Muzica romaneasca in strainatate

Glume, poante, farse, lucruri aberante, off-topic grosolan

Muzica romaneasca in strainatate

Mesajde laur78 » Lun Noi 26, 2001 8:39 pm

Eu sunt plecat de 5 ani din Ro si acum locuiesc in Toronto, Canada si va pot spune ca cei mai multi canadieni care aud manele sunt innebuniti dupa genul acesta de muzica.
Le-am pus sa asculte si alte genuri, ca de exemplu Directia 5, Proconsul, Holograf, Phoenix si nu li s-a parut deloc interesant.
Eu cred ca asta se intampla pentru ca manelele au un ritm si un still diferit de ceea ce au auzit ei inainte, iar muzica formatiilor mentionate mai sus nu le place pentru ca e in romaneste, plus formatiile de aici au muzica mai buna de acest gen.
Voi ce credeti?
laur78
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Noi 26, 2001 8:25 pm
Localitate: Canada, Toronto

Muzica Ro la canadezi

Mesajde Rolf » Mar Noi 27, 2001 11:07 am

Cred ca Phoenix ar fi trebuit sa le placa. Manelele le plac pentru ca nu inteleg versurile si pentru ca e ceva diferit, exact cum zici si tu. Si pentru ca nu traiesc in Bucale, sa le auda peste tot.
Da ia mai incearca-i cu Phoenix, Cargo, sau si cu Zdob si Zdub (da, da, nu e Ro, e Md, da ii adoptam noi)! Asta daca le place rocku', daca le place alt gen abtine-te, ca nu avem nici techno, nici rap la nivelul lor.
Ai mai putea incerca si muzica mai "culta": un Sterian, un Alifantis, chestii de-astea.
A, sa nu uit, cam ce virsta au canadezii astia?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Re: Muzica Ro la canadezi

Mesajde laur78 » Mar Noi 27, 2001 4:18 pm

Initial trimis de Rolf
Cred ca Phoenix ar fi trebuit sa le placa. Manelele le plac pentru ca nu inteleg versurile si pentru ca e ceva diferit, exact cum zici si tu. Si pentru ca nu traiesc in Bucale, sa le auda peste tot.
Da ia mai incearca-i cu Phoenix, Cargo, sau si cu Zdob si Zdub (da, da, nu e Ro, e Md, da ii adoptam noi)! Asta daca le place rocku', daca le place alt gen abtine-te, ca nu avem nici techno, nici rap la nivelul lor.
Ai mai putea incerca si muzica mai "culta": un Sterian, un Alifantis, chestii de-astea.
A, sa nu uit, cam ce virsta au canadezii astia?




Varste f variate.....de la 20 la 45.....
laur78
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Noi 26, 2001 8:25 pm
Localitate: Canada, Toronto

Mesajde Rolf » Mar Noi 27, 2001 4:47 pm

Tine-ne la curent cu ce le mai place la canadezi. De curiozitate.
Dar la romanii din Canada?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde laur78 » Mie Noi 28, 2001 10:49 pm

Initial trimis de Rolf
Tine-ne la curent cu ce le mai place la canadezi. De curiozitate.
Dar la romanii din Canada?


Well..in primul rand aproape tuturor romanilor de aici le plac manelele, la fel si cu cei din State..din Chicago..am stat 3 ani acolo.
Si ca sa-ti dau un exemplu concret intr-o seara am fost cu niste prieteni la un strip-club din Toronto unde lucreaza vreo 30 de romance(f bune).
La un moment dat se urca una din ele pe scena si ce crezi ca muzica incepe?....Manele frate...., dupa care se suie toate romancele din club pe scena si incep sa danseze. Nu imi venea sa cred ceea ce vedeam.....si toti canadieni aia din club erau innebuniti.
laur78
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Noi 26, 2001 8:25 pm
Localitate: Canada, Toronto

Mesajde Madalina » Joi Noi 29, 2001 1:16 am

Initial trimis de Rolf
Tine-ne la curent cu ce le mai place la canadezi. De curiozitate.
Dar la romanii din Canada?


si eu tot in canada, toronto sunt si pot sa-ti spun ca la fiecare party de romani la care ma duc nu lipsesc manelele. la prietenii mei le mai plac si alte formatzii de muzica romaneasca dar in special manelele. cand ma duc la un roman in vizita ce crezi ca asculta? manele bineinteles. deci pe aici prin canada romanii o dau pe manele si nu pot spune ca-s rele.
Coffee ... chocolate ... MEN ... somethings are better RICH
Madalina
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Joi Noi 22, 2001 12:00 am

Mesajde the radical » Joi Noi 29, 2001 3:50 am

Initial trimis de Madalina


si eu tot in canada, toronto sunt si pot sa-ti spun ca la fiecare party de romani la care ma duc nu lipsesc manelele. la prietenii mei le mai plac si alte formatzii de muzica romaneasca dar in special manelele. cand ma duc la un roman in vizita ce crezi ca asculta? manele bineinteles. deci pe aici prin canada romanii o dau pe manele si nu pot spune ca-s rele.



oh god! ce face dorul de tara din oameni !
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde n3aGabitz » Joi Noi 29, 2001 4:09 am

laure unde ai stat tata in Chicago...? Ca eu sunt din chicago frate :):):) ai mare dreptate cu romanii de aici, in sfarsit o persoana care confirma ce zic eu de mai multa vreme...

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Re: Muzica romaneasca in strainatate

Mesajde Vizitator » Joi Noi 29, 2001 2:30 pm

Cred ca este momentul muzicii etno si din punctul asta de vedere canadienii tai sint incintati de manele pentru ca sint etno si chiar mai mult decit atit. Este pentru ei o muzica de o factura cu totul speciala pe care o gusta datorita modei actuale, in timp ce muzichii de celelalt gen ei tot aud pe posturile de muzici din tara lor. Tot asa se explica si prezenta pe stadioane in Occident a unor manelisti feroce din Romania (ex: Costi Ionita). Uimirea mare este insa ca in chiar patria manelelor acestea incep sa isi piarda din atractie si "zeii" manelelor se orienteaza catre alte genuri muzicale mai "pe val". Cit o sa mai tina in Occident, nu putem sti.... Si chiar daca am sti, ne pasa? Si chiar daca ne-ar pasa, putem face ceva?
Vizitator
 

Re: Re: Muzica Ro la canadezi

Mesajde Vizitator » Joi Noi 29, 2001 2:36 pm

N-o sa le placa bre, fiinca e prea elaborata. Poporu canadian vrea etno in stare pura, nu prelucrat si intelectualizat. Am zis.
Vizitator
 

Mesajde laur78 » Joi Noi 29, 2001 4:39 pm

Initial trimis de original
laure unde ai stat tata in Chicago...? Ca eu sunt din chicago frate :):):) ai mare dreptate cu romanii de aici, in sfarsit o persoana care confirma ce zic eu de mai multa vreme...

pace


Salut, am stat pe la Foster/California langa Swedish Convenant Hospital.....si stateam mult pe la Vox Maris cu baietii.....
Tu pe unde stai si de cand esti in ChiTown?
laur78
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Noi 26, 2001 8:25 pm
Localitate: Canada, Toronto

Mesajde n3aGabitz » Vin Noi 30, 2001 1:16 am

eu stau pe irving' lake shore.....frate! Park Place Tower...daca stii blocu...in fine! Tu mai ne vizitezi pe aici ?


:::))))

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde manelesux » Vin Noi 30, 2001 3:33 pm

Initial trimis de laur78


Well..in primul rand aproape tuturor romanilor de aici le plac manelele, la fel si cu cei din State..din Chicago..am stat 3 ani acolo.
Si ca sa-ti dau un exemplu concret intr-o seara am fost cu niste prieteni la un strip-club din Toronto unde lucreaza vreo 30 de romance(f bune).
La un moment dat se urca una din ele pe scena si ce crezi ca muzica incepe?....Manele frate...., dupa care se suie toate romancele din club pe scena si incep sa danseze. Nu imi venea sa cred ceea ce vedeam.....si toti canadieni aia din club erau innebuniti.


inseamna ca totzi romanii care emigreaza peste ocean au probleme similare?
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde laur78 » Vin Noi 30, 2001 6:30 pm

Initial trimis de original
eu stau pe irving' lake shore.....frate! Park Place Tower...daca stii blocu...in fine! Tu mai ne vizitezi pe aici ?


:::))))

pace


Da...stii pe unde stai.
Pai in doua sapt. ma duc in Ro si probabil prin feb, martie ajung si prin Chicago...sa ma vad cu prietenii mei de acolo.
Tinem legatura si dau o ciorba de burta si-o bere la Vox..:-)
laur78
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Noi 26, 2001 8:25 pm
Localitate: Canada, Toronto

Mesajde laur78 » Vin Noi 30, 2001 6:34 pm

Initial trimis de manelesux


inseamna ca totzi romanii care emigreaza peste ocean au probleme similare?


Stii care-i chestia....cand esti plecat de mai mult timp din tara si nu mai auzi muzica romaneasca si d-astea pentru o anumita perioada de timp si dupa aia te duci la un party sau stiu eu si iti pune cineva manele, iti garantez eu ca iti place.
Si eu cand eram in Ro nu as fi ascultat muzica asta nici mort, dar cum zice si melodia lu' Bob Dylan...."Things have changed"...:-)
laur78
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Noi 26, 2001 8:25 pm
Localitate: Canada, Toronto

Mesajde Mirela » Vin Noi 30, 2001 7:03 pm

Stii care-i chestia....cand esti plecat de mai mult timp din tara si nu mai auzi muzica romaneasca si d-astea pentru o anumita perioada de timp si dupa aia te duci la un party sau stiu eu si iti pune cineva manele, iti garantez eu ca iti place.

anu'trecut singura caseta cu muzica romaneasca pe care am avut-o in irlanda era...de manele,normal!s-o indurat un prieten de mine sa-mi trimita o caseta prin posta,si...asta i-a fost lui preferinta.asa ca,de voie de nevoie,am ascultat-o ...si am tot ascultat-o..
are dreptate laur...cand esti departe si n-ai ce asculta,orice are cuvinte romanesti merge...
si irlandezilor le-au placut manelele,ba chiar vrioau sa stie daca avem si vre-un dans special si daca pot sa-i invat...vroiau sa stie versurile in engleza...
mai tarziu,cand am facut rost de IRIS,le-a placut stilul lor,dar daca-i intrebam ce prefera sa asculte..."Manele,please"(si da-i ras auzindu-i cum pronunta "manele"...MANELESUX,ori ai innebuni,ori i-ai lua la bataie,ori ti s-ar parea cea mai buna gluma din lume...)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde vladonne » Lun Dec 03, 2001 4:57 am

[quote]Initial trimis de mirela2001
[B]Stii care-i chestia....cand esti plecat de mai mult timp din tara si nu mai auzi muzica romaneasca si d-astea pentru o anumita perioada de timp si dupa aia te duci la un party sau stiu eu si iti pune cineva manele, iti garantez eu ca iti place.

anu'trecut singura caseta cu muzica romaneasca pe care am avut-o in irlanda era...de manele,normal!s-o indurat un prieten de mine sa-mi trimita o caseta prin posta,si...asta i-a fost lui preferinta.asa ca,de voie de nevoie,am ascultat-o ...si am tot ascultat-o..
are dreptate laur...cand esti departe si n-ai ce asculta,orice are cuvinte romanesti merge...
si irlandezilor le-au placut manelele,ba chiar vrioau sa stie daca avem si vre-un dans special si daca pot sa-i invat...vroiau sa stie versurile in engleza...


Sunt absolut siderat de aceasta scuza pur shi simplu penibila . Acuma , intreb shi eu ca omu' neleamurit : de ce este nevoie sa ashteptzi o buriceala trimisa prin poshta , daca nu itzi place, cand ai audiogalaxy ????? Inainte de audiogalaxy era napster ... So, tot aveai de unde sa scotzi o muzica romaneasca shi ai shi acum daca vrei . Am prieteni plecatzi de 15-20 de ani din tzara, dar pe care nu i-am auzit ca din cauza dorului de tzara au luat in bratze toate ciorile . Partea proasta e ca din cauza unora ca voi , ACM a ajuns sa fie prezentat de CNN drept cel mai tare muzician roman shi sa iasa cu interviuri in reviste ca Burda , despre care initzial aveam o parere buna !
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Mesajde Mirela » Vin Dec 07, 2001 4:59 pm

de ce este nevoie sa ashteptzi o buriceala trimisa prin poshta , daca nu itzi place, cand ai audiogalaxy ?????

WHAT is audiogalaxy?
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde laur78 » Vin Dec 07, 2001 11:10 pm

Initial trimis de mirela2001
de ce este nevoie sa ashteptzi o buriceala trimisa prin poshta , daca nu itzi place, cand ai audiogalaxy ?????

WHAT is audiogalaxy?



Este un program software care il poti lua de la website-ul cu acelasi nume(http://www.audiogalaxy.com) si poti gasi muzica romaneasca.
Iti recomand totusi Kazaa de la http://www.kazaa.com sau Morpheus de la http://www.morpheus.com
laur78
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Noi 26, 2001 8:25 pm
Localitate: Canada, Toronto

Mesajde hypnos_ro » Mar Dec 11, 2001 4:22 pm

:D
adevarul e ca si in germania e la fel.explicatia e simpla aici e vorba de marea majoritate care au plecat din tara boi si se intorc vaci.
nu are sens sa le ceri sa asculte altceva sau sa le placa altceva pentru ca asta e nivelul la 90% dintre cei plecati din tara. daca cobori la el dai de petrol.



:rolleyes:
hypnos_ro
 

Mesajde laur78 » Mar Dec 11, 2001 5:07 pm

Initial trimis de hypnos_ro
:D
adevarul e ca si in germania e la fel.explicatia e simpla aici e vorba de marea majoritate care au plecat din tara boi si se intorc vaci.
nu are sens sa le ceri sa asculte altceva sau sa le placa altceva pentru ca asta e nivelul la 90% dintre cei plecati din tara. daca cobori la el dai de petrol.



:rolleyes:


Pana una, alta noi suntem plecati :p , iar tu esti in tara :mad: si nu stii ce vorbesti.
Este o vorba aici care ti se potriveste perfect.."Dont judge someone until you walk in their shoes!"
laur78
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Noi 26, 2001 8:25 pm
Localitate: Canada, Toronto

Mesajde aphextwinz » Mar Dec 11, 2001 7:49 pm

Initial trimis de laur78


Pana una, alta noi suntem plecati :p , iar tu esti in tara :mad: si nu stii ce vorbesti.
Este o vorba aici care ti se potriveste perfect.."Dont judge someone until you walk in their shoes!"


un fragment de intelepciune sendiana. potzi sa fii si pe marte si tot degeaba.
daca mireille ar fi cautat si altceva decat manele poate ca ar fi gasit; de exemplu la amazon, fara prea mult efort (5-10 search-uri), am gasit maria tanase, cateva colectii de muzica populara si agathodaimon. asa ca mai mult decat dorul de tzara e buriceala.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde n3aGabitz » Mar Dec 11, 2001 8:29 pm

auzi ma apex bla bla.....cand a fost ultima oara cand ai ascultat maria tanase....???????

daca faci un search si mai complet gasesti :

BEST OF INTERNATIONAL HIP HOP pe care se afla si PARAZITII piesa NU MA SCHIMBI!!!

asta asa ca pentru tine......


laure...numa' dashteptzi peste tot frate....lasa noi sa fim sanatosi....auzi cunostii pe unu adi nastase din chicago????

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mie Dec 12, 2001 9:35 am

Initial trimis de original
auzi ma apex bla bla.....cand a fost ultima oara cand ai ascultat maria tanase....???????

daca faci un search si mai complet gasesti :

BEST OF INTERNATIONAL HIP HOP pe care se afla si PARAZITII piesa NU MA SCHIMBI!!!

asta asa ca pentru tine......



bha gabi, ce sinapsa neroada te-a facut pe tine sa te bagi ca o proverbiala musca in tractu anal ? ce legatura e intre hip-hop si manele? si de pe planeta ziceai ca sosisi?

am ascultat maria tanase de san' andrei, tu?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde laur78 » Mie Dec 12, 2001 4:50 pm

Initial trimis de aphextwinz


un fragment de intelepciune sendiana. potzi sa fii si pe marte si tot degeaba.
daca mireille ar fi cautat si altceva decat manele poate ca ar fi gasit; de exemplu la amazon, fara prea mult efort (5-10 search-uri), am gasit maria tanase, cateva colectii de muzica populara si agathodaimon. asa ca mai mult decat dorul de tzara e buriceala.


Nu, nu cred ca-l stiu dupa nume...poate din vedere. Ce faceti de Craciun si Revelion....va duceti la biserica rom. de pe Lincoln sau aia de pe Addisson?
Eu am fost anu trecut la aia de pe Addisson de Rev si a fost fain...am facut show cu baietii...:cool:
Numai bine si Sarbatori Fericite!
laur78
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Noi 26, 2001 8:25 pm
Localitate: Canada, Toronto

In NY manele sunt de kk aici se asculta Hip-Hop

Mesajde D|r3ctInfluence » Lun Dec 24, 2001 8:03 pm

Initial trimis de Madalina


si eu tot in canada, toronto sunt si pot sa-ti spun ca la fiecare party de romani la care ma duc nu lipsesc manelele. la prietenii mei le mai plac si alte formatzii de muzica romaneasca dar in special manelele. cand ma duc la un roman in vizita ce crezi ca asculta? manele bineinteles. deci pe aici prin canada romanii o dau pe manele si nu pot spune ca-s rele.




In New York romani prefera mai mult Hip-Hop manele=kk
oricum fiecare cu parerea lui ....
parerea mea nu merita decat sa le asculti la un party cand esti luat bine sa nu mai intelegi nimic din ce se zice ......
D|r3ctInfluence
 


Înapoi la Vechi: Kterinca & Aberatzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron