cainii strazilor

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

cainii strazilor

Mesajde miona » Mar Ian 06, 2004 9:11 pm

intreb si eu ce faceti voi iubitorii de animale cand intalniti
un caine vai de el pe strada ?
oare merita atentia noastra sau iubim numai animalele
noastre din ograda (curte sau apartament) ?
cine spune o intamplare cu un animalut vagabond ?
sa auzim !!!
miona
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 05, 2004 6:58 pm
Localitate: braila

e buna...

Mesajde randunica » Mie Ian 07, 2004 5:56 pm

ce zici de mine care am acasa 5 maidanezi adunati de peste tot ?
randunica
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 07, 2004 5:49 pm
Localitate: braila

Mesajde selkirk » Mie Ian 07, 2004 6:05 pm

Acum doi ani am gasit pe strada(de fapt in curtea Fac de...Medicina Veterinara)5 pisoi de vreo 3 saptamani...Eu am luat 2,alte 3 pers au luat cate unul.I-am hranit cu seringa(de 5-6 ori pe zi si eram in sesiune...),i-am deparazitat,le-am tratat o conjunctivita purulenta de toata frumusetea si i-am tinut pana pe la 3 luni cand i-am dat unor prieteni.Acum sunt superbi.Toti cei 5.Alta data am gasit in acelasi loc o pisicuta mai mare plina de micoze si jegoasa de nu puteai s-o iei in brate.De ea nu mai stiu nimic,i-am dat-o unui nene cu care nu m-am mai intalnit.
Pe langa pisici nu pot sa trec indiferenta.In cazul cainilor e mai greu pt ca nu m-as descurca in apartament.Asta nu inseamna ca n-am avut si vreo 3 catelusi gasiti de tata pe strada.
Oricum,tot ce culeg de pe strazi culeg si dau mai departe .Pisica mea cafteste tot:)
selkirk
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Dec 22, 2003 6:12 am
Localitate: bucuresti

Re: OK

Mesajde miona » Mie Ian 07, 2004 6:29 pm

bravo !

cred ca stai la curte cu atatia catei ( mari sau mici ):o
miona
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 05, 2004 6:58 pm
Localitate: braila

si a mea pisica cafteste deoarece este mare :)

Mesajde Mr Teo » Lun Ian 19, 2004 8:36 am

In alta ordine de idei in Romania am avut de foarte multe ori cazuri cand gaseam pe afara mate sau caini carei aduceam in casa pentru un anumit timp si le gaseam case pana la urma. Am tinut cel mai mult din animalele gasite o pisica(doi ani) care pana la urma am dato deoarece atunci cand intra in calduri se pisa prin toata casa si ne saturasem de asa ceva.
Si acum as lua un animal in casa dacal gasesc ranit sau singur fara stapan pe strada din cauza cami plac animalele.
Problema e ca iarna nu prea gasesti animale in viata si fara stapan pe strada unde sunt eu.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde ketyy » Mie Feb 18, 2004 12:05 pm

Nu mai obisnuiesc de mult sa aduc animalute de afara in casa.Dak am ceva sa le dau de papa le dau, dak nu ... le iau ceva:)
ketyy
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Oct 13, 2003 12:36 pm
Localitate: Brazilia

Mesajde Mr Teo » Vin Mar 05, 2004 3:03 am

Problema este sa ai bani sa le cumperi ceva si sa iti pese de ele.
Eu prin clasa a V a am dat jumate din salamul care il cumparasem la niste caini flamanzi si am cam fost certat de ai mei.
Acum daca vreau sa dau $20 sa hranesc un caine, toata lumea se uita cu admiratie la mine ca fac o fapta buna.
Nu conteaza chiar asa de tare daca nu ii iei in casa(in Romania) deoarece daca ii hranesti si stai la bloc, cainii respectivi devin cainii blocului si pazesc blocul(am mai vazut cazuri).
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Catzelusha » Sâm Mar 20, 2004 2:10 pm

Imi pare f. rau pentru soarta cainilor de strada,dar din pacate eu nu pot face mare lucru pentru ei.La cat de mult iubesc eu animalele,cainii in special,mi-as dori sa am o curte sau o casa mai mare,unde sa pot tine vreo cativa caini maidanezi.De fapt daca stau bine si ma gandesc Rita,catzelusha mea e un caine de strada.
Catzelusha
 
Mesaje: 767
Membru din: Joi Ian 01, 2004 12:00 am

Mesajde Crazy Babe » Lun Mar 22, 2004 3:23 am

nu am avut niciodata in casa un caine maidanez cand eram inca in romania... dar de fiecare data cand vedeam un catel abandonat mi se facea mila de el... si ii dadeam ce aveam la mine... si eu am fost certata ca dadeam tot ce cumparam cand ma trimiteau ai mei la maidanezi... dar tot nu imi pare rau
aici in sua nu prea am vazut caini vagabonzi de 4 ani de cand sunt aici daca am vazut in total 10... pentru ca aici lumea e foarte iubitoare de animale, si imediat le gasesc un loc in shelter.. si dupa ce sunt tratati de posibile afectiuni si vaccinati curatati , le este pusa poza pe internet si scosi imediat la vanzare.... nu prea se practica injectiile de eutanasiere aici decat daca biata creatura e foarte bolnava si nimeni nu-i mai da sanse de supravietuire...

momentan am si eu in casa 3 rottweileri si un golden retriever... :) nu asi putea trai fara caini.... pot vorbi cu ei ca si cum asi vorbi cu parintii de exemplu...
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde ketyy » Joi Mar 25, 2004 1:15 pm

Decurand ,eu si cu prietenul meu am hranit un "tiganel" mic si slab.
Nici bine nu iesisem din casa k un cutu mic si negru -negru ne face loc sa trecem pe trotuar,apoi ne urmeaza.Ne-am oprit la un magazin si i-am luat 6 carnati.Era super fericit . Dupa o asa masa a facut si o mica plimbare cu noi.
The end
ketyy
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Oct 13, 2003 12:36 pm
Localitate: Brazilia

Mesajde Lea » Lun Iul 26, 2004 10:24 am

Zilele trecute am fost cu familia mea la un restaurant sa mancam de pranz. Imediat cum ne-am asezat la masa a inceput sa miaune un matzuc fracandu-shi caputzul de picioarele mele si a fiecuruia dintre noi. Eu nu am rezistat si am inceput sa o mangai pe caputz desi mama m-a avertizat ca poate sa aibap urici sau cine stie ce. Dupa aceea, m-am spalat pe maini si am comandat si eu, in fine. Dupa ce am terminat de mancat mal asat intentinat cateva bucati de carne din farfuria mea si i le-am dat matzului. L-ea mancat asa repede incat puteai sa juri ca nu vrea cumva sa piarda trenul!!! Nu l-am mai studiat, in schimb l-am pupat pe caputz si am plecat. Sper sa nu fi patit ceva si poate ca data viitoare cand mai mergem la acel restaurant sa-l vedem bine mersi cu burtica plina stand la bronzat! Poate printr-o minune mi s-ar indeplini dorinta! Altfel, nu vreau sa ma gandesc la altceva.. ~o
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Lea
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Lun Iul 26, 2004 10:38 am

Lea, frumoasa de tot povestea ta. I-ai dat vreo porecla matzucului? Eu zica ca ar fi meritat sa fie studiat mai bine, dar daca nu ai avut timp, asta este! Si mie imi plac matzucii. Da nu aia cu purici. Apropo, fi atenta sa nu fi luat vreunul. Un prieten de al meu a pupat un maidanez dulce intre urechi (da nu in restaurant! Era pe plaja la trei papuci si maidanezu doar ce facuse pipi pe prosopul lui, dar prietenul meu nu sa suparat, ca are inima buna) si ia sarit un purice in ochi. Apoi a facut acolo cuib cu pinza si prindea muste in ochiul prietenului meu. Mai avea putin si orbea daca nu se muta puricele in urechea stinga!

Ce alte animale ai mai intilnit prin restaurante? Eu am vazut odata un peste intr-un acvariu!
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Lea » Lun Iul 26, 2004 10:48 am

Ai vazut pestele in acvariul din restaurant?
Eu, pana acum, am vazut doar acest matzuc. Porecla nu i-am pus matzului ca mama nu prea m-a lasat sa ma mai apropiu de el. Nu-ti fa griji. Nu am luat purici deloc!
Avatar utilizator
Lea
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Lun Iul 26, 2004 10:53 am

Nuuuu. Nu la restaurant, la un prieten acasa. Avea si o brosca testoasa si niste soricei mici de tot, care ii dadea la un sarpe ca ii manince.
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde valbog » Lun Iul 26, 2004 1:20 pm

Si eu iubesc animalele foarte mult si imi pare foarte rau de catzeii de pe strada! Daca as putea as face un adapost special pentru ei si sa aiba parte de ingrijire medicala si alimentatie cat de cat sanatoasa! Si eu tin un catel maidanez la casa si nu ma deranjeaza ca vecinii se uita naspa! e treaba mea ! Din cand in cand mai merg si pe la ecarisaj sa ma joc cu cateii!
mA oftic la culme cand vad cum parintii isi indeamna copii sa-i loveasca si sa-i alunge pt ca sunty murdari si ca i-ar musca! Ce comportament de tot kkt-ul..imi pare rau ca spun asta dar asta este realitatea!

este o vorba celebra: " Cunoscand oamenii, am ajuns sa iubesc cainii" B. Franklin
este super adevarata chestia asta...la cat de jogodii sunt oamenii si la ce suflet rau au mi-e sile undeori de ei..bleah! Un caine niciodata nu o sa te trdeze...e cel mai bun prieten al omului!
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde Lea » Lun Iul 26, 2004 1:32 pm

Chestia asta cu " prietenul cel mai bun al omului, prietenul de nadejde, cel care iti este alaturi mereu si nu te tradeaza e cainele". Nu este chiar asa! Si pisicile sunt prietenele omului. Doar pentru ca sunt viclene si shirete nu trebuie considerate prietene? Nici chiar asa! Toate animalele daca te porti frumos cu ele te respecta si te iubesc si devin prietenele tale. Nu trebuie sa ne indoim de asta! :cow:
Totusi cainii si pisicile sunt si intre ei uneori prieteni...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Lea
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde valbog » Lun Iul 26, 2004 1:36 pm

am si pisica maidaneza eu ii spun tomberoneza ca de acolo am luat-o
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Iul 26, 2004 3:10 pm

Nu iubesc deloc cainii vagabonzi... nu le-as face nici un rau, dar consider k locul lor nu e pe strada. Nu sunt de acord sa fie omorati, dar sa fie dusi undeva unde sa nu mai faca galagie si sa fie o amenintare la adresa trecatorilor. Am fost muscata de un caine vagabond pe care nici nu-l observasem, daramite sa-i fac vreun rau... K sa nu mai vorbesc k a aparut o adevarata haita pe langa blocul meu si latra toata noaptea. Stiu k multi o sa fie foarte ofensati de postul meu, dar sa se gandeasca ce ar simtzi sa vada un copil muscat foarte rau de un caine vagabond, un copil care nu i-a facut cainelui nimik...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Iul 26, 2004 3:23 pm

Shaki, esti camnaspa la faza asta. sa-i ia cineva sa-i duca nushtiu unde, treaba lor, da io sa nu-i mai vad...naspa. De ce sa nu iei tu unu acasa?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Shaki » Lun Iul 26, 2004 3:28 pm

In primul rand eu am un motan de vreo 7 ani, si cred k i-ar fi cam greu sa se obishnuiasca acum, dupa atata timp, cu un caine. In al doilea rand, nu toti putem fi proprietari sau iubitori de caini... eu una nu mi-as lua caine niciodata pentru k nu-mi plac cainii.
Tu preferi sa-i vezi pe strada?... La tine la Cluj asa e, sunt cate 10-15 caini care nici nu te lasa sa treci pe o strada? Normal k ii vreau in alta parte...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Iul 26, 2004 3:35 pm

Shaki, draga, intotdeauna m-au enervat oamenii carora nu le place decat un fel de animal. Oamenii cu mofturi, carora de fapt le place sa aiba un animal care sa-i distreze fara sa se gandeasca la animalu ala ca la o fiintza si nu ca la o jucarie. Mie imi plac toate animalele. Daca nu-ti plac cainii, nu ti-e mila de ei? Sa-i aruncam dracului undeva, sa-i maturam sub covor sa nu-i mai vedem. Asa ie si cu tziganii, negri etc.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iul 26, 2004 3:39 pm

pijkesu ie clona brijit bardo :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Iul 26, 2004 3:43 pm

Imi plac multe animale, dar nu si cainii.
A... ideea threadului era sa povestim intamplari cu animale ale strazii. :(
Deci, de unde sa incep, cu cainii care m-au urmarit cand eram in facultate din Romana pana in Moxa, fara sa le fi facut nimik, si care, atunci cand am ajuns in sfarshit in Moxa s-au luat la bataie cu cainii de acolo, iar eu eram prinsa la mijloc si nu shtiam cum sa mai scap... sau cu cainele care a sarit pur si simplu la mine cand ieseam din scara blocului, m-a muscat de picior de nu mai shtiam ce sa fac... :( Mie una nu mi se pare "o jucarie" un caine, dupa ce am trecut prin chestiile astea si altele... Cand aveam doi-trei ani, un caine a vrut sa ma atace... noroc k ala avea stapan, ca altfel cine shtie unde ajungeam... Poate imi explica si mie cineva ce pericol prezinta un copil sau ce amenintare... si pe vremea aceea nu priveam cainii cu teama, deci nu asta e cauza.
Si in pofida acestor intamplari, eu nu i-as omora, nu i-as eutanasia... ar fi cazul totusi sa fie macar castrati cu totii...
O pisicutza as lua oricand de pe strada, pentru k e fragila si nu mi-a facut nici una vreun rau, chiar daca mai zgarie sau musca nu e asa grav...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Iul 26, 2004 3:50 pm

Shaki, ie clona lu Basescu! :D

Shaki tu asa vorbesti despre caini ca si cum ar fi oameni. Daca tu te gandesti la ei ca la niste oameni, atunci n-ai cum sa-ntelegi de ce te musca un caine. nu-i vina lor ca nu exista programe de sterilizare, adaposturi ca-n tarile civilizate etc. Intelegi?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Lea » Lun Iul 26, 2004 3:53 pm

Totusi nu poti spune ca toti cainii strazii sau toate animalele strazii sunt turbate sau sunt periculoase. Bietele animale te-au muscat crezand ca esti tot un om care se da bland si dragalas cu animalele strazii cand de fapt este o fiara mai rea decat ele, animalele strazii! :mad:
Avatar utilizator
Lea
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Iul 26, 2004 3:55 pm

E vina alora de i-au lasat pe strada in the first place, si oricum n-o sa se schimbe nimik :(
Eu vroiam doar sa spun k ma indoiesc de devotamentul si inteligenta lor, nu-i personificam.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Lea » Lun Iul 26, 2004 3:55 pm

Shaki, dintr-un anume punct de vedere are dreptate: ar trebui sa fie dusi undeva. le-ar fi mai bine si lor si noua! Dar undeva unde sa se simta bine.
Avatar utilizator
Lea
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde paiacec » Lun Iul 26, 2004 3:56 pm

Mr. P., de ce nu-tzi faci mah,gradina zoologica?:D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Lea » Lun Iul 26, 2004 4:00 pm

Intr-un final... toti cainii, pisicile si in fine, toate animalele strazii trebuie sa aiba un adepost! Daca primaru' ar face un adapost mai... "mare", mai ingrijit decat altele si fiecare animal sa aiba spatiul lui cat de mic, de al lui - poate ca ne-am simtii mult mai bine: si noi ca oameni si cetateni dar si animalele ca animale si ca vietuitoare...
Avatar utilizator
Lea
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Lun Iul 26, 2004 4:04 pm

Pa mine ma scuzati, vazand ca nu-i cu cine ma retrag.

Paiacec, de ce nu-ti faci tu sera?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron