Teatru

basmul de dupa cortina

Teatru

Mesajde baixinho© » Lun Aug 19, 2002 8:20 pm

M-am gandit sa initiez acest subiect deoarece am vazut ca despre teatrul romanesc si, implicit, despre actorii romani de teatru nu a scris nimeni pana acum pe acest forum. In ceea ce ma priveste trebuie sa recunosc ca in prezent nu prea mai frecventez teatrele din lipsa de timp, dar era o perioada cand ma cunosteau toti actorii de la Bulandra. De exemplu, am vazut "Poveste de iarna" de 18 ori, "Mefisto" de 7 ori, iar "Antigona" de 2 ori. Evident, am vazut si alte piese. Din punctul asta de vedere, voi cu ce va laudati?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Aug 19, 2002 8:54 pm

O ide cat se poate de stralucita,ai avut cu acest thread..mai baixo. Iar threadul se incadreaza perfect pe acest forum.

Asadar :

De mic copil mi-a placut teatrul. Mama ma ducea la Ion Creanga. Acolo am vazut o gramada de piese : Alba ca zapada,Danila Prepeleac,Vrajitorul din Oz. Foarte frumos teatrul pentru copii. Ma ducea cam la 2 piese pe luna. Imi placea mult mai mult decat cinematograful. Pai copii din ziua de azi cred ca nici nu stiu unde e teatrul Ion Creanga. Ei se duc in Mall ,nu la teatru.

Crescand mai mare,nu m-am mai dus la teatrul de copii. :D Dar prin clasa a XI (parca) o colega de liceu ne-a adus bilete la Teatrul Evreiesc de Stat. Si am zis..de ce nu..ca nu mai fusesem.
Am fost la o piesa intitulata Cabaret,cu Maia Morgestein. Mi-a placut ca piesa era vorbita in dialectul lor..asa cum vorbesc evreii : combinatzie de engleza ,germana si ebraica veche. Si fiecare scaun avea casca..pe care ti-o puneai laureche si ascultai traducerea. Bine..majoritatea celor din sala erau evrei (ii cunosc de la o posta ,dupa mutre) si nu aveau nevoie de traducere.
Piesa a fost foarte frumoasa....iar la sfarsit am aplaudat la scena deschisa.
Joaca foarte bine Maia Morgestein asta (sper ca am scris bine numele ei). Are mare naturaletze.

Si chiar daca nu am fost de multe ori la teatru...ma mai uitam si la televizor...ca inanite erau piese pe TVR.
Ca actor imi place de Mitica Popescu. Joaca fenomenal. E carismatic.

Cam atat,deocamdata.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mar Aug 20, 2002 10:12 am

Se scrie Maia Morgenstern, dar nu cred ca o sa iti ia cineva gatul pentru asta. Am vazut mai demult o piesa la Bulandra, dar la Sala Izvor. Se numea "Black & White" si actori erau Fane Banica jr, Mihai Constantin, Emilia Popescu si Daniela Nane. Piesa a fost misto de tot. Un fel de "piesa in piesa in piesa" de vreo patru ori. Toti au jucat super si m-a impresionat Nane, pe care nu o mai vazusem pana atunci jucand. In schimb, m-a ca dezgustat Fane (pe care il mai vazusem in "Poveste de iarna". Fiind o comedie, a incercat sa-l copieze pe regretatul lui tata. Evident ca nu i-a reusit.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Aug 20, 2002 11:52 pm

spre marea mea rusine ultima oara am fost la teatru acum un an cand am vazut Iona jucata de Teatrul National din Iasi.De atunci am mai vazut cate ceva pe la televizor cel mai recent Afacerea Proctar de (sper sa nu ma insel)Mihail Sebastian care mi-a placut foarte mult,atat ca piesa cat si felul in care a fost jucata.Acum sper sa reusesc sa merg la Take,Ianche si Cadar in primul rand ptr distributia extraordinara.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Aug 21, 2002 8:51 am

Din ce am inteles, Take, Ianche si Cadar nu o sa mai ruleze, cel putin in Bucuresti si pe Litoral. Era prin mai, cand scria presa ca urma ultima reprezentatie la Nationalul bucurestean si urma un turneu pe litoral, dupa care piesa urma sa fie data la casat. Ideea era ca nu voiau sa profite de pe urma succesului si sa creada lumea ca Nationalul vrea sa scoata bani din aceasta cauza (adica de pe urma succesului piesei, desi nu-mi place sa ma repet). Sper, totusi, sa se revina la ganduri mai bune. Nu de alta, dar atunci cand s-a jucat in Bucuresti chiar nu am avut timp sa o vad.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde angus » Mie Aug 21, 2002 1:40 pm

Salut cu respect si adanca bucurie initiativa deschiderii acestui subiect. Am intentionat si eu, intr-un moment dat, dar vazand cum vorbesc singur pe "Film romanesc" despre filme romanesti si actori romani, m-am lasat pagubas. De abia astept sa se deschida stagiunea.
Ultima piesa vazuta si revazuta, la Teatrul Act, a fost "Creatorul de teatru", cu Marcel Iures in rolul principal, Vali Seciu, Afrodita Androne si Vitalie Bantas.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde baixinho© » Vin Aug 23, 2002 11:01 am

Imi permit sa scriu cate vfarze aici despre Marcel Iures, deoarece el s-a facut remarcat in urma rorlurilor jucate in piesele de teatru. Mi se pare a fi unul dintre cei mai complexi actori de la noi din tara, capabil sa joace orice feld e rol. Am o stima deosebita pentru el (din pacate, nu am avut onoarea sa-l cunosc personal) si mi-a placut e replica a dat in perioada in care se spunea ca este cu oana Pellea: "Nu ma intereseaza ( ma indoiesc ca asa a spus, dar cel putin asta a aparut la ziar ) ce se vorbeste despre acest subiect, dar nu imi permit sa stric o relatie de prietenie pentru o partida de sex".
Ca sa-l parafrazez pe angus, abia astept sa reinceapar stagiunea.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde angus » Joi Aug 29, 2002 8:28 am

Ai vazut piesele alea de asa de multe ori din pasiune, sau profesia ta are vreo legatura cu teatrul? Ca sa avezi o piesa de teatru de 18 ori iti trebuie un motiv serios. Plus ca inveti textul pe dinafara. Stiu, pentru ca la randul meu am vazut o piesa de vreo 17 ori, daca am contorizat bine, si tot la Bulandra, si tot demult. Se chema "Cantec despre mine insumi", cu Florian Pittis. Nu era o piesa clasica, cine a vazut-o isi poate inchipui lesne de ce am vazut-o de atatea ori. Piesele de care vorbesti tu, din ce perioada sunt? Ca nu sunt din ultimele 3 stagiuni, cel putin. Eu, de regula, vad piesele de doua ori. Odata nu-mi ajunge. Stagiunea trecuta pot spune ca am mai vazut (de doo ori) "Regina mama"si "Leul in iarna", ambele la National, la Sala Amfiteatru. Ce-ai vazut in ultima stagiune?
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde angus » Vin Aug 30, 2002 10:50 am

A inceput deja stagiunea la Teatrul Evreiesc, al carui program a fost intotdeauna diferit de cel al celorlalte teatre (au piese lunea seara, cand la alte teatre e relache, shi negreshit au piesa sambata si duminica dimineatza, la matineu). Care va sa zica, duminica 1 septembrie, la ora 18:30, e "Parcheaza mashina la Harvard", de Israel Horovitz, regia Horea Popescu, cu Maia Morgenstern si Constantin Dinulescu.

Si mai vreau sa va spui ca deseara, dupe ce venitzi de la cheful de adio a lu Aliosha, pe la 22:30, daca mai suntetzi in stare, sa va uitatzi pe TV Cultural, ca e Hamletul lui Liviu Ciulei. Cu Marcel Iures in rolul titular. L-am vazut si la teatru, am shi caseta care a aparut in comert, cu scene din timpul filmarilor. Remarcatzi scenografia, costumele.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Amaterasu » Sâm Aug 31, 2002 11:03 am

Din pcate mie mi-e destul de greu sa merg la teatru pt. ca prietenilor mei ori nu le place ori nu au timp...dar am fost la "SHOW MUST GO ON"care a fost foarte k-lumea...La un moment dat actorii(care jucau rolulu unor hoti)fugeau prin sala de "politisti"....A fost forte k-lumea....Era o piesa intr-o alta piesa....D estul de complicat de povestit daca nu vedeti piesa....
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Lun Sep 02, 2002 11:56 am

shi singura nu potzi sa te duci, daca-tzi place?! ce motive sunt astea, ca altzii nu se duc?!
am vazut shi eu"Larry Thompson sau tragedia unei tineretzi", cunoscut shi sub denumirea mai ushor de tzinut minte "the show must go on" (care n-are nici o legatura cu cantecul!), una din premierele stagiunii trecute la Nottara. In rolurile principale, Tania Filip shi Stefan Sileanu, jucand directoarea unui teatru shi actorul principal, acum mai in varsta, care in timpul primului act, ashteptand sa apara la spectacol un actor tanar shi important in piesa ce avea sa se joace, incearca sa linishteasca sala. partea doua este surprinzatoare, de o cu totul alta factura, de natura comica (un umor macabru). mi-a placut mult shi interpretarea Ruxandrei Sireteanu.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde angus » Mar Sep 10, 2002 10:02 am

pentru tot omu sin special pentru draga baixinho, sa nu dormi la noapte ci sa te uiti pe programu 1 pa la orele 0:30, ca se da teatru: "Capul de ratoi", de Gheorghe Ciprian, cu George Mihaita si Petrica Lupu.
Alte nume din distributie nu-ti mai spun, ca sa te fac curios si sa te uiti (prietenii stiu de ce!), dar iti voi povesti piesa dupe!
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde baixinho© » Sâm Sep 21, 2002 4:47 am

Nu-mi place Mihaita. Am avut ocazia sa-l cunosc personal si de atunci incerc sa evit tot ceea ce tine de el. In general, nu pot sa sufar oamenii care nu se tin de cuvant. Deci, ca sa fiu mai explicit, nu am vazut piesa cu ratoii decat cu ceva vreme in urma si nu o mai tin minte.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde angus » Joi Sep 26, 2002 3:46 pm

era cu Anca Sigartau. in piesa o chema Eufrosina, si era tare dragalasa. subiectul piesei este interesant si inedit: 4 personaje masculine, haioase, instituie organizatia "capul de ratoi", un grup vesel care sfideaza convenientele societatii. isi fac cartierul general intr-un copac, unde isi construiesc o casuta, in gradina unui cetatean (a carui fata este Eufrosina). de aici, tot felul de patanii, oamenii rai le taie copacul, ajung si pe la politie, datorita faptului ca si-au permis sa faca misto de barba unui stimabil cetatean, admirabil interpretat de Mircea Albulescu. ti-ai adus aminte?
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

intrebare off topic

Mesajde eyewitness » Dum Sep 29, 2002 8:33 am

stie cineva vreun link unde pot gasi repertoriul teatrelor bucurestene?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Lun Sep 30, 2002 12:53 am

Cine poate, sa se duca sa vada "Unchiul Vanea" cu Horatiu Malaiele (la Bulandra parca). Excelenta e si "Valsul cainilor" cu Alexandru Repan (la Teatrul Mic, nu stiu daca se mai joaca).
Din pacate altceva nu prea mai e de vazut, multe prostii gen "Odiseea 2001","Cartofi prajiti cu orice", "Pendulul lui Focault", "Alchimistul" etc., chiar "Take, Ianke si Cadar" care, exceptand distributia buna, e totusi o comedie idioata.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Lun Sep 30, 2002 3:59 pm

Mr. Hyde, bine-ai venit pe threadul asta, ca s-asa e cam saracut in posturi, si sper sa nu pleci prea curand, asta doar daca nu vei continua cu pareri gen "comedie idioata" si "multe prostii". Este cel putin ciudat sa spui ca toate piesele sunt prostii, cu exceptia a doua, cand intr-o stagiune numai in Bucuresti se joaca spre suta de spectacole diferite. Daca nu-ti plac tie, asta e altceva, dar nu mai spune ca-s idioate, k?
Interesanta alaturarea celor doua piese despre care spui ca sunt excelente, ele fiind atat de diferite. Sau iti plac cu predilectie autorii rusi? "Valsul cainilor", de Leonid Andreev, s-a jucat la Teatrul Foarte Mic, si e o piesa care te pune pe ganduri.
Unul dintre lucrurile care m-au impresionat in mod deosebit la "Unchiul Vanea" a fost scenografia, decorurile. Toata actiunea se petrece pe un ponton in mijlocul unui lac, legat de mal printr-un podet. Si la sfarsitul piesei mai si ploua, cu apa adevarata, ce se scurge un timp destul de lung pe acoperisul constructiei, in niste galeti. Deosebit.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Rolf » Lun Sep 30, 2002 4:15 pm

Asta ar fi, gasit cu greu (se pare ca asemenea info n-au penetrat inca netul cum trebuie, si siteul sapte seri e cazut), un site cu program selectiv al teatrelor http://agenda.liternet.ro/index.php. Saracacios, dar macar e ceva. Linkul l-am pus catre pagina principala, pentru ca are mai multe sectiuni ce par interesante. Programul teatrelor e usor de gasit in site (in meniul din stinga).
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde angus » Lun Sep 30, 2002 4:19 pm

altul si mai bun, ca e cu teatre din toata tara:
http://www.port.ro/pls/w/theatre.index2
rolf, de cand ne-ai amenintat ca te retragi, esti mai activ ca niciodata. ceea ce e un motiv de bucurie.:o

edit: inca un link similar, tot la pagina principala: http://www.diseara.ro/. da' e mult mai bun primul.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Rolf » Lun Sep 30, 2002 4:21 pm

Super site ce ai gasit, chiar complet!
Cit despre plecare, din pacate e adevarat :( http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&threadid=4423 Acu profit cit se mai poate si de aia sunt mai activ...
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde angus » Lun Sep 30, 2002 4:26 pm

i-au facut reclama la TV, de acolo-l stiu.
am vazut si lincu ala al tau, da' nu mi-am exprimat parerea acolo. o fac acum, ca tot suntem ontopic ;P ;P ;P ;P (vorba lu' DANA)
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Mr Hyde » Lun Sep 30, 2002 11:45 pm

Angus, se poate sa folosesc uneori aprecieri cam dure, dar asta tocmai pt. a-mi exprima nemultumirea pt. ce se intampla in teatrul romanesc. Iar "Take, Ianke si Cadar" e slaba, orice ai spune, insa bineinteles ca umple salile -----> nu pot sa nu ma enervez cand in acelasi timp la Teatrul Mic abia daca se stransesera 10 spectatori si se punea problema anularii spectacolului.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

off topic

Mesajde eyewitness » Mar Oct 01, 2002 7:44 am

@angus
@rolf
multam frumos
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Mar Oct 01, 2002 9:41 am

Mr. Hyde, faptul ca Tache Ianke si Cadar face sali pline si multa vreme s-a jucat cu casa inchisa nu trebuie decat sa te bucure. Ce reactie vrei sa aibe masele in fata unor monstri sacri cum sunt Radu Beligan, Gheorghe Dinica si Marin Moraru, ca-mi vine sa le scriu numele cu majuscule? E o distributie de aur, chiar daca mai tinerii Monica Davidescu si Mihai Calin poate ca nu plac unora la fel de mult.
Si daca faptul ca la Mic ai prins o sala mai goala, ar fi mai nimerit sa te enervezi pe cei care nu vin la teatru, decat sa invidiezi succesul altor spectacole. Pai stii cu ce sali goale se joaca la teatru Evreiesc? Sunt mai multi actori pe scena decat actori in sala. Si asta nu o singura data. Asta nu inseamna deloc ca multe dintre spectacolele de acolo nu sunt de o calitate ridicata.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

parere

Mesajde ROBAKITA » Mar Oct 01, 2002 9:50 pm

:o Intr-adevar foarte interesant subiect ,nici nu-mi inchipuiam ca s-ar mai interesa cineva de teatru.Mie personal imi place foarte mult teatrul si am vazut foarte multe piese ,e cam greu acum sa mi le amintesc pentru ca au trecut ceva ani de cind am vazut ultima piesa .Cind eram in liceu mergeam foarte des la TEATRUL NATIONAL din IASI ,e si o pasiune a mea ,am urmat ceva cursuri de teatru.Foarte mult mi-a placut o piesa in versiune moderna(desi am vazut-o de 4 ori nu-mi amintesc exact cum se numea )''TINERII NU MOR DIN INTIMLARE''.Pacat ca nu-mi amintesc si alte piese ,desi imi place foarte mult teatrul.
Chiar lipsea un astfel de subiect,ma bucur ca ai avut asa o idee,Baixinho:o
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde Mr Hyde » Mar Oct 01, 2002 10:08 pm

Of, poate nu am fost destul de clar. Vroiam sa spun ca ma enerveaza tendinta teatrului de a calca pe urmele cinematografului, devenind mai comercial, promovand piese mai "usoare", mai "simple", in dauna unora mai complexe.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Mie Oct 02, 2002 7:41 am

Robakita, welcome pe taramul teatrului, din frumoasa si insorita Grecie, tara teatrului antic. Spune-ne si noua daca ai vazut p-acolo vre-un spectacol. Ai avut curiozitatea sa vezi vre-un spectacol la celebrul Epidaur? Am fost acolo, pe la miezul zilei, pe un soare torid, si am admirat, din ultimul rand, celebrul amfiteatru care vibreaza de teatru si de istorie, am verificat si chestia cu moneda pe care o lasi sa cada in mijlocul scenei, zgomotul se aude foarte clar pana in ultimul rand. Intr-adevar, are o acustica formidabila, nu-i poveste. In fata teatrului in aer liber este un parculet in care sunt expuse costume celebre, Antigona, Medeea, Clitemnestra, etc., in niste vitrine mari de sticla. Din pacate nu am putut sta pana seara, cand era spectacol. Sau poate faci un efort si iti mai amintesti ceva vazut in tara. Despre ce stagiune vorbesti, prin ce ani? Piesa despre care vorbesti nu imi suna cunoscut.

Mr. Hyde: n-as spune ca asta este tendinta teatrului. Sigur, unele piese sunt mult mai comerciale decat altele, am vazut si eu cateva, mai ales in cateva teatre din provincie, unde nici nu cunosc actorii foarte bine, dar e normal sa fie asa. Eu zic ca nu e cazul sa ai nici o frica, astfel de piese cad singure, cand publicul nu se mai duce sa le vada. Nici o grija, teatrul are locul lui si chiar daca interese de moment fac sa fie promovate piese mai ciudate, asta este ceva trecator.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Mie Oct 02, 2002 10:25 am

daca ar fi sa fac un top al pieselor pe care le-am urmarit in stagiunea trecuta (cred ca vreo 15-16) cu siguranta ca pe locul intai as pune take,yanke si cadar. chiar daca subiectul ar putea fi considerat desuet iar mesajul perimat interpretarea este magistrala. cu exceptia lui mihai calin care inca nu s-a debarasat de aerul de bingo si roata norocului distributia este excelenta. o mentiune personala pt aceasta piesa : beligan eclipseaza tot.

pe locul doi as pune nunta lui krecinski nu atat pt subiect cat pt jocul magistral , inegalabil a lui uratescu. parca, parca in aceasta piesa calin s-a detasat putin de stii si castigi...

urmeaza stele in lumina diminetii unde dna trandafir face un rol de exceptie, parca turnat, ceilalti participanti la actiune dand mai mult impresia de ...figuratie .

as mai aminti si cotletele unde "confruntarea" pe teme existentiale beligan/dinica capata nuante hazlii , drumul de la ras la delir fiind aproape inexistent.

pe ultimul loc as pune banii cazuti din cer. stearsa, anosta si previzibila. inca o data mihaita a demonstrat ca are limite si nu poate sa-si depaseasca aceste limite. pacat...

in rest astept sa vedem ce ne asteapta in noua stagiune...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Mie Oct 02, 2002 10:58 am

draga eyewitness, ultimul tau mesaj m-a bucurat tare. Sa-mi spun si eu o parere despre piesele vazute de tine.

1. despre tache, ianke si cadar am mai vorbit. cat despre mihai calin, intr-adevar, din pacate emisiunile pe care le-a prezentat la TV nu prea se completeaza cu rolurile de la National. lumea deja il stie in alta ipostaza si cu greu mai poate sa-l vada ca pe un actor de teatru. a fost sinistru cand, in Numele Trandafirului, o piesa absolut serioasa, la aparitia lui in scena a inceput lumea sa rada.

2. nunta lui K. desi bine apreciata de critica, piesa nu se afla in top tenul preferintelor mele. poate si pentru ca am vazut-o chiar la premiera, si nu era rodata deloc. ca si Valentin Uritescu si Costel Constantin imi plac.

3. stele in lumina dim. am vazut-o de doua ori, cu doua distributii diferite, la Odeon. odata cu Adriana Trandafir, si doamna Dorina Lazar face un rol de exceptie acolo, si nu mi-a facut deloc impresia de figuratie. ba chiar si distributia de rezerva, mai no name, ca nu-mi aduc aminte acum cine era, a jucat bine, inducandu-i spectatorului perfect starea de lehamite lasata de respectiva societate si perspectivele ei.

3. cotletele- o comedie usurica, se joaca de mai multe stagiuni in matineu la National, am vazut-o acum cativa ani. in afara de Beligan, (despre care tin minte ca ne-a speriat, i s-a facut un pic rau pe scena, a uitat replica, si-a cerut scuze spectatorilor, dar si-a revenit uimitor de repede si totul a continuat ireprosabil), o mai pot remarca si pe fiica lui, Lamia.

4. banii din cer. eh, uite, aici suntem intr-un dezacord total. spre marea mea surpriza, ca nu ma asteptam deloc la asa ceva, am ras cu lacrimi, in hohote, era sa cad de pe scaun, ma durea burta de ras (si, desigur, nu numai eu, ci aproape toata sala). George Mihaita are o intrepretare absolut Geniala! ori am avut eu intr-adevar norocul sa-l vad intr-una din zilele lui bune. nu atat situatiile care apar in piesa sunt generatoare de umor, cat replicile si mai ales mimica actorilor, intre care George Mihaita este, desigur, vioara intai. va recomand cu caldura sa vedeti aceasta piesa, desi elementul surpriza nu va mai fi acelasi.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Mie Oct 02, 2002 12:14 pm

Initial trimis de angus
draga eyewitness, ultimul tau mesaj m-a bucurat tare. Sa-mi spun si eu o parere despre piesele vazute de tine.

1. despre tache, ianke si cadar am mai vorbit. cat despre mihai calin, intr-adevar, din pacate emisiunile pe care le-a prezentat la TV nu prea se completeaza cu rolurile de la National. lumea deja il stie in alta ipostaza si cu greu mai poate sa-l vada ca pe un actor de teatru. a fost sinistru cand, in Numele Trandafirului, o piesa absolut serioasa, la aparitia lui in scena a inceput lumea sa rada.

2. nunta lui K. desi bine apreciata de critica, piesa nu se afla in top tenul preferintelor mele. poate si pentru ca am vazut-o chiar la premiera, si nu era rodata deloc. ca si Valentin Uritescu si Costel Constantin imi plac.

3. stele in lumina dim. am vazut-o de doua ori, cu doua distributii diferite, la Odeon. odata cu Adriana Trandafir, si doamna Dorina Lazar face un rol de exceptie acolo, si nu mi-a facut deloc impresia de figuratie. ba chiar si distributia de rezerva, mai no name, ca nu-mi aduc aminte acum cine era, a jucat bine, inducandu-i spectatorului perfect starea de lehamite lasata de respectiva societate si perspectivele ei.

3. cotletele- o comedie usurica, se joaca de mai multe stagiuni in matineu la National, am vazut-o acum cativa ani. in afara de Beligan, (despre care tin minte ca ne-a speriat, i s-a facut un pic rau pe scena, a uitat replica, si-a cerut scuze spectatorilor, dar si-a revenit uimitor de repede si totul a continuat ireprosabil), o mai pot remarca si pe fiica lui, Lamia.

4. banii din cer. eh, uite, aici suntem intr-un dezacord total. spre marea mea surpriza, ca nu ma asteptam deloc la asa ceva, am ras cu lacrimi, in hohote, era sa cad de pe scaun, ma durea burta de ras (si, desigur, nu numai eu, ci aproape toata sala). George Mihaita are o intrepretare absolut Geniala! ori am avut eu intr-adevar norocul sa-l vad intr-una din zilele lui bune. nu atat situatiile care apar in piesa sunt generatoare de umor, cat replicile si mai ales mimica actorilor, intre care George Mihaita este, desigur, vioara intai. va recomand cu caldura sa vedeti aceasta piesa, desi elementul surpriza nu va mai fi acelasi.


si eu ma bucur ca am intrat

1/ chiar si fara jocurile de societate de la tv calin nu ma va convinge. nu are acea sclipire , parca incearca sa copieze pe cineva, nu stiu, personal mi se pare ca parca-si citeste replicile. in toate piesele in care l-am vazut replicile lui m-au scos din trairea piesei si mi-au adus aminte ca personajele sunt totusi niste actori (si-si autodicteaza asta ca sa pastrez tema zilei)

2/ o revedere n-ar strica

3/ idem si ...la fel.ambele interpretari. mea culpa figuratie trebuia intre ghilimele. am vrut sa scot in evidenta faptul ca focalizeaza atentia spectatorului care la un moment parca face abstractie de ce se intampla in jur, este vrajit parca de un singur personaj. cam asta am simtit eu.

3 bis/ si 4/ cred ca avem manifestari diametral opuse in perceptia umorului. la mine efectul a fost invers. cotletele mi s-a parut o comedie de ...dialog/replici/limbaj care personal ma atrage iar banii... de situatie si mimica care sincer nu prea. raman totusi la parerea ca mihaita se chinuie greu in tot ce face. poate e subiectivism dar mi-e antipatic ,nu stiu de ce...
poate ca femeie sa-ti placa altfel nu prea vad cum.

angus, dar ce ti-a placut tie cel mai mult in stagiunea trecuta si ce recomanzi pt stagiunea prezenta? nu de alta da' as vrea sa evit piese gen banii..lol
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Teatru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori