Incepatorii sunt rugati sa posteze aici

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

it's good to b here

Mesajde DarK SamuraY » Dum Sep 30, 2001 5:56 pm

norok bun la toata lumea ce m-ar interesa e faptul ca am acvariul la geam shi apa curata (am filtru electric ) shi cu toate astea m-au napadit algele brune ce draq sa fac sa scap de ele ca la fiecare saptamana trebuie sa pun mana pe razuitoare shi sa le dau jos de pe geam , altceva ash vrea sa mai intreb :daca in cazul gupiilor se fac incrucisheri intre guppy imperiale shi cele tzaraneshti shi daca sunt shanse sa iasa deformari genetice altceva cum trebuie sa nasca xiforitzele shi ce conditzii ar trebui sa aiba in acvariu (se face ca la guppy cu un mascul mic in acvariul de inmultzire )vreau sa shtiu daca e cazul ca la xiphory sa aiba un mascul langa ea femela shi ash vrea sa mai shtiu ce conditzii le trebuie zebrelor ca sa depuna
ok asta e cam tot daca imi mai vin idei vin shi inteb
Ride the 420 highway
DarK SamuraY
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Sep 28, 2001 5:44 am
Localitate: Craiova (Sibiu)

Mesajde Guppy » Dum Sep 30, 2001 11:34 pm

Hai noroc, Samuray

- algele brune se dezvolta daca lumina e prea putina . Probabil n-ai sursa de lumina suplimentara?
- guppy tzaranesti ? mwuhahahahah !! :D :D :D de mult n-am mai ras asa :D ; cred ca stiu la ce te referi , in fine , la noi oricum toti sunt "tzaranesti" -eu le zic maidanezi , in comparatie cu cei care merg la concursuri in USA sau Germania de exemplu. Poti sa-i incrucisezi pana n-or mai putea , nu-i nici o problema .
Atata tot ca o sa rezulte niste combinatii ciudate de culori si forme . Handicapati ies din alte cauze cum ar fi consangvinizare exagerata . Eu am toate soiurile posibile si imposibile de guppy in acelasi bazin ... pot sa-ti zic ca vor domina aia "tzaranesti" :D la inmultire , sunt mai adaptati,si mai aproape de guppyul salbatic .
-xifoasele trebuie sa nasca in cusca/maternitate sau in acvariu mic si cu multe plante,oricum vor manca o gramada de pui. Daca le lasi in acvariul normal,sa nu prea ai sperante la pui.
-mascul necesar langa femela la nastere? NO WAY :D hehe , daca vrei sa aiba spor mai mare la mancat puii treaba ta! :D Femela tre' sa stea singura si intr-un acvariu cu multe ascunzisuri ca sa scape mai multi pui.
-la zebre nu stiu cum sta treaba,las pe altcineva . Guys, anyone? :)

Si acum 2 mici sugestii pt forum:
-pune un subiect mai sugestiv ca sa stie lumea despre ce-i mesajul: "it's good to b here" nu prea arata ca ar fi vorba de inmultirea la vivipari de exemplu ... ;)
-cateva semne de punctuatie n-ar strica ; am citit de cateva ori sa-mi dau seama ce-i cu masculul mic de guppy in acvariul de inmultire...

Succes!
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

toate subiectele

Mesajde GHITA BARCEAN » Mie Oct 03, 2001 10:26 am

Astept mesje de la membrii!
GHITA BARCEAN
 

Re: toate subiectele

Mesajde duduloi » Mie Oct 03, 2001 11:16 am

Initial trimis de GHITA BARCEAN
Astept mesje de la membrii!


Ghita, am ramas "interzis" la postul tau. Poti sa fii un pic mai "specific" ?
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: toate subiectele

Mesajde Catalin B » Joi Oct 04, 2001 2:15 pm

Initial trimis de GHITA BARCEAN
Astept mesje de la membrii!

mesaj de la membru:D
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

primu' meu mesaj

Mesajde WarAdy » Joi Oct 04, 2001 10:30 pm

Bine vam gasit iubaretzi de piscicole. Mie imi plac in genera pestii si in special: neonii, gourami si orice tip de colissa, molly shi mai nou carasheii. Care avetzi placeri comune? :P
WarAdy
 

Re: primu' meu mesaj

Mesajde Guppy » Vin Oct 05, 2001 3:02 am

Initial trimis de WarAdy
Bine vam gasit iubaretzi de piscicole. Mie imi plac in genera pestii si in special: neonii, gourami si orice tip de colissa, molly shi mai nou carasheii. Care avetzi placeri comune? :P


Bun venit , WarAdy! (te-am cules de pe forumul celalalt ,nu? ;) )
Imi place ca desi esti nou pe aici , ai postat numai ontopic + respectat regulile de baza ale unui forum civilizat . Merci! :)
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

sal mah (incepator mi-s)

Mesajde DarK SamuraY » Vin Oct 05, 2001 3:30 am

ok am fost rugat sa postez shi asta fac so far so god cu sfaturile voastre shi eu shi asha cum intru rar de tot mai pierd din subiecte
nu prea mai am timp (fiind shi anul Ifac ,cica asta e cel mai greu mai ales in limba franceza ) v-ash fi recunoscator daca mi-atzi trimite mesaje personale pt ca astea le observ shi eu mai ushor :o
Ride the 420 highway
DarK SamuraY
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Sep 28, 2001 5:44 am
Localitate: Craiova (Sibiu)

mai usor

Mesajde razvan » Vin Oct 05, 2001 7:08 am

man daca vrei sa vezi mai usor ce sa spus mai nou in forum du-te in partea de jos a paginii si vei vedea "afisaza mesajele din ultimele ... zile si-ti alegi tu cite ... vrei
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Re: primu' meu mesaj

Mesajde Catalin B » Vin Oct 05, 2001 7:26 am

Initial trimis de WarAdy
Bine vam gasit iubaretzi de piscicole. Mie imi plac in genera pestii si in special: neonii, gourami si orice tip de colissa, molly shi mai nou carasheii. Care avetzi placeri comune? :P

salut, si eu am afinitati pentru colisa, am avut mai demult, am inmultit o pereche(c. lalia), dar acum nu prea mai gasesc.
anul trecut am avut 6 bucati , tare ciudati , adica au iesit toti femele si foarte retrasi si apatici, am renuntat la ei
daca stii pe unde gasesc , sa-mi comunici si mie(eventual si alte var.- rosu, albastru,chuna etc,si preturi)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: primu' meu mesaj

Mesajde WarAdy » Dum Oct 07, 2001 9:10 pm

Initial trimis de Catalin B

salut, si eu am afinitati pentru colisa, am avut mai demult, am inmultit o pereche(c. lalia), dar acum nu prea mai gasesc.
anul trecut am avut 6 bucati , tare ciudati , adica au iesit toti femele si foarte retrasi si apatici, am renuntat la ei
daca stii pe unde gasesc , sa-mi comunici si mie(eventual si alte var.- rosu, albastru,chuna etc,si preturi)


Despre unde gasesti, nu stiu cat iti va fi de usor ca din cate am vazut esti din Pitesti. Pe Lipscani e un petshop misto unde are chuna si lalia. Sunt, micuti dar sau adaptat OK la mine in acvariu unde au avut ceva probleme cu gourami care sunt destul de mari. Din 2 perechi am ramas cu masculul si 2 femele. Ca preturi 25K bucata de chuna si 30k flame.
Mai e un PetShop la Muncii unde am vazut lalia mari. 40k sau 50 parca bucata.
WarAdy
 

bine am venit

Mesajde WarAdy » Dum Oct 07, 2001 10:06 pm

Mersi pt incurajari d-nu Guppy. Si intradevar de la celalalt forum am ajuns aci.Practic asta e ceea ce cautam, un forum despre pesti si nu animale in genere.:)
WarAdy
 

guppy

Mesajde Einstein » Lun Oct 08, 2001 10:22 pm

Nea Guppy, in sfarºit mi-am calcat pe inimí£ Ã‚Âºi mi-am luat ºi eu niºte guppy, mai precis vreo 8. Aºa ca acum am un talmeº balmeº in acvariu: gurami, macropodus, sanitari, neoni, guppy xipho. Din grí£mada asta ví£ daí¾i ºi voi seama cí£ nu au cum sí£ se inmulí¾eascí£ decat guppy ºi, poate, xipho. Aºa ca vreau sí£ inmulí¾esc guppy, poate sa-mi iai mai mulí¾i. Dar nu prea ºtiu ce specie de guppy e mai miºto.
Babacu pleací£ sapt. viit. in Italia ºi vreau sí£-i zic sí£-mi ia niºte peºti(prob. guppy), dar nu prea ºtiu care ar rezista mai mult latransport(12-14 ore)
Deci, miºto ºi rezistení¾i.
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Re: guppy

Mesajde Guppy » Mar Oct 09, 2001 5:10 am

Initial trimis de Einstein
Babacu pleací£ sapt. viit. in Italia ºi vreau sí£-i zic sí£-mi ia niºte peºti(prob. guppy), dar nu prea ºtiu care ar rezista mai mult latransport(12-14 ore)
Deci, miºto ºi rezistení¾i.


Vrei sa iei guppy,huh? Ma,ce sa zic,e o idee BUNA !! :D :D

Nu stiu cum e cu transporturile astea ... oricum, am impresia ca vanzatorul ii poate aranja cumva sa poata rezista (chestii de genul -bagat oxigen , etc) . Stiu ca vorbeau cei din state cum trimit ei pesti la showuri , dar nu mai tin minte pe ce durata rezista la transport ...
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

he he he he

Mesajde gaga » Vin Oct 12, 2001 10:22 am

Am postat aicea la avertismentul domnului Catalin B. Mi-a zis sa ma predau si cum vedeti, eu ascult. (your wish is my command cum zicea vali).
Am si eu fo 4 gupi (daca nu or fi mai multi ca nu se mai vede nimic in acvariu, e verde). Va spun eu luni cati sunt ca am de gand sa-i numar. Mai am si doua broaste de apa mari ca mananca mult.

p.s. si un papagal si un caine da nu se pune ca nu-s in apa.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: he he he he

Mesajde Catalin B » Vin Oct 12, 2001 10:43 am

Initial trimis de DANA
Am postat aicea la avertismentul domnului Catalin B. Mi-a zis sa ma predau si cum vedeti, eu ascult. (your wish is my command cum zicea vali).
Am si eu fo 4 gupi (daca nu or fi mai multi ca nu se mai vede nimic in acvariu, e verde). Va spun eu luni cati sunt ca am de gand sa-i numar. Mai am si doua broaste de apa mari ca mananca mult.

p.s. si un papagal si un caine da nu se pune ca nu-s in apa.

chestia cu papagalul am vazut-o, esti prima in topten ,iar cainele ce rasa e?asteptam sa schimbi apa la bietzii gupi si apoi sa ne mai vizitezi(dl. moderator,face parte din tactica de la Forumul nostru,nu?)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: he he he he

Mesajde Guppy » Vin Oct 12, 2001 10:46 am

Initial trimis de DANA
Am si eu fo 4 gupi (daca nu or fi mai multi ca nu se mai vede nimic in acvariu, e verde). Va spun eu luni cati sunt ca am de gand sa-i numar. Mai am si doua broaste de apa mari ca mananca mult.

p.s. si un papagal si un caine da nu se pune ca nu-s in apa.


G ce chestie ! Tu tii broastele cu pestii ? :eek:

Sfat: ai grija cand le schimbi apa la pesti , citeste pe aici sau la mine pe site , sa nu ii omori :p

coincidenta .. is eu am inca apa verde .. dar e mai greu la mine,pana schimb 120 de litri :D
Tocmai am bagat marfa: 2 galeti de 15l pe langa cele de 10 , asa ca schimbarea o s-o fac in 2 ture .
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde duduloi » Vin Oct 12, 2001 10:55 am

guppy, ar trebui sa te faci pompier :-))))

plantele's secretu ..
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Vin Oct 12, 2001 10:57 am

Nu tin mah broastele cu pestii ca alea sunt carnivore (le dau numai carne cruda). Si broastele sunt mari (le cheama Madonna si Eminem si au fost abandonate ca faceau prea multa mizerie si mancau prea mult. Numele nu le-am dat eu).

btw, cum se cheama pestii aia amestecati asa care nu sunt nici guppy, nici xifo nici moli. Au mai multe culori. Sunt ca niste corcituri.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Catalin B » Vin Oct 12, 2001 11:06 am

Initial trimis de DANA

btw, cum se cheama pestii aia amestecati asa care nu sunt nici guppy, nici xifo nici moli. Au mai multe culori. Sunt ca niste corcituri.

este plati(sau xifo somalezi:D ),specie aparte
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: he he he he

Mesajde gaga » Vin Oct 12, 2001 11:07 am

Initial trimis de Catalin B

-ce-i aia top ten?

-pana atunci nu mai am voie?

-uite-l

(sorry, calculatorul meu a inebunit)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: he he he he

Mesajde Catalin B » Vin Oct 12, 2001 11:10 am

Initial trimis de DANA
Initial trimis de Catalin B

-ce-i aia top ten?



-uite-l (scuze pt. bmp dar e veche)

-la utilizatori
-nue
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: guppy

Mesajde Mircea » Vin Oct 12, 2001 11:57 am

Initial trimis de Einstein
Babacu pleací£ sapt. viit. in Italia ºi vreau sí£-i zic sí£-mi ia niºte peºti(prob. guppy), dar nu prea ºtiu care ar rezista mai mult latransport(12-14 ore)
Deci, miºto ºi rezistení¾i. [/B]


Scuza-ma ca ma bag, faci ce vrei cu banii tai (ai babacului), dar eu zic ca e prostie curata ce vrei sa faci, motive:
1. Guppy se gasesc si in Romania, poate nu chiar asa super ca in Italia dar oricum raportul pret/calitate e mai bun aici.
2. Transportul, sa zicem ca vine cu avionul si se duce de la petshop direct la aeroport; gandeste-te ce trebuie sa indure bietii pesti. In plus, daca nu-l lasa cu punga de pesti ca bagaj de mana (ce mai bagaj :)) si nimeresc in cala, asta nu e intotdeauna presurizata!
3. Daca tot vrei sa cheltui bani si ai ocazia cumpara-ti mai bine niste accesorii din care pe-aici nu "cresc". Eu am o lista foarte mare de ce mi-ar trebui mie si nu se gaseste nici in capitala tarii, daramite in c***tul meu de oras: filtre "adevarate", truse de masura a calitatii apei, fertilizatori, etc.

Bafta
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Il pierdusem...

Mesajde gaga » Mar Oct 16, 2001 2:36 pm

Ma obijnuisem cu rubrica pt. incepatori in varf...
Voiam sa spun ca azi noapte la 3 am schimbat apa in acvariu (are 28 l parca) si i-am facut si poze(daca ies dupa sfaturile de pe forumul vostru aveti un premiu...) Dar din cauza stratului gros de verzitura de pe geam nu stiam ca am ramas doar cu 4 pesti. Dintre care 2 imi sunt necunoscuti: unu' care e ca un xifo da' n-are nici o culoare si un pui de fo' saptamana. Mai erau si doi vechi: un xifo rosu si-un gup (veteran). Treaba e ca nu stiu cu ce sa repopulez? Cred ca cu guppy e cel mai bine...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Il pierdusem...

Mesajde duduloi » Mar Oct 16, 2001 2:47 pm

Initial trimis de DANA
Ma obijnuisem cu rubrica pt. incepatori in varf...
Voiam sa spun ca azi noapte la 3 am schimbat apa in acvariu (are 28 l parca) si i-am facut si poze(daca ies dupa sfaturile de pe forumul vostru aveti un premiu...) Dar din cauza stratului gros de verzitura de pe geam nu stiam ca am ramas doar cu 4 pesti. Dintre care 2 imi sunt necunoscuti: unu' care e ca un xifo da' n-are nici o culoare si un pui de fo' saptamana. Mai erau si doi vechi: un xifo rosu si-un gup (veteran). Treaba e ca nu stiu cu ce sa repopulez? Cred ca cu guppy e cel mai bine...


Stiu, de asta am ridicat la un moment dat topicul. Insa la insistentele majoritatii m-am conformat :-(

btw, nu crezi ca daca ai curata algele de pe geam pestii vor fi mai fericiti ? (iti sugerez cu incredere o cartela tip GSM, rezultat garantat)

ai schimbat TOATA apa ?!
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Mar Oct 16, 2001 2:54 pm

Pai n-o mai schimbasem cam de juma' de an, stiu ca nu e bine sa o schimbi pe toata. Dar am facut un experiment dupa o carte a lui konrad Lorenz. Adevarul este ca, exceptand algele a fost un experiment reusit (apa era superba in acvariu, clara si frumoasa, doar sedimentele au fost mai multe decat prevazusem. O sa mai incerc dar cu pesti de balta...(din cei mici prinsi la navod)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Catalin B » Mar Oct 16, 2001 2:56 pm

apoi cu o stiuca..:)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde gaga » Mar Oct 16, 2001 3:06 pm

Sau un rechin... vrei sa ti-l prezint? Sunt o gramada pe forum...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde duduloi » Mar Oct 16, 2001 3:14 pm

Ce cosmar pe bietii pesti sa ii scoli la 3 noaptea, ce ti-a venit ?!

Btw, mai multi mi-au spus ca ei schimba apa din an in paste, completand saptamanl ce se evapora. M-am gandit sa incerc si eu :) intre noi fie vorba este mult mai comod asa ...

deci de 2 saptamani nu mai schimb apa, e in continuare cristal. Am sesizat ca, saptamanal, cand curat filtrul, depunerile de alge de pe acvariu sunt mult mai mici, aproape inexistente.

e bine asa?
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Mar Oct 16, 2001 3:39 pm

Initial trimis de duduloi
Ce cosmar pe bietii pesti sa ii scoli la 3 noaptea, ce ti-a venit ?!
Insomnia, salveaza pescaria!

Btw, mai multi mi-au spus ca ei schimba apa din an in paste, completand saptamanl ce se evapora. M-am gandit sa incerc si eu :) intre noi fie vorba este mult mai comod asa ...
Da, dar vor fi o multime de depuneri (mai ales daca ai multa lumina naturala). Cel putin eu asa am observat

deci de 2 saptamani nu mai schimb apa, e in continuare cristal. Am sesizat ca, saptamanal, cand curat filtrul, depunerile de alge de pe acvariu sunt mult mai mici, aproape inexistente.

e bine asa?
experimentul la care se referea etologul in cauza e legat de pesti si plante de balta lasate sa formeze un biosistem (parca asa ii zice). Adica doar hrana, lumina naturala (asta n-a tinut la mine) si completat cu apa. El zicea ca mortaciunile si mizeria de pe fundul apei formeaza un mal care va hrani plantele. Dar nu a precizat cati litri trebuie sa aiba acvariul (sau n-am fost eu atenta dar cartea e destul de greoaie ca sa mai caut iar informatia) - sper ca nu era un mini-iaz
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron