Angajez orchestrator

Totul despre tehnologia sunetului

Angajez orchestrator

Mesajde Reel1 » Sâm Aug 07, 2004 11:48 am

Salutare .
Caut orchestrator profesionist , cunoscator pian ( avansat ) , cunostinte
operare STEIBERG CUBASE SX 2 , sau LOGIC , cunostinte sinteza & sampling, software & hardware , varsta intre 16 - 35 ani , din Bucuresti . ( cu exceptia cazului in care poate sa locuiasca in capitala pe un termen mai lung ) ,
Genuri muzicale variate , de la pop- dance pana la r'n'b si hip hop ( exclus manele , etno , sau alte tiganii de pe la nunti si botezuri !! ).
Cei interesati vor prezenta un CD- DEMO care sa contina cateva piese
sau fragmente de piese orchestrate de ei ( fara loop-uri sau sample-uri ' imprumutate ' de pe cd-uri de pe-afara sau executate cu softuri gen ...E jay ! ) si un CV .
contactati la robbyg@rdslink.ro sau la tel . 0722269160
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde dadius » Dum Aug 08, 2004 4:08 pm

Ceea ce ai pus tu aici se numeste: "oferta". Asa ca daca ai fii fost atent ai fii vazut ca primul thread de pe forum este dedicat si "ofertelor"! De data asta treaca de la mine....ca deh stiu ce greu e sa gasesti un orchestrator bun.Mai ales ca vad ca tu il vrei ca detergentul....5 intr-unul.

Respect.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Lun Aug 09, 2004 11:19 am

dadius scrie:Mai ales ca vad ca tu il vrei ca detergentul....5 intr-unul.


:)) Da... mi-a placut asta... Nu ca n-ai avea dreptate.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Reel1 » Lun Aug 09, 2004 3:36 pm

dadius scrie:Ceea ce ai pus tu aici se numeste: "oferta". Asa ca daca ai fii fost atent ai fii vazut ca primul thread de pe forum este dedicat si "ofertelor"! De data asta treaca de la mine....ca deh stiu ce greu e sa gasesti un orchestrator bun.Mai ales ca vad ca tu il vrei ca detergentul....5 intr-unul.

Respect.


Sorry , Nu am vrut sa va zapacesc thread-urile . Pur si simplu am mai vazut cateva topicuri asemanatoare pe-aici . Puteti sa-l mutati , pe mine nu ma intereseaza decat sa fie observat . Si nu cred ca am exagerat cu "pretentiile " . Am vazut pe forum ca sunt o gramada de " orchestratori "
si " sunetisti " care mai de care mai pregatit . Eu nu fac altceva decat sa incerc sa le dau un 'job ' . Daca se simt in stare , " oferta " exista .

Respect
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde dadius » Lun Aug 09, 2004 9:08 pm

nu il mut. il las ca sa se vada mai bine.sper sa gaseseti ce cauti.

numai bine
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Michele » Mar Aug 10, 2004 1:35 am

Si nu cred ca am exagerat cu "pretentiile " . Am vazut pe forum ca sunt o gramada de " orchestratori "
si " sunetisti " care mai de care mai pregatit . Eu nu fac altceva decat sa incerc sa le dau un 'job ' . Daca se simt in stare , " oferta " exista .


Ciao.
Multi s-ar simtii in stare daca ar sti exact ce cauti? Cel care cunoaste, la nivelul asteptat de tine, HD recording, samplingul si sinteza, este un inginer sau tehnician de sunet iar cel care creaza, dezvolta si (sau) aranjaza ideile altora este un compozitor sau aranjor. Sunetistul este cel care sta cu urechia ( sau urechile- daca-l platesti bine...) pe monitoare , cu mainile pe butoane si cu ochii pe afisaje, etc., ( are destul de lucru!.. nu?) iar aranjorul este cel ce are capul plin de bobite pe care le pune pe portativ. Pentru ca toate bobitele scrise de aranjor ,sa ajunga prin intermediul sunetistului, pe banda (HD), mai ai nevoie de ''cunoscatorul avansat de pian'' - daca ai de gand sa faci muzica doar pe parghii albe si negre . Asadeci vrei cel putin "trei in unu" , care sa fie "beton" , sa vada si el cum se lipeste prin Bucuresti de vre-un pod sub care poate sa doarma, sa-ti scrie si un CV si sa-ti trimita si un CD-demo si sa-l platesti - probabil - cu banii care-i castiga un zidar. Sorry, dar din cele scrise de tine.... cam asta se intelege. Acel "trei in unu" se numeste "maestru de sunet" si nu-l gasesti aici.
Incearca poate la Adrian Ordea....... Cine stie....? Poate printr-o minune.!...

I-mi cer scuze dar ...asta se intelege din textul tau.


Cu respect
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Mar Aug 10, 2004 1:55 am

Valeu muica...Acuma vad... Si-l mai vrei si intre 16 si 35 de ani. De ce nu spusesi taiculita ca vrei un "trei in unu" virgin? Pai unde gasesti matale unu care sa fi studiat muzica si sunetul asa devreme? Ar fi trebuit sa inceapa cu matematica si fizica pe vremea cand era in burtica mamicii. Sa nu mai vorbim de abecedar....
Pe curand
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde SoundMaster » Mar Aug 10, 2004 3:42 am

Pentru Michele
Mai, nu mai speria oamenii ... Omul nu cauta vreun Timbaland sau pe vreunul de la Neptunes ... Cauta un cunoscator de sx sau logic care sa mai stie sa umble si pe un modul sau pe o clapa si sa sa mai stie si sa dea un do minor pe claviatura fara sa dea senzatia ca sterge praful ...
Si la faza cu banii eu zic ca te-ai pripit ... Am intrebat si eu in stanga si in dreapta si am auzit ca omul e belea si ca sunetist si ca orchestrator si ca om de afaceri si ca OM si ca ce vrei tu ...Eu imi cred prietenii si unu mi-a zis ca nu stie doi trei ca el pe la noi prin Industria Muzicala si nu e vorba nici pe departe de Moga care oricum cica si el il stimeaza pe "reel 1" ...
Faptul ca a auzit de noi si ca ne ofera un job nu face decat sa ridice faima acestui forum si ne onoreaza ... Si oricum in acest domeniu cei care au dreptul sa fie "OAMENI DE STUDIO" au cunostintele pe care el le cere ... restul sunt baieti cu potential care fac toata treaba asta cu muzica doar pentru hobby si nu pentru bani ... si crede-ma ca nu auzeai de neptunes daca faceau muzica sa cante pe propriile trackuri cand trag apa la veceu sau sa iti dau un exemple de pe la noi: Laurentiu Duta, Bobitza de la Voltaj, ROBBY G, Dan Griober, Moga, Eddy "Phantom"...
DECI NU VA SPERIATI, OMUL NU VA PAPA DESTELE DACA NU DATI INSTANTANEU UN DO7 sau vi le papa, stiu eu :)

Pentru Reel1 Am un amic potrivit ...faza e ca a ramas fara baterie la telefon cand am vrut sa-i zic de chestia asta si n-am apucat decat sa-l intreb de tine ...Dar dau eu de el si ii zic Oricum daca te-ai mai plimbat pe net e posibil sa il stii ca e dannymix de la www.nimeni.as.ro ... Finut, cu bun simt, (eu scriu acuma ca poate intra zilele astea vede si da o bere :) ), faza e ca s-a mai spurcat el cu niste etno dar si acolo i-au reusit niste chestii inovatoare ...
Multa bafta in cautare ...oricum.
SoundMaster
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 31, 2004 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Reel1 » Mar Aug 10, 2004 2:36 pm

Va multumesc tuturor pt. suport , si sunt mai mult ca sigur ca intelegeti de ce am avut aceste pretentii .

Pt Michele
M-am plimbat putintel prin forumul si din cate am observat esti un om care stie ce vorbeste . Din acest motiv am anumite pretentii ca intelegi ce am cerut eu . Nu am nevoie de un master of sound , Nicidecum . Dar daca vom continua sa acordam credit nejustificat celor mai putin profesionisti , ne vom taia craca de sub picioare din ce in ce mai mult . Acesta este si motivul pentru care industria muzicala a ajuns in halul in care este acum . Adica o sleahta de demagogi muzicali care submineaza adevaratele valori .

Pt SoundMaster

Iti multumesc mult pt. suport si am sa incerc sa il contactez pe omul cu pricina cat de curand posibil . P.S. Ai inteles f. bine despre ce era vorba .

Oricum va felicit pentru ce faceti cu forumul acesta . Este o chestie buna care trebuia de mult sa apara in Romania .

Respect , Reel1
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde dadius » Mar Aug 10, 2004 3:52 pm

Forumul fiinteaza din luna Octombrie 2002 la ideea unuia dintre userii http://www.fanclub.ro pe nume Neamtzu.S-a facut si apoi am cerut sa-l moderez eu (care la vremea aceea aveam un studio in my home town Resita) .Am reusit sa pun acest forum pe picioare cu ajutorul unor oameni de calitate ca: Darec(dannyMix),SoulviaSound,AiwaSan etc. pe de o parte dar si Oribilul Mosh si Aliosha pe de alta parte.In timp s-au preumblat multi pe Home Recording,din pacate acum are o activitate mai slabuta........DAR EXISTA.Ceea ce e foarte important.

Si acum iata mailurile lui Danny: hardmedia@yahoo.com si nimeni@as.ro

Numai Bine
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Mar Aug 10, 2004 4:53 pm

SoundMaster scrie:Faptul ca a auzit de noi si ca ne ofera un job nu face decat sa ridice faima acestui forum si ne onoreaza ... Si oricum in acest domeniu cei care au dreptul sa fie "OAMENI DE STUDIO" au cunostintele pe care el le cere ... restul sunt baieti cu potential care fac toata treaba asta cu muzica doar pentru hobby si nu pentru bani ...


Am sa intervin aici sa va reamintesc ca acest forum se numeste Home Recording!!! Adica nu e facut numai pentru cei care au atins nivelul profi suprem! Daca unu are un PC acasa si niste softuri,vrea sa inregistreze ceva si nu stie cum ASTA e locul unde poate sa ceara ajutor.De multa vreme forumul a luat o tenta profi din cauza ca ni s-au alaturat oameni capabili si care stiu foarte multe lucruri in domeniu.Eu unul am ramas la un nivel mai de Home Recording asa ca ,recunosc,multe dintre discutii m-au depasit.Am stat deoparte si i-am lasat pe cei care stiu sa vorbeasca.
Totusi vreau sa ramana o poarta deschisa si pentru cei care sunt la inceput sau pur si simplu vor sa-si traga trupa intr-un garaj! Nu intotdeauna trebuie sa fie vorba de bani! cateodata Hobby poate insemna un lucru bun.

Respect tuturor! ~a
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde bad bad Annie » Mar Aug 10, 2004 6:04 pm

Va e jena sa v-aratati interesati, ce se-ntimpla, nu va-nteleg reactia la oferta omului. Pretentii prea mari? Orice songwriter cu un home studio poate poseda cunostintele pe care le cere Reel acolo, si nu-ti trebuie zeci de ani ca sa le stapinesti. Cert e ca din discutiile desfasurate-aici si eu eram convinsa ca toti de pe forumul asta sint niste tatici ai sunetului si creatiei muzicale.
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde dadius » Mar Aug 10, 2004 11:07 pm

Mai Bad Bad Annie! Nu am sa ma iau cu tine in gura ca nu are rost.Am sa-ti spun motivele pentru care nu ma inscriu eu in concurs iar daca baietii vor vor scrie si ei.

1. Locuiesc la aproximativ 4000Km de Bucuresti.
2. Nu sunt AVANSAT la pian.Sunt in stare sa fac o piesa cap coada singur pe diverse genuri.Dar AVANSAT nu sunt.

In rest,zic eu, satisfac toate cerintele din acest anunt.

Respect

PS Faptul ca tu erai convinsa ca suntem niste "tatici" in domeniu nu inseamna nimic!E doar o parere personala. "Taticii" sunt peste ocean dupa parerea mea.Aici in Europa sunt in partea de vest "Fii" iar in Romania in special " Nepoteii".
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde moldofunker » Mie Aug 11, 2004 2:01 am

De ce trebuie sa le stie pe toate si de fapt nimic !? N-am avut niciodata incredere in romanismele astea. Numai la noi se poarta si d'asta suntem unde suntem. Nu-ti dai seama ca un pianist avansat nu are treaba cu Cubase SX sau logic ? Poate unul care-ti da impresia ca-i avansat stie si Cubase dar acolo pierzi tu. Spune-ne si la ce se refera jobul pt ca de obicei in joburile artistice conteaza.. nu vrei sa-ti pui semnatura chiar pe orice. Plus ca te defectezi profesional si deviezi de la viziunea ta. RnB si Dance suna destul de superficial, si daca e sa comparam cu ce-i acum pe piata.. :T

Sa nu ma-ntelegi gresit, ar fi super tare sa gasesti pe cine-ti trebuie dar ma indoiesc. Ma indoiesc ca stii si ce vrei : cunoscator pian ( avansat ) , cunostinte
operare STEIBERG CUBASE SX 2 , sau LOGIC , cunostinte sinteza & sampling, software & hardware , varsta intre 16 - 35 ani. Sau e doar o tehnica ca sa poti spune : "nu stii asta.. nu pot sa-ti dau mai mult de x00 $" ?

OFFTOPIC:

Nu ma dau super cunoscator dar e o chestie interesanta pe forumul asta: toata lumea vorbeste de super scule care costa cat un apartament, super tehnici si chestii si trestii dar cand e vb sa arate ce-au facut am gasit numai bashini.

Da, sunt ofticat ca pe langa faptul ca nu suntem in stare sa facem nimic ne mai si spargem in figuri ! Grr.. nu pot sa port o discutie pe un forum sau la o bere ca nu mai incap de figurantzi si bashinosi care-mi spun mie ca daca n-am scule de 500000 $ nu pot face muzica. Facem ce facem si tot in romanisme o dam, nu ne ridicam prin puterile noastre ci tragandu-l in jos pe cel de langa noi.
Cat de jalnici putem fi .. ?
Dreptatea e de dreapta
Avatar utilizator
moldofunker
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm

Mesajde moldofunker » Mie Aug 11, 2004 2:09 am

bad bad Annie scrie:Va e jena sa v-aratati interesati, ce se-ntimpla, nu va-nteleg reactia la oferta omului. Pretentii prea mari? Orice songwriter cu un home studio poate poseda cunostintele pe care le cere Reel acolo, si nu-ti trebuie zeci de ani ca sa le stapinesti. Cert e ca din discutiile desfasurate-aici si eu eram convinsa ca toti de pe forumul asta sint niste tatici ai sunetului si creatiei muzicale.


Bad Annie tu esti in poza aia din avatar ? :)

Apropo de orice "songwriter" cu home studio, bla bla : Cele mai important in creatia muzicala sunt experienta si experimentarea (aici intra si inspiratia). Experienta in general se obtine dupa multa munca si nu neaparat cu super scule ci cu diverse situatii (sunete).

My 2 cents :)

ps. te iau la o meditatie? :D
Dreptatea e de dreapta
Avatar utilizator
moldofunker
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Michele » Mie Aug 11, 2004 6:07 am

I-mi cer scuze. M-am aprins repede din cauza textului. Mi-a adus aminte de o oferta de munca a unei persoane (nu dam nume) care suna cam asemanator ( tip detergent ), care se semna "compozitor-producator" pe cand el nu avea habar nici care este diferenta intre decrescendo si ritardando, sau tremolo si vibrato. In plus mai avea pretentia ca inginerul sa-i aspire "studioul" si sa-i aduca cafeaua pe masa pentru bani (salariu) de tigari.

Este dezgustatoare o astfel de colaborare. Asta nu inseamna ca Reel este un astfel de om. Nu-l cunosc si nu vreau sa-l categorizez.

Vreu sa mentionez ca - pentru mine si cu siguranta si pentru multi altii - termenul de "orchestrator profesionist" implica mult mai mult decat cineva care stie sa prinda pe pian un Cm sau un C7 "fara sa dea senzatia ca sterge clapele de praf". ( A fost probabil o gluma din partea lui SoundMaster pe care am luat-o ca atare)

Personal nu consider ca un "cunoscator de pian" se poate numii pianist, insa daca este un "cunoscator de pian avansat" il numesc cu incredere PIANIST(bun sau mai putin bun). Acum vin si-mi pun intrebarea: Dar de ce un pianist pentru pop- dance, r'n'b si hip hop? Daca se vorbea de Clasic si Jazz, mai intelegeam. Eu vad o mare diferenta intre un pianist si un clapar. Majoritatea PIANISTILOR fug de synthuri ca de raie cu motivatia ca le distruge interpretarea dobandita in multi ani de munca.


De Reel
Dar daca vom continua sa acordam credit nejustificat celor mai putin profesionisti , ne vom taia craca de sub picioare din ce in ce mai mult . Acesta este si motivul pentru care industria muzicala a ajuns in halul in care este acum .


I-mi cer inca o data scuze pentru ca m-am aprins repede si am fost cam intepat.
Aici inteleg la ce te referi si-ti dau dreptate. Problema este alta. Nu este indicat ca profesionistul sa ceara intr-un mod profesional ceea ce-si doreste???
Si cei "mai putin profesionisti" vor putea deveni oarecand foarte buni daca au unde sa vada profesionalismul!

Inca o data scuze si succes.
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde dadius » Mie Aug 11, 2004 4:29 pm

[quote="moldofunker"]
Nu ma dau super cunoscator dar e o chestie interesanta pe forumul asta: toata lumea vorbeste de super scule care costa cat un apartament, super tehnici si chestii si trestii dar cand e vb sa arate ce-au facut am gasit numai bashini.
QUOTE]

Hmm. Ce sa zic? Mi se pare ca generalizezi! Ceea ce spui tu e ca tot ce facem noi e de cacat ....NU?¿ Daca asta e parerea ta nu avem ce face! Asta e viata.Daca tu ai stiinta sa judeci tot ce facem noi,restul muritorilor, ma inclin in fata ta si te salut cu respect! ~a

Flavius
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde DannyMix » Mie Aug 11, 2004 6:51 pm

[Pentru Michele]
Ai cea mai mare dreptate vis-a-vis de marea parte a producatorilor din Romania insa nu e cazul de fata. Reel 1 este printre putinii oameni pe care ii cunosc care fac treaba asta la modul profesionist. Cel care o sa ajunga sa lucreze langa el pe langa faptul ca o sa aiba acces la o infrastructura pe care nu o gasesti in multe studiouri o sa aiba de invatat multe de la Reel1 si nu neaparat in materie de sound engineering cat mai ales in gandirea unui produs muzical (audio) (imagine, sound, target...) dar asta e deja cu totul si cu totul alta problema. E vorba de o mentalitate, o gandire pe care trebuie sa o aiba un producator de muzica pe care nu o prea gasesti pe la cei care apar la tv ca si producatori si pe care reel1 o are.
Sincer sa fiu mie unul imi e rusine sa ii cer bani ca sa lucrez cu el si stiu ca acuma o sa imi sariti in cap (ca "trebuie si stomacul meu sa simtul gustul unui copan de pui o data pe saptamana" ) :) As considera toata treaba drept perioada de scolarizare si am fi chit.
Deci Michele mergi pe mana mea, este adevarat ce spui despre marea parte a producatorilor din Romania dar nu e cazul aici.

Cu mult respect,
DannyMix
http://www.nimeni.as.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde DannyMix » Mie Aug 11, 2004 7:00 pm

[pentru Dadius]
Saru-mana pentru ce ai zis; ne cunosteam eu si cu reel1 dar merci mult.
Vezi daca ai plecat in Spania, :) acum te mutai si tu la bucuresti.
Tare faza cu taticii sunt peste ocean; de aia te-ai mutat tu in spania sa fii mai aproape de ei :) stiu eu .

Mult respect si hai acasa,
Danny

P.S. [pentru moldofunker]
[quote="moldofunker"]
Nu ma dau super cunoscator dar e o chestie interesanta pe forumul asta: toata lumea vorbeste de super scule care costa cat un apartament, super tehnici si chestii si trestii dar cand e vb sa arate ce-au facut am gasit numai bashini.
QUOTE]

Ai gasit numai bashini pentru ca au vandut numai bashini; daca fac ceva mai rasarit si ei nu cumpara nici dracu (si ma refer la casele de discuri in primul rand) ex: mi s-a cerut recent o piesa de factura house, am facut-o (apropo mi s-a cerut la modul cateva ore ) suna super ok s-a dus omul cu ea in concert si te taiau inaltele ce-i drept pe instalatia respectiva de sunet la fel ca orice alta piesa din afara (eu am facut comparatia pe aceeiasi instalatie atunci cu ATB album original si diferente pe auditie nu gaseai, era o mica diferenta pe RMS dar de aia exista in concerte buton pe mixer cu volum lool); in acelasi concert au cantat mi se pare ca se cheama Oops (e posibil sa le confund) care sunau incredibil de bine fata de piesa in cauza si fata de ATB. A trebuit sa refac mixajul si masterul nu avand ca referent ATB ci "nu stiu cum le cheama exact". Concluziile le tragi singur.
Si sunt sigur ca asta e doar un caz. Acum nu imi iau apararea sau nu iau apararea nimanui dar la un moment dat te scarbesc anumite faze, nu? Si te caci in el de profesionalism, de cunostinte, de scule, de orice ... :)


Mult respect,
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde dadius » Mie Aug 11, 2004 11:00 pm

[quote DannyMix]
Saru-mana pentru ce ai zis; ne cunosteam eu si cu reel1 dar merci mult.
Vezi daca ai plecat in Spania, :) acum te mutai si tu la bucuresti.
Tare faza cu taticii sunt peste ocean; de aia te-ai mutat tu in spania sa fii mai aproape de ei :) stiu eu .

Mult respect si hai acasa,
Danny [quote]


Ma mutam daca treceam la teste! :T Dar tinand cont ca te aveam pe tine contracandidat era nasol.
M-am mutat in Spania ca sa fac bani.Nu stiu din care motive in Romania nu am reusit.Poate din cauza ca sunt mai calm de felul meu si nu-mi place sa ma bag in seama. :A
Cread ca vin acasa daca am bafta luna viitoare.Chiar in Bucuresti la ambasada Spaniei.Poate ne intalnim la o bere ce zici? :yD Si asa ziceai tu odata: "Cred ca mai dau o bere" . Poate mi-o dai si mie pe prima ca sa aiba sens sloganu......adica sa o poti da si pe a doua. :sal:

Sa ne vedem cu bine!
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Michele » Joi Aug 12, 2004 1:28 am

Pentru DannyMix
Deci Michele mergi pe mana mea, este adevarat ce spui despre marea parte a producatorilor din Romania dar nu e cazul aici.



OK. I-mi cer scuze. Am inteles ca si tu si SoundMaster va cunoasteti bine cu Reel1. M-ati convins. Mi-a sarit putin mustarul si am explicat mai sus de ce. Oricum m-am bucurat mult de faptul ca v-ati dat silinta sa ma convingeti. Acest fapt da nota ca Reel1 este un om de apreciat si mie i-mi face placere sa apreciez astfel de oameni. Sincer!
Mde...! Si la.agiul meu de computer mai greseste, sa nu mai vorbim de noi - rasa umana - . Inca o data SORRY si va doresc o colaborare armonioasa, plina de succes si spor la munca.

Cu respect
Michele.
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde DannyMix » Joi Aug 12, 2004 4:18 am

Michele scrie:Pentru DannyMix
...va doresc o colaborare armonioasa, plina de succes si spor la munca.

Ma, eu nu intru in calcule.
"Reel1" cauta in continuare om de studio si deci oferta ramane deschisa.
Merci si succes si tie la munca.

Cu respect,
DannyMix
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde DannyMix » Joi Aug 12, 2004 4:21 am

[quote="Michele"]Pentru DannyMix
... va doresc o colaborare armonioasa, plina de succes si spor la munca.
QUOTE]

Ma, eu nu intru in calcule.
"Reel1" cauta in continuare om de studio si deci oferta ramane deschisa.
Merci si spor si tie la munca.

Cu mult respect,
DannyMix
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde moldofunker » Joi Aug 12, 2004 11:45 pm

dadius scrie:Hmm. Ce sa zic? Mi se pare ca generalizezi! Ceea ce spui tu e ca tot ce facem noi e de cacat ....NU?¿ Daca asta e parerea ta nu avem ce face! Asta e viata.Daca tu ai stiinta sa judeci tot ce facem noi,restul muritorilor, ma inclin in fata ta si te salut cu respect! ~a

Flavius



Din cate imi amintesc n-am ascultat nici o piesa de-a ta, de fapt nici nu stiu daca au mers 3-4 linuri din "melodii facute de noi". Eniuei daca am ascultat inseamna ca da, asta cred (pe gustul meu, normal).

Ideea era insa alta, pe care nimeni n-a vrut s-o sesizeze. Exista multa frustrare la noi dpdv muzical si toata se revarsa dinspre acei "muzicieni" care au investit mult in scule dar nu pot sa-si justifice investitia prin rezultate.

Apoi arunca cu "sfaturi" spre cel care isi pune intrebarea (dar fara sa stea 10 min sa se gandeasca) daca cu un sblive si un amarat de Duron la 1 gb poate face muzica. Raspunsul este evident DA si exista foarte multe exemple in sensul asta. Exista producatori consacrati care folosesc doar un PC si un controller midi (normal ca dupa mixaj merg la studio pt masterizare).

Aici am vrut sa bat si se pare ca ori nu s-a inteles ori nu s-a vrut sa se-nteleaga. Dar ma rog, eu sunt putin mai altfel si pt mine o concurenta reala ma face mai bun, nu iluzia pe care mi-o construiesc singur dand in cap celor ce vor sa se ridice.


dannyMix scrie:Ai gasit numai bashini pentru ca au vandut numai bashini]

Ai dreptate, si eu am un prieten care a trimis trei piese la Mouse in House acu vreo 3 ani si i-au fost respinse. Apoi le-a trimis in Germania la un DJ care le-a pus pe vinyl ca sa le poate vinde la ceilalti DJ care trageau de el :).

Dar nu vb de piata muzicala de la noi, eu m-am referit strict la muzicile postate aici pe forum :U .


dannyMix scrie:Cel care o sa ajunga sa lucreze langa el pe langa faptul ca o sa aiba acces la o infrastructura pe care nu o gasesti in multe studiouri o sa aiba de invatat multe de la Reel1 si nu neaparat in materie de sound engineering cat mai ales in gandirea unui produs muzical (audio) (imagine, sound, target...) dar asta e deja cu totul si cu totul alta problema. E vorba de o mentalitate, o gandire pe care trebuie sa o aiba un producator de muzica pe care nu o prea gasesti pe la cei care apar la tv ca si producatori si pe care reel1 o are.


m-ai convins :)
Dreptatea e de dreapta
Avatar utilizator
moldofunker
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm

Mesajde DannyMix » Vin Aug 13, 2004 1:45 am

Ma fac politician :) ca vad ca am oareshce putere de convingere. :)
Hai ca sunt off-topic rau.
Respect,
DannyMix
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde AttilaA » Dum Aug 15, 2004 12:44 am

moldofunker a scris:
"Ideea era insa alta, pe care nimeni n-a vrut s-o sesizeze. Exista multa frustrare la noi dpdv muzical si toata se revarsa dinspre acei "muzicieni" care au investit mult in scule dar nu pot sa-si justifice investitia prin rezultate."
interesanta afirmatie.
Cuvintul cheie pe care il gasesc este "rezultate"
As face o completare la aceasta afirmatie fara sa o contrazic:
"Exista multa frustrare la noi dpdv muzical si toata se revarsa dinspre acei "muzicieni" care au investit mult in scule dar nu pot sa-si justifice investitia prin rezultate, si mai ales dinspre acei "muzicieni" care nu au investit in scule dar se cred mai "talentati" decit primi"
Pe linga cuvintul cheie "rezultate" am introdus si cuvintul cheie "talentati".
Foarte putini dintre noi isi cunosc adevarata valoare pe baza evaluari acestor notiuni.

Respect.
AttilaA
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 05, 2004 10:18 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde moldofunker » Dum Aug 15, 2004 1:57 am

AttilaA scrie:moldofunker a scris:
"Ideea era insa alta, pe care nimeni n-a vrut s-o sesizeze. Exista multa frustrare la noi dpdv muzical si toata se revarsa dinspre acei "muzicieni" care au investit mult in scule dar nu pot sa-si justifice investitia prin rezultate."
interesanta afirmatie.
Cuvintul cheie pe care il gasesc este "rezultate"
As face o completare la aceasta afirmatie fara sa o contrazic:
"Exista multa frustrare la noi dpdv muzical si toata se revarsa dinspre acei "muzicieni" care au investit mult in scule dar nu pot sa-si justifice investitia prin rezultate, si mai ales dinspre acei "muzicieni" care nu au investit in scule dar se cred mai "talentati" decit primi"
Pe linga cuvintul cheie "rezultate" am introdus si cuvintul cheie "talentati".
Foarte putini dintre noi isi cunosc adevarata valoare pe baza evaluari acestor notiuni.

Respect.


"rezultate" se traduce prin satisfactie personala care poate insemna apreciere dar nu neaparat (mai ales astazi cand scena muzicala e de fapt piata de consum in care advertisingul este si produsul in sine - si asta-l face mai mult perisabil).

Totusi multimea sculelor nu are nimic de-a face una cu talentul sau cu muzica si nici invers. Am trecut prin aceeasi situatie ca multi care vin aici si dau de aerele de mari muzicieni ale unora si la inceput am avut tendinta sa-i cred.. ca vb aia ei aveau experienta si eu nu. Dar lucrurile s-au asezat cand am realizat ca de fapt perseverenta si creativitatea sunt singurele lucruri de care am nevoie. Se poate face muzica si cantand la sticle goale.

Poti sa ai tot software-ul si hardware-ul posibil ca daca n-ai talent nu faci nimic, acelasi lucru se intampla daca nu perseverezi si nu inveti cum sa le folosesti inside-out. Creativitatea (sau talentul) vine din imaginatie, inspiratie si experimentare (poti sa-i spui transpiratie). Perseverenta depinde numnai de tine si de cat de motivat esti sa faci ce vrei sa faci.

Mi-e greu totusi sa cred ca egzista persoane care au auzit de sculele astea si n-au nici o treaba cu ele.. dar cei la care m-am referit ori fac asta pt ca e "cool", ori inca n-au realizat ca atunci cand vorbim de muzica ori o simti ori esti imbibat de foarte multa teorie si atunci pur si simplu te joci matematic.

Toate cele bune,
MF

.

edit: cam offtopic, dar sper eu folsitor.
Dreptatea e de dreapta
Avatar utilizator
moldofunker
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm

Mesajde dadius » Dum Aug 15, 2004 11:17 am

[quote="moldofunker"] Se poate face muzica si cantand la sticle goale.
QUOTE]

Asteptam un DEMO :rulz: !!!
Marite Cezar iti sorb cuvintele de pra foaie si ma minunez de intelepciunea ta! ~a ~a ~a
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde moldofunker » Dum Aug 15, 2004 8:56 pm

dadius scrie:
moldofunker scrie: Se poate face muzica si cantand la sticle goale.
QUOTE]

Asteptam un DEMO :rulz: !!!
Marite Cezar iti sorb cuvintele de pra foaie si ma minunez de intelepciunea ta! ~a ~a ~a


Ok, poti sa te ridici acum si te astept cu doua cadane ;D

:t
Dreptatea e de dreapta
Avatar utilizator
moldofunker
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Mar Aug 17, 2004 10:13 am

DannyMix scrie: A trebuit sa refac mixajul si masterul nu avand ca referent ATB


Sal Danny.
Uite eu consider ca la faza asta cred ca gresesti si ma refer mai ales la cuvantul mixaj. probabil ai zis-o doar la repezeala si nu neaparat procedezi asa. Ca sa faci un mixaj avand drept referinta un material care de-fapt este un master si nu mixaj, este o inducere in eroare. Te cam pacalesti la astfel de faze si nu numai in RMS. Poate tu probabil te-ai invatat si merge dar eu m-am pacalit destul timp cu faza asta. Eee... asta e parerea mea nu trebuie sa fie neaparat asa, dar iti spun ce am observat eu la mine... Sa sti ca n-am vrut sa te atac in nici un fel da oricum am vazut ca nu esti genu care sa se infoaie ;)

Respect

George
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron