Hadrian The Wonde' Kid On Cnn

Glume, poante, farse, lucruri aberante, off-topic grosolan

Hadrian The Wonde' Kid On Cnn

Mesajde Mazdrunka » Mar Oct 01, 2002 9:50 pm

Inainte de '89, se spunea ca cine ajunge de doua ori pe CNN, are sanse sa ajunga presedinte... In cazul acesta, iata ca pe viitorul nostru presedinte il va chema chiar Adrian Copilu' lu' ;h...
Dansul a dat clasa tuturor colegilor de breasla, care se viseaza pe MTV sau ProTV... uuuuuufa.... what do you think???
Fac cu mintea ce doresc si cu voi toti ce gandesc...
Mazdrunka
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Sep 18, 2002 1:29 am
Localitate: Romania - Bucuresti

Veche stirea, da' scarboasa

Mesajde Mr Hyde » Mar Oct 01, 2002 11:25 pm

Da, dupa aparitia pe Euro News, la "Cult" :D, Adrian TWK strikes again...sunt desgustat
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde tre » Joi Oct 03, 2002 12:51 am

it's the end of the world as we know it!
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

sa nu fim rai

Mesajde Eve » Joi Oct 03, 2002 4:35 pm

nu e asa anormal ca diverse posturi straine il prezinta pe ACM. e un fenomen, implicit si din nefericire foarte popular, deci e prezentat ca atare. si daca e un fenomen, nu il poti ascunde de ochii lumii, nu il poti minimaliza. poti cel mult sa astepti ca ochii lumii sa se ascunda de el (in cunostinta de cauza) sau sa inceapa sa se auto-minimalizeze pana cand nu mai ramane nimic. pana si noi, cei care spunem ca nu ne place, ne-am uita pe CNN, sa zicem, daca ACM ar fi prezentat, macar din curiozitate sau revolta. dar ne-am uita. iar pentru CNN e mission accomplished. la fel ca pentru oricare alt mass-media.

in alta ordine de idei, citesc, ieri, de curiozitate, un interviu cu Minodora aia. Si fata zice ca ea nu mai canta manele ci muzica in genul cele spaniole, cu ritmuri latine (??!!). si mai zice ca ea nu ar canta la nunti, asa cum face ACM, pentru ca ea se respecta. E intrebata apoi: "ai cantat vreodata la nunti?" Da, raspunde Minodora, cant si acum, dar numai la alea la care imi convine. Nu vi se pare putin incoerenta? Ok, poate putin mai mult? In fine, concluzia interviului e ca Minodora nu suporta sa i se bage bani in san sau sa i se lipeasca pe frunte o bancnota care, in prealabil, a fost scuipata (ca sa poata fi lipita, desigur). Si, desigur, ea nu s-a exprimat asa plastic, in interviu.
I`ll take my chances cause God stopped keeping scores.
Eve
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Iul 28, 2001 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

haha

Mesajde n3aGabitz » Joi Oct 03, 2002 8:28 pm

felicitarile mele lui adrian....il mai astept in chicago...

ptr "hateri"...stitzi deja ce simt ptr voi...mu mu

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde tre » Vin Oct 04, 2002 1:43 am

eve tristul adevar, apropo de cnn, e ca ai dreptate. problema e ca se prezinta un pic (mai mult) cam denaturat acest fenomen al manelelor 'la ei'.

minodora nu merita atentie, cel putin momentan.


original ma, serios vorbind, un intelectual, de regula, nu gusta muzica facuta de acm pt simplul motiv ca nu merita. e adevarat ca la bairame aproape toata lumea se dezlantuie cand bagi eterna manea, chiar si unii intelectuali. acei intelectuali care se dezlantuie pe manele nu considera muzica un scop in sine, asadar lor le e indiferent ce asculta atata timp cat e dansabil. nu ai ce sa-i reprosezi acelui om, are altfel de prioritati, muzica nefiind una dintre ele, acel om neputand fi catalogat ca 'manelist' si nici statutul de intelectual nu-i poate fi luat desi cultura generala ar trebui sa aiba si o parte muzicala, dar asta e alta discutie.
un intelectual care mai are ceva personalitate muzicala nu va face niciodata asta insa, pt simplul fapt ca nu-i e indiferent ce asculta. din nou e vorba de prioritati.

incearca sa nu ma-njuri inainte de-a citi cu atentie ce-am scris.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Unregistered » Vin Oct 04, 2002 10:31 am

Mi se pare extrem de nostim forumul asta.
A propos de threadul cu Adrian, sunteti ca si ala cu
pantalonii rupti, care se crede imbracat in Armani. NU vrea
sa vada adevarul.

ADEVARUL, fie ca vreti sau nu sa-l acceptati, este ca 98 la suta
dintre romani asculta manele. Este ceva CARACTERISTIC
poporului nostru.
Iar piticul, fiind cel mai bun in domeniu, este clar cel care merita
cel mai mult sa fie ales pentru un reportaj.

De departe este cel mai interesant dintre artistii romani pentru
cei de afara. Treisudesti si blondi si andrele au si ei de s-au
saturat.

De ce nu puteti accepta faptul ca, de fapt, ASTIA SUNTEM ?
...trist dar adevarat. Tuturor ne-ar placea sa fim asa cum
ne imaginam ca suntem. Bullshit.

(pentru eventualele reactii adolescentine si acneice, SUNT un
intelectual, ceva mai in varsta decat voi. Iar muzica e muzica...)
Unregistered
 

Mesajde catharsis » Vin Oct 04, 2002 2:04 pm

eu nu ascult manele decat la petreceri (de abia am scapat de perioada majoratelor) si atunci cu un scop anume :D
asa ca, intelectualule unregistered, fuck off, nu pot sa suport maneaua in orice forma e ea...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Unregistered » Vin Oct 04, 2002 2:09 pm

... si atunci cu un scop anume :D ...

Asta e atunci cand va masturbati in grup sa vedeti care arunca
mai sus, sau atunci cand va comparati cosurile sa vedeti care
are mai multe si mai galbene?

Lasa ca o sa va creasca si voua par pe putza. Nu fi trist.
Unregistered
 

Mesajde dadius » Vin Oct 04, 2002 4:01 pm

Initial trimis de Unregistered
... si atunci cu un scop anume :D ...

Asta e atunci cand va masturbati in grup sa vedeti care arunca
mai sus, sau atunci cand va comparati cosurile sa vedeti care
are mai multe si mai galbene?

Lasa ca o sa va creasca si voua par pe putza. Nu fi trist.


Mai omule oricat as vrea nu pot sa inteleg care e problema ta. Cred ca nu e unul care ti-a scapat pe acest forum. Nu stiu ce nu-ti convine? E adevarat ca de multe ori discutile sunt puerile dar de aici pana la faptul ca ne futi pe toti in gura.....
Ma rog fiecare cu ale lui. Incearca si tu sa o lasi mai moale ce dracu...! Poate tu intr-adevar esti cel mai destept din lume dar lasa-ne si pe noi sa traim. In rest sper ca esti bine ,sanatos iar in cazul in care esti stresat.......ia un Streptils.

I rest my case (sau cum zice Beavis...I rest on your face)

Mother Fucker
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Vin Oct 04, 2002 6:38 pm

Initial trimis de Unregistered
... si atunci cu un scop anume :D ...

Asta e atunci cand va masturbati in grup sa vedeti care arunca
mai sus, sau atunci cand va comparati cosurile sa vedeti care
are mai multe si mai galbene?

Lasa ca o sa va creasca si voua par pe putza. Nu fi trist.


just lame... 110% lame
btw, Unregistered, tu esti unul din aia care are contract de exclusivitate cu Husqvarna pentru tunsul parului pubian o data pe saptamana?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Oct 04, 2002 7:53 pm

dom'le intelectual neinregistrat shi cu par pubian in exces (btw sa shtii ca se poate rade)
in cercurile pe care le cunosc io, intelectuale sau nu, procentul de ascultare a manelelor e pe undeva pe la 20 % (optimist vorbind), probabil ca intelectualitatea din rahova shi-a cerut dreptu' la microfonu' lu' dadius (nu e nimic personal, m-am luat shi io de avataru' tau)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mr Hyde » Vin Oct 04, 2002 11:25 pm

Mai dati-l dracu', stati sa raspundeti tuturor dobitocilor...
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

nu stiu cum se face...

Mesajde Eve » Lun Oct 07, 2002 12:58 pm

ca, mai ales daca e vorba de manele, cineva va incepe sa injure la un moment dat, antrenandu-i si pe altii. si nu preea inteleg ce are asta cu prefectura, vorb'aceea.

Unregistered intellectual: a fost o vreme cand, intr-adevar, marea majoritate asculta manele. n-as spune 98%, ci mai putin. intre timp, insa, si-au pierdut din popularitate, slava domnului. Nu mi-e limpede inca din ce motiv. Toata lumea enunta, simplu, ca nu mai sunt la cautare, dar de ce? Asta nu mi-e limpede deloc. Si mai am o nelamurire: spre ce muzica s-au orientat cei carora le placeau manelele? In fine, e vizibil ca manelele nu mai au cautare, si pot face afirmatia asta observand ca nu le mai aud la orice gura de metrou si la orice colt de strada. Raman, insa, cele doua nelamuriri de mai sus. In schimb, domnule intelectual, aveti dreptate cand spuneti ca asta e romanul si de aici i se trage gustul pentru manele. Pe de alta parte, nu v-ati saturat, domnule, de aceste clisee?- "asa e romanul, de rahat".

dar, lasand la o parte intelectualitatea pe care mai toti de aici ne-o insusim (de ce, oare?), eu ajunsesem, candva, la o impartire a muzicii, la care tin si azi: muzica se imparte in
1.muzica
2. muzica pe care mi-o cumpar sa o ascult acasa.

iar manelele nu au facut nicicand parte din a doua categorie. in cel mai bun caz, ar putea fi si:
3. muzica de care fug cat pot de repede

iar manelele pot fi incluse in aceasta categorie.
I`ll take my chances cause God stopped keeping scores.
Eve
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Iul 28, 2001 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Lun Oct 07, 2002 2:26 pm

pai pierderea de popularitate se poate datora a) interzicerii difuzarii lor b) utilizarea periorativa a unor cuvinte derivate (manelist etc) shi nu numai - clisheu binentzeles. tzinand cont ca astazi sunt populare cam in aceeashi masura in care erau populare manelele odinioara, muzica dance romaneasca, house wanna-be-s sau rnb wanna-be-s, inclin sa cred ca asta este muzica spre care au migrat ex-manelishtii.
impartzeala muzicii prin viziunea eve-i inseamna oare: 1. muzica care imi este indiferenta 2. muzica care imi place 3. muzica care nu-mi place ?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Eve » Lun Oct 07, 2002 3:02 pm

Initial trimis de aphextwinz
pai pierderea de popularitate se poate datora a) interzicerii difuzarii lor b) utilizarea periorativa a unor cuvinte derivate (manelist etc) shi nu numai - clisheu binentzeles. tzinand cont ca astazi sunt populare cam in aceeashi masura in care erau populare manelele odinioara, muzica dance romaneasca, house wanna-be-s sau rnb wanna-be-s, inclin sa cred ca asta este muzica spre care au migrat ex-manelishtii.
impartzeala muzicii prin viziunea eve-i inseamna oare: 1. muzica care imi este indiferenta 2. muzica care imi place 3. muzica care nu-mi place ?



aphex, difuzarea lor nu e interzisa explicit. oricum, difuzarea lor la radio sau tv a fost limitata, in general, asa ca nu cred ca asta ar fi una din cauzele care au facut ca manelele sa isi piarda din popularitate. ar fi, totusi, un progres semnificativ, daca manelistii ar fi trecut la rnb or so. desi ma indoiesc.

imparteala mea inseamna asa:
1. muzica nu neaparat indiferenta ci de moment. de pilda, imi place chestia aia cu Asereje (noua macarena, so to speak) dar e ceva de o luna, care nu imi va mai placea peste un timp sau, cum spuneai, imi va fi indiferenta.
2. termenul de "muzica pe care o cumpar sa o ascult acasa" nu are nevoie de adaugiri
3. fireste, muzica ingrozitoare, care ma scoate din minti, e de prost gust sau, pur si simplu, nu este pe gustul meu.
I`ll take my chances cause God stopped keeping scores.
Eve
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Iul 28, 2001 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Lun Oct 07, 2002 3:56 pm

ce inseamna ca nu e interzisa explicit? daca eu director de post nu-i mai las pe subordonatzi sa dea manele, sau daca eu redactor de emisiune, nu mai permit manele, asta este explicit sau nu? nu consider un progres trecerea de la manele la varianta autohtona a rnb-ului (house/eurodance etc), intrucat esentza ramane aceeashi iar schimbarea de forma este justificata doar de fashion / constrangeri externe
comentarii la impartzeala pct 1: daca itzi place chestia aia (whatever that is) nu o ascultzi shi acasa? :con: nu intra la pct 2?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Vortex » Lun Oct 07, 2002 4:16 pm

Discutii vechi cu useri vechi.

aphextwinz, nu e musai ceva ce iti place sa asculti si acasa, unde este problema? este vorba de acea muzica ce nu te deranjeaza. asta am inteles eu cel putin.

iar de interzis manelele... hmmm, in ce tara s-a intamplat asta? ca la noi in Romania in nici un caz.

Si daca este de despicat firul in patru (ca discutia pe tema asta e deja vu), nu o sa dispara, pseudomuzici de petrecere cu limbaj suburban existand din vremuri mai negre (a se citi comuniste), cand era acea "muzica tiganeasca", adica nici lautareasca nici tiganeasca, adica manelele de astazi. A fost nevoie doar de un termen.

(nu e interzisa explicit inseamna ca este interzisa implicit :p)
tot ceea ce am scris reprezinta pareri pur personale. nu luati nici o vorba ca pe o ofensa, e doar o discutie.
Vortex
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Oct 04, 2001 12:00 pm
Localitate: Everywhere

Mesajde aphextwinz » Lun Oct 07, 2002 5:15 pm

mie mi se pare masochism sa itzi placa ceva (asta e termenul folosit shi de eve) shi sa stai cu infrigurare sa o dea la radio in 311 sau intr-o seara in club a. intre muzica care nu deranjeaza este cea care ne place ;)

din cate shtiu eu, sunt posturi tv/radio in care este interzisa difuzarea manelelor ca muzica. nu shtiu de e lege/regulament interior/ambitzie.

eu zic ca o sa dispara la scara macro (o sa mai ramana doar catziva nostalgici). ashteapta sa se schimbe fashionu' definitiv (ca la noi inertzia e mai mare) shi ai sa vezi. catzi mai asculta monkeys, boney m sau alte chewin'-gum-uri muzicale ale anilor 60-70?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Vortex » Lun Oct 07, 2002 5:40 pm

Punct cu punct:

Exista muzica aceea la care nu schimbi postul dar pe care nici nu o cumperi. Sa zicem abba. Si este muzica pentru care ti-ai da ultimul leu (sau strop de sange), in sensul de a o avea, nu oricum, in original daca se poate. E clar?

Eu nu stiu de posturi care sa aiba interzise manelele. Poate postul national?

Eu zic ca daca citeai cu atentie ce am spus ai fi vazut ca pentru o categorie sociala ele vor ramane, fie ca se vor numi tiganesti, manele sau ce alta denumire s-o mai inventa, va fi acest gen de subcultura balcanica ce nu va pieri. Si ca sa fie si mai clar, vor fi melodii cu oarece radacini in muzica populara, lautareasca, orientala, cu versuri de "inima albastra" adaptate fashionului.

Nu e buna comparatia pentru ca fac referire la aceasta submuzica, localizand-o in balcani. Nu are legatura cu boney m sau cine vrei tu sa zici ca a facut chewing gum pt creier.
In Turcia s-a avansat enorm dpdv economic, etc. Dar in bazaruru tot muzica asta o asculti (plus ca mai scapa din ghearele orientului si cate o shakira, ponei menit a suci mintile copiiilor care cred ca tot ce e filmat de jos in sus are si o inaltime mai mare decat un dop)
tot ceea ce am scris reprezinta pareri pur personale. nu luati nici o vorba ca pe o ofensa, e doar o discutie.
Vortex
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Oct 04, 2001 12:00 pm
Localitate: Everywhere

Mesajde aphextwinz » Lun Oct 07, 2002 6:24 pm

sa fim serioshi, exista mp3-uri, exista cd-uri de 50k, in afara exista salarii mari. daca ceva itzi place atat aici cat shi afara eu sunt de parere ca nu e greu sa tzi-l procuri. la ce te referi tu cu "in original" nu este universal valabil. muzica clasica este muzica de ascultat acasa shi nu se cumpara in original (rare ocazii, concertul x dirijat de y).

despre posturi/emisiuni, am sa revin cu informatzii solide, daca te intereseaza. daca nu las-o asha, eu vorbesc pe baza unei informatzii pe care am avut-o odata, tu vorbeshti ca sa te contrazici.

categoria sociala != culoarea locala. house-ul, eurodance-ul au acelashi target ca shi manelele. in turcia ascultzi muzica lor, la noi pe a noastra (la muzica populara ma refer, deshi vad ca o amesteci cu cea orientala). manelele la noi nu au o culoare locala. manelele sunt daca vrei, forma in voga a lambadei, a aishei. este un imprumut, o moda, atat.

shakira nu-i turcoaica, ashadar nu vad legatura.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Vortex » Mar Oct 08, 2002 9:14 am

eve a zis:
muzica nu neaparat indiferenta ci de moment
ceea ce inseamna nedefinire, nici nu-i place nici nu o uraste. asta ca btw.

la ceea ce ma refer eu "in original" este la ceea ce face punctul in care impatimitul se desparte de simplul ascultator. vrei sa-ti desenez? uite, imi place, sa zicem, judas priest si fac rost de mp3 sau cd bulgaresc, casete, etc (desi discografia pe cd e mai curata, nu conteaza). dar sunt impatimit fan primus (tot sa zicem) si atunci fac tot ce pot ca sa am discografia originala.
asta am vrut sa zic.

revino, nu vorbesc pentru a ma contrazice si nici nu am informatii serioase in afara de cele pe care mi le furnizeza zappingurile mele de zi sau de noapte. si repet, in afara de TVR1 (dar nu bag mana in foc nici pentru), toate posturile difuzeaza manele, fie in emisiuni de "gen" fie mai ascuns (invitat la emisiunea lui teo, costi ionitaaaaaa. care a decretat ca irlanda e in UK)

amestec deoarece manelele sunt (parerea mea) un conglomerat. de de toate = subcultura. am zis turcia ca e mai la indemana, manelele sunt un imprumut care se va metamorfoza si nu e musai ca osmozele sa dispara.
eu ti-am dat exemplu faptul ca intotdeauna (de cand ma stiu eu cel putin) a existat acest pseudogen muzical in diverse forme dar cu acelas continut. tu nu ai adus argument decat premonitiile tale.

cu shakira am dat-o-n bara fiindca am legat o fraza sforaitoare de un lucru cu care nu avea de a face. despartite ar avea sens, shoot me for this :)
Vortex
 

Mesajde Eve » Mar Oct 08, 2002 10:54 am

aphex, daca imi place o piesa nu o cumpar neaparat, sa o am acasa. asta e diferenta. nu o cumpar. nu arunc banii pentru ea, de vreme ce sunt alte chestii pe care as putea sa ii cheltui. imi place Asereje dar stiu ca peste vreo luna, cand ma voi fi saturat de ea, nu va mai avea nici o valoare. si nu imi place ca acasa sa strang muzica doar ca sa fie stransa acolo, fara sa o mai ascult vreodata. imi place piesa, fac rost de ea pe mp3, o ascult cat am chef dupa care delete. iar acasa strang exact albumele fara de care nu as putea sta, exact cum spunea Vortex, alea pentru care as da ultimul ban si ultima picatura de sange:)
tu spui ca muzica clasica e muzica de ascultat acasa (sper ca am inteles bine)-eu nu am facut altceva decat sa va spun cum impart EU muzica. nu sustin (nici nu am facut-o) ca este criteriul universal valabil daca vrei sa fii intelectual sau ceva de genul asta. doar EU fac asa, iar daca nu esti de acord, e absolut in regula. dar, crede-ma, imho, si Pearl Jam, de pilda, e muzica de ascultat acasa:)
cat despre masochismul de a astepta ca melodia care iti place sa fie difuzata la radio...atunci, da, sunt masochista:) imi place sa astept, sa o aud si sa zambesc multumita. (plus ca nu ma satur asa repede de melodia cu pricina, lol)

apoi, vorbind de interzicerea manelelor, iti spun singur ca nu exista nici o lege, nici un ordin al Ministerului Culturii, NIMIC care sa interzica difuzarea lor. asta inseamna ca nu sunt interzise explicit, adica oficial. daca tu esti director de post de radio si le interzici angajatilor sa dfuzeze manele, e autre chose.

totusi, continui sa cred ca trecerea de la manele la un rnb autohton, inseamna progres, chiar si daca e provocat de constrangeri de vreun fel sau de moda. in fond, cred ca toti am trecut prin asta. Eu, una, cand eram mica vroiam sa ma fac o a doua Angela Similea (pe la 6 ani). Degeaba imi explicau ai mei de Beatles, etc. Si am trecut prin toate curentele muzicale "fashionable" (v. Depeche Mode, apoi Slayer, etc). Si, din aproape in aproape, am ajuns sa imi dau seama ce imi place cu adevarat, fara sa tin cont de ce e fashionable. As fi ipocrita sa afirm ca brusc m-am dat pe brazda. Revenind insa la progresul manele-rnb..aphex, gandeste-te, macar, ca urechile tale vor fi ceva mai putin afectate decat pana acum, daca progresul se generalizeaza:)
I`ll take my chances cause God stopped keeping scores.
Eve
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Iul 28, 2001 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Mar Oct 08, 2002 1:15 pm

ma inghesuitzi, huh? ;)

vortex, hai sa nu mai spicuim din posturile cuiva care raspunde activ pe thread, lamuresc eu cu ea ce a spus sau lamureshte doar ea, k ?
tu faci o diferentziere intre placere shi impatimire. eu nu vad unde intra aceasta nuantza in categorisirea evei, intrucat ambele intra la categoria "muzica de ascultat acasa"
eu unul nu am mai vazut manele pe multe din posturi tv (btw daca la o emisiune il invit pe costi ionitza nu inseamna ca o sa difuzez manele) shi nici n-am auzit la radio. da-mi exemple verificabile (care se vor da in reluare sau gasibile in programele tv/radio) shi suficient de variate incat sa demonstreze ca posturile emit liber orice muzica inclusiv manele.
in rest spui exact ce am spus eu, adica forma s-a schimbat shi contzinutul a ramans, ashadar in trecut n-au fost shi nici in viitor nu vor mai fi manele :o

eve, nu dai banii pentru ca nu-i ai, dar itzi iei mp3-ul - o iei acasa sa o ascultzi. cand tzi-o ei nu programezi intervalul in care vei asculta piesa, de una te vei fi plictisit intr-o luna, de alta intr-un an. cred ca orice muzica se perimeaza, cat de greu se perimeaza asta este cu totul alta discutzie. am aruncat/dat o multzime de casete cu cannibal corpse, dismemeber, immolation shi alte chestii cumparate din romana (btw, vrei? :p )
faptul ca am pomenit muzica clasica nu era un semn de intelectualitate (mah, e un complex, ce naiba? ca vaz ca pe threadul asta totzi se considera ori intelectuali ori iau pozitzie), era un exemplu de muzica la care nu se cauta cd-uri originale shi se accepta cu drag shi fericire cd-urile de la tarabe.
nu voiam sa spun ca nu sunt de acord, doar am incercat sa intzeleg ce ai spus tu. nu definesc ce inseamna muzica de ascultat acasa, doar am intrebat daca muzica de ascultat acasa = muzica care imi place, ce nu ascult acasa = nu imi place, imi este indiferent?
daca eu sunt director de post de radio shi le interzic angajatzilor scriind pe un panou cu markeru' e tot explicit. la fel daca le trimit un email, sau orice forma de comunicare acceptata intr-o firma. sau asha intzeleg eu cuvantul explicit. cuvantul legal are cu totul alt sens decat cuvantul explicit. parerea mea.
e progres, pentru ca e schimbare, dar atat. urechea mea e la fel de agresata shi de manele shi de o categorie de house care se poarta in romania.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Vortex » Mar Oct 08, 2002 1:53 pm

1. spicuirea avea alt scop, intelege fiecare cum poate so whatever.

2. eu fac o diferentiere, despre categorisire ramane ca la punctul unu.
3. exemple verificabile: http://tv.acasa.ro/servlet/tv.GetTv

emisiunea chef de chef de acasa e de manele si are program saptamanal cu reluare, radiouri pirat de manele sunt mai multe decat iti inchipui, poti verifica si singur.

gresit, daca il inviti pe costi sau adrian = difuzezi manele pt. ca ei nu vin fara a canta, emisiunea are audienta la pro tv si apar manelisti si vrajitoare. verificabil deasemenea.

daca mai ai indoieli asupra unor posturi poti cauta pe linkul de mai sus.

4. spun ca exista o subcultura muzicala care este aproape identica, in trecut si in prezent. argumentam cu fosta muzica tiganeasca fiindca e acelas gen de amestec.
Vortex
 

Mesajde aphextwinz » Mar Oct 08, 2002 2:22 pm

1,2. ma bucur ca te-ai lamurit

3. pentru mine un post de tv (acasa) shi radiourile pirat nu formeaza un eshantion suficient de mare shi de variat ca sa imi infirme parerea. tzi-am cerut exemple verificabile shi suficient de variate, nu exceptzii.

4. sincer nu intzeleg ce vrei sa spui shi nici ce legatura are cu ce vorbeam. explica-te. dar sa shtii ca muzica tziganeasca de shatra n-are nici-o legatura cu manelele.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Vortex » Mar Oct 08, 2002 2:55 pm

3. nu e vorba de TINE. vorbeam despre manelisti (sau cumva.... nu pareai)
Poti si tu face o paralela intre gospodinele telenoveliste si manele. Subcultura la asta se refera. Deci pentru o anumita clasa, acasa, atomic (si acolo da manele) si care or mai fi sunt atractii.
Si este un esantion suficient de mare. Dovada? Exista acele posturi.

4. simplific. cand nu existau manele in care sa se cante oooof viata mea era muzica "tziganeasca" (pseudotiganeasca) ce canta tot un fel de oooooof viata mea.
genul de "pseudomuzica de petrecere" nu dispare fiindca cei din anturajul dumitale nu asculta asa ceva (desi daca ma uit la prima paranteza de la punctul 3 .... )
Vortex
 

Mesajde aphextwinz » Mar Oct 08, 2002 3:26 pm

3. televiziunea shi radioul au un target destul de mare. nu cred ca exista posturi pentru manelishti shi posturi pentru nemanelishti, or fi emisiuni, dar nu posturi. e vorba de mine, ca de la parerea mea a pornit toata polemica asta, daca vorbeai cu altcineva, scuze ca am intervenit

4. pentru ca matale nu gushti shi probabil ca nu cunoshti muzica de petrecere, itzi sugerez sa nu te mai hazardezi. cand tegumentul gros al timpanului dumitale va reushi sa faca diferentza intre manele, muzica lautareasca, muzica tziganeasca shi muzica populara, te ashtept cu noi impresii pe aceasta tema.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Eve » Mie Oct 09, 2002 12:07 pm

aphex, exact asta spuneam, numeste-ma "mai practica", dar eu nu arunc banii pe ceva ce, iarasi, am sa arunc, ulterior. exemplele tale cu cannibal corpse&co sunt foarte bune pentru ceea ce vroiam sa spun. asta e, asa fac eu. (btw, nu vreau nici unul din albumele alea:))
bine, poate a fost o exprimare nefericita, cand am spus ca nu sunt interzise explicit. OFICIAL, nu sunt, crede-ma, lucrez in presa si stiu ce spun macar pe tema asta. iar posturile TV si radio nu si-ar pune in cap CNA-ul, din cauza unor manele, in care e folosit un limbaj adesea indecent. se practica altfel de prostitutie, stii bine, de pilda Vacanta Mare. probabil ca asta e, de fapt, motivul pentru care sunt difuzate manelele din ce in ce mai putin, chiar deloc, de mass-media. Limbajul vulgar si expresiile de pe langa pubela de la coltul strazii.
iar daca tu, aphex, nu sesizezi progresul (pe care nu il negi, de altfel) atunci urechile tale nu vor fi mai fericite iar tu vei fi la fel de carcotas:)



PS (out of the thread) -si da, sunt complexata, daca nu sunt intelectuala, atunci ce sunt?;) de fapt, daca ma gandesc bine, nici mediocra n-ar fi rau, cata vreme stiu sa clipesc si sa dau din cap inteligent, ca si cum as stii despre ce e vorba, in orice context

;)
I`ll take my chances cause God stopped keeping scores.
Eve
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Iul 28, 2001 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Mie Oct 09, 2002 4:21 pm

asha-s io mai carcotash shi nu pot sesiza progres in orice (shi am shi urechi nefericite pe deasupra). ar trebui sa sesizez shi un progres in faptul ca s-au metamorfozat toacele inalte in pantofi de aia ultra-platzi cu varfuri lunji? sau ca guma turbo a fost inlocuita cu excite? tot despre vulgaritate este vorba, numai ca nu e a limbajului.

a fi sau a nu fi intelectual? asta-i intrebarea? oricum, sa shtii sa-tz completezi look-ul shi cu nishte tabieturi. sunt foarte de efect ;)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Vechi: Kterinca & Aberatzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron