Holograf

Forumul asociat fanclubului Holograf

Holograf

Mesajde Lancelot » Mar Oct 01, 2002 1:28 pm

pareri.

nu tolerez injurii.

vreau comentarii oneste si, repet, fara insulte gratuite la adresa membrilor grupului.
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

Re: Holograf

Mesajde alina_simona » Mie Oct 02, 2002 9:02 am

Initial trimis de Lancelot
pareri.

nu tolerez injurii.

vreau comentarii oneste si, repet, fara insulte gratuite la adresa membrilor grupului.

mai despre holograf numai cuvinte de lauda.
nu pot sa zic decat ca ei fac muzica si pe deasupra si buna.
atat
alina
alina_simona
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 25, 2002 9:34 am
Localitate: bucuresti

:)

Mesajde Lancelot » Mie Oct 02, 2002 12:38 pm

vad ca sunt ceva vizitari, dar nici o parere...sa incep eu?
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

Re: :)

Mesajde alina_simona » Mie Oct 02, 2002 1:02 pm

Initial trimis de Lancelot
vad ca sunt ceva vizitari, dar nici o parere...sa incep eu?

ar fi bine!
alina
alina_simona
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 25, 2002 9:34 am
Localitate: bucuresti

:)

Mesajde Lancelot » Sâm Oct 12, 2002 4:39 pm

vad ca, daca nu -i voie cu injurii, nu multi s-au inghesuit
parerea mea?
cea mai buna trupa de live din romania.
s-au indreptat usurel spre genul pop, o data cu inmultirea, in trupa, a membrilor cu 40 de ani:)
e rau asta? e bine?
mai astept:)
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

Re: :)

Mesajde alina_simona » Mie Oct 23, 2002 10:11 am

Initial trimis de Lancelot
vad ca, daca nu -i voie cu injurii, nu multi s-au inghesuit
parerea mea?
cea mai buna trupa de live din romania.
s-au indreptat usurel spre genul pop, o data cu inmultirea, in trupa, a membrilor cu 40 de ani:)
e rau asta? e bine?
mai astept:)

mai eu zic ca e de bine.normal ca nu scrie multa lume :unde nu se injura ............
mie imi place f.f.f.mult holograf,mai ales ca se tin departe de tot ce inseamna BARFE .cred ca esti de acord,nu?
alina
alina_simona
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 25, 2002 9:34 am
Localitate: bucuresti

Mesajde shinee » Mie Oct 23, 2002 10:16 am

la ce te referi cand spui barfe?
e dimineata in alta viata?
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde alina_simona » Mie Oct 23, 2002 10:20 am

Initial trimis de shinee
la ce te referi cand spui barfe?

era un fel de a spune.ei se tin departe de lumea asta "muzicala"
care isi pune pe tapet viata la nivel de telenovela .sunt asa cum ii stiu de atatia ani:cu mult bun simt.
alina
alina_simona
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 25, 2002 9:34 am
Localitate: bucuresti

:)

Mesajde shinee » Mie Oct 23, 2002 6:30 pm

asta e adevarat.
sunt, intr-adevar, niste tipi excelenti.
iar Dan, in zilele mele mai necajite, imi apare mereu in drum, ca un semn bun.
cum a fost aseara, cand eram foarte deprimata si am zis "uite, pe mine nu ma iubeste nimeni" si m-am intalnit cu el pe cheiul Dambovitei si am mers paralel cu masinile si am vorbit... si ma gandeam ca (iarasi) a aparut ca o palma peste cap de la Doamne Doamne:)

merg la aproape toate concertele lor, cu mici exceptii, cand nu ma lasa serviciu.
sighisoara? ma urc in masina si ma duc. si ma bucur. si ma injectez cu o supradoza de optimism. si sensibilitate, pe care uneori, din cauza cotidienilor :), o pierd.

mi-s dragi de tot
e dimineata in alta viata?
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde belenenses » Joi Oct 24, 2002 2:17 pm

Eu am crescut o data cu Holograf (componenta cu Bittman, pe aia cu Cotabita si Pocorschi n-am prins-o). Era o nebunie sa mergi la concertele de pe timpuri, cand erau la concurenta cu Iris si Compact si imi placeau pentru ca erau foarte rock, aveau miscare scenica super si ei, si Irisul. (chiar, de ce D-zeu nu se mai misca acum astia de prin trupe, inainte chitaristii dadeau din cap, se urcau pe boxe, solistul arunca microfoane pe sus, acum toti stau imobili, mai ridica o mana, microfonul e pe stativ la locul sau ... numai Vita de Vie mai misca ceva cat de cat). Avea Dan parul mare, erau chiar 'periculosi' pentru regim fiindca in decemdrie '89 la Iasi erau mai multi politisti in singura tribuna pe care au deschis-o la Polivalenta decat public iar grosul lumii zacea pe-afara ... deh, ordine de partid ! Poate o fi buna orientarea asta a lor de acum, nu stiu, insa parca nu mi se adreseaza, au cam deviat de la ceea ce reprezenta stilul Holograf - simt ca au imbatranit mai repede decat mine si asta nu-mi place. Sigur, cantecele sunt frumoase, nu zic nu, dar nu mai e Holograful cu care am crescut si pentru care am stat cu urechile-n boxe la concerte.
belenenses
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 21, 2002 9:56 am
Localitate: Iasi

:)

Mesajde Lancelot » Vin Oct 25, 2002 12:13 pm

o opinie exprimata in mod placut si politicos, exact ceea ce am asteptat...o groaza.

I-adevarat, nu si-au conservat stilul de rock, cum alte grupuri au facut-o si este sigur ca prin schimbarea "macazului" au pierdut fanii de rock, dar au castigat o categorie mult mai larga de fani.
Sunt insa sigura ca nu pentru asta au facut-o, ci pentru ca, pur si simplu, au trecut, fiecare in parte, prin epoci framantate ale vietii lor, iar acestea au dus la astfel de piese.
din cate stiu, le-a venit din nou sangele la cap si vor sa cante ceva mai rock pe albumul viitor. Cum ii stiu preocupati de sound pe Tino si Edi, cred ca va fi un rock modern cu sound actual.

altii?
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

:)

Mesajde shinee » Sâm Oct 26, 2002 7:22 pm

am fost aseara la un concert cauzat de implinirea celor 500 de ani de existenta a localitatii Campina. pe langa urarile de bine adresate campinenilor, pot sa va spun ca Holograf, in combinatie cu Blondy si Romania nu da bine. Public de promenada, de "hai sa vedem ce-i aici, ca uite ce de lume-i!".

Versuri complexe (in orice caz MAi complexe), precum "Poti sa ma torni intr-un pahar cu apa/ Sau sa ma lasi sa plutesc pe un val in Marea Moarta" nu se comparca cu lexicul simplu, de gen "Lasa-ma sa beau, lasa-ma sa beau"...
Trupa a cantat foarte bine, dar ce pacat ca cineva acolo a ridicat basul pana mi-a taiat capul, ca si clapa ocazional...
e dimineata in alta viata?
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde xumbech » Mar Oct 29, 2002 8:39 pm

Nu prea-mi plac Holograf astia, mai ales dupa chestia cu reclama aia de la Coca-Cola si cu melodia aceea a lor ,,Viata (n-)are gust", pe care ne-o bagau pe gat toate posturile de televiziune din ora in ora numai pe ei ii vedeam.
Imi place aia cu inelul si cu Romeo si Julieta. In rest nu ma intereseaza.
xumbech
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Oct 25, 2002 6:34 pm
Localitate: Brasov

:)

Mesajde Lancelot » Joi Oct 31, 2002 11:50 am

nici eu nu sunt un fan al pieselor holografice de reclama, dar aia cu "e fantastica, fantastica,Divizia Fantastica" m-a amuzat.
totusi, poate trebuie stiut ca piesa a fost "comanda" si ca grupul a facut numai versurile, avand "consemnul" ca "Viata are gust". Muzica a fost fabricata afara, grupul doar a cantat-o.
Pe de alta parte, in 8 martie, la Circul Globus, la concertul dedicat femeilor, nu mica mi-a fost surpriza sa vad ca 2000 de femei au topait si cantat cap coada aceasta piesa, la momentul sponsorului (vesnici, ai dvs Coca Cola).

sa incerc si cu un pic de sirop: parerile voastre pertinente imi lipsesc...cred ca daca dadeam voie cu injuraturi erati ceva mai multi:)
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

mini turneu

Mesajde shinee » Mar Noi 12, 2002 1:33 pm

holograf si vh2 vor merge impreuna intr-un mini turneu, la inceputul lunii decembrie, astfel:

2 decembrie - Constanta

4 decembrie - Brasov

8 decembrie - Bucuresti

11 decembrie - Timisoara

pe 5 decembrie, grupul Holograf va concerta in cadrul Galelor Hit de la Iasi
e dimineata in alta viata?
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Re: :)

Mesajde alina_simona » Mar Noi 12, 2002 2:56 pm

Initial trimis de Lancelot
nici eu nu sunt un fan al pieselor holografice de reclama, dar aia cu "e fantastica, fantastica,Divizia Fantastica" m-a amuzat.
totusi, poate trebuie stiut ca piesa a fost "comanda" si ca grupul a facut numai versurile, avand "consemnul" ca "Viata are gust". Muzica a fost fabricata afara, grupul doar a cantat-o.
Pe de alta parte, in 8 martie, la Circul Globus, la concertul dedicat femeilor, nu mica mi-a fost surpriza sa vad ca 2000 de femei au topait si cantat cap coada aceasta piesa, la momentul sponsorului (vesnici, ai dvs Coca Cola).

sa incerc si cu un pic de sirop: parerile voastre pertinente imi lipsesc...cred ca daca dadeam voie cu injuraturi erati ceva mai multi:)

sa stii ca ai mare dreptate.ne place sa ne dam mari si sa avem pareri care sa placa altora.acest forum era pt.cei carora le place holograf.sa criticam munca altora ca si asa nu avem ce face.pur si simplu asa de amorul artei!
daca altii din afara fac reclame nu sunt criticati ca este vorba de cei de acolo.si mai exista o explicatie.aici trebuie sa faci ceva pt.a castiga bani.a face o reclama nu mi se pare de prost gust cu a canta o manea.
cam asta e!traim in ROMANIA!:confused:
alina
alina_simona
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 25, 2002 9:34 am
Localitate: bucuresti

:)

Mesajde shinee » Mie Noi 13, 2002 12:15 pm

subiectul NU a fost deschis pentru cei carora le place Holograf. Sunt bineveniti cei care URASC Holograf, dar sunt in stare sa se exprime civilizat si argumentat:)

m-am saturat de injurii si afirmatii nejustificate la adresa ORICAREI trupe... dar, dupa cum bine vezi, aici nu se inghesuie nimeni, tocmai pentru faptul ca am atras atentia ca NU TOLEREZ injurii:)
e dimineata in alta viata?
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Re: :)

Mesajde alina_simona » Mie Noi 13, 2002 1:17 pm

Initial trimis de shinee
subiectul NU a fost deschis pentru cei carora le place Holograf. Sunt bineveniti cei care URASC Holograf, dar sunt in stare sa se exprime civilizat si argumentat:)

m-am saturat de injurii si afirmatii nejustificate la adresa ORICAREI trupe... dar, dupa cum bine vezi, aici nu se inghesuie nimeni, tocmai pentru faptul ca am atras atentia ca NU TOLEREZ injurii:)

asta e,soarta!
oricum abia astept concertul de la bucuresti.si inca mai astept pareri serioase despre ei.:D
alina
alina_simona
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 25, 2002 9:34 am
Localitate: bucuresti

:)

Mesajde Lancelot » Vin Noi 15, 2002 2:01 pm

grupul canta joi, 21 noiembrie, ora 20.00 la Casa Studentilor (Preoteasa)
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

Re: :)

Mesajde alina_simona » Vin Noi 15, 2002 2:31 pm

Initial trimis de Lancelot
grupul canta joi, 21 noiembrie, ora 20.00 la Casa Studentilor (Preoteasa)

si acolo se intra pe baza de invitatie?stii cumva?
alina
alina_simona
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 25, 2002 9:34 am
Localitate: bucuresti

:)

Mesajde shinee » Mar Noi 19, 2002 1:31 am

legitimatie de student.
din pacate, turneul grupului, care trebuia sa aiba loc in luna decembrie, in care urma ca holograf sa cante alaturi de vh2, s-a anulat.
e dimineata in alta viata?
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

:)

Mesajde Lancelot » Mar Dec 03, 2002 10:44 am

ieri, 2 decembrie, si-a aniversat ziua de nastere tobarul Edi Petrosel. Incepandu-si-o in forta, la sala de fitness:)
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde nederlande » Dum Dec 08, 2002 9:27 am

sunt impresionat de muzica lor

am doar 21 de ani si nu am prins 'vechiul' holograf ... printre primele piese ascultate au fost cele de pe albumul 'stai in poala mea'

sunt una din cele mai 'rezistente' formatii de pe piata romaneasca si intotdeauna imi face placere sa-i ascult.

piesa mea preferata este Ochii Tai [live] ... de fiecare data cand o ascult aceasta "o melodie veche, de plans" ... imi aduc aminte de 'prima'

citisem prin reviste ca in 2002 vor lansa un album care 'va revolutiona' muzica romaneasca ... stiti ceva de asta ... daca da ... cand?



noapte buna tuturor,
didier
Avatar utilizator
nederlande
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Noi 29, 2002 12:00 am

Mesajde Lancelot » Mie Dec 11, 2002 10:29 am

Initial trimis de nederlande
sunt impresionat de muzica lor


ma bucur:) si mie imi creaza o stare buna si, de fiecare data cand sunt suparata si am nevoie de o "injectie" cu tonus, ma duc sa-i ascult...

am doar 21 de ani si nu am prins 'vechiul' holograf ... printre primele piese ascultate au fost cele de pe albumul 'stai in poala mea'

eu am 28 si tot nu am prins atat de mult pe cat mi-as fi dorit acea perioada:) conteaza ca-ti plac... trebuie sa spun, insa, ca albumul "Stai in poala mea" nu exceleaza prin calitate, stil sau unitate. Piesele de pe "Stai..." par adunate, gramada, neavand nici un fel de unitate stilistica. Coperta, care s-a vrut soc, a starnit comentarii nu din cele mai placute pentru membrii formatiei. Pe albumul acela sunt frumusele "Mama", "Simona" si poate si "O sa fie bine"... Ai alta parere?:)

sunt una din cele mai 'rezistente' formatii de pe piata romaneasca si intotdeauna imi face placere sa-i ascult.

Au stiut sa-si pastreze rezistenta. S-au implicat in afaceri si si-au creat in spate o puternica industrie, asa incat, la ora actuala, Holograf este una din foarte putinele formatii care sunt in stare sa-si creeze, din punct de vedere tehnic, un show complet.

piesa mea preferata este Ochii Tai [live] ... de fiecare data cand o ascult aceasta "o melodie veche, de plans" ... imi aduc aminte de 'prima'

a mea este "Oriunde te vei afla"... mi se pare de departe cea mai profunda si mai complexa piesa Holograf.

citisem prin reviste ca in 2002 vor lansa un album care 'va revolutiona' muzica romaneasca ... stiti ceva de asta ... daca [b]da
... cand?

ei, ei...stii cum e, ziarele scriu multe...nu cred ca neaparat ca "va revolutiona muzica romaneasca", insa va fi un album nou, judecand dupa traiectul ascendent, dpdv compozitional, pe care trupa il atre de 4 ani... nu va fi un album foarte rock, desi, la un moment dat, se gandisera si la asta...

sa duc discutia mai departe:

1. ce piese va plac de la Holograf si de ce?

2. exista vreun album al formatiei care vi se pare "cel mai bun"?

3. Ce NU va place la Holograf si de ce?

4. Care dintre membrii grupului va atrage cel mai mult si din ce cauza?

5. Edi, Tino, Mugurel, Romeo, Emil Soumah, Mihai Coman, Dan Bittman vi se par niste instrumentisti (resp. un solist) profesionisti (resp singularul) si talentati? Sau nu?





noapte buna tuturor,
didier [/B]
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde UnaDulciKa » Vin Ian 03, 2003 1:28 am

Holograf este una din cele mai bune trupe romanesti, alaturi de Iris si Phoenix. Sunt super tari, mai ales fiindca la fiecare concert canta live si atunci cand ia microfonul in mana, Dan Bitman chiar stie ce sa faca cu el.Canta super bine...parerea mea...si sunt ascultati de toate categoriile de varste:de la copilasi pana la ...cei mai in varsta...Sunt pur si simplu COOOOL:o
UnaDulciKa
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Ian 01, 2003 11:54 pm
Localitate: Turnu-Severin

Mesajde sorin vdv » Vin Ian 03, 2003 10:48 am

Initial trimis de Lancelot


1. ce piese va plac de la Holograf si de ce?

"dimineata in alta viata" - o piesa construita in jurul unei metafore simple, accesibile, dar totusi metafora, venita dupa 7-8 piese promovate care contineau un mesaj direct...

2. exista vreun album al formatiei care vi se pare "cel mai bun"?

unplugged, bineinteles, stare, sunet perfect si -inca- un aer mai pustesc, de "vechiul holograf"

3. Ce NU va place la Holograf si de ce?

dualitatea stilistica mentinuta vreo 2-3 ani, prin autointitularea "formatie rock". nu e nimic rusinos in a fi formatie pop, iata ca la 4 ani dupa divergentele sorin-edi acest lucru se recunoaste deschis, ana...

4. Care dintre membrii grupului va atrage cel mai mult si din ce cauza?

categoric, edi. a fost si este modelul meu in multe privinte...

5. Edi, Tino, Mugurel, Romeo, Emil Soumah, Mihai Coman, Dan Bittman vi se par niste instrumentisti (resp. un solist) profesionisti (resp singularul) si talentati? Sau nu?

nu numai atit. mai sunt multi talentati si profesionisti, dar cei de sus sunt de multe ori si sclipitori. ori, in multe cazuri, cei sclipitori nu sunt talentati si/sau profesionisti .
sorin vdv
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Dec 12, 2001 7:31 pm
Localitate: bucuresti - romania

Mesajde rocketman » Sâm Ian 04, 2003 11:29 pm

scuzati dar eu cred ca sunt cam jenanti, probabil din cauza varstei
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

:)

Mesajde Lancelot » Dum Ian 05, 2003 7:10 pm

sorin vdv, ce bucurie:)

Nu prea pot sa-ti comentez mesajul, fiindca nu prea am ce:)
"Dimineata" e si pentru mine una din piesele preferate.
Cred ca Edi s-a "agatat" de titulatura rock a formatiei cum te agati de...tinerete:) Uf, nu-ti dai seama ca daca te transformi in orice altceva decat "rock!" e trist trist?:))
Acu', mie mi-e foarte drag Dan, mi-e foarte drag Edi, mi-e foarte drag Mugurel.

Apropos, voi toti, ca si tine, vdv, se adauga inca o intrebare: ce parere aveti de piesa noua, "Suflet pereche"? Ar fi trebuit s-o vedeti macar o data din cele 1514 x cat a dat-o Pro Tv ul:)
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

:)

Mesajde Lancelot » Joi Ian 09, 2003 8:33 pm

chestia cu "jenanti din cauza varstei" trebuie argumentata mai departe. astept.


se intrevede lansarea unui nou album si un turneu national de promovare, in primavara.
daca va place holograf, mergeti si votati-va orasul la http://www.holograf.info.ro, pentru ca unul din concertele Holograf din cadrul turneului sa aiba loc (si) in orasul din care proveniti.

multa bafta, holo:)
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

Re: :)

Mesajde smg » Sâm Ian 11, 2003 12:36 pm

mie-mi placea holo' candva, apoi ei s-au inmuiat si eu m-am "suparat" ...

totusi, ca veni vorba de piese preferate, la mine sunt 2: oriunde te vei afla (inclusiv versiunea engleza, Whenever you call my name, ftp://ftp.holograf.info.ro/mp3/WORLDFULLOFLIES/Track10.mp3 )
si sida de pe stai in poala mea, la care apreciez excelenta potrivire a melodiei si textului ...

piesa aia cu sufletele pereke nu-mi place...
btw... mai apare pe scena unu' care combatea la clape si kitara .. who's that?
'uneori si canibalii se saturã de oameni'
< ipoteza lui Turkowytz / legile lui Murphy>
smg
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Oct 24, 2001 8:32 pm
Localitate: Chemnitz - DE

Următorul

Înapoi la Holograf

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator