Rock-ul este stare de spirit sau refugiu?

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Rock-ul este stare de spirit sau refugiu?

Mesajde K_dOg » Joi Ian 22, 2004 6:39 pm

Mie mi se pare ca tinerii adopta rock-ul ca scuza pentru a bea, a sari si a da din cap. Ii face sa se simta mai bine faptul ca sunt "rockeri" si au voie sa faca toate astea.
Nu am nimic impotriva rockerilor (adevarati), dar imitatiile astea de peste tot care cred ca rock=lanturi+piele+vodca+tigari sunt patetice. Si as dori dori sa cunosc si parerea voastra.
Sunt un membru mai nou al forumului asa ca orice la greseli am facut sau voi face as aprecia un sfat bun si nu un bann/kick.
K_dOg
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 22, 2004 5:38 pm
Localitate: Romania-Dej

Mesajde rocketman » Vin Ian 23, 2004 1:11 am

Adica eu care port lant nu sunt rocker adevarat, nu?
Si ce daca altii poarta tepi, fumeaza si beau, va jigneste faptul ca se considera si ei rockeri? V-ati gandit ca poate asta inseamna rockerul din ziua de astazi. Poate parem putin mai superficiali dar unii din noi chiar apeciem cu adevarat muzica pe care o ascultam iar cei care sunt la inceput au tot timpul sa se cizeleze. NU MAI JUDECATI OAMENII DUPA ACCESORIILE PE CARE LE AU!!!!
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde SatyR » Vin Ian 23, 2004 3:22 am

E o chestie relativa, poate fi si mod de viata (pentru exclusivisti poate) cat despre refugiu...nu prea imi dau seama ce vrei sa spui cu refugiu asta...personal ascult o gramada de metale dar de aici pana la face un mod de viata din asta cred eu ca mai e mult, nu o sa ma vedeti niciodata ca port tricouri cu cu imprimeuri ale unor trupe, blugi negrii mulati sau mai stiu eu ce alte accesorii dastea...indiferent care ar fi mesajul trinsmis de artistul x sau y lumea trebuie sa inteleaga ca muzica este doar o forma de arta si atat, sa faci un mod de viata din asta mi se pare o chestie copilareasca, ca sa nu mai zic ca trebuie sa fi tare exclusivist(exceptie fac artisti care fac din asta un mod de viata pentru ca au o trupa cu care se identifica),spun asta pentru ca ar insemna sa te opresti asupra unui singur gen de muzica, asupra unui singur curent muzical, cand deja esti polivalent in materie de preferinte muzicale (cum mi e pare si firesc sa fim cu totii) cred eu ca deja se exlud astfel de tentative...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde paiacec » Vin Ian 23, 2004 2:21 pm

Rockul nu e stare de spirit shi nici refugiu.E pur shi simplu un gen de muzica,(,) care nu e accesibil pentru majoritatea oamenilor.Prin refugiu io intzeleg un loc in care sa te simtzi in sigurantza,departe de ochii rautacioshi ai lumii.Deci,rockul numai refugiu nu e,din moment ce lumea cand vede un rocker se uita dupa el ca dupa;y .
A fi rocker nu inseamna neaparat : lantzuri,tzigari,vodca,piele,plete,tzinte sau mai shtiu io ce accesoriu.Muzica rock in sine ,cum a spus shi Satyr "este o forma de arta",dar mult mai ieshita in evidentza decat celelalte genuri muzicale,care in ciuda putzinilor adeptzi rezista shi va rezista,nu o sa fie uitat niciodata,spre deosebire de invazia de melodii din celelalte genuri muzicale,care azi sunt in top,maine nu mai shtie nimeni de ele.

P.S. - nu cred ca atzi intzeles prea mare lucru din ce-am vrut sa zic.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde vali » Vin Ian 23, 2004 2:47 pm

nu cred ca rockul e o scuza de a bea
femeile, banii, impotenta, astea da. da rocku n-as prea crede.

si da, sunt multi rockeri patetici, chiar prea multi

ps: topicu asta seamana a topicurile existentiale de pe hmm.ro. najpa
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Vin Ian 23, 2004 3:35 pm

Ce poola mea is beshinile astea? STARE DE SPIRIT sau REFUGIU - de unde naiba le-ai scos? Te-ai uitat la "De3X femeie"?
Daca ma vezi pa strada n-o sa-ti dai niciodata seama ca-s si rocker, pe langa altele, de fapt m-as putea cataloga drept NIMICKER. Poate barba ar putea atrage atentia in sensu asta.
Bautura e buna, n-are de-a face cu rocku.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Vin Ian 23, 2004 4:30 pm

Initial trimis de piskeshu
.....de fapt m-as putea cataloga drept NIMICKER. ...



..buna faza .. idem.
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Behemoth » Vin Ian 30, 2004 2:22 pm

Mai, KdOgule, mai baietzika, iote, k sa precepi kum vine de sa leaga kestia, am satzi zik un proverb afrikan: "Kand rinocerul se uita la Luna, ishi oboseshte splina" ! Adeka, sa nu konfunzi FORMA ku FONDUL ! Una este un GEN MUZIKAL (ma rog, artistic) shi alta mankre e sa adoptzi un anume komportament. Rockul nare nici o legatura cu lantzurile sau beutura sau ku mai shtiu io ce altceva. Sa beut dintotdeauna, au fost multe mode de tzoale sau -isme in arte; shi cei ku asta ?! Shtii, pa lanceputul sec. XIX aparuse o karte scrisa de unu Goethe, dakai auzit de iel ("Suferintzele tanarului Werther" se kema) shi mama-mama, a urmat un val de sinucideri ! Ce vreau sa zic e ka depinde de gradu tau de cultura, esperentza de viatza, de CE vrei tu sa fii shi CINE vrei sa fii, k santzeleji ce trebe santzeleji din arta, orishikum sar kema iea !
Behemoth
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Ian 29, 2004 2:05 pm
Localitate: Europa

Mesajde K_dOg » Vin Ian 30, 2004 7:01 pm

Ideea "gradu tau de cultura, esperentza de viatza, de CE vrei tu sa fii shi CINE vrei sa fii, k santzeleji ce trebe santzeleji din arta" imi place, dar partea cu "baietzika" m-a cam SCOS DIN PEPENI. Din moment ce nu am facut pe nimeni baietzika ma astept sa NU fiu tratat astfel.
Apreciez partea cu Goethe si am auzit de el. Hai sa-ti zic si eu ceva, ce nu are legatura cu Goethe, ci este mai pitoresc. Pasarea Colibri spun in "Vinovatii fara vina": "Nu conteza cat de lung am parul, important e cat si cum gandesc.". Ei au inteles cum a inceput fenomenul rock si ce inseamna, copiii care sunt prin pub-uri si vreau sa para ce nu sunt, sunt UMBRE JALNICE ALE UNEI EPOCI care aproape nu mai are reprezentanti.
In rest va multumesc pentru raspunsurile voastre.
In lupta dintre tine si lume...
Pariaza pe lume.
K_dOg
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 22, 2004 5:38 pm
Localitate: Romania-Dej

Mesajde marian jan » Vin Ian 30, 2004 7:24 pm

e un refugiu al unei anumite stari de spirit.

ps:eu pariez pe mine,imi bag pula-n ea de lume.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Rock-ul il inteleg cei ce stiu sa-l asculte

Mesajde Drkev » Mar Feb 03, 2004 8:23 pm

Valabil si pentru Hip-Hop, Rap
Viata-i frumoasa in ritm de Hip-Hop
Avatar utilizator
Drkev
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Mar Feb 03, 2004 12:00 am

Mesajde Cailleach » Sâm Feb 28, 2004 7:51 pm

same all shit...bah,frate...rocku' e muzica...e o muzica pe care o asculta unii si altii nu.nu e nici mod de viata..nici refugiu..nici stare de spirit.e o muzica pe care o asculta sau o canta unii care gandesc intr-un anumit fel..care am o anumita mentalitate
Cailleach
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 26, 2004 9:05 pm
Localitate: Romania

Mesajde Black Beauty » Mar Mar 16, 2004 10:54 pm

Din punctul meu de vedere daca te dai mare rocker nu inseamna ca esti rocker adevarat... sau daca fumezi sau bei pentru a demonstra tuturor ce tare esti... sincer, chestia asta mi se pare o prostie! cred ca daca esti rocker adevarat se vede si fara sa te dai mare rocker si mare satanist... sau sa fumezi din impresie... cei mai multi fumeaza, deci cred ca esti mai tare daca ai puterea sa te abtii... :drool:
=Crows bring the spring=
R.I.P.
Avatar utilizator
Black Beauty
Junior Member
 
Mesaje: 293
Membru din: Mar Iul 31, 2001 11:00 pm

Mesajde Black Beauty » Mar Mar 16, 2004 10:58 pm

(am uitat)
nu stiu daca e un mod de viata, dupa cum am spus...
poate refugiu cand ti se pare ca nu mai e nimic bun in viata, asta pana ajunge sa-ti placa pe bune muzica rock... apoi... nu cred ca se mai poate numi refugiu, din moment ce a ajuns sa faca parte din viata ta...
=Crows bring the spring=
R.I.P.
Avatar utilizator
Black Beauty
Junior Member
 
Mesaje: 293
Membru din: Mar Iul 31, 2001 11:00 pm

Mesajde a6d6d6a » Joi Mar 18, 2004 12:12 am

ce tu stare de spirit? speri sa ajungi in nirvana ascultand rock? vezi sa nu te dai cu capul de sus
fa un dus rece vs o laba (ce-ti place) si baga-ti un death ca sa-ti revii
lumea e de kakat ;tot ce face rock-ul e sa decosmetizeze :rulz:
born stubborn
a6d6d6a
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 08, 2004 10:42 pm
Localitate: iasi

Mesajde Necko » Joi Mar 18, 2004 9:35 am

mai copii, rockul se invata. nimic din ceea ce cred unii (ca sa nu generalizez) ca inseamna rockul nu este adevarat - satanism, betie, capete-n pereti, droguri, etc -.
Rockul se invata de mic. trebuie sa fie cineva care sa te intoduca in aceasta lume, trebuie sa cunosti istorie rock, si nu in ultimul rind trebuie sa asculti multa, multa muzica. daca ascultati numai underground-uri, ciudati de tot felul, nu se cheama ca ascultati rock. Ma repet, rockul se invata.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde 120dB » Sâm Mar 20, 2004 3:50 am

io nu mam dus niciodata la o biblioteca sa imprumut o carte despre istoria rockului...shi nu am de ce...cand ascult o piesa rock e deajuns sa imi dau seama cu cat este mai buna decat o piesa cu beaturi penibila shi bas fals de rap sau house ...

io urasc bautura...tzigari fumez...droguri nu iau shi nu am geaca de piele...da ma simt mai bine cand am un tricou Korn sau ceva pa mine ...nu cred ca rocku e un mod de scapare de la viatza...dar intradevar daca fumezi o iarba buna shi ascultzi o piesa rock buna (red hot chilli peppers/ g'n'r) te ajuta mult sa nu mai te gandeshti la probleme...

P.S.: iarba nu este drog
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Mesajde gabuba » Sâm Mar 20, 2004 11:26 am

innebunesc de fiecare data cand citesc astfel de subiecte...totul se inverte in jurul sintgmei "rocker adevarat". da' nu poti sa asculti , sa traiesti tu acolo, sa te manifesti cum vrei si fara sa simti nevoia de a fi considerat 'rocker adevarat'?
terminati odata cu patetismele astea... daca aia de clasa a 7 a asculta linkin draci si au o zgarda la gat, lasa-i in pace, au si eu nevoia sa epateze cumva, sa iasa din rand (chiar daca intra in notoriu mai mult decat cred ei) , ati fost si voi odata asa...sa nu-mi spuneti ca macar odata in indelungata voastra existenta n-ati avut impresia ca haina-l face pe om ca nu va cred!
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde blackrose13 » Sâm Mar 20, 2004 2:16 pm

ma dar fiecare simte muzica in felul lui si nu poti sa spui ca exista un sablon pentru rockerul perfect.fiecare face ce simte si discutiile astea se indreapta catre ceva prea banal.as spune eu fara sa supar pe nimeni.si iarba e un drog
rock is immortal,you however are not!
Avatar utilizator
blackrose13
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Feb 28, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Dum Mar 21, 2004 9:40 pm

Urasc la culme apelativul asta, "rocker". Cu atat mai mult "rocker suparat" sau "rocker adevarat". Exista si "rockeri virtuali"? Eu n-am auzit. Si de ce neaparat "suparat"? De ce nu "rocker vesel"? De obicei cel care-ti spune "rocker" o spune ca pe o jignire, sau asa se autodefinesc cei frustrati si complexati care vor sa se "afirme". Eu consider a fi rocker pe cel care compune si/sau canta muzica rock, ceilalti sunt ascultatori de muzica rock. OAMENI. Zic eu.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde GreyV » Lun Mar 29, 2004 1:33 pm

Portnoy scrie: Eu consider a fi rocker pe cel care compune si/sau canta muzica rock, ceilalti sunt ascultatori de muzica rock. OAMENI. Zic eu.

In sfarshit un om care a pus punctu' pe "I".
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde K_dOg » Dum Apr 04, 2004 8:56 pm

Bine ma oameni, aveti dreptate. Eu voiam sa stiu daca sunteti pro look sau pro feel, si din ce-am citit rezulta ca sunt si unii care asculta nu numai sa imbraca !!!!! I'm smarter ::))))
In lupta dintre tine si lume...
Pariaza pe lume.
K_dOg
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 22, 2004 5:38 pm
Localitate: Romania-Dej

Mesajde GreyV » Mie Apr 07, 2004 12:46 am

You really are!!!
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde K_dOg » Dum Apr 11, 2004 3:51 pm

I really know
In lupta dintre tine si lume...
Pariaza pe lume.
K_dOg
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 22, 2004 5:38 pm
Localitate: Romania-Dej

Mesajde the_curse » Mie Apr 14, 2004 1:18 am

conceptul de muzica rock esti f variat.nu conteaza ce mananci cum te imbraci si ce faci cand asculti un anumit tip de muzica.Chiar am un prieten care este tigan(super citit omu a terminat ase si litere asta mai putin conteazA) care se imbraca normal si se comporta normal.
Inca ceva noi suntem oameni si nu cred ca daca cineva asculta manele house sau hip hop il face mai putin om! Devenim patetici daca apreciem un om dupa felul in care se imbraca si asculta muzica!
Avatar utilizator
the_curse
Junior Member
 
Mesaje: 181
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:00 am

Mesajde K_dOg » Lun Apr 19, 2004 8:12 pm

Nu chiar, cand un om se manifesta ca un animal si se comporta mai rau cred ca avem dreptul sa-l judecam, pentru ca NOI traim intr-o lume civilizata (din cate stiu eu). Si in fond pe mine ma deranja mai mult faptul ca toti pustanii imita, nu gandesc, pur si simplu beau ptr ca l-au vazut pe ala, sa imbraca in negru ptr ca l-au vazut pe ala, se DROGHEAZA ca niste cretini ptr ca l-au vazut pe ala. De ce naiba nu pot fi originali, sau macar NORMALI??? Asta te face om, faptul ca gandesti singur, iei decizii si ai personalitate................... celelalte sunt animalele (NU vreau sa jignesc pe nimeni, cei care se simt.. e problema lor)
In lupta dintre tine si lume...
Pariaza pe lume.
K_dOg
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 22, 2004 5:38 pm
Localitate: Romania-Dej

Mesajde rocketman » Lun Apr 19, 2004 9:30 pm

Pentru ca nimeni nu s-a nascut invatat si pentru ca lucrurile rele se invata primele
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde K_dOg » Mie Apr 21, 2004 6:14 am

Bun punct de vedere.
In lupta dintre tine si lume...
Pariaza pe lume.
K_dOg
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 22, 2004 5:38 pm
Localitate: Romania-Dej

Mesajde Philips » Sâm Apr 24, 2004 10:48 pm

Paiacec, exact acest lucru vroiam sa-l spun eu cand am citit thread-ul, dar dupa ce am vazut ce ai scris tu nu mai e loc si pentru mine, asa ca a mai ramas de spus un singur lucru :

Ai perfecta dreptate !
Philips
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Apr 24, 2004 10:20 pm
Localitate: Romania

Mesajde heaven » Dum Mai 23, 2004 1:54 pm

Ma bucur ca s-a gasit in sfarsit cineva sa spuna lucrurilor pe nume.undefinedundefined
Avatar utilizator
heaven
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Mai 22, 2004 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron