Ce pesti aveti ?

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Re: upgrade + downgrade

Mesajde Guppy » Mie Oct 31, 2001 11:27 am

Initial trimis de andreiard

ma conving din ce in ce mai tare ca sunt mort dupa Corydoras sp. :)


ce sunt aia panda ? :confused:
un fel de sanitari dar nu roz ci cu pete negre?

mie imi mai plac foarte mult zebrele pentru ca arata bine si sunt foarte zapacite :D
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: NO2~6ppm

Mesajde Catalin B » Mie Oct 31, 2001 11:35 am

Initial trimis de andreiard
Catalin B: mi se pare cam mare concentratia de NO2... sigur e 6ppm? si, dupa 2 luni, NO3~22ppm? daca e asa, inseamna ca ai ceva probleme cu bacteriile care iti transforma NO2 in NO3... :(

te sfatuiesc sa schimbi apa, pe bune...

Andrei , ai o bila alba , ai observat bine, imposibil ca nitritii sa fie asa mari, stiam de ieri ca nu sunt buni, mi-a spus si laboranta ca pliculetele de reactivi sunt expirate, am vazut si dupa culoare ca era aiurea(precipitase ceva dupa timpul normal de reactie)
cu nitratii da , sunt ceva probleme, din cauza plantelor insuficient dezvoltate inca, lumina cam putina(30W), timp mare de iluminat, 16ore/zi, pana nu imi iau timer nu rezolv, iar CO2 nu folosesc ca nu vrea muschii mei;) , totusi nu schimb apa decat la 50ppm,pt. ca am pH mare la robinet si scalareii mei nu vor,mai vad eu
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

C. panda

Mesajde andreiard » Mie Oct 31, 2001 2:24 pm

du-te la adresa asta:

http://images.google.com/images?q=corydoras+panda&hl=en&sa=N&tab=wi

... si o sa vezi o gramada de poze cu C. panda :)
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: C. panda

Mesajde Guppy » Mie Oct 31, 2001 9:56 pm

Initial trimis de andreiard
du-te la adresa asta:

http://images.google.com/images?q=corydoras+panda&hl=en&sa=N&tab=wi

... si o sa vezi o gramada de poze cu C. panda :)


foarte dragutzi ... pana acum nu vazusem decat cory roz si d'aia cu verde metalizat ... acum vad dalmatieni , leoparzi , panda ... ; mai astia cu genetica,da' niste corydoras cu culori de guppy cand vedem si noi , huh? :D
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Corydoras

Mesajde andreiard » Joi Noi 01, 2001 9:02 am

daca vrei sa vezi TOATE speciile si varietatile de Corydoras du-te la http://www.planetcatfish.com si o sa ramai cu gura cascata... si n-o sa vezi numai Corydoras acolo, o sa vezi TOATE speciile si varietatile de "mustaciosi" sau "bottom dwelers" sau "pesti pisica" :D
sectiunea de acolo care se ocupa cu poze si liste se numeste iLibrary... zic asta pentru ca mi-e mi-a luat ceva timp sa-mi dau seama unde le gasesc, hehehe...
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde Catalin B » Joi Noi 01, 2001 9:10 am

am si eu 2 ancistrus, au cam 3cm , nu cresc deloc, cred ca din cauza lipsa alge, se mai fixeaza pe cate un tubi cazut si nu stiu daca reusesc sa-i inghita pana la urma.
intrebarea e - cum aflu "extensia" lor(ancistrus si mai cum) , din atatea specii din site-ul ala?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Ancistrus

Mesajde andreiard » Joi Noi 01, 2001 1:43 pm

pai dupa poze :D
oricum, la cati sunt acolo o sa-ti ia ceva timp, si nici nu sunt poze la toti... la Ancistrus si la Pl*co e suparat de greu sa dai un verdict... :(
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Ancistrus

Mesajde Catalin B » Joi Noi 01, 2001 1:57 pm

Initial trimis de andreiard
pai dupa poze :D
oricum, la cati sunt acolo o sa-ti ia ceva timp, si nici nu sunt poze la toti... la Ancistrus si la Pl*co e suparat de greu sa dai un verdict... :(

da , mersi, nu prea seamana cu nici unul de acolo
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Ancistrus

Mesajde andreiard » Joi Noi 01, 2001 9:34 pm

ai vreo poza de-a lui? arata-mi-l si mie, poate cine stie... pune-o pe mail daca o ai.
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde Grrr » Joi Noi 01, 2001 9:58 pm

nu prea multi ...

7 guppy
dintre care :
- 4 maturi ( 1 mascul + 3 femele )
- 1 pui mai mare
- 2 pui noi-nascuti

intr-un acvariu de 20 l cu o planta naturala shi una artificiala
Grrr
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Aug 25, 2001 3:14 pm
Localitate: Bucuresti , Romania

Re: Ancistrus

Mesajde Catalin B » Vin Noi 02, 2001 7:59 am

Initial trimis de andreiard
ai vreo poza de-a lui? arata-mi-l si mie, poate cine stie... pune-o pe mail daca o ai.

sorii, nu am cum, oricum nu prea conteaza , sa-si faca treaba, nu?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Goldfish » Vin Noi 02, 2001 11:28 pm

I. 47l
5carasi
1ancistrus
1melc
6specii plante

II. 12l
multi guppy

III. 2l
o tona pui guppy

IV. borcan mare muraturi
o alta tona pui carasi
Goldfish
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Oct 15, 2001 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ioas(Ovi) » Lun Noi 05, 2001 3:10 am

Acum am intr-un acvariu de vreo 130 l 3 colidoras albi, vre5 moly maturi vreo 15-20 moly mai mici, vreo 30 de guppy maturi , vreo 2 mai mici si vreo 50 de pui mici tot de guppy! cam asta e!
Ioas(Ovi)
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 04, 2001 8:44 pm
Localitate: Bucuresti sau Slobozia

Mesajde Catalin B » Lun Noi 05, 2001 9:04 am

upgrade-3 scalari negri(veseli;) ), apropo Razvan, ce-ti mai fac" deltaplanele"?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Upgrade

Mesajde gaga » Lun Noi 05, 2001 9:29 am

4 pui de nus' ce (daca sunt din pestoaicele de la razvan sunt guppy, daca nu sunt corcituri) mici cat un varf de ac. Da stiti si voi cum sunt nou nascutzii, mi-a luat o ora sa-i pescuiesc... :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde klingo » Mar Noi 06, 2001 12:18 pm

Salut!

Primul site de acest gen peste care dau si eu... Bravo, pentru idee! Trebuie sa va spun ca imi merge acm greu; se poate face ceva?

Cu am inceput?

Pe la 13 ani, un acvariu de 10 l s-a aciuit la mine in casa. Zebre, guppi, plati, xipho, s-a umplut repede pana la o aglomeratie fatala. Au murit aproape toti. In timp, trecand de la apa de canal la cea de fantana si nemaiintoxicandu-i cu mancare, am ajuns la echilibru. Acum, student fiind, se poate spune ca am involuat (1 l
pe frigiderul din camera de camin). Sper sa se chimbe totul in bine.
Pe curand!
klingo
 

Mesajde Guppy » Mie Noi 07, 2001 6:37 am

Initial trimis de klingo
De la 13 ani, un acvariu de 10 l s-a aciuit la mine in casa. Zebre, guppi, plati, xipho, s-a umplut repede pana la o aglomeratie fatala. Au murit aproape toti. In timp, trecand de la apa de canal la cea de fantana si nemaiintoxicandu-i cu mancare, am ajuns la echilibru. Acum, student fiind, se poate spune ca am involuat (1 l
pe frigiderul din camera de camin). Sper sa se chimbe totul in bine.
Pe curand!


Klingo , bun venit !

Si tu tot student ma ? nasoala viata asta :D ; cumva la calculatoare ? ;)

tii pestii (pesteLE defapt ..ca int-un litru... :) ) pe frigider ? nasol , pai nu cred ca o sa le convina vibratiile alea ... asta in cazul in care frigiderul merge hihi .

De ce nu-ti iei pestii la tine ? Eu am reinceput cu pestii in anul 1 pentru ca acasa faceau urat babacii . Si tot in camin am stat , bineinteles nu ar fi avut loc asta de 120 l dar unul de 30 tot am inghesuit .. acasa , sa-i vad 1data pe saptamana , mai bine lipsa ... oricum dupa anul 3,daca esti la sectia unde cred eu , nu o sa mai poti ajunge pe acasa decat in vacante :D .
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mie Noi 07, 2001 8:23 am

Initial trimis de Guppy


bineinteles nu ar fi avut loc asta de 120 l dar unul de 30 tot am inghesuit :D .

ce spui tu frantz?cand eram student stateam intr-o cutie de chibrituri din Regie cu nevasta(si tot tacamu) plus un acvariu de 160l, plus unu de 20l cu pui(pe atunci numai vivipari), la un momentdat mai aveam unu de 40(era din cornier, m-am chinuit o gramada sa lipesc geamurile de metal cu silicon, pana la urma l-am facut doar din geamuri), asta boala, nu?
apropo, Cosmin din PiatraNeamt, parca asa il chema pe tipu care adusese pesti in Regie si m-a (re)imbolnavit, daca e pe aici, sa tzipe!
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Imortal » Mar Noi 13, 2001 9:53 am

3 perechi guppy(albastrui)
2 perechi sanitari(1 neagra+1 patata)
3 perechi xifo (1 rosie+1 neagra+1 galbena)
4 neoni
1 pereche platy
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Cristian Stef » Vin Noi 16, 2001 6:44 pm

1 pereche Barbus nigrofasciatus
1 mascul Trichogaster leeri
au implinit 3 ani de cand ii am.
Cine mai are Barbus nigrofasciatus? Sunt niste pesti super.
Am avut si Barbus cumingii, de la Dl. Boloni, dar nu au rezistat mult.
Unde ati vazut Macropodus rosu?
Multumesc anticipat pentru informatii.
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

putintel off-topic

Mesajde andreiard » Sâm Noi 17, 2001 11:25 am

Initial trimis de Cristian Stef
Am avut si Barbus cumingii, de la Dl. Boloni, dar nu au rezistat mult.


wow! Guppy, nenea asta stie unde-i Boloni! :D
Cristiane, te rugam mult de tot sa ne explici cum se ajunge la dl. Boloni, ca io am stress-ul asta din copilarie :( pliiiz!

Sar'na anticipant...
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: putintel off-topic

Mesajde Cristian Stef » Sâm Noi 17, 2001 3:48 pm

Initial trimis de andreiard


wow! Guppy, nenea asta stie unde-i Boloni! :D
Cristiane, te rugam mult de tot sa ne explici cum se ajunge la dl. Boloni, ca io am stress-ul asta din copilarie :( pliiiz!

Sar'na anticipant...


andreiard si toti ceilalti interesati!
Dl.Stefan Boloni poate fi gasit la adresa Str.Costache Marinescu nr.43. prima strada la dreapta din Cal.Grivitei, dupa ce ai trecut de Podul Basarab. Puteti spune ca veniti din partea mea. Tipul este o "legenda vie" a acvaristicii din Romania. Daca reusiti sa-i "intrati pe sub piele" nu veti regreta. La prima vedere poate parea distant dar nu este asa.
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde duduloi » Lun Noi 19, 2001 1:12 pm

spuneti-mi si mie 2 vorbe, cine este acest nenea Boloni ?!
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Lun Noi 19, 2001 1:55 pm

si eu am auzit de cativa ani de el , chiar trebuia sa ajung la el cu cineva care-l cunoaste bine, la un moment dat era sa-mi fac acv. cu discusi si tipu asta zicea ca Boloni are singurii discusi valabili din tara
cine-l aduce pe forum?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Guppy » Lun Noi 19, 2001 1:59 pm

Initial trimis de duduloi
spuneti-mi si mie 2 vorbe, cine este acest nenea Boloni ?!


se pare ca cel mai tare acvarist de pe la noi ..
am fost si eu de cateva ori pe acolo ... tin minte ca odata m-a dus in camera unde tine acvariile 'serioase' , nene ,niste imensitati superbe , naturale,cu plante si tot ce vreti voi,mai avem mult pana acolo ...
tot respectul,ce sa mai ...

ce nu mi-a placut insa , e arogantza , cum deschideam gura,venea ca raspuns ceva de genul: tu sa taci ca habar n-ai :D ... am ramas cu impresia ca m-ar contrazice si daca i-as spune ca guppy e un peste vivipar ... :rolleyes:
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde duduloi » Lun Noi 19, 2001 2:01 pm

ce credeti, facem odata ca pionierii o vizita in grup la dl.Boloni ?
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ioas(Ovi) » Lun Noi 19, 2001 8:28 pm

Initial trimis de duduloi
ce credeti, facem odata ca pionierii o vizita in grup la dl.Boloni ?


Ar fi o chestie. Macar nu o sa ne mai trateze de sus(ca cica o sa fim mai multi si unde-i multi puterea creste)!

Nu, acu' pe bune, ar fi cazu sa-i facem o vizita in grup sa ne mai marim si noi cunostintele sau macar sa ne facem o idei despre pestii de acvariu sau ...
Ioas(Ovi)
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 04, 2001 8:44 pm
Localitate: Bucuresti sau Slobozia

Boloni

Mesajde Cristian Stef » Lun Noi 19, 2001 8:47 pm

Initial trimis de Guppy


se pare ca cel mai tare acvarist de pe la noi ..
am fost si eu de cateva ori pe acolo ... tin minte ca odata m-a dus in camera unde tine acvariile 'serioase' , nene ,niste imensitati superbe , naturale,cu plante si tot ce vreti voi,mai avem mult pana acolo ...
tot respectul,ce sa mai ...

ce nu mi-a placut insa , e arogantza , cum deschideam gura,venea ca raspuns ceva de genul: tu sa taci ca habar n-ai :D ... am ramas cu impresia ca m-ar contrazice si daca i-as spune ca guppy e un peste vivipar ... :rolleyes:


Daca ai reusit sa intri in aceasta camera, atunci esti unul dintre putinii privilegiati. Camera aceea se numeste LABORATORUL.
V-am spus initial ca Dl.Boloni poate parea distant si se pare ca tu ai interpretat asta drept aroganta. Poate o fi si asa ceva. Are in spate insa 35 de ani de acvaristica!!!! In ciuda acestei "arogante" se poate profita de cunostintele si experienta lui. "Fa-te frate cu d...u pana treci lacu'..." Chiar daca interventiile lui au sunat:"Tu sa taci..." eu cred ca mai important este argumentul (raspunsul=informatia) pe care ti l-a dat in sensul asta. Nu traim intr-o lume de sfinti! Daca vrei informatie, OBTINE-O! Mai conteaza cum? ACEASTA NU ESTE O PLEDOARIE "PRO DOMO". CHIAR DACA DL.BOLONI ESTE PRIETENUL MEU SI IL CUNOSC DE 17 ANI. SI EL ESTE OM.
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Cristian Stef » Lun Noi 19, 2001 8:50 pm

Initial trimis de duduloi
ce credeti, facem odata ca pionierii o vizita in grup la dl.Boloni ?


Cand va hotarati, anuntati-ma si pe mine. Va insotesc cu mare placere. Binenteles daca si voua va face placere.
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

Boloni

Mesajde Cristian Stef » Lun Noi 19, 2001 8:53 pm

Initial trimis de Catalin B
si eu am auzit de cativa ani de el , chiar trebuia sa ajung la el cu cineva care-l cunoaste bine, la un moment dat era sa-mi fac acv. cu discusi si tipu asta zicea ca Boloni are singurii discusi valabili din tara
cine-l aduce pe forum?


Nu stiu cat de mult este interesat sa vina pe forum. Omul asta nu avut concediu 35 de ani. Nu a plecat niciodata de acasa mai mult de 24 de ore. Ba da. Odata, in Germania acum 4 ani, la nunta fiului sau. Daca vrei te introduc, pardon va introduc. Hotarati-va si va stau la dispozitie.
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron