Vocalul !!! Cum se prelucreaza?

Totul despre tehnologia sunetului

Vocalul !!! Cum se prelucreaza?

Mesajde adiudrea » Mie Feb 18, 2004 12:50 am

Salut!Am urmarit sa vad daca a fost abordat acest subiect insa nu am gasit nimic concret despre felul in care se prelucreaza un vocal.Am auzit diverse variante:unii merg pe vocal mono altii stereo.O alta problema care ma apasa este legata de efectele ce se aplica pe vocal - eu unul am reusit sa fac rost de ultima varianta de plugin-uri Waves Diamonds care inglobeaza cam tot ce inseamna si as vrea sa merg pe ele insa nu sunt foarte simple de utilizat.Ce samplere(soft) utilizati - Kontakt,Halion sau Sampletank?Tare-as vrea si eu sa aflu cate ceva de la voi - eu sunt unul din singurii oameni din asa-zisul meu oras(e f. mic) care fac muzica si net-ul e singurul mod de comunicare.Astept sfaturile voastre!
adiudrea
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 03, 2003 2:09 am

Mesajde Pizzi » Mie Feb 18, 2004 11:09 am

stereo 100% pt ca nu se poate prelucra altfel. cine mai foloseste mono in zilele noastre? :t
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Mesajde bad bad Annie » Sâm Feb 21, 2004 3:38 pm

Pentru a obtine un mix stereo nu e nevoie sa ai toate trackurile stereo. Asta e o gindire capcana care te duce la asa-numitul “big monoâ€Â
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Pizzi » Lun Feb 23, 2004 12:02 pm

nda, sa stii ca tu ai enumerat povestioara asta cam degeaba. as vrea sa-l vad si eu pe ala care inregistraza stereo si trimite trakurile in extremitatile stanga si dreapta. ce concluzie tampita ai tras la ce am zis eu. :t
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Mesajde soundman » Joi Feb 26, 2004 5:47 am

Pizzi, fara suparare dar bad bad Annie are dreptate.Oricum, din mesajul tau se intelege mai degraba o mare lipsa de experienta. Mai bine ai citi mai mult si te-ai tempera si mai mult.
soundman
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Dec 28, 2003 2:39 am
Localitate: New York

Cum Se Mixeaza O Voce In Hip Hop?

Mesajde LEXIC » Vin Feb 27, 2004 1:25 pm

-vreau sa va intreb cum se proceseaza vocea da la A la Z (inregistrare , mixaj si masterizare )!daca are cineva acasa ceva material si vrea sa-mi trimita , lexic@email.ro
-mersi anticipat
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde Nimeni Graphics » Dum Mar 07, 2004 3:31 am

LEXIC scrie:-vreau sa va intreb cum se proceseaza vocea da la A la Z (inregistrare , mixaj si masterizare )!daca are cineva acasa ceva material si vrea sa-mi trimita , lexic@email.ro
-mersi anticipat


Vezi ca am pus niste documentatii de procesare voce aici...
http://www.nimeni.as.ro/index3.htm
Mai sunt si alte documentatii, sper sa te ajute. Daca iti mai trebuie ceva neaparat intra pe forumul de acolo si cere. Multa Bafta.
Nimeni Graphics
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:21 am
Localitate: Bucuresti

THX, inca o intrebare ??

Mesajde LEXIC » Dum Mar 07, 2004 12:07 pm

- MERSI MULT ! cu tot ca e in engleza ....o sa-mi dea de cap pana ce traduc dar ...mersi mult .....uite am o intrebare pt tine..
1vreau sa-mi iau o placa de sunet delta1010 LT si un microfon Behringer B2PRO ....in documentatie se spune ca placa respectiva de sunet are incluse preamplificatoare de microfon ...imi mai trebuie un prea amplificator extern de microfon ???sau leg direct microfonul de placa ????
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde Nimeni Graphics » Dum Mar 07, 2004 2:13 pm

LEXIC scrie:- MERSI MULT ! cu tot ca e in engleza ....o sa-mi dea de cap pana ce traduc dar ...mersi mult .....uite am o intrebare pt tine..
1vreau sa-mi iau o placa de sunet delta1010 LT si un microfon Behringer B2PRO ....in documentatie se spune ca placa respectiva de sunet are incluse preamplificatoare de microfon ...imi mai trebuie un prea amplificator extern de microfon ???sau leg direct microfonul de placa ????


Da, 1010Lt are in-urile 1 si 2 preamplificate ...Printr-o schimbare de jumperi de pe placa direct poti sa faci aceste doua intrari fie intrari de microfon fie de linie. Se poate trage fara nici o problema direct asa ... Dar daca tot ai inceput un lucru eu zic sa-l duci pana la capat... Tot de la Behringer, foarte misto merge cu B2 -- TUBE ULTRAGAIN T1953 -- pe care il recomand ca preamplificator impreuna cu B1 si B2. Ai aici detalii http://www.behringer.com/02_products/prodindex.cfm?id=T1953&lang=ENG
Daca le iei din Bucuresti de la Reprezentanta si microfonul si un preamplul si mai iei si o pereche de monitoare s-ar putea sa ai reducere...

Ok, si te asteptam cu intrebari sau cereri si pe forum la noi ...
http://www.nimeni.as.ro/forum
" It's all about Pc Music "
www.nimeni.as.ro
Nimeni Graphics
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:21 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Pizzi » Lun Mar 08, 2004 8:58 am

soundman scrie:Pizzi, fara suparare dar bad bad Annie are dreptate.Oricum, din mesajul tau se intelege mai degraba o mare lipsa de experienta. Mai bine ai citi mai mult si te-ai tempera si mai mult.


nu ma intereseaza parerea ta. stiu ca are dreptate dar a tras o concluzie tampita la ce am zis eu. daca nu intelegi anunta-ma sa-ti fac un desen
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Pt Nimeni Graphics

Mesajde LEXIC » Lun Mar 08, 2004 3:35 pm

-sers , as vrea sa vorbim mai multe uite emailul meu lexic@email.ro , trimite-mi un email si vorbim ....sers mersi mult pt sugestie...am multe intrebari ....dar pe rand...
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Te asteptam pe la noi ...

Mesajde Nimeni Graphics » Lun Mar 08, 2004 4:18 pm

Mailul meu este nimeni@as.ro .
Te asteptam aici pentru orice intrebare pe care o ai ... E si soulviasound pe aici ... Incercam sa iti raspundem si sa te ajutam cu ce putem ... Nu o sa stim intrebam si noi mai departe si tot te ajutam ...
Deci intra si pune intrebarile tale pe forum ... S-ar putea ca problemele tale sa le mai aiba si altii ... De ce sa nu invete si ei nu

HTTP://WWW.NIMENI.AS.RO/forum
" It's all about Pc Music "
www.nimeni.as.ro
Nimeni Graphics
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:21 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Michele » Lun Mar 15, 2004 2:29 am

Buna ziua .
Scuzati ca ma bag ca musca in ....! Tema era : "cum se prelucreaza vocalul"
Indiferent daca este inregistrat stereo (nu-si are sensul daca nu este vorba de un cor) sau mono, tema defineste tot ceea ce se efectueaza cu track-ul de voce dupa inregistrare. Astfel problema "mono sau stereo" nu are loc aici.
In privinta temei "cum se prelucreaza vocalul" la un track mono:
Din experienta proprie:

1. Se curata track-ul de respiratie( daca este dorit acest proces). Eu personal nu prefer sa elimin respiratia pentru ca astfel se elimina mult din interpretare ( in cazul in care solistul are personalitatea lui in interpretare).
2. Ridic nivelul semnalului prin Gain pina cand ajung cu virfurile in jurul valorii de -6 (daca este necesar).
3. Comprim (daca nu am comprimat destul la inregistrare )
4. Enhancer ( daca este necesar)
5. Equalizer
6. De-esser daca este necesar.
7. delay, chorus, dubling daca se necesita pe parcursul piesei ( ca plug-in pe track = avantaj la automatizare).
8.Trimit semnalul pe primul aux send stereo pentru primul procesor de hal care i-mi genereaza primele reflexii.
9. Trimit semnalul prin al doilea aux send catre procesorul care-mi genereaza campul difuz de hall.
10. Pozitionez semnalul pe axa stereo (Panorama L-R).


In cazul unui track stereo las deoparte dupa caz punctele 1,6,7 si 10.

Inca o data: Procesarea semnalului audio consta in prelucrarea lui piana la obtinerea rezultatului dorit. Aceasta se face dupa ce in prealabil semnalul audio a fost depozitat pe un mediu (analogic sau digital). Exceptii se intalnesc adeseori la inregistrarile live, unde fregvent, din lipsa de dotari si personal, semnalul ajunge pe mediul de inregistrare dupa procesare.

Eu am regulile mele care incerc sa le respect: *Cat mai simplu si mai clar*.
Nu complica situatia daca nu este necesar. Cu cat mai complicat, cu atat mai multe pot fi greselile ascunse.

pe curand
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Nu m-am putut abtine

Mesajde geo.s » Vin Mar 19, 2004 5:02 pm

Michele scrie:2. Ridic nivelul semnalului prin Gain pina cand ajung cu virfurile in jurul valorii de -6 (daca este necesar).
3. Comprim (daca nu am comprimat destul la inregistrare )
4. Enhancer ( daca este necesar)

Eu am regulile mele care incerc sa le respect.
pe curand
Michele


Sal. Am vazut ca tu ai facut un SAE, tot respectu meu dar nu ma pot abtine sa te corecteze la o gresala colosala din pct meu de vedere.
Ceea ce faci tu e sa pui sare in mancare fara sa gusti prima data.
De ce vreai sa comprimi un material in sesiunea de mixaj, fara sa sti cum suna?
De ce tii sa adaugi neaparat curba de enhance? De ce ridici gain-u pana la -6 dBFS? Acum sa-ti spun ce am impotriva acestor procese. Simti ca vocea nu are tarie ai fader pentru asta nu compressor (nu te invinuiesc daca intr-adevar este nevoie dar eu sunt sigur ca la SAE ti-a spus de ce se inregistreaza pe tape-uri de 15 si 30). Tot nu ti se pare tare ridica vol monitoarelor. De ce nu-l lasi pe ing de mastering sa-si faca el treaba. Oare la SSL-uriile alea de la SAE nu erau niste VU-metre sa fixezi gain-ul. De ce crezi tu ca -6 este standard (experienta iti va spune ca merge metoda asta cate-odata, si de cele mai multe ori nu). Taria nu este data de PPM si nici de VU (RMS-root mean square) dar este mai aproape de VU. Ideea principala la voce si nu numai este ca consola ta sa detina resurse in maneca cat mai mari.
+24 dBu este bine, +30 dBu este foarte bine, +37 dBu este perfect. Asta inseamna ca, consola intra in clipping la +37 dBu. M-as pune intru in detalii cu aceswti dB da nu am timp acum. De ce crezi tu ca se folosesc tuburi pentru preamplificare mic. Astea intra in clipping la o tensiune de peste 500 Volti. De aici obtii dinamica nu din compresie. nu uita compresia nu urca dinamica scade dinamica, expander-u face treaba asta. Iar la enhancer chiar nu te-nteleg de ce tii neaparat sa aplici, oricum in mastering se inverseaza curba.
Sunt sigur ca mi-ai luat-o in nume de rau dar eu te respect pentru ce ai facut, si daca vrei sa accepti sfatul meu e ok daca nu la fel de ok, eu nu pierd si nu castig nimic dar un lucru cu siguranta trebuie sa-l inveti. Ceea ce te-au invatat aia acolo este pentru a hotara tu cu urechiusele tale ce este mai bine pentru cea ce faci, asta tu hotaresti iar reperele de care vorbesti tu sa nu mai zici ca sunt reguli. regula nr. 1 pe care sa o aplici este asta: "Nu iti indrepta arma incarcata daca nu esti sigur ca vrei sa o folosesti". Ceea ce zici tu sunt repere. Si inca un lucru, urechea este cea care da verdictul final nu indicatorul. el este facut sa te indrume dar cu cat vei dobandi experienta vei realiza ce inseamna cu adevarat -6 dB. Cu respect
Geo
geo.s
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 19, 2004 2:10 pm
Localitate: xxxxxxx

Mesajde bad bad Annie » Vin Mar 19, 2004 7:40 pm

Me escuzati, domnu geo, da' dupa cum rezulta din mesajul respectiv, Michele chiar nu tine neaparat sa aplice amaritul ala de enhancer cu care se pare ca aveti o asa mare problema. Si de ce sa nu-l lasati si pe el (ea?...) sa compreseze la mixaj, daca e nevoe, ca poate la masterizare e deja prea tirziu. Nu ma mir ca va ignora, nu zic, si matale stiti cu ele, dar Michele a vorbit frumos si matale v-ati oprit aici doar ca sa-i gasiti nod in papura.
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Michele » Sâm Mar 20, 2004 10:01 am

bad bad Annie scrie:Me escuzati, domnu geo, da' dupa cum rezulta din mesajul respectiv, Michele chiar nu tine neaparat sa aplice amaritul ala de enhancer cu care se pare ca aveti o asa mare problema. Si de ce sa nu-l lasati si pe el (ea?...) sa compreseze la mixaj, daca e nevoe, ca poate la masterizare e deja prea tirziu. Nu ma mir ca va ignora, nu zic, si matale stiti cu ele, dar Michele a vorbit frumos si matale v-ati oprit aici doar ca sa-i gasiti nod in papura.


Ciao Annie.
Multumesc pentru pozitia luata.
Vreau sa mentionez ca nu am de gand sa ignorez pe nimeni. Nu ma simt atacat de cele spuse mai sus de catre Geo. Din contra. I-mi face placere.
Daca nu ne-am da peste nas cu cate-o parere, forumul ar deveni plictisitor.
Sau gresesc? Voi revenii cat de curand cu raspunsurile asteptate. Din pacate trebuie sa mai si muncesc si astfel am cam putin timp liber.
Pe curand.
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde geo.s » Sâm Mar 20, 2004 10:53 am

Michele scrie:Ciao Annie.
Multumesc pentru pozitia luata.
Vreau sa mentionez ca nu am de gand sa ignorez pe nimeni. Nu ma simt atacat de cele spuse mai sus de catre Geo. Din contra. I-mi face placere.
Daca nu ne-am da peste nas cu cate-o parere, forumul ar deveni plictisitor.
Sau gresesc? Voi revenii cat de curand cu raspunsurile asteptate. Din pacate trebuie sa mai si muncesc si astfel am cam putin timp liber.
Pe curand.
Michele


Ma bucur ca nu te simti atacat pentru ca eu nu asta urmaresc, sunt poate eu mai precipitat cand vreau sa zic ceva dar eu iti respect intr-u totul deciziile. Eu incerc sa-ti spun ce consieder eu ca fiind gresala. Se poate le fel de bine sa gresesc eu. E ok.

Pentru Annie: Nu am avut asa mare problema cu enhance-ul cat am avut cu compresia. Si daca observi la compresie am specificat ca este ok daca intr-adevar este nevoie dar eu consider ca atunci cand ai un preamplificator pe baza de tub si o consola care sa suporte multi dBu in maneca nu mai ai nevoie de compressor, mai ales daca s-a inregistrat si pe banda. Nu mai fi si tu asa tafnos ca nu am vrut sa deschid o cearta poate doar o discutie mai infocata fara afectari de personalitate. Mai bine ai incerca si tu sa iti zici parerea ca asta nu inseamna neaparat atac.
Sal
geo.s
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 19, 2004 2:10 pm
Localitate: xxxxxxx

Mesajde Michele » Dum Mar 21, 2004 3:18 am

geo.s scrie: reperele de care vorbesti tu sa nu mai zici ca sunt reguli.
Geo


Ciao Geo.
Revin mai intai in a-ti atrage atentia ca citatul tau este incomplet. Din citatul pe care l-ai expus tu pe forum reiese intr-adevar ca eu definesc aceste puncte ca si reguli. Gresit. Toate punctele de la 1 la 10, sunt pentru mine doar -asa cum ai spus si tu- repere. Nu pot influenta cu nimic faptul ca tu prezinti citatul meu intr-un mod deformat. Oricine di forumul acesta care vrea sa se lamureasca de actiunea ta poate citi mesajul original si va observa ca citatul tau este invartit dupa bunul tau plac( precum a observat si bad bad Annie ).

Citatul meu era:
"Eu am regulile mele care incerc sa le respect: *Cat mai simplu si mai clar*.
Nu complica situatia daca nu este necesar. Cu cat mai complicat, cu atat mai multe pot fi greselile ascunse."

Tin sa subliniez ca cele spuse in acest fragment de citat ( nu vorbesc de punctele de la 1 la 10), sunt regulile mele nu ale tuturor. Eu le respect atata timp cat voi intalni o situatie unde trebuiesc revizuite si atunci cu siguranta le voi revizui. Deocamdata din 1987 au functionat bine.
"Cat mai simplu si mai clar." - Ce obiectie ai la asa ceva?
"Nu complica situatia daca nu este necesar."- si la aceasta?
"Cu cat mai complicat cu atat mai multe pot fi greselile ascunse."- Si aici gresesc?
Asta mi-am propus sa respect. Asadeci pentru mine sunt reguli. Nu astept sa le respecte si altcineva. I-mi este indestulator daca le respect doar eu.
Suntem pe acest forum pentru un eventual schimb de experienta nu pentru a ne dicta reguli unul altuia. Si chestia aceea cu: "nu am nimic de pierdut si nimic de castigat" ar fi bine sa o lasi mai usor. Nu vreau sa cred ca esti unul care nu ai munca ( sau nu ai cu ce-ti umple timpul) si-ti pierzi doar vremea pe forumul acesta doar asa de chielea ..li. Exista destui oameni care sunt capabili sa citeasca printre randuri insa nu toti i-si pierd vremea sa ia o pozitie. Multi prefera a ignora.

Toate cele spuse mai sus sunt cu privire la comentariul tau in ceea ce tine de reguli si repere.

In continuare cu respect.
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Dum Mar 21, 2004 3:37 am

geo.s scrie:Ceea ce faci tu e sa pui sare in mancare fara sa gusti prima data. De ce vreai sa comprimi un material in sesiunea de mixaj, fara sa sti cum suna?

Ciao Geo.

Da este asa cum spui tu. Si aceasta pentru ca in toate mancarurile se pune sare altfel nu au gust( mai putin prajitura )

Sorry pentru tonul de mai sus. Nu te ofensa. Era doar o paralela.

Sti la fel de bine ca si noi toti ca un compresor, fie el 19" sau plug-in are functiune da bypass. Ia situatia unei sesiuni in care plasezi plug-in-urile pe canal fara sa folosesti compresorul si candva ajungi la concluzia ca ai nevoie totusi de compresie.Ce faci? Unde-l plasezi? Dai toate plug-in-urile jos si incepi de la inceput doar pentru faptul ca nu ai introdus de la bun inceput compresorul. Este pierdere de timp si timpul in studiou costa bani! Sau tu muncesti pe gratis?!
Asadeci mai bine-l plasezi la locul lui si daca este necesar este acolo daca nu Dumnezeu cu mila... Bypass. Timp economisit = costuri de productie reduse.
Si aici gresesc?

Cu respect.
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Dum Mar 21, 2004 4:14 am

geo.s scrie:De ce vreai sa comprimi un material in sesiunea de mixaj?


Ciao Geo.

Din aceeasi cauza din care se comprima si la masterizare.
Nu te simtii atacat. Era doar o gluma la (probabil ) gluma ta.Uit-o!

Daca ma ajuta sa vin mai aproape de rezultat de ce nu?
Necomprimarea la mixaj o practicau PURISTII acun cativa ani. Faci parte din aceasta categorie? Au mai ramas putini pentru ca nu aveau de lucru. Majoritatea si-au schimbat gandirea ca sa mai poata castiga si bani. Tu sti ceva despre aceasta practica insa in zilele noastre nu se mai potriveste. Industria muzicala a zilelor noastre cere productii care se vand bine pe piata si aduc mult profit, iar poporul cere muzica care suna cu testicule, ca altfel le pare a fi plictisitoare si nu o cumpara. Exceptie de acest caz face doar muzica clasica. Aceasta o tratez si eu cu totul altfel. Dar cate productii de muzica clasica, in comparatie cu alte genuri, se mai fac in zilele noastre? Ceea ce a fost scris in clasica pina acum s-a inregistret si reinregistret de zeci de ori. Exista tot si nu se mai cumpara. Care casa de productie i-si mai investeste banii in asa ceva?
Deci este o exceptie.

Cu respect
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Dum Mar 21, 2004 4:28 am

geo.s scrie:De ce tii sa adaugi neaparat curba de enhance?


Ciao Geo.
Nu neaparat insa ca si campresorul: Daca este acolo se poate folosi sau nu.
Sti si tu desigur ce se intampla cu banda aceea de frequenza la compresie! Nu?
Nu fac altceva decat sa expandez selectiv banda de frequenza care a fost influentata negatin in procesul de compresie ( daca a fost influentata negativ).
Fiecare treapta de procesare are avantaje intr-un punct si dezavantaje in altul. Daca influentele negative ale compresiei se pot diminua de ce sa nu?

Cu la fel de mult respect
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Dum Mar 21, 2004 6:04 am

geo.s scrie:Simti ca vocea nu are tarie ai fader pentru asta nu compressor


Ciao Geo (din nou)

Fi sigur ca daca am nevoie de volum voi ridica fader-ul, iar daca am nevoie de compresie voi comprima.
Nu inteleg in esenta recomandarea ta sau poate nu-i inteleg rostul.
Dupa cum spui tu inteleg ca la mixaj nu este nevoie de compresie si ca doar la mastering se comprima. Atunci hai sa ne punem intrebarea de ce s-au mai construit compresoarele de banda larga? Se puteau construii doar cele multibanda pentru mastering.
Daca tu crezi ca fader-ul i-ti aduce aceleasi rezultate precum compresorul, demonstreaza si vei revolutiona tehnica de sunet ba chiar poate vei obtine si un premiu Nobel. Altii au luat premii si au devenit milionari pentru ca au construit compresorul. Sau crezi ca toti sunetistii au fost tampiti sa-l cumpere daca se putea obtine acelasi rezultat si fara?

Sa luam situatia unui mix echilibret multumitor, in care vocea este in 99% acolo unde vrem sa o avem. Orchestratia este mixata asa cum ne-am dorit si vrem sa ramana asa. Singura problema ar fi faptul ca pe alocuri cozile unor tonuri cantate cu maiestrie (care de multe ori definesc chiar personalitatea solistului), se scufunda cu totul in mix. Daca (dupa cum recomanzu tu) ridicam fader-ul vom ridica la nivelul dorit ceea ce ne-am propus insa ne trezim ca vocea iese din cadru (mult peste mix) si vom fi nemultumiti. Aici spre exeplu i-si arata utilitatea compresorul.

Eu insumi par ridicol dand exemple de genul acesta. Sunt pentru incepatori si sunt sigur ca nu este cazul tau. Tu intelegi fara "doar si poate" functionarea si rolul compresorului. Prin felul cum asezi problema vrei doar sa ma intepi.
Sa sti ca nu am pre mult timp liber si cel care-l am vreu sa-l folosesc productiv.

O sa raspund pe rand la toate intrebarile care mi le-ai pus insa acum trebuie sa dorm putin.

Pe curand
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Dum Mar 21, 2004 4:31 pm

geo.s scrie: ai fader pentru asta nu compressor (nu te invinuiesc daca intr-adevar este nevoie dar eu sunt sigur ca la SAE ti-a spus de ce se inregistreaza pe tape-uri de 15 si 30).


Buna Geo.

15 sau 30 de ce? Saci de cartofi sau Kg de prune? Fi explicit!
Cu respect.
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde bad bad Annie » Dum Mar 21, 2004 11:21 pm

Dragii mei nou veniti,

Ma bucur ca ne stringem tot mai multi pe zi ce trece. E normal ca, fiind la inceput, sa nu fiti obisnuiti cu regulile de pe forum, si anume ca nu se da citat la postul imediat anterior si nu se posteaza consecutiv la intervale mai mici de doua ore. Imi permit sa vi le fac eu cunoscute, deoarece moderatorul pe Home Recording, Dadius, nu prea mai are timp sa intre pe forum (apropo, Dadius, sa stii ca ma gindesc la tine de cite ori maninc capsuni din Spania!).
Michele, ortografia ta e varza, dar imi place cum gindesti ca sunetist.
Pt Geo: mi-am expus si eu un punct de vedere succint si de incepatoare ce ma aflu (caci sint fetita, da) in al treilea post de-aici de pe thread. Nu am intrat in amanunte controversate, caci multi dintre cei care posteaza aici sint incepatori in ale creerii de sunete, vor sa invete si e bine sa putem participa cu totii la discutii. Cind tema se complica prea mult cu termeni tehnici, pierdem multi vorbitori care poate si-ar da si ei cu parerea.
Entuziasm in continuare!
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Michele » Lun Mar 22, 2004 2:23 am

bad bad Annie scrie:Dragii mei nou veniti,

Ma bucur ca ne stringem tot mai multi pe zi ce trece. E normal ca, fiind la inceput, sa nu fiti obisnuiti cu regulile de pe forum, si anume ca nu se da citat la postul imediat anterior si nu se posteaza consecutiv la intervale mai mici de doua ore. Imi permit sa vi le fac eu cunoscute, deoarece moderatorul pe Home Recording, Dadius, nu prea mai are timp sa intre pe forum (apropo, Dadius, sa stii ca ma gindesc la tine de cite ori maninc capsuni din Spania!).
Michele, ortografia ta e varza, dar imi place cum gindesti ca sunetist.
Pt Geo: mi-am expus si eu un punct de vedere succint si de incepatoare ce ma aflu (caci sint fetita, da) in al treilea post de-aici de pe thread. Nu am intrat in amanunte controversate, caci multi dintre cei care posteaza aici sint incepatori in ale creerii de sunete, vor sa invete si e bine sa putem participa cu totii la discutii. Cind tema se complica prea mult cu termeni tehnici, pierdem multi vorbitori care poate si-ar da si ei cu parerea.
Entuziasm in continuare!


Ciao Annie.
I-mi cer scuza in privinta ortografiei. Nu an fost niciodata bun la limba Romana insa daca-mi vei da ceva repere, poate voi putea deveni mai bun. Fara gluma. Ma intereseaza. Mai nou am auzit ca s-au introdus ceva reguli noi.Ce stiam din auzite este faptul ca se foloseste i din a. Unde....? Nu am habar.
In privinta postarii mesajelor la un interval de doua ore, nu aveam cunostinta de cauza si din pacate pentru tot sirul de intrebari pe care l-a pus Geo, nu pot sa fac altceva decat sa raspund pe rand la fiecare intrebare.

Sorry, dar nu mi-am piedut pana acum mai deloc timpul prin forumuri.

Cu multumiri
Michele.
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Lun Mar 22, 2004 2:43 am

Michele scrie:Buna Geo.

15 sau 30 de ce? Saci de cartofi sau Kg de prune? Fi explicit!
Cu respect.
Michele


Ciao Geo.
Daca te referi la viteza benzi, se vorbeste de 15ips sau 30ips. Ar putea fi vorba si de 15 sau 30 minute pentru ca tape-uri, (atata timp cat nu specifici ca se vorbeste de 2" ) in limbajul de jargon al sunetistilor, inseamna si caseta audio, careia nu-i vad rostul aici.

Luam in considerare ca te referi la 2" tape.
Viteza benzi magnetice influenteaza, -in concordanta cu marimea spaltului din capul de redare- limita superioara a benzi de frequenta. Astfel cu cat viteza este mai mare cu atat se mareste banda de frequenza.
Nu inteleg unde vezi tu vre-o influenta asupra efectului de saturare. Daca ai descoperit-o tu, te rog mult descrie fenomenul si te vor urmari cu siguranta muti interesati in domeniu.

Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Lun Mar 22, 2004 3:15 am

geo.s scrie:dar eu sunt sigur ca la SAE ti-a spus de ce se inregistreaza pe tape-uri de 15 si 30).


Da drega Geo. Mi-au spus si nemultumindu-ma doar de a auzi, mi-am dorit mult sa si experimentez. M-am convins ca viteza benzii magnetice este proportionala cu marirea benzii de frequenta, la limita superioara. Mai mult de atata, m-am convins si de comportamentul benzii magnetice (in ceea ce priveste efectul de saturare, banda de frequenta, factorul de distors de ordinul 3 si headroom-ul) la premagnetizare de 320nWb/m si 514nWb/m.
Astfel pot spune ca nu am sesizat (masurat) nici o diferenta, in ceea ce priveste compresia la diferentele de viteza insa o mare schimbare la premagnetizari diferite.
Deci premagnetizarea este cea care te-ar pute ajuta senmificativ sa comprimi prin intermediul benzii si nu viteza benzii.

Michele.
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Lun Mar 22, 2004 3:33 am

geo.s scrie:Tot nu ti se pare tare ridica vol monitoarelor


Hallo!...Hallo!... Vrei sa ma iei peste picior?
De ce nu-i spui tu ca expert in mastering acelasi lucru producatorului ce-ti da de munca, daca el ti se plange ca piesa nu are tarie? Spune-i si lui sa ridice volumul.....! A doua oara nu te va mai lasa sa pui un deget pe butoane. Te lasa sa stai acasa si-ti da matrial informativ sa te documentezi ( daca-i baiat intelegator).
Spune-i fiecarui on care cumpara un CD produs de tine, acelasi lucru! De cate ori - in timpul auditiei- ceva pare prea incet, sa se ridice de pe fotoliu si sa dea volumul mai tare.
Ma scuzati dar ma scapa sa rad.
:bye:
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Lun Mar 22, 2004 3:48 am

geo.s scrie:De ce nu-l lasi pe ing de mastering sa-si faca el treaba


Ciao Geo

Il las cu toata placerea si-i urez si mult succes.
Tu chiar crezi ca ing. de mastering este Dumnezeu care sa faca din rahat Porsche? Livreaza-i materie prima buna si rezultatul va fi bombastic.
Daca astepti prea mult de la el s-ar putea sa-ti tranteasca mastermixul in cap si un sut in fund sa iei viteza, dupa care te duci si-l remixezi, daca vrei sa-ti livreze omul rezultatul dorit.

Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Lun Mar 22, 2004 4:00 am

geo.s scrie:Oare la SSL-uriile alea de la SAE nu erau niste VU-metre sa fixezi gain-ul.


Mai sa sti ca nu-mi aduc aminte! Avea...? N-avea...? De ce ma intrebi? Ai vazut si tu vre-un SSL care nu avea VU-metre?
S-ar putea sa fi avut insa cu siguranta le-au ascuns baietii prin dulapuri ca sa nu le fure ai nostrii.
Iarasi ma scapa sa rad. :D

Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Următorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron