Egalitatea intre sexe

de strans in brate, de pupat cu foc, de bagat in pat

Sunt femeile egale cu barbatzii?

Da
11
46%
Nu
13
54%
 
Voturi totale : 24

Egalitatea intre sexe

Mesajde ssonja » Dum Sep 19, 2004 3:18 am

In vreo 2 zile am citit majoritatea threadurilor mai "interesante". Tipii, as usual, posteaza in draci. Tipele, mai retzinute. Se face tot timpul bravada de egalitate, dar cand vine vorba de aplicare se gasesc mereu persoane de ambe sexe care ishi cam neaga convingerile.
Cum din introducerea de pana acum nu e nimic clar (dar trebuia sa incep cu ceva) o sa prezint "problema"shi cateva "axiome" intrate in cultura orala a acestei maretze natzii:

egalitatea dpdv sexual

1. barbatzii care au o viatza sexuala variata in afara cuplului sau care ishi numara cuceririle ca pe ciorapi is harmasari, femeile, in schimb, sunt curve

2. femeile nu pot accede in sanctuarul "merg cu baietzii la bere" decat daca is "partide" de o seara, is bi shi au de oferit informatzii interesante sau au in general un comportament tovarashesco-masculin incat nu mai fac parte cel putzin in conceptzia tipilor din regnul femeiesc

3. tipii vor femei "cu experientza" dar nu pt o rel stabila

4. fetele cumintzi is laudate apoi "injurate" pe la prieteni ca is prea cumintzi

5. tipele vor musai numai tipi experimentatzi

Momentan ma opresc aici.
Votatzi, expunetzi-va parerile pro/contra afirmatziilor de mai sus, eventual adaugatzi shi alte chestii arzatoare ce fac femeile in unele cazuri mai mult sau mai putzin egale cu barbatzii.
Bineintzeles, am votat Nu

pese (am vazut ca e la moda cuvantul): nu's feminista, nu's lesbi, dar am ceva inclinatzii misogine
i kjærlighet med bubuletz og dra fremme inn i B
Avatar utilizator
ssonja
 
Mesaje: 152
Membru din: Mar Aug 31, 2004 11:00 pm

Mesajde Titina » Dum Sep 19, 2004 10:17 am

da,ar trebui sa fie egala femeia cu barbatu',da....nu e...deci am votat nu...
la 1. sunt de acord cu tine shi chestia asta cu "curvele" ma deranjeaza shi p mine
la 3. e adevarat,dar pana la urma vine o perioada in care cauta shi fete care nu is ushuratice shi nu vor numai o "joaca",tocmai pt o relatzie stabila...asha cred io...
la 4. hm...io am auzit doar "laude" despre fete k is prea "ushuratice"...nu k is prea cumintzi...
la 5. da,e adevarat...da' cateodata vor shi neexperimentatzi,k sa-i experimenteze ele :p
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Asassinu » Dum Sep 19, 2004 9:38 pm

Ma, asa e, oamenii is ipocriti in ziua de azi. Si barbati si femei. Io nu consider ca femeile cu o viata sexuala variata sunt curve. pt ca e normal , daca barbatii fac ce vor, ce naiba, si femeile sa faca ce vor.
Deci depinde de om.
Nu tre sa generalizam, pt ca lumea in care traim e de cacat...trebuie sa ii vedem si pe cei normali la cap, care gandesc cum trebuie.
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Lemmy » Lun Sep 20, 2004 8:16 am

Prevad inca o discutie interminabila.... Si poate sterila.
Este un alt subiect care se dezbate de cand lumea si pamantul.
Te-ai gandit vreodata ca s-ar putea sa nu vrei sa fii egala barbatului ?
Sau te referi la egalitate doar cand vorbesti de calcatul stramb, lipsa de experienta sau experienta in exces sau "la una mica cu baietii" ?
Personal nu cred in egalitatea intre sexe... Si asta nu pentru ca as fi misogin, ci pur si simplu pentru ca suntem atat de diferiti incat nu avem cum sa fim egali.
Noi suntem puternici, voi faceti copii, noi suntem imprastiati, voi stiti a organiza o casa, noi conducem firma (titlu generic pt functia de conducere), voi stiti cum sa ne sprijiniti....Voi intrati repede in panica, noi avem sange rece... Noi suntem tentati sa calcam stramb, voi ne alimentati dorinta (ca sa nu zic obsesia).... Suntem un fel de Ing si Iang - ne completam si ajutam reciproc. Suntem simbioti, daca imi este permisa metafora....
Intre doua rase atat de diferite, dar atat de copmplementare, tinand seama de atributii calitati si diferente, cum se poate vorbi despre egalitate ?
Esential insa in toata povestea, este ca aceasta diferenta sa nu creeze suprematia uneia dintre specii... Putem sa fim diferiti si fara sa avem ori noi masculii, ori voi femeile, aere de superioritate.
Lemmy
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Iun 05, 2003 10:48 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Shaki » Lun Sep 20, 2004 8:41 am

"doua rase diferite"... hmmm... sunt barbatzii si femeile diferitzi, dar pana una-alta apartin ambii speciei umane, eu una am votat da.

1. o prejudecata bigota a unora...
2. nu vad de ce sa nu poata... ba pot foarte bine, si nu le rapeshte cu nimik din feminitate :)
3. asta e o generalizare, nu e neaparat universal valabil
4. iarasi... depinde ;y
5. ii supun unui test inainte, sau ce? :D
Ssonja, tu ai dreptate in ceea ce priveste o doar o categorie de barbatzi, barbatzii care vor doar fete experimentate, vor doar sa mearga cu baietzii la o bere si sa "scape" de consoarta, misoginii, cei care vor sa aiba doar ei un cuvant de spus... nu sunt toti asa si ashtia sunt categoria cea mai neinteresanta *p
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde ssonja » Lun Sep 20, 2004 11:25 am

am expus nishte cazuri in care clar femeile nu sunt egale cu barbatzii. problema e de ce se dau totzi super deschishi, de acord cu noul in gandire/comportament? sau egalitate e doar de ochii lumii, cand le convine unora?
i kjærlighet med bubuletz og dra fremme inn i B
Avatar utilizator
ssonja
 
Mesaje: 152
Membru din: Mar Aug 31, 2004 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Sep 20, 2004 11:27 am

n-am zis mey k ar fi parerile tale :)... sunt parerile unora, e-adevarat, dar sunt nishte prejudecatzi... ar trebui sa trecem peste ele :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Shaki » Lun Sep 20, 2004 3:35 pm

Cred k e vorba de o egalitate in drepturi, nu de ideea de a lua femeile locul barbatzilor... In al doilea rand... am vazut destule pisici in lesa pe strada... deci prost exemplu, si daca eu vreau sa-mi botez pisica Grivei... nu vad unde e problema :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde PeerGynt » Lun Sep 20, 2004 3:48 pm

Sunt de acord cu Lemmy, caci adevar a grait el. Dar se refera la cazul general al egalitatii intre sexe. Despre acest lucru am mai scris, asa ca nu ma voi repeta.

Axiomele Ssonjei sunt adevarate (dar nu intotdeauna!). Aici depinde mult de educatia personajelor implicate. Restul tine de psihologia feminina si masculina.

Barbatul e nascut (in general) sa controleze si sa aiba cat mai multe femei. Este, probabil, instictul ancestral de perpetuare a speciei, de a avea cati mai multi urmasi cu cat mai multe femei. Evindent, in lumea moderna, scopul nu mai e sa ai neaparat copii (ca oricum n-ai cum sa-i cresti si e bataia de cap prea mare). Dar daca pe vremuri era o mandrie sa ai multi copii, uneori chiar si bastarzi, acum a ramas mandria de a "seduce" cat mai multe femei. Ar putea fi o explicatie.

Prin urmare, femeia care indrazneste sa aiba o viata sexuala si in afara cuplului este automat vinovata. Masculul se simte amenintat, caci femeia a gasit ceva interesant in afara persoanei lui! Daca s-ar putea sa scape nepedepsiti, unii masculi mai feroce chiar si-ar sfasia femeia necredincioasa. Caci asa dainuie obiceiul din mosi-stramosi. Din fericire, unii mai au si teama de Dumnezeu si femeia in cauza scapa doar cu apelativul de "curva" si o bataie zdravana.

Cum sa vrea atunci masculul feroce o femeie cu experienta alaturi de el, intr-o relatie stabila? O astfel de femeie are prostul si inconstientul obicei de a il compara cu cei de dinainte! Si, foarte probabil, masculul cu pricina poate iesi defavorabil in urma procesului comparativ. Si se enerveaza, urmand sa aplice algoritmul descris in paragraful anterior. Evident, tot curva e femeia, caci s-a daruit altuia inaintea lui.

Pe de alta parte, fata cuminte nici asa nu e buna. Masculul are pofte care trebuie potolite. Oricum ar fi, femeia trebuie sa fie vinovata, caci din cauza ei am fost izgoniti din Rai.

Pe de alta parte, nici femeile nu sunt cele mai angelice fiinte. Au tot felul de pretentii imposibil de inteles... Cum ar putea un mascul neexperimentat sa le implineasca visele incalcite? Asa ca ele vor, in mod tacit, ca masculul sa fie experimentat. Prin urmare, masculul trebuie sa aiba un comportament de armasar, caci, nu-i asa, nimeni nu se naste invatat. Iar daca nu incearca in stanga si in dreapta, cum sa capete experienta?

Asfel cercul se inchide. Femeia incurajaza, inconstient, comportamentul masculului. In final tot ea pare victima si, cateodata, chiar este. Sistemul nu functioneaza intotdeauna deoarece nu exista nici barbatul perfect, nici femeia perfecta. Asa ca unul dintre ei trebuie sa sufere.

PS: Ceea ce am scris nu trebuie generalizat (evident). Am considerat cazuri extreme.
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde h0va » Lun Sep 20, 2004 4:00 pm

peer tzi'am mai zis odaata pe alt thread..dupa tine potopu'..ie absolut convingator ce spui tu acolo, insa pt UNU' CARE VREA SA AUDA ASTA!..cu alte cuvinte esti in asentimentul meu..shtim amandoi cat de adevarate sunt cele scrise de tine..shi la ce ne foloseshte?? :)

numa' bine

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde flying_underdog » Mie Sep 22, 2004 11:28 pm

ssonja scrie:am expus nishte cazuri in care clar femeile nu sunt egale cu barbatzii. problema e de ce se dau totzi super deschishi, de acord cu noul in gandire/comportament? sau egalitate e doar de ochii lumii, cand le convine unora?


Ce vrea sa insemne egale cu barbatii?
Sunt toate femeile egale intre ele sau barbatii toti egali intre ei?
Daca te referi la chestia cu sexu' in afara cuplului, sunt foarte egali -- e nevoie de un barbat si o femeie ca sa vorbesti despre sex (lol, in cazu' cel mai fericit), deci daca un mascul feroce, un armasar cum zici tu, arde 20 pe seara, poti foarte bine sa privesti si invers lucrurile, ca 20 de proaste se ard intr-o seara cu un armasar (lol, observatia asta vine din putzu' inteligentei).

La chestia cu "e curva", poti sa-i spui tu cum vrei ideea e perfect adevarata fetele tot curve sunt; tin minte un documentar de pe discovery unde se estima ca 30% din copii de pe glob au tatal "legal" diferit de cel biologic.

Nu stiu cate femei poate sa aiba un "armasar", da' io stiu femei care au carnetele cu cifre rotunde de barbati facuti (rotund = *00).
Pana la urma barbatul e cel fragil din punct de vedere sexual.

Vai, vai, niste handicapati te barfesc pe la spate si spun ca esti curva....
Din cate spui nu stii ce-s alea prejudecati, asa ca, la urma urmei, ce conteaza ce spune lumea?
Si la urma urmei, cu motiv sau fara, daca te fac curva, poti oricand sa-i faci si tu misogini, porci, retrograzi sau mai stiu eu ce.

Deci, daca e sa ne debarasam de orice prejudecati, la rece:

-barbatul produce de-a lungul vietii un numar practic nelimitat de spermatozoizi, deci nu-l costa cine stie ce, sa si-o infiga in cat mai multe femei

-femeia pe de alta parte are un nr. fix de ovule, ea duce sarcina la bun sfarsit, are o sansa odata la 9 luni ; logic ca e mai pretentioasa si isi doreste un mascul alfa ; problema e ca, masculul alfa n-o sa ramana cu ea (cel mai probabil, doar are si alte lucruri mai bune de facut), dar pentru ca progenitura sa aiba sanse maxime de supravietuire, ea cauta un alt mascult (beta LOL) care s-o ajute sa-si creasca progenitura (si cum sa-l convinga mai bine decat ....)

Chestia cu "femeile nu sunt egale cu barbatii" e o mare tampenie, e ca si cum as spune ca merele sunt mai bune ca perele (e clar o chestiune de gust).
flying_underdog
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Sep 22, 2004 10:46 pm
Localitate: camin

Mesajde theOffender » Joi Sep 23, 2004 7:32 am

Egalitatea intre sexe


nu te supara dar n-am vazut in postul tau nimica care sa aiba de a face cu egalitatea intre sexe, egalitate pentru care femeile au luptat atat de mult s-o obtzina. tot ce-ai spus mai sus ar intra mai degraba la capitolul "drepturi egale la barfa".

1. femeile or fi ele curve insa n-ai auzit de termenul curvar?

2. aha, deci toata chestia de egalitate se rezuma doar la faptul de a "merge cu baietzii la bere"? pai nimeni nu te opreshte. vino! aaah, nu-tzi plac aluziile fara perdea shi limbajul folosit?atunci inseamna ca nu eshti in locul potrivit.

cator barbatzi crezi ca le place cand sunt intr-un grup de femei in care se discuta numai dieta, celulita shi tz alte subiecte de care n-am auzit, nu ne intereseaza shi nu vrem sa auzim?

3. generalizare. shi oricum pt. o relatzie stabila e nevoie de ceva mai mult decat "experientza". bineintzeles ca preferam o femeie care are "experientza in relatzii stabile". dar shtii care-i culmea, ele sunt deja intr-o relatzie stabila!... iar daca ceea ce te referi tu e experientza sexuala, intr-adevar, ne place atunci cand femeia "shtie ce face". dar de la pat pana la casatorie e o cale luuuunga.

4. generalizare. asha ash putea zice shi eu ca totzi baietzii cumintzi sunt luatzi drept 'pompalai' sau 'homosexuali'.

5. generalizare. daca ar fi asha atunci noi barbatzii ne-am pune-o cu mana noastra dreapta (sau stanga) shi am citi despre casatorie in cartzile de istorie...

shi-acum serios vorbind, am intalnit cazuri care se potrivesc cu cele spuse de tine. insa daca vrei sa priveshti viatza in alb shi negru nu uita ca exista milioane de variante de gri. viatza fiecarei persoane depinde de mediul in care traieshte. iar daca mediul respectiv te deranjeaza atat de mult, sugestia mea ar fi ca ar trebui sa schimbi ceva. altel te vei plange continuu de aceleashi probleme. intotdeauna exista acel drob de sare shi acea pisica.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde ssonja » Joi Sep 23, 2004 7:42 pm

1. pey n-am auzit de tipe care sa se laude, in schimb de tipi da

2. tocmai aia e. ca cica se satura ca au companie feminina shi nu pot injura, deshi nu-i opreshte nimeni

3. la aia sexuala ma refeream. ca de casatorii voi suntetzi speriatzi

4. shi 5, shi poa shi 3. aia se shi vroiau a fi. generalizari. chestii pt care cele 2 sexe nu-s considerate egale deshi se bate tam tam pe chestia asta

oricum votul e edificator, cel putzin pana acum.

am intalnit cazuri care se potrivesc cu cele spuse de tine

io n-am intalnit decat cazuri din astea. de aia eram curioasa daca exista shi altceva :P
i kjærlighet med bubuletz og dra fremme inn i B
Avatar utilizator
ssonja
 
Mesaje: 152
Membru din: Mar Aug 31, 2004 11:00 pm

Mesajde Raz van Helsing » Joi Sep 23, 2004 8:33 pm

1. Barbatii care se lauda cu numarul de femei cucerite, cu viata lor sexuala prodigioasa, fenomenala, incomensurabila sunt niste nesimtiti si se vede cat inseamna femeia pentru ei. Asta nu inseamna ca pe mine ma intereseaza sa aud o femeie laudandu-se despre asta, m-as plicitsi enorm... Nu-mi pasa catusi de putin asa ceva, dar nu e "curva" sau altceva!...
2. Sincer, cred ca femeile, daca le place berea si pot gasi subiecte de discutie comune cu cele discutate in acea gasca, e foarte bine, daca nu... De ce sa nu gaseasca ceva de facut care sa le placa? Sau este iesitul la o bere forma suprema de distractie, inventata de zei?... Eu sincer, prefer sa stau acasa sa citesc ceva, sau sa mai stau la calculator, ceva de genul... Nu-mi interzice nimeni sa ies la o bere sau altceva, dar nici nu se mai deranjeaza cineva sa ma invite, fiindca stiu ca nu mi-ar face placere, oricat de selecta ar fi compania... :) Dar asta nu e discriminare, e doar cunoastere a intereselor mele...

Da, ar trebui sa fim egali. Da, nu suntem. Da, fiindca nimic nu e corect pe lumea asta, mai exista oameni corecti, dar momentan sunt foarte putini. In orice caz, daca femeile nu sunt egale cu barbatii, este vina amandurora, din punctul de vedere al stiintei spiritului... Din punct de vedere al conspiratiei mondiale, a fost intr-adevar un complot de dominare pe toate planurile a barbatilor, a domniei prejudecatilor, pentru a se ajunge, dupa emanciparea ce devenea totusi inevitabila a femeilor, la dorinta de matriarhat, care e la fel de daunatoare ca patriarhatul! Desigur, unde dreaqu' e egalitate in lumea asta? Toti vor sa domine, toti vor sa aiba ceva in plus, sa le fie recunoscuta superioritatea... Corectam erorile cu alte erori, niciodata nu aspiram la normalitate... Eh...


P.S. Dar sa va spun cat se poate de sincer, eu prefer sa discut cu fetele, fiindca de regula sunt mai sensibile... Da, am zis-o! Spuneti-i discriminare, dar, luand in considerare toate persoanele pe care le-am cunoscut pana acum in aceasta viata, asa e! Statistic vorbind... Dar sensibil nu inseamna slab!... Si daca sa fii sensibil e un defect... Cu atat mai rau pentru mine...
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Asassinu » Joi Sep 23, 2004 11:33 pm

femeile nu-s egale cu barbatii pt ca asa e firea omului sa considere barbatul superior. cu toate astea....daca eram roboti, eram egali, da nu prea mai eram fericiti:D
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde theOffender » Vin Sep 24, 2004 6:44 am

sonja, amu am intzeles. insa ceea ce te referi tu nu este egalitate. tu vrei ca femeia sa fie identica cu barbatul. shi nu voi incerca sa contorizez milioanele de motive pentru care acest lucru nu va fi posibil. tzi-ash putea da "tz" contra exemple pentru cele 5 pcte ale declaratziei tale. insa shtiu ca imi vei aduce "n" contra-contra exemple. deoarece noi shtim ca femeia are intotdeauna ultimul cuvint :D (apropos, de ce? pentru ca singura data cand avem shi noi dreptul la ultimul cuvant acesta este "da, draga!")

iar cu riscul de a ma repeta, daca ai parte numai de relatzii care nu-tzi plac, do something about it!...
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Lemmy » Vin Sep 24, 2004 8:27 am

ssonja scrie:1. pey n-am auzit de tipe care sa se laude, in schimb de tipi da


Faptul ca tu nu ai auzit, nu inseamna ca nu se poate... Si iti mai pot spune ca in cateva cazuri pe care eu le stiu, barbatii de comenteaza, sunt niste nevinovati...


3. la aia sexuala ma refeream. ca de casatorii voi suntetzi speriatzi


Ma intreb - ce e mai bine ? sa iti fie frica sau sa doresti cu disperare doar asta, de cate ori incepi o noua relatie ( asta de altfel fiind si motivul despartirii-refuzul) ? Frica noastra de casatorie, este direct proportionala cu (si alimentata de...) obsesia voastra pentru straiul de mireasa si verigheta de pe deget.


oricum votul e edificator, cel putzin pana acum.


nu ca 16 voturi ar fi in vreun fel edificatoare (tinand cont ca esantionul minim acceptat pentru un sondaj edificator este de 1500 de oameni - cu varste diferite, profesii diferite, din medii diferite), insa dupa cum spuneam si mai sus, intr-adevar barbatii si femeile nu sunt egali.... Incearca sa intelegi chestia asta si incearca sa vezi ce aveti voi in plus fata de noi, dar sa recunosti si plusurile noastre. Gaseste punctul in care cele doua rase (sic) se completeaza. Daca ai sa gasesti doar plusuri la voi si minusuri la noi, se numeste ca esti feminista, iar intre tine si un misogin nu este decat o diferenta de forma.....



io n-am intalnit decat cazuri din astea. de aia eram curioasa daca exista shi altceva :P



Crezi ca ar fi posibil sa treci usor, dar forever de faza :"daca nu am auzit io, nu exista" ?
Lemmy
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Iun 05, 2003 10:48 am
Localitate: bucuresti

Mesajde ssonja » Vin Sep 24, 2004 6:03 pm

Lemmy, postul meu era ca un fel de raspuns pt Offender. Nu incurca borcanele.
Iar faptul ca vreau sa shtiu daca exista shi altfel de pareri cred ca ma exclude din categoria "daca eu nu shtiu, nu exista"
i kjærlighet med bubuletz og dra fremme inn i B
Avatar utilizator
ssonja
 
Mesaje: 152
Membru din: Mar Aug 31, 2004 11:00 pm


Înapoi la Sex

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron