S.R.V. Si Blues in general ....

ce-a fost pe Muzici o data

S.R.V. Si Blues in general ....

Mesajde Mihai VDF » Mie Noi 24, 2004 4:28 pm

Nu am gasit pe http://www.fanclub.ro vreun thread care sa se ocupe de blues, jazz, ori de orice artist care intra in aceasta sfera muzicala .... si....ce m-am gandit eu ? Poate ar fi timpul sa discutam putin despre cei care au cantat, canta sau ar vrea sa cante asa ceva!
Preferatul meu este Stevie Ray Vaughan dar, pe langa el, in discutie pot aparea si alti monstri sacri ai blues-ului, ai jazz-ului sau ai jazz-rock-ului modern gen Steve Vai, J. Satriani, Eric Johnson ........ and many, many others!!!!!!
Life is a bitch and ... than you die!Live and let live !
Avatar utilizator
Mihai VDF
Junior Member
 
Mesaje: 88
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde Mihai VDF » Lun Noi 29, 2004 1:10 pm

Vad ca nu s-a agatzat nimeni la discutzie.....
:(
Daca tot l-atzi vizitat de 177 de ori de ce nu atzi si postat?
:(
Life is a bitch and ... than you die!Live and let live !
Avatar utilizator
Mihai VDF
Junior Member
 
Mesaje: 88
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde screenager » Lun Noi 29, 2004 9:18 pm

eu nu as zice ca vai si satriani canta blues sau jazz,iar pe johnson nu cred ca l-am ascultat suficient
Avatar utilizator
screenager
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde Mihai VDF » Mar Noi 30, 2004 10:51 am

satriani si vai canta jazz-rock!
influentele lor sunt diverse - de la blues la jazz, la hard si chiar - cu un efort al imaginatiei - power metal(la vai de ex in anumite pasaje).
satriani uziteaza si de elemente specifice muzicii electronice ....
nu am spus de ei ca ar canta blues - au depasit de ceva vreme sfera conventionalului!
johnson a fost elevul lui SRV iar stilul pe care il abordeaza, desi are ca baza tot bluesul, este original ca sound si conceptie si se "invarte" in sfera jazz-ululi.
Ar trebui sa-l asculti. mie mi-a luat ceva timp pana sa-l diger (nu ca ar fi foarte abstract) dar, pana la urma a inceput sa-mi placa!:)
Life is a bitch and ... than you die!Live and let live !
Avatar utilizator
Mihai VDF
Junior Member
 
Mesaje: 88
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde bufallo » Lun Noi 20, 2006 7:46 am

Daca ai de unde sa faci rost , i-ti recomand sa asculti MELVIN TAYLOR, e fantastic tipul an materie de blues&jazz
bufallo
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 20, 2006 7:06 am
Localitate: IASI


Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori