n-am mai facut de mult si nu mai stiu ce bagam: brinzeturi, bacon, condimente si...?).
Pai rosiile bagate la microunde rezulta ca alea de pe pizza.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde MiG29 » Vin Sep 06, 2002 11:19 am

Se vede k Rolf shtie ce vorbeste...cum adica sa nu iasa bine...iese excelent...bai tc pai cum adica nu tin de foame?Da baconu?Da porumbu?Tin cum sa nu tzina:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Sep 14, 2002 3:13 pm

Bai Mig-ule...ca sa ai si tu parte de o masa omeneasca si sa nu mai mananci salatzi ce contin atatea elemente nocive ..te voi invata sa itzi prepari o salata bulgareasca.

Eu am servit aceasta minunata salata bulgareasca..pentru prima oara la braseria Delta ,in Neptun.

Contine aceleasi elemente ca si o salata normala taraneasca : rosii , castravetzi , ardei , ceapa .....dar pe langa asta se mai adauga sunca din capitala Cehiei . :p
Tai frumushel rosioarele,castraveciorii ...si pe langa ei..ceapa rondele si ardeii la fel . Iei sunca ..si o tai in cubulete mici. O pui si pe ea in castron. Sa pui multa sunca. Nu te calici ! :p Apoi razi niste branza telemea deasupra. Nu foarte multa. Doar asa de gust. Pui ulei (de floare...in nici un caz de masline) si f. putin otet. Si piper sa fie putin picanta.
Si asta e. O servesti in compania unei paini proaspete.

Sa nu mai aud ca mananci salatzi cu iaurt,ulei de masline,branza topita ,porumb ,condimente mexicane..si alte prostii !
Ai inteles ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori