Defecti din fabricatie

subiecte clasice

Defecti din fabricatie

Mesajde Sirhane » Dum Iul 04, 2004 1:52 pm

Abia dupa ce o varsta s-a spulberat incepem sa-i pretuim adevarata valoare.Traim sub semnul lui "prea tarziu".Oamenii nu ajung sa patrunda intelesurile unor etape, decat atunci cand nu mai este nimic de facut, cand anii s-au rostogolit luand cu ei sensuri pe care nu le-am apreciat atunci cand ar fi trebuit.Copilaria nu devine un timp luminos decat privita prin ochii celui matur.Mitul fericirii din primii ani de viata e inventat de adultii care pastreaza inca, undeva, intr-un strafund de suflet, gustul proaspat al varstei rasfatate.Dar cei mici nu stiu sa se bucure de minunile lumii lor.Ingraditi de parinti, pedepsiti uneori fara noima, copii abia asteapta sa se faca mari si sa aiba dreptul de a decide ei singuri, de a avea proprii copii carora sa le dea ordine.Doar parintii cred ca inteleg miracolul existentei fara griji a odraslelor lor, uitand ca acum 20 de ani au asteptat cu disperare varsta adulta.Traim prima iubire cu graba celui care mai are multe si mai insemnate lucruri de facut.E nevoie sa treaca ani, sa simtim gustul searbad al rutinei care nu se mai lasa alungata, pt a pricepe ca prima noastra iubire, aceea pe care nu am gasit puterea de a o opri langa noi ramane reperul langa care sufletul nostru ingenuncheaza in momentele de maxima sinceritate.
trebuie sa strangi pietrele care ti se arunca, sunt inceputul unui piedestal.
Avatar utilizator
Sirhane
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Iun 05, 2004 11:00 pm

Mesajde Sirhane » Dum Iul 04, 2004 2:01 pm

Oamenii sunt defecti din fabricatie, o hiba de constructie genetica ii tine departe de o fericire care pare usor de atins, dar care nu-i multumeste niciodata.Fiecare varsta are stralucirea ei, doar ca iluminarea are loc prea tarziu.Octogenarii tanjesc sa mai fie o data sexagenari, femeile care s-au ofilit deja ar da orice sa mai aibe nu 17, ci 40 de ani ca sa rastoarne lumea pe dos si sa mai fie iubite iarasi cu foc.Intelepciunea indemnului de a-ti trai clipa coboara asupra noastra prea tarziu.Nu stim sa ne bucuram de ceea ce ne e dat.Nu vrem ceea ce avem, clipa de fata ne pare o palida si nedorita etapa.Fericirile mari vor incepe sa curga mai tarziu, spunem cu totii, fara sa pricepem ca nu avem, de fapt, decat prezentul.Restul e doar o iluzie.
trebuie sa strangi pietrele care ti se arunca, sunt inceputul unui piedestal.
Avatar utilizator
Sirhane
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Iun 05, 2004 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Dum Iul 04, 2004 3:12 pm

Offtopic: :D Foarte frumos ai spus-o Sirhane si bine ai venit pe forum!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Sirhane » Dum Iul 11, 2004 2:41 pm

Multumesc :)
trebuie sa strangi pietrele care ti se arunca, sunt inceputul unui piedestal.
Avatar utilizator
Sirhane
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Iun 05, 2004 11:00 pm

Mesajde nodingat » Mie Aug 18, 2004 10:02 pm

nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde pepsi_blu » Dum Ian 16, 2005 4:39 pm

nu stiu daca suntem defecti sau nu. dar este un fapt ca nu putem sa ne dam seama daca o perioada, o relatie, un eveniment din viata noastra au fost cu adevarat bune sau nu, decat dupa ce ele s-au incheiat, dupa ce le putem privi ca intreg. iar asta nu se poate face in timp ce acestea se desfasoara.
PEPSI, DARE FOR MORE!! :)))
Avatar utilizator
pepsi_blu
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:00 am


Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron