Blackmore's Night

ce-a fost pe Muzici o data

Blackmore's Night

Mesajde NightClaw » Joi Noi 21, 2002 12:34 am

AS dori niste pareri la cald (sau rece) despre formatia asta.Am ascultat si eu de curand si am devenit big fan.Apropo,Blackmore vine de la Ritchie Blackmore (Deep Purple - pt cunoscatori).
Mersi
NightClaw
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 20, 2002 12:33 am
Localitate: Romania-Craiova

Mesajde Mr Hyde » Joi Noi 21, 2002 2:09 am

Am ascultat "Shadow of the Moon" acum vreo doi ani si am fost destul de placut surprins. Din pacate nu-mi mai aduc prea mare lucru aminte, doar 2 piese imi revin in cap, "Shadow of the Moon" si "The Clock Ticks On" - stilul nu mai are nici o treaba cu Deep Purple, e puternic influentat de muzica celtica. Oricum interesant.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde NightClaw » Joi Noi 21, 2002 11:50 pm

intr-adevar nu mai are nici o leg cu deep purple.Insa pe ult album "Fires at midnight" sunt cateva melodii unde iese in evidenta maiestria lui ritchie.De exemplu,in melodia "I still remember" sunt cateva reprize de chitara destul de misto.
"Gravitation cannot be held responsible for people falling in love"
NightClaw
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 20, 2002 12:33 am
Localitate: Romania-Craiova

Mesajde vali » Mar Noi 26, 2002 9:46 pm

trupa faina de tot

tocmai au lansat un album nou

http://www.blackmoresnight.com
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde NightClaw » Mar Noi 26, 2002 11:32 pm

sunt absolut convins ca acest album live suna chiar mai bine decat o varianta "aranjata" in studio.Cred asta pt ca am observat ca la trupele care se respecta,indif de gen, variantele live suna la fel de bine ca var de studio si chiar mai bine uneori,spre deosebire de "trupele" de pe meleagurile mioritice unde se intampla ezact invers.
Sa ma fi inselat pe mine urechea?
Voi ce parere aveti?
"Gravitation cannot be held responsible for people falling in love"
NightClaw
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 20, 2002 12:33 am
Localitate: Romania-Craiova

Mesajde SatyR » Dum Dec 08, 2002 2:28 am

io unu nici n-am auzit de trupa asta dar o sa ma pun la punct :)))))))
chiar acum downloadez o melodie si sper sa-mi placa :)))
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde NightClaw » Dum Dec 08, 2002 2:37 am

nu stiu daca o sa-ti placa dar eu m-am indrag de vocea tipei de la prima melodie :D
ce mel iei acum?
iti recomand under a violet moon,i still remember,castles and dreams..etc :D
"Gravitation cannot be held responsible for people falling in love"
NightClaw
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 20, 2002 12:33 am
Localitate: Romania-Craiova

Mesajde SatyR » Dum Dec 08, 2002 2:48 am

Acum iau Greenslevees.......am ales piesa la nimereala.....
Daca o sa-mi placa o sa caut si ce mi-ai recomandat tu...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Dec 19, 2002 1:24 pm

Blackmore's Night este o formatie deosebita. Ritchie Blackmore si Candice Night fac un duo exceptional si perfect. mie una imi aduce un pic aminte de Mike Oldfield si Maggie Reilly. :)

mai era ceva de adaugat in legatura cu Ritchie Blackmore, dupa ce a parasit Deep Purple a fondat formatia Rainbow, demna de luat in seama, si care se apropia mai mult de Blackmore's Night decat Deep Purple, care intr-adevar n-ar legatura cu stilul abordat acum.

absolut toate cele 3 albume Blackmore's Night merita ascultate, dar cred totusi ca cel mai bun este 'Under A Violet Moon', orchestratia e absolut desavarsita, ca si vocea ei, de altfel.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde NightClaw » Vin Dec 20, 2002 12:22 am

intr-adevar si mie mi-a placut tot under a violet moon dar daca ai vazut in Fires at midnight se incearca punerea accentului mai mult pe chitra lui ritchie ceea ce nu mi se pare o idee rea ;)
"Gravitation cannot be held responsible for people falling in love"
NightClaw
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 20, 2002 12:33 am
Localitate: Romania-Craiova

Mesajde nocturna » Vin Dec 20, 2002 11:47 am

normal ca nu e o idee rea. intreg proiectul Blackmore's Night este o idee fantastica :)

am vazut, acum cateva saptamani, la MTV SuperRock, si un videoclip Blackmore's Night, la piesa Past Time With Good Company (daca nu ma insel) ff frumos: castles and stuff, absolut superb, te duce cu gandul la basme si povesti. :)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Sâm Dec 21, 2002 12:38 am

Initial trimis de Lady Killer

mai era ceva de adaugat in legatura cu Ritchie Blackmore, dupa ce a parasit Deep Purple a fondat formatia Rainbow, demna de luat in seama, si care se apropia mai mult de Blackmore's Night decat Deep Purple, care intr-adevar n-ar legatura cu stilul abordat acum.


cu rainbow, ritchie voia sa faca ceea ce nu reusea cu deep purple: heavy rock. si a reusit pana cand i s-a scarbit de atatia ratati si nerecunoscatori si a facut BN-ul
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde BloodOnMoral » Joi Mai 27, 2004 3:05 pm

Imi place foarte mult trupa, tinand cont ca Ritchie e unul dintre chitaristii mei favoriti, iar Candice are o voce absolut superba, una dintre cele mai frumoase ale oricarui gen. Versuri sensibile, de multe ori triste. Piesele mele preferate : Shadow of the Moon, Ocean Gipsy, Catherine Howard's Fate, Under a Violet Moon si asa mai departe.
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm


Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori