sa vorbim de pasiunile noastre

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

sa vorbim de pasiunile noastre

Mesajde jayden » Sâm Apr 03, 2004 2:50 pm

poate ca lucrul care ce ma inebuneste cel mai mult sunt masinile. dar cum sunt un om pretentios nu ma multumesc doar cu o masina normala ci ma atenteaza cele cu tuning mai nou. acum nu ca mi-as permite una cu tuning. si daca stau sa ma gandesc mai bine nici macar o masina nu am :D. macar pot sa ma documentez...din afara mai mult. am gasit si in tara un site http://www.streetracing.ro dar odata cu site-ul am descoperit si faptul ca nu se organizeaza curse legale la mine in oras. asta e mai asteptam.
un avantaj pe care il confera masinile........ sunt mereu ascultatoare nu ca femeile....(dar asta nu e un domeniu pe care vreau sa il incep decat daca ma provocati) :wink:
jayden
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde vincent » Sâm Apr 03, 2004 10:56 pm

Oho. Ce pasiuni am. Desi am 21 de ani, ma pricep mai mult la vechituri decat la notati.
Prima dintre ele sunt televzioarele/radiuorile vechi. Iata cateva dintre aparatele pe care le detin:
http://www.oldradio.cz/tvpa.htm (aparatul e un "Record" sovietic)
http://galeria.olh.hu/orh/rft-capri-a.htm
vincent
 

Mesajde vincent » Sâm Apr 03, 2004 11:12 pm

Pe urma ar mai fi vinilurile (discurile)
Am asa
1. Rock And Roll Dance Party (o compilatie cu R'n'R din 1954, made in U.S.A)
http://www.strawberrywalrus.com/usalbums/album166.jpg
2. The Golden Hits of Lesley Gore (1965, mono)

3. "Dave Clark Five"-"From Coast to Coast"http://images.amazon.com/images/P/B000001F35.01.LZZZZZZZ.jpg
4. "Paul Rivere & The Riders"-"Spirit of '67"
5. "Birds"-"Turns, Turn, Turn"
6. Primul disc "Phoenix" (si cap de serie al colectiei "Beat") (1968)
7. Primul disc "Mondial"
8. Coloana sonora "Liceenii" & "Declaratie de dragoste"
9. "Parazitii"-"In focuri"
10. "Parazitii"-"Bad joke"
vincent
 

Mesajde vincent » Sâm Apr 03, 2004 11:25 pm

Asta e poza nr. 1
Fişiere ataşate
rekord.jpg
rekord.jpg (12.44 KiB) Vizualizat de 2954 ori
vincent
 

Mesajde vincent » Sâm Apr 03, 2004 11:26 pm

Si asta e poza nr. 2 cu televziorul sovietic "Record"
Fişiere ataşate
rekordz.jpg
rekordz.jpg (21.77 KiB) Vizualizat de 2959 ori
vincent
 

Mesajde tre » Dum Apr 04, 2004 2:12 am

si eu is pasionat de masini, is obsedat de fapt, dar ce conteaza.

frate jayden masinile is mai ascultatoare decat femeile. sa stii ca au si ele (masinile) capriciile lor.

in materie de masini am asa:
- cateva postere
- 15 machete scara 1/18 + cateva zeci de machete de alte dimensiuni
- cateva mii de poze cu masini pe calc
- un manual de cca. 200 de pagini scos de pe net si printat, unde sunt descrise aproape toate tehnologiile de fabricare, de la frane la sincronizarea supapelor
- una bucata hyundai getz gls 1.3, sohc 12v, 82 cp (pe benzina normal) care consuma nitel cam mult (vorba unui preten: 'zici ca-i oltcit'. evident pretenu are oltcit)

ca sa nu se creada ca-s obisnuit cu numai cu masinile straine sa stiti c-am avut si:
- dacie break terminata, ce prindea 60 intr-a 4a si se oprea motoru dupa vreme

- oltcit (oltena) club 12 trs, care in afara de faptu ca i se infunda carburatorul cand ti-era lumea mai draga, rupea asfaltu. i-am dat cam 130 in oras. ieseau si burnout-uri cu el pt. c-avea roti subtiri si lua cata benzina voia el, cam 12%. imi placea ca are usile alea mari si scaunele comode si joase. a, si volanu era mititel.

- tico sx (e drept nu-i romaneasca + ca era d-aia facuta in korea nu aici) masina pe care-am iubit-o cum nu cred c-o sa mai iubesc o masina vreodata. am umblat nitel la carburator si i-am pus pe admisie neshte furtunele ca sa ia mai mult aer. obtinusem o acceleratie de cca. 9 sec. pana la 100 (11-13sec. din fabrica, zic ei). totusi dupa 100 numai fortele divine mai ma tineau pe sosea. numa prostii am facut cu masina aia, de la intors cu frana de mana in mijlocu blvd-ului pana la 160 pe dn1, noroc ca nu venea vreun tir din sens opus ;). eram un houdini al ambuteiajelor in oras urcand frecvent cu treapta 1 la 40. burnout-urile nu prea ieseau ca de... la 36 de cai...
tin minte ca m-am simtit tare nasol vreo 2 sapt. dupa ce-am dat-o, si inca-mi tresalta inima cand vad cate-un tico.
ca fapt divers in bucuresti am intrat o data in transa cand am vazut un tico alb parcat, care-avea niste jante foarte frumoase si late, nu avea alte imbunatatiri dar era foarte ingrijit si nici n-avea pachet cu servetele pe bord (cum la multe masini am vazut).

- dacia supernova o scurta perioada dupa care-am revenit la tico. era mai stabila ca tico dar cam atat. pur si simplu nu-mi placea cum merge plus ca era (mai) urata. cca. 135 in oras.

- renault megane 1.6 benzina binenteles (nu-i romaneasca dar francezii ne sunt prieteni), tot o scurta perioada dupa care-am revenit la tico, din motive obiective de data asta :D. am mers cam 1 sapt. cu ea cat a stat ticoiu in service (nu n-o lovisem, indoisem doar neste chestii la directie, planetarele erau terminate de la acrobatii si oricum era revizia de 60k). sa revenim, cutia nu era prea bine etajata la asta si uneori nu nimeream treapta care trebuie. puteam in sfarsit sa fac liniute cu bmw seria 5. nu eram prea agil in trafic dar drifturile cu frana de mana te ungeau pe suflet. nu stiu in cat timp ajungea pana la suta si am ajuns pana la 150 si-un pic in oras.

ajungand in zilele noastre voi vorbi putin si de getz ca sa nu se simta prost.
la inceput nu parea dar e o masina foarte capricioasa. desi e din clasa mini, nu prea-i place in spatii mici (in orice caz nu merge bine daca n-o calc) ca urmare ma scoate din sarite uneori. la curse merge relativ bine. n-am verificat demarajul (11,5 zic ei) insa pana la 100 sunt head to head cu dacia supernova (condusa de un maniac! am mai zis dar daca e maniac!), dupa care se detaseaza destul de repede. i-am dat cam 140 in oras si 150 in afara (n-am testat-o inca la adevarata valoare pe dn ;)). suspensia e un pic cam moale, lucru ce-mi da senzatii adverse, eu mergand mai incet ca de-obicei pe 'traseele tehnice'. directia insa e precisa, lucru bun pentru evitarea gropilor. treapta a 2a e foarte prost calculata, fiind prea lunga pentru un demaraj in forta si prea scurta pentru aceleasi 'trasee tehnice'. in schimb are o repriza foarte buna de la 70 pana peste suta. ajunge pana la 50 in treapta 1 (cam 6.300 rpm cand taie benzina) si pana la 80 intr-a 2a (strica toata masina treapta a 2a). desi are diverse reglari la scaunu soferului, pozitia de condus e un pic incomoda la mersul relaxat si-mi da emotii in trafic datorita stapilor din fata destul de grosi. e buna la burnout si la acrobatii, cu conditia ca spatiul sa fie suficient (asta cred ca e din cauza mea, inca pare destul de imprevizibila). nu ma-nteleg inca bine cu ea dar astept sa asfalteze astia drumurile sa vad daca nu cumva-s eu prea stresat.

the end, in sfarsit :D.
Fişiere ataşate
getz_tuned.jpg
getz_tuned.jpg (137.67 KiB) Vizualizat de 2965 ori
getz.jpg
getz.jpg (128.18 KiB) Vizualizat de 2977 ori
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

pentru tre

Mesajde jayden » Dum Apr 04, 2004 11:54 am

pai ce sa zic tre.......cand am citit am ramas eclipsat total. eu sunt mai nou in domeniu.
parerea mea daca ai materialele pe care zici ca le detii cred ca ar trebui sa vorbesti cu cei de la streetracing.ro. sunt foarte deschisi. eu cand i-am contactat mi-au zis ca pot sa ii ajut cu mai multe. din cate vad istorioarele cred ca s-ar putea include undeva la ei pe site.
vorbeste cu ei...
jayden
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde Red_Mustang » Dum Apr 04, 2004 9:28 pm

Pasiunea mea este sa ma plimb prin parcuri, sa admir cateva puicute prin parc (nu c-as avea yo fata de ele) :) si sa imi petrec timpu' liber cu prietenii..
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Mesajde tre » Lun Apr 05, 2004 12:13 am

jayden scrie:pai ce sa zic tre.......cand am citit am ramas eclipsat total. eu sunt mai nou in domeniu.
parerea mea daca ai materialele pe care zici ca le detii cred ca ar trebui sa vorbesti cu cei de la streetracing.ro. sunt foarte deschisi. eu cand i-am contactat mi-au zis ca pot sa ii ajut cu mai multe. din cate vad istorioarele cred ca s-ar putea include undeva la ei pe site.
vorbeste cu ei...

sunt prosti rau da-i dracu. am cetit articolele si is si analfabeti. cea mai tare faza e in articolu 'schimbatoare scurte de viteza' cica: "...vorbim despre importanta schimburilor gresite de viteze:noi,ca TuningLinx nu toleram cursele de strada,dar folosirea unui schimbator scurt de..." saitu numindu-se tocmai 'streetracing.ro'. corect ar fi fost sa zica si ei de unde-s articolele pe care le-au tradus. nici '4tuning.ro' nu-s prea departe ca inteligenta da' macar aia au filmulete.

is total dezamagit de comunitatea street-racingistica de la noi din tara, nu prea stiu exact ce vor (faza cu politia), is incoerenti (si pe www si la tv ;)) si, mai presus de toate, nu merg la limita, la etapele de indemanare de la legal racing cel putin. oricum a devenit cam 'trendy' curentu asta cu tuningu la noi in tara, vorba aia nu conteaza ce pui pe masina, important e sa fie scump.

pe.se: ti-a placut poza cu getzu'?
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

pt. tre

Mesajde jayden » Lun Apr 05, 2004 9:26 pm

da am vazut si eu greseala (acum ca mi-ai aratat tu). vreau sa-ti zic ca am dat un mail in care am zis ce si cum si acum vreau sa zic ca nu se mai vede.
cat despre competitiile de masini....am vazut si eu ca nu prea se trage de masini. mai mult e prezentare de masini. bine sunt si pasionatii care chiar stiu si nu se mai uita la consum cauciucuri, etc..
getz super si mai ales poza cu tuning. ai facut-o pe calc? oricum cred ca pot sa te apuci de tuning.
jayden
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde tre » Mar Apr 06, 2004 3:16 am

pe calc normal. se vede daca te uiti cu hatentie. la geamuri mai ales ca plouase nitel si se vad mici discontinuitati la picurii de ploaie.

intai vreau sa umblu la motor si abia apoi o fac mai fioroasa la esterior. imi place sa fiu lupu-n blana de oaie, mai ales in bucuresti, sa vezi ce ce oftica aia cu tractoarele (jeepurile adica) cand ii fac ;).

legat de legal racing: is mai mult ca intalnirile alea cu negri unde fiecare se da mare cu sunetu sau cu ce si-a mai pus pe masina, ca asta a-nteles romanu ca-nseamna tiuning: 2 praguri, un spoiler vro 2-3 aripioare, 1-2-9 sabufare dupa caz si autocolante cu patratele si alpine.

totusi e o chestie ciudata: ai zice ca romanu nu prea are bani, dar la indemanare toti merg ca mortii in timp ce la burnout-uri, de la posesor de dacie pana la posesor de bmw, se baga fara sa clipeasca. parca-i mai eftin sa dai tot ce poti la indemanare decat la burnout...sau? nu ca nu mi-ar placea burnout-urile da tot la capitolu divertisment se incadreaza. las ca ma interesez cand e urmatoarea etapa de indemanare si ma bag si eu sa vad daca-i numa gura de mine sau chiar is asa bun cum ma cred :D.

cauta pe dc++ sau ceva asemanator, filmulete de la suedezi sau de la nemti sa vezi ce fac aia la legal sau non-legal cu volvo-uri de zici ca se rup pana vezi cum iese fumu din cauciucuri sau 200 km/h in 10 sec.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde jayden » Mar Apr 06, 2004 9:52 am

pai e simplu...cu urmatoare etapa de indemanare: e pe 10 iulie in buc. cel putin asa e in calendarul oficial legal racing care l-am gasit pe http://www.streetracing.ro.
cat cu lupu in blana de lup...vreau sa imi zic ca si mie imi place politica asta. e ceva de genul nu ma provoca ca.... :eat:
cat despre filmulete am vazut ce fac rusii si moldovenii (e un filmulet din moldova si pe streetracing.ro) mai mult decat suedezii si germanii. intradevar la ei vad pasiune adevarata.
jayden
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde tre » Mar Apr 06, 2004 8:20 pm

o sa iau si eu ala cu moldoveni.

deci pe 10 iulie indemanare? ca eu m-am uitat pe calendaru de la 4tuning.ro si singura etapa de indemanare era trecuta prin februarie, restu erau numa viteza, desi a fost si pe 20 martie indemanare.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde jayden » Mar Apr 06, 2004 8:55 pm

daca te-ai uita mai atent la calendarul de la 4tuning ai observa ca e cel de anul trecut. daca te-ai uita la streetracing ai vedea ca e cel de anul trecut. poate asta ma atrage cel mai mult la ei. nu zic ca sunt cei mai buni nu zic ca sunt perfecti dar macar vad ca incearca mult mai bine decat restul.
jayden
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde tre » Mie Apr 07, 2004 2:24 am

ma rog, calendaru de anu asta unde-l gasesc?
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde jayden » Mie Apr 07, 2004 4:41 pm

http://www.streetracing.ro dupa care te duci la sectiunea street racing. vezi ca e in meniul de sus.
jayden
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori