1945 - 1989: Intunericul de la Rasarit

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

1945 - 1989: Intunericul de la Rasarit

Mesajde Dragos C. » Dum Aug 04, 2002 2:14 am

Am vazut astazi la emisiunea lui Dan Diaconescu, de pe OTV, un interviu care m-a cutremurat: "un roman recunoaste ca a fost criminal in serie". Si nu orice fel de criminal, ci unul al fostei Securitati. Atrocitatile de care vorbea cu o usurinta jignitoare, torturile pe care le executa din placere, dupa cum singur a afirmat, mi-au reamintit, daca mai era nevoie, ce a insemnat comunismul pentru Romania.

"Pana in '53, i-am terminat pe toti!". Astfel se referea la intelectualitatea romaneasca, decimata sistematic incepand cu '46.

Nu uit si nici nu iert! Trecutul inca arde...
Avatar utilizator
Dragos C.
Junior Member
 
Mesaje: 271
Membru din: Vin Mai 31, 2002 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Dum Aug 04, 2002 4:30 am

Acum incepe reluarea... ma uit si eu si va zic apoi parerea despre ;f

deocamdata vorbeste un judecator....


PS: pana la urma am adormit... shtiu ca a urmat unul care il injura pe Constantinesc... nici urma ce criminal :cry:
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Hera » Lun Sep 23, 2002 1:53 am

apropo de perioada comunista imi amintesc de renumitul "fenomen pitesti" ,cand pe 14/15 mai 1948 au fost arestati o mie de studenti si dusi la pitesti. a fost cea mai abjecta incercare comunista de distruge tineretul indraznet si entuziast caresi apara credinta, tara si demnitatea de om, prin odioase umilinte si bestiale torturi acoperite pervers de termeni ca : reeducare " si "demascare". de altfel, "fenomenul pitesti" nu este prea discutat , am cautat mult despre el si nu am gasit informatii prea clare . nu a fost analizat nici macar de "marii istoricii" de dupa 89. si de ce? deoarece majoritatea tinerilor trecuti prin pitesti au fost legionari, si a discuta despre legionari obiectiv si cinstit, fara a arunca asupra lor insultele si toate relele petrecute in tzara e o indrazneala pe care nu si-au permis-o. totusi , au fost tineri, indiferent ca erau sau nu legioari, comunistii , prin "fenomenul pitesti " nu au fost mai presus de legionari.
"Fenomenul Pitesti, ca suma a ororilor petrecute in inchisoarea acestui oras - dar nu numai - in perioada anilor 1949 - 1953, nu poate fi usor de inteles. Prin complexitatea lui, prin consecinte si semnificatii, el depaseste nu doar circumstantele istorice in care s-a produs, ci si capacitatea de detasare si cuprindere a omului . Intre a fi in Infern si a face parte din Infern diferenta e mare." -Viorel Gheorghita
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde tre » Lun Sep 23, 2002 3:00 am

sunt multe de zis despre 'glorioasa perioada'. eu n-am prins decat vreo 8 ani din asta, norocul meu, dar mi-au povestit ai mei multe chestii, de ce sareau ca arsi cand ziceam ca ceausescu e analfabet, sau cand furam zmeura din curtea informatorului de alaturi.

ceea ce m-a marcat si m-a scos din sarite erau cacaturile alea de patrule pioneresti care pazeau trecerile de pietoni, si chiar erau zelosi, iti luau nr matricol si veneau a2a zi la profa sa-i zica...

imi vine sa-i scuip in ochi pe nostalgicii 'epocii de aur', chiar daca revolutia n-a prea fost revolutie, fraierii aia de-au murit, au murit degeaba?
eh, e bine c-am scapat de comunism.

sunt multe intrebari - de ce n-a prea fost revolutie?, chiar e mai bine azi decat ieri? - dar cine stie sa dea un raspuns precis?
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Sâm Oct 26, 2002 11:40 pm

Si io tot vreo 8 ani am prins, da' m-au marcat profund. Mai tineti ma minte "Cantarea Romaniei"? Sau congresele alea interminabile transmise la TV, cu spectatorii aplaudand ritmic si urland "Ceausescu PCR"? Sau cantecele, poeziile inchinate "iubitului conducator" si "epocii de aur", poza lui Ceausescu peste tot, pe timbre, carti, pancarte...si firmele anoste ale magazinelor, produsele de calitate inferioara ( de ex. guma de mestecat care se sfarama in mana), untul la ratie, cozile imense, tovarasii, pionierii... Eu unul nu regret ca am trait acei ani, acum pot aprecia intr-adevar binefacerile capitalismului.
Cat despre decimarea intelectualitatii, imi amintesc de un documentar despre BABU, in care, absolut incredibi, era intervievat chiar ucigasul lui ( marian clita, sau ceva de genul asta). Ei bine, nenorocitul asta povestea cu o nonsalanta uluitoare cum il tortura zilnic pe URSU si cum in final l-a ucis in bataie!!! In finalul interviului, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, se ridica de la masa si baga dezinvolt un "Domnule...ma grabesc"... cuvintele nu pot exprima ce am simtit in acel moment
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde eliana » Sâm Iun 20, 2009 12:03 am

subiect inchis. daca cineva doreste sa-l vada redeschis, rog anunt pe Administrativ.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

cron