Ce pesti aveti ?

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Ce pesti aveti ?

Mesajde Guppy » Vin Aug 10, 2001 9:25 pm

Hai sa vedem cam ce pesti creste fiecare , cate acvarii avem , de cand cu hobbyul asta .. etc .

Eu ma ocup de acvaristica de pe la 12 ani . Am inceput ca de obicei cu un acvariu plin cu toate speciile populare : zebre,carasi,xifo,molly,sanitari,scalari si .. guppy hehe . Si am ramas la guppy.

Acum am doar un acvariu de 120l cu vreo 150 de guppy . Plante am numai de plastic pentru ca nu prea am timp sa stau de ingrijirea lor .Sper insa ca odata sa am si eu un acvariu ca la carte :D , cu sol , plante vii , apa clara si un 'look' super.

Ma distrez doar cu selectii si incrucisari intre guppy ,cu niste exemplare departe de cele care concureaza pe la expozitiile de afara.

Acum sa va auzim si pe voi ! :cool:
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Yoyo » Sâm Aug 11, 2001 9:37 pm

Salut
Sa va prezint acvariul meu. Am 12 guppy, 3 carasi, 4 zebre, 4 molly, 6 xipho, 3 platy, 2 sanitari, si 3 scalari, 1 calisto.
Plante am destule. E acvariul plin :), sunt naturale.
Am acvariul de 55l, unul cu 100 si ceva de pui de 17l, si unul de 7 l in care pun femelele. Cam atat. Din punct de vedere al accesoriilor am de toate, mai putin lumina ca nu o consider deocamdata necesara vara. Cam atat.
Yoyo
 

Mesajde Guppy » Dum Aug 12, 2001 1:45 am

Bine ai venit pe forum ,Yoyo !!!

Cu rusine trebuie sa recunosc ca nu stiu ce-i ala un calisto :rolleyes: .

Cum te descurci fara lumina ? cea solara cam produce alge ...
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde duduloi » Dum Aug 12, 2001 10:55 am

Am asa: o pereche de xifo, 2 femel2+un mascul guppi, 2 pui guppy
acvariu 25-30 litri + maternitate 3-4 litri

plante naturale

si ... o femela guppi cu burta mare :)
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Guppy » Lun Aug 13, 2001 3:14 am

Initial trimis de duduloi

si ... o femela guppi cu burta mare :)


Deci poti sa spui ca ai vreo 20 de guppy ;)
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

bun gasit

Mesajde razvan » Lun Aug 13, 2001 7:42 am

sa facem inventarul

2 jandarmi (teoretic pereche)
2 sanitari coridoras (tot asa)
2 xifo (la astia nu sunt dubii)
3 zebre (2f+1m)
1 cardinal (au fost doi dar unul era var cu serghei bubka, si l-am gasit deshidratat pe covor)
si foarte multi guppy

acvariul de 35 l, plante elodeea, cabomba si mirofilum, aerator, filtru de apa, lumina de la un bec "ecologic" de 13w, substrat pietris marunt >= 5mm (plantele stau in ghivece de plastic, cu nisip, acoperite de pietris)

acvariu am mai avut cind eram mic dar nu prea m-am ocupat, pe acesta il am de prin aprilie cind a fost ziua lu' junioru' si i-a adus soacra-mea citiva si dupa aceea am fost nevoit sa dezvolt subiectul ( ia bazin, ia vibrator, ia filtru, ia plante, ia carti pentru documentare, mai ia si cite un peste ca a mai murit din ei ..........)

guppy imi plac in general cei cu corpul negru si coada rosie si care pe vremuri se numeau imperiali.

pentru yoyo
poate calistus
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

salutare!

Mesajde RoDiscus » Lun Aug 13, 2001 9:22 am

-am un acvariu de 210L in care deocamdata am doar 6 rasbora si pe care in curand sper sa il populez cu ceva DISCUS de calitate...(pe care nu ii gasesc nicaieri).Mai am ceva plante cool naturale dar le tin in ghivece, prietenii stiu de ce ;)

- cresc pesti de mai bine de 10 ani si am avut acvarii care nu au depasit 100L in care am tinut "generalitati"...nimic specific (ex. rapitori, discus, etc.)

...acum trag tare sa mai strang un ban sa imi mai iau un filtru capabil si eventual some water test kits... apoi sa gasesc un crescator de discus care sa imi doneze/vanda some quality discus...
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde duduloi » Mar Aug 14, 2001 8:01 am

in dimineata asta pestoaica a facut vreo 20 si ceva de pui, unul a fost cam nasparliu si l-am sacrificat.

cum trebuie ingrijiti puii de gupi? specific ca pt mine sunt primii
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gabi augustin » Mar Aug 14, 2001 9:23 am

bine zicea cineva " inventar "
pai, am 4 bazine de 100L pline cu plante si pesti astfel:
- 8 carasi reproducatori + o pereche de severum de vis(25 cm)+un sanitar torocatum mare(perechea lui a zburat intr-un weekend pentru ca n-am tras destul capacul de sticla)
- 8 scalari perechi care depun cum vor ei (nu-i tin pentru pui )
- vreo 40 de xipho mari si o sumedenie mici + 4 carasi mai mici
- vreo 25 de gupy tot mari si fara inventar din aia mici
am o broscuta testoasa de vreo 4 ani intr-un bazin hexagonal(pentru ea cresc puii)- sa nu va suparati pe mine
- decor,lumina, vibrator, maternitate(cu trei saloane),filtre interne(productie proprie) etc. etc.
gabi augustin
 

Mesajde Guppy » Mar Aug 14, 2001 9:40 am

Initial trimis de duduloi
in dimineata asta pestoaica a facut vreo 20 si ceva de pui, unul a fost cam nasparliu si l-am sacrificat.

cum trebuie ingrijiti puii de gupi? specific ca pt mine sunt primii


Ca sa nu fie offtopic , am facut subiect nou : http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&threadid=158
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

salut

Mesajde Catalin1903 » Mar Aug 14, 2001 9:42 am

Salut
Sunt Catalin si am 2 acvarii:
In cel de 150l:
4 scalari mari
4 carasi
2 fosilis
12 melci mari
plante naturale 4 specii
gupy
Din pacate puietul de gupy nu supravietuieste datorita scalilor si carasilor. timpul nu-mi permite sa ma ocup de inmultirea lor.
In acvariul de 100l:
1 cicasoma negrofasciatum - rau cit cuprinde
2 pesti papagal
2 tetrazone
2 ciclasoma cianogutatum
2 bibani africani(?... nu sunt sigur)
melci mari
plante naturale ( sunt disponibile daca doreste cineva)
Ma ocup de acvaristica de un an
Catalin1903
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Aug 14, 2001 9:31 am
Localitate: barlad

Mesajde Catalin B » Mar Aug 14, 2001 11:45 am

Am un acv. mare 250l nou populat cu scalari , gurami,leeri,betta,ancistrus, ii indop cu tubi sa creasca rapid.Am 8ani experienta, am avut cam 8-9 acvarii facute de mine , dar din motive de spatiu si altele le-am desfiintat,dar nu pt mult timp.Am obtinut multe generatii de scalari,betta,gurami, sa nu mai zic vivipari.Locuiesc in Pitesti.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

si io p-aici...

Mesajde andreiard » Lun Aug 20, 2001 11:42 am

112 litri hand made ;)
40W daylight neon

3 Brachydanio rerio
8 Hemigrammus erythrozonus
5 Corydoras julii
1 Gymnocheilus aymonieri

1 Echinodorus osiris
1 Vesicularia dubyana
1 Anubias barteri
1 Ceratopteris cornuta
+ o gramada de Vallisneria spiralis

experienta? vreo 3-4 ani, cumulat dupa cum urmeaza: 1 an acuma si restul acum vreo 12 ani :D

sugestie: folositi numele latinesti ca sa scapati de multe confuzii :)

mai vorbim...
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: si io p-aici...

Mesajde Vizitator » Lun Aug 20, 2001 12:25 pm

In sfirsit vad si eu un forum despre acvaristica.
Sint un incepator in acvaristica, si as dori sa stiu mai multe despre cresterea pestilor in bune conditii.
Am un mic acvariu de 24 l cu 15 pesti (scalari, xifo, plati, moly, zebre, gurami si sanitari), 3 plante naturale, aerator si termometru.
Am avut si un incident mai neplacut in care masculul de gurami si-a agresat femela, care dupa vreo 2 zile a si decedat. Probabil nu aveam acest incident daca as fi avut unde unde sa ma documentez despre aceasta specie.
Pe viitor astept sugestii de la acvaristii experimentati.
Vizitator
 

PopulaTIE

Mesajde Yoyo » Sâm Aug 25, 2001 9:18 pm

S-a cam schimbat ceva pe la mine. O prietena a sorei mele si-a desfiintat acvariul si am achizitionat cate ceva la preturi mai mici.
Puii s-au mai inmultit 150 la numar :platy, xipho si gupy pe saturate. In acvariul mare am 4 carasi, 6 xipho din care 2 masculi(unul voalat), 3 scalari, 4 molly, 3 platy, 2 sanitari, 2 fem. guppy si
9 masculi, 4 zebre. Calistus l-am vandut, era singur, tanar si "nelinistit". din accesorii spun un vibrator, 2 bureti, termostat, termomentru, decor si plante full (3 specii).
Am auzit ca puricii sunt mancare de umplutura, vitaminele sunt la putere (din mancarea uscata "moarta").Ce parere aveti?
Yoyo
 

Mesajde Guppy » Mar Oct 30, 2001 5:06 am

Hai sus si cu subiectul asta ca avem ceva lume noua pe aici ! :cool:

Update la mine:

- vreo 30 de bucati de elodeea imense
- pietris (inainte era gol)
- ca o consecinta pt punctul 2 , trei porcusori ( se cam ascunde mancarea prin pietris si numai ei se pricep sa o scoata :p ) .
- un ancistrus -> am declarat razboi algelor
- acum , cu apa asta clara vad ca defapt am 500+ pui de guppy (si gravide vreo 4 la sala de asteptare :D ).
- nu m-am putut abtine si am mai luat niste guppy cobra imensi, superbi (ma mir cum de am gasit asa ceva in Obor).
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mar Oct 30, 2001 8:41 am

hop si eu , dar cu un downdate:( , mai am 4 scalari somalezi, 3xifo,2ancistrus, 2 molly mascule , 1femel velifera,1 mascula Kribensis, luat vineri pt. femelul care a murit a doua zi(am gresit specia, nu trebuia sa o iau, acum am aflat ca , fiind ciclide africane, vor apa dura alcalina, si eu am opusu', in cartea albastra cu betta scria altceva) si mai am un superb mascul de guram marmorat
update la temperatura, am mai pus unu' de 50w(fara termostat) si acum am 26grd., boierie!
plantele au inceput sa-mi creasca frumos, dar in paralel, nu stiu de unde, mi-au invadat suprafata dinalea plutitoare, parca azolla se cheama, cu 2 frunzulite mici, si scap greu de ele
nu am mai umblat la apa de peste 2 luni si e cristal(cu usoara tenta galbuie,fain, si la mine se vede pe lungimea de 1 m orice fir de praf de pe geamul opus), dar nu cred ca are toti parametrii ok , azi la pranz fac analize si va comunic rezultatele(cu 2 zecimale!;) )
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

upgrade + downgrade

Mesajde andreiard » Mar Oct 30, 2001 9:39 am

+ 8 Hyphessobrycon callistus
+ 4 Corydoras panda - astia sunt niste bomboane!
- 1 Gymnocheilus aymonieri - asta s-a dus la razvan :)

ma conving din ce in ce mai tare ca sunt mort dupa Corydoras sp. :)
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Hop si eu

Mesajde gaga » Mar Oct 30, 2001 11:16 am

Nici nu vazusem subiectul... Nu ma "ocup" propriu-zis dar am acvariu din copilarie. Momentan am asa:
- 1 femela xifo rosu (are ochii negri razvan, dar cred ca e corcita)
- 2 pui de nu stiu ce (incrucusari naturale intre guppy si xifo si habar n-am ce)
- un gup batran (veteranul)
- o multime de guppy superbi (inca nu i-am numarat, cred ca sunt vreo 10) de la razvan
- plante naturale
- pietricele
Acvariul are 28L si o forma ciudata (nu e triunghi - triunghi, se pune pe colt)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Hop si eu

Mesajde Catalin B » Mar Oct 30, 2001 11:22 am

Initial trimis de DANA
- 2 pui de nu stiu ce (incrucusari naturale intre guppy si xifo si habar n-am ce)

???:confused: mai multe detalii,se poate?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

scalari

Mesajde razvan » Mar Oct 30, 2001 1:13 pm

scalare filozoafe ! facui rost de 3 puiuti de scalar cam de 5 mm lungime. cam ce pot sa le dau de mincare ? tubi tocati merge?
yo aveam de gind mai de mult sa bag in bazin ceva de genul asta dar n-am avut curaj stiind ca scalarii sunt mai sensibili, astia mi-au cazut pe cap si sunt foarte mindru de ei.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

update

Mesajde duduloi » Mar Oct 30, 2001 1:14 pm

am pe langa cativa guppy super de la Razvan:

- una bucata ancistrus , e inca pui dar roade geamurile non stop
- una bucata zebra (perechea a decedat dupa o zi)
- 2 melci galbeni

plus cei vechi: perechea de xifo si hoarda de guppy
- ghevece cu cryptocorin
- nisip mai grosutz, cernut
- elodeea

deocamdata atat, mai am de luat incalzitorul, momentan ma "ajut" de calorifer, am 20 de grade in acvariu
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Mar Oct 30, 2001 1:16 pm

am facut analizele de baza la apa mea veche de 2 luni din acvariu si la o proba de la robinet, lasata 1 zi pt. declorinare, au iesit toate bune ,NH4+=0, NO3-=22ppm, NO2-=6ppm,dGH=5,42 la acv. si 6,54 la robinet, cam mare pH la robinet= 7,58, in acvariu e bun = 7,09, desi ma asteptam mai mic , deci mai stau asa cu apa , nu mai umblu la ea decat daca cresc nitratii prea mult, ajung la 50ppm, plantele ar trebui sa nu lase asta, evolueaza destul de bine
inca nu am gasit unde sa fac Al3+, cred ca ma duc la sanepid,sau cum ii mai zice.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: scalari

Mesajde Catalin B » Mar Oct 30, 2001 1:28 pm

Initial trimis de razvan
scalare filozoafe ! facui rost de 3 puiuti de scalar cam de 5 mm lungime. cam ce pot sa le dau de mincare ? tubi tocati merge?
yo aveam de gind mai de mult sa bag in bazin ceva de genul asta dar n-am avut curaj stiind ca scalarii sunt mai sensibili, astia mi-au cazut pe cap si sunt foarte mindru de ei.

depinde de varietate, daca sunt comuni (cu 4 dungi verticale), baltatai,aurii, sunt mai rezistenti, daca ai negri, jumate negri sau arlechin, nu prea se adapteaza decat daca ai aceeasi apa ca furnizorul
neaparat trb. tinuti separat, in curent de apa f. slab, temperatura constanta(26-27), sare mai putina , apa mai veche, altfel vei avea sigur o dezamagire
e important ca hrana sa , mai ales la inceput, f. vie si miscatoare, pana se adapteaza la conditiile tale, prima neregula la ei fiind "greva foamei", specifica lor , reactie la orice nu le convine
deci, incearca sa cauti tubi dinaia mici si rosii, cam greu de gasit acum , daca ii iei mari si grosi degeaba ii toci, risti sa nu-i bage in seama, cel mai bine tine-i pe artemia vie pana mai cresc
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: scalari

Mesajde Catalin B » Mar Oct 30, 2001 1:31 pm

Initial trimis de Catalin B

depinde de varietate, daca sunt comuni (cu 4 dungi verticale), baltatai,aurii, sunt mai rezistenti, daca ai negri, jumate negri sau arlechin, nu prea se adapteaza decat daca ai aceeasi apa ca furnizorul
neaparat trb. tinuti separat, in curent de apa f. slab, temperatura constanta(26-27), sare mai putina , apa mai veche, altfel vei avea sigur o dezamagire
e important ca hrana sa , mai ales la inceput, f. vie si miscatoare, pana se adapteaza la conditiile tale, prima neregula la ei fiind "greva foamei", specifica lor , reactie la orice nu le convine
deci, incearca sa cauti tubi dinaia mici si rosii, cam greu de gasit acum , daca ii iei mari si grosi degeaba ii toci, risti sa nu-i bage in seama, cel mai bine tine-i pe artemia vie pana mai cresc
aviz pt alti amatori:eu evit sa-mi procur scalari care au sub 3 luni si peste 6 luni, cei de 5 mm nu au mai mult de 1,5 luni, decat daca au trait in conditii somaleze
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Hop si eu

Mesajde gaga » Mar Oct 30, 2001 3:42 pm

Initial trimis de Catalin B

???:confused: mai multe detalii,se poate?


Pai stai sa mai creasca... deocamdata unul e ca un etiopian transparent...

Gata am gasit, tot tu, Catalin mi-ai spus mai demult si am cautat postul. Unul e plati unul e ala transparent...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Hop si eu

Mesajde Catalin B » Mar Oct 30, 2001 3:51 pm

Initial trimis de DANA


Pai stai sa mai creasca... deocamdata unul e ca un etiopian transparent...

Gata am gasit, tot tu, Catalin mi-ai spus mai demult si am cautat postul. Unul e plati unul e ala transparent...

tot platy e ,sau xifo albinos, m-ai linistit, credeam ca au aparit cine stie ce mutantzi viviparoizi:)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Re: Re: Hop si eu

Mesajde gaga » Mar Oct 30, 2001 3:55 pm

Initial trimis de Catalin B

tot platy e ,sau xifo albinos, m-ai linistit, credeam ca au aparit cine stie ce mutantzi viviparoizi:)


Stai mah nu te pripi... ca e inca mic si unic supravietuitor... Cand a venit pe lume in acvariu erau si xifo si plati si guppy... nu e albinos, e transparent. Hai ca ma uit inca o data la el si-ti zic maine (daca vad vreo schimbare ca e mititel).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

NO2~6ppm

Mesajde andreiard » Mar Oct 30, 2001 4:29 pm

Catalin B: mi se pare cam mare concentratia de NO2... sigur e 6ppm? si, dupa 2 luni, NO3~22ppm? daca e asa, inseamna ca ai ceva probleme cu bacteriile care iti transforma NO2 in NO3... :(

te sfatuiesc sa schimbi apa, pe bune...
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Re: Re: scalari

Mesajde razvan » Mar Oct 30, 2001 4:31 pm

Initial trimis de Catalin B
aviz pt alti amatori:eu evit sa-mi procur scalari care au sub 3 luni si peste 6 luni, cei de 5 mm nu au mai mult de 1,5 luni, decat daca au trait in conditii somaleze


yo i-am salvat de conditii somaleze. au fost vre-o 50, dar de bine ce au fost ingrijiti au ajuns 3. daca or traii doamne ajuta vorba comunistilor. am promisa niste artemia si microviermi. sper sa-i salvez, oricum ii tiu separat de guppy. merci de sfaturi
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron