Vita de Vie - parerea voastra - o discutie pentru fani si ne-fani

Forumul asociat fanclubului Vita de Vie

Vitza de Vie- parerea voastra-o discutie pentru fani shi nefani

Mesajde Andrada The Dev » Vin Ian 04, 2002 8:18 am

Ce parere aveti despre baieti? spuneti fara rezerve! cred ca o fi subiectu asta pe la Rock da' cre ca e shi ala la privat asha ca oricine ishi poate spune parerea (cu argumente!) despre ei!:hi:
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Vita de vie

Mesajde Hack » Vin Ian 04, 2002 9:22 am

mi se par bunicii despot are niste idei frumoase in cap....shi in concerte i-am vazut se descurca destul de bine chiar excelent sthiu sa intretina atmosfera
Hack
Junior Member
 
Mesaje: 122
Membru din: Vin Aug 24, 2001 12:25 am
Localitate: Constanta

Mesajde gaga » Vin Ian 04, 2002 2:34 pm

pe postul de TV care incepe cu P si se termina cu RO si pe celalalt nascut din el (acasa, la masa, asa ceva...) ca si in programul TV susamintitei televiziuni e numa vitza de vie, e invazie fratzilor... de aici rezulata ca media p a pus mana pe ei. asa ca daca stati pe langa aparatul cu ecran o sa va formati repede pareri (si multe). poate ii vede si lutricia mc nustiucum cantand "e moale pielea ta" si le cere drepturi de autor.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sorin vdv » Vin Ian 04, 2002 6:43 pm

hai, mai dana, ca m-am saturat !

am vazut posturile tale, stiu ca sunt destepte, cunosti tagma noastra bine ("grumaz" - M.A.T.A., etc) probabil ca ne si cunoastem - si vii cu chestii d'astea ?

ritmica de voce "saisprezecimi- la,la,la,la,la apoi optimi cu pct + saisprezecimi - la...la,la,la,la" o gasesti peste tot, nu numai la lmcneal. la massive attack, la level 42(chinese flag), la alea cu "i love you, always forever, etc", chiar si in romania la "secret" (dimineatza omul nou se coboara la metrou). uneori notele se mai schimba, nu insa si valoarea lor. de cite ori sa zic treaba asta k sa ma credeti ?
sorin vdv
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Dec 12, 2001 7:31 pm
Localitate: bucuresti - romania

Mesajde gaga » Vin Ian 04, 2002 7:12 pm

hai mah sorin nu te bosumfla ca nu cred ca te cunosc si stiu ce ai scris despre piesa aia pe barfe (mi-a citit un prieten de-al meu vortex) da' io de cate ori ascult imi suna a lutricia, imi par doua piese intr-una singura. Acu' tu nu tre' sa te iei dupa mine ca nu sunt etalon. Cat despre valoare... aici e un mare DEPINDE!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sorin vdv » Vin Ian 04, 2002 7:52 pm

SUNT 2 piese intr-una singura ! pasajul de la sfirsit e cheia piesei. vorbeam de valoarea notelor muzicale ! nu de valoarea artistica...tema piesei "sunetul..." e de la imagination, si am scris treaba asta pe cd, deoarece se regaseste NUMAI LA EI. n-am considerat necesara o actiune similara la "liber", tocmai fiindca e peste tot. acum apare si in ziar ca piesa e furata, si da, ma bosumflu, desi n-ar trebui, reclama e buna oricum e ea. cu toate astea eu si formatia mea suntem cunoscuti drept persoane corecte si umbrele de deasupra capetelor ne oftica. lumea judeca grosso modo, si tie iti pot iesi vorbe ca esti alcoolica, spre ex., daca cineva rauvoitor te vede odata bind o bere - probabil ca nu ti-ar conveni...
sorin vdv
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Dec 12, 2001 7:31 pm
Localitate: bucuresti - romania

Mesajde gaga » Vin Ian 04, 2002 8:02 pm

bwahaha sorinel, cazi din lac in putz... verifica pe rock sa vezi ce scrie la betzii forumiste (apropos, alcoolic nu inseamna betziv in opinia ta, nu?)

mie nu imi pasa de ce cred altii, cui nu-i place sa se uite in alta parte, despre baietzii de la vitza am vazut prin reviste se povestesc multe chestii legate de baute... io am vazut si concerte. Sincer, daca esti suparacios nu mai vorbesc cu tine...
mwahaha :hihi: sau din contra...

ah, sa nu uit... si mie mi se pare pasajul de la sfarsit cheia piesei. fara ea nu descuia nici o usa...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sorin vdv » Vin Ian 04, 2002 8:38 pm

pai,

exact asta nu fac : sa ma uit in alta parte ! ma pot uita pe site-ul nostru, pe site-urile neoficiale, pe mail, etc., unde toata lumea ne lauda. prefer insa sa fiu aici si sa polemizez cu tine si altii.

cu bautele - am dat doar un exemplu de judecare dupa aparente, e adevarat ca s-a nimerit sa fie un subiect la care ne sta capul destul de des (de fapt, in fiecare turneu...asha cum se scrie, nu ne e frica sa recunoastem).

fireste, alcoolic si betiv au intelesuri diferite.
sorin vdv
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Dec 12, 2001 7:31 pm
Localitate: bucuresti - romania

Mesajde gaga » Vin Ian 04, 2002 8:50 pm

ai grija sa nu degenereze polemicile in cearta... :no:

ah, merci ca mi-ai zis, io credeam ca alcoolic shi betziv e una shi aceeasi :rot:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Kryszti » Sâm Ian 19, 2002 2:10 am

Parerea mea:

Toti cei de la Scoala Vedetelor au ajuns mari si tari. E usor, nu?! deci, nu pot sa-l sufar pe Despot. Apoi, muzica in sine, obiectiv vorbind ma lasa rece. Adica, sa fim seriosi, reusesc sa nu spuna nimic: Baga sunetul mai tare, Discoteca e prea mica...
Pe bune, se rup in figuri cat de rockeri, cat de profunzi sunt ei, cat de fara rost sunt altii si ei...
Asa ca: Vita de Vie :drool:
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde Andrada The Dev » Sâm Ian 19, 2002 7:06 am

Initial trimis de Kryszti
[B]Parerea mea:

Toti cei de la Scoala Vedetelor au ajuns mari si tari. E usor, nu?! deci, nu pot sa-l sufar pe Despot. Apoi, muzica in sine, obiectiv vorbind ma lasa rece. Adica, sa fim seriosi, reusesc sa nu spuna nimic: Baga sunetul mai tare, Discoteca e prea mica...
Pe bune, se rup in figuri cat de rockeri, cat de profunzi sunt ei, cat de fara rost sunt altii si ei...
Asa ca: Vita de Vie :drool: [/B]


de ce nu incerci tu sa faci rock ;) oare? tu cat de tare te crezi?
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Mesajde Kryszti » Dum Ian 20, 2002 1:07 am

Initial trimis de Andrada The Dev


de ce nu incerci tu sa faci rock ;) oare? tu cat de tare te crezi?


Bine, ma!!!! Parca era un loc unde ni se cerea parerea! Sau ca la sedintele de partid, ai voie sa ai orice parere, dar aceasta trebuie sa fie neaparat pozitiva?!!
N-am zis ca trebuie sa fac eu sau ca n-ar trebui sa asculte nimei VdV, ca e o tara LIBERA!!!! Mi-am spus si eu parerea! Atat! Reao!
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Re: Vitza de Vie- parerea voastra-o discutie pentru fani shi nefani

Mesajde Kryszti » Dum Ian 20, 2002 1:09 am

Initial trimis de Andrada The Dev
Ce parere aveti despre baieti? spuneti fara rezerve! cred ca o fi subiectu asta pe la Rock da' cre ca e shi ala la privat asha ca oricine ishi poate spune parerea (cu argumente!) despre ei!:hi:


Ramane valabil ce ti-am scris mai sus.
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde Andrada The Dev » Dum Ian 20, 2002 1:12 am

da tu ii urashti pa toti de la shcoala vedetelor:) asha ca nu ieu sunt reaua aicia!:D dak asta ie parerea ta, voltaj iti plac? sunt doar curioasa...
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Mesajde Kryszti » Dum Ian 20, 2002 2:01 am

Initial trimis de Andrada The Dev
da tu ii urashti pa toti de la shcoala vedetelor:) asha ca nu ieu sunt reaua aicia!:D dak asta ie parerea ta, voltaj iti plac? sunt doar curioasa...


Voltaj nu imi plac in mod deosebit. Adica, nu sa ascult eu acasa. dar trebuie sa recunosc ca au reusit sa faca o muzica acceptabila, super-ultra comerciala(pt. ca e rock si dance, pt. adulti si pusti in acelasi timp, lucru care nu l-a mai facut nimeni pana acum), si de aceea sunt demni de tot respectul. Dar daca am eu de ales, nu ascult Voltaj! Prea comercial...
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde Andrada The Dev » Dum Ian 20, 2002 10:39 am

ai dreptate, voltaj are versurile cam imature:) heh! fikare ku ale lui;)
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Vita de Vie este cel ami bun exemplu de muzica de calitate

Mesajde Zgubilici » Vin Feb 08, 2002 3:31 pm

Parerea mea e ca Vita de Vie este formatia care merita cel mai mare respect din Romania.
Referitor la Scoala Vedetelor, nici mie nu mi-a placut, dar Vita de Vie nu este o continuare a emisiunii, precum nu numai Adrian Despot inseamna Vita de Vie.
Cat despre piese furate, impresia mea e ca Vita de Vie chiar se impotriveste acestor practici nesimtite, printre care se numara si playback-ul. Si treaba cu pasajul despre "pielea ta", La, La7, La, E e un set de acorduri pe care l-am auzit chiar si eu destul de des, cat despre tonalitatea vocii in corcondanta cu asta, sincer, nu cred ca o formatie ca asta ar pleca urchile la lutricia mc. sau ca membrii ei ar fi atat de entuziasmati incat sa foloseasca pasajul.
Revenind la ei, au cea mai buna prestatie in concerte, intotdeauna LIVE (cu exceptia Vinolamine, ironic la adresa altora). Si nu musai ca asta ar fi avantajul lor, dar versurile sunt inteligente si chiar transmit niste stari in care personal ma regasesc, nu ca "mare, soare" si alte povesti pentru pusti visatori de 16 ani.
In concluzie, Vita de Vie este o formatie non-conformista care sparge canoanele si care lupta impotriva prostiei din muzica si societate.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

sunt foarte ok

Mesajde shinee » Sâm Feb 09, 2002 1:34 pm

VDV sunt foarte ok ca muzica si aparitie pe scena sau in public, au un concept bun si sunt proaspeti. Subiectele peselor nu mi se par deloc superficiale, iar "Liber" are un set de acorduri foarte populare, intr-adevar, ceea ce a si facut ca ea sa devina hit, fara a fi copiate de undeva (am ascultat cu atentie toate piesele cap de acuzare si nu mi se pare...)
Problema VDV-ului a fost, este si va fi cea de atitudine. Sigur ca tutror ne place sa vedem un rocker cand artzagos, cand lenes, cand impertinent cu presa,insa nu mereu si nu toate la un loc.
Tonul despotian si (mai nou) danescian releva suficientza, o mare sigurantza de sine si increderea ca ambii leaderi de formatie emit adevaruri universal valabile. Se comporta ironico-bascalioso-condescendent cu oamenii pe care ii cunosc.
Cealalta parte a trupei, sectia ritmica,e formata din 2 instrumentisti excelenti si oameni de bun simt si care mi-s foarte dragi.
Insa, desi ii respect si ma duc cu placere la concertele lor, nu-i mai am la inima pe Despot& danescu. Schimbarea lor e prea mare fatza de ceea ce erau, cand i-am cunoscut eu, prin 1996.
e dimineata in alta viata?
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Vita de Vie e foarte bine unde este!

Mesajde Zgubilici » Sâm Feb 09, 2002 2:56 pm

iN 1996 Vita de Vie era inca in stadiul in care se gaseau pe ei insisi, si au inceput destul de bine desi se simte putina nesiguranta. Intre timp au devenit foarte siguri pe ei si cantecele au prins o culoare agresiva, devenind foarte apreciati de cunoscatori, lucru care le-a permis sa mearga inainte si sa atace muzica de prost gust care iese pe banda rulanta fiind excesiv promovata, nu pentru ascultatori ci pentru cumparatori, abordare cu totul gresita.
Vita de Vie este un element foarte important din muzica ce se face pe la noi si parerea mea e ca au foarte multe de transmis si daca foarte multa lume se regaseste in mesajul lor, nu inseamna ca fac muzica "populara" (usor digerabila).
Din mesajul de mai sus eu am inteles ceva de genul ca Despot si Danescu ar fi devenit cu nasul pe sus.
Eu nu stiu cum erau in 1996, dar am ajuns sa-i cunosc de vreo jumatate de an si impresia mea e cu totul alta.
Despot ajuta si promoveaza o multime de trupe/artisti care au multe de spus, ajutandu-i la partea instrumentala care astfel da gravitate pieselor. Scoala vedetelor este cu totul altceva, si chiar daca muzica pe care o facea acolo nu era prea grozava, l-a ajutat mult, l-a invatat foarte bine cum sta treaba cu toata activitatea asta muzicala. Nu inteleg de ce spui ca fac "bascalie" de oamenii pe care ii cunosc, mie mi se pare ca iau in seama tot ce se intampla in jurul lor, acordand o atentie deosebita celor care aduc si niste argumente cand spun "sunteti cei mai adevarati!"/"sunteti varza!".
In ce in priveste pe Sorin, eu spun ca este cam cel mai mare om pe care l-am cunoscut pana acum. Nu neaparat ca are extrem de mult succes cu formatia si clubul, ci pentru ca este un deosebit care a stiut foarte bine ce vrea si a ajuns undeva sus, poate prea sus pentru a fi observat de unii "carcotasi".
Sorin s-ar descurca excelent si fara formatie, dar el este intr-un fel "cea mai puternica veriga" din ce inseamna Vita de Vie, de aici vreau sa se inteleaga faptul ca el canta din pasiune, ceeea ce inseamna ca el chiar spune pe bune ce simte, si nu face muzica de consum.
Cat despre restul formatiei, sunt niste oameni pe care poti contezi, fara pic de "fitze" din cauza succesului.
Pupe, Cezar, Adrian, Sorin sau Mircea fiecare reprezinta o personalitate puternica si asta intareste fiecare nota care vine pur si simplu din ei, nu de la altii!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Vizitator » Dum Feb 10, 2002 4:14 pm

Nu stiu de ce se aud atatea chestii bune despre vdv.. asa ca m-am dus si eu la un concert sa aflu... si am iesit de acolo total dezamagit.. prestatie de toata kko (doar vocea a fost live, iar instrumentistii nici macar nu stiu sa se prefaca ca, canta live...
O formatie, oricat de bune melodii ar avea nu este formatie adevarata pana nu canta 99.9 % din timp live (si nu numai cu vocea :)). Ex: TAXI - da baietii chiar canta live si o fac bine de tot.. (live de live cu voce si intrumentatie live!). Iris, Holograf iarasi canta live si suna f. bine!

deci in concluZie baietii de la vdv tre sa mai invete cate ceva...
Vizitator
 

Imi vine sa rad.

Mesajde Zgubilici » Dum Feb 10, 2002 6:49 pm

Nu stiu la ce concert ai fost tu, dar e clar ca nu era Vita de Vie!
Pot sa ma cert cu tine pe tema asta cat vrei, pentru ca stiu ce zic.
Chiar te rog sa-mi spui si mie unde si cand a fost concertul asta, ca sa iti arat de unde si impresia gresita. Oricine poate sa spuna ca a fosrt la concert si a ascultat playback iar asta inseamna ori ca 1. minte, 2. nu se pricepe deloc la muzica, asa ca hai sa te lamuresc.
Playback este acel obicei tampit cand o formatie/un artist, da drumul unui disc care contine negativul, daca nu, mai rau, pozitivul piesei care trebuie "interpretata", mimand apoi intr-un mod nesimtit vocea, sau chiar instrumentele, realizand astfel o mare pacaleala, de care cei mai multi nu se prind.
Vita de Vie nu a facut playback decat in urmatoarele situatii:
a) cand au fost la emisiuni televizate, unde producatorii nu accepta decart aceasta practica din motive de sonorizare necorespunzatoare. Acolo unde s-au gasit producatori mai intelegatori, deci mai priceputi, s-a cantat live.
b) piesa Vinolamine este intotdeauna playback, o ironie la adresa trupelor de doi lei. Faptul ca de obicei aceasta este ultima piesa din concert, multa lume are impresia ca tot concertul a fost playback, lucru total FALS! .
Dupa cum nu cred ca acel "concert" pe care tu sustii ca l-ai vazut a fost la televizor, singura varianta ar ramane cea cu impresia gresita cand ai vazut "Vinolamine".
Te asigur ca formatia Vita de Vie nu e de acord cu muradrii de genul asta si anul trecut chiar a sustinut un turneu anti-playback.
Si crede-ma ca stiu ce spun! Asa ca astept alt mesaj de la tine, cel neinregistrat care ori nu ai avut curaj sa te arati, ori nu stii despre ce vorbesti.
Sa stii si tu, ca vad ca singur nu ti-ai dat seama ca mai toate trupele rock de la noi canta LIVE, nici nu concep altceva, pentru ca playback inseamna frauda! exceptie fac Voltaj si Bere gratis, care numai rock nu sunt.
Deci nu accept si nu cred penru ca stiu ca este imposibil ca Vita de Vie sa fi playback-uit, si stiu ca oricine o sa-mi dea dreptate aici, pur si simplu pentru ca ei canta LIVE intotdeauna . Si nu cred ca exista vreun organizator de concerte care sa aiba curajul de a cere unei formatii ca Vita de Vie sa se prefaca.
Asa ca nu mai arunca tu cu zvonuri in stanga si in dreapta cand este clar ca nu stii despre ce vorbesti. Cred ca ai gresit topic-ul.
Si ai grija cand spui ca
instrumentistii nici macar nu stiu sa se prefaca ca, canta live...
pentru ca tu nici nu stii cu cine ai de-a face in formatia asta! Sunt unii dintre cei mai exceptionali instrumentisti din Romania, iar faptul ca
nici macar nu stiu sa se prefaca ca, canta live...
este total adevarat, pentru ca ei nu canta decat live, de unde rezulta ca nu ar avea motive sa se prefaca.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Feb 11, 2002 10:08 am

Iarasi neanregistrat, termen de recunoastere a faptei: azi dupa masa .

E un butonash sus de unde va puteti inregistra, hai ca nu e greu...:con:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Kryszti » Lun Feb 11, 2002 7:25 pm

Or avea Vita de vie multe pacate, dar pe asta cu playback-ul chiar nu-l au. mai degraba, dl. dan teodorescu ar fi eroul cu playback-ul.
Dar, desi respect opinia celor pro-vdv, eu tot spun ca mi se pare o muzica superficiala si o trupa creata pe scheletul pilelor lui despot si al imaginii acestuia de la scoala vedetelor.
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde bogdan555 » Lun Feb 11, 2002 11:08 pm

Initial trimis de Kryszti
Or avea Vita de vie multe pacate, dar pe asta cu playback-ul chiar nu-l au. mai degraba, dl. dan teodorescu ar fi eroul cu playback-ul.
Dar, desi respect opinia celor pro-vdv, eu tot spun ca mi se pare o muzica superficiala si o trupa creata pe scheletul pilelor lui despot si al imaginii acestuia de la scoala vedetelor.


ma fratilor hgai ca m-am inregistrat ca sa fie oata lumea multumita :)

1. am vazut vdv in concert la c-ta acu vre-un an jumatate (am stat cat mai aprope de scena posibil). Adica mie imi ziceti ca solistu a cantat live?? ssa fim seriosi.. se vedea de la o posta ca nici nu stie sa mimeze (uneori uita sa se prefaca cand incepea banda:)2. intrumentistii mai ales tobosaru se prefeceau... si scuzama am fost sute de oameni acolo si toti ne-am dat seama ca "tot" concertyu a fost mimat!
3. daca ai stii cate ceva despre taxi sau daca ai fost la cate un concert de al lor (nu la emisiuni tv) ai fi observat ca taxi nu face playback nici la intrumente nici la voce (doar la eurovision au facut playback la intrumente pt. ca asa a fost regula; toti cei care au fost la eurovision au cnatat live doar cu vocea.. :). iarasi daca ai stii cate ceva despre taxi ai stii ca baietii sunt inpotriva playbackului (au participat si intr-o campanie impotriva). TAXI nu fac playback in 99.9999999999999999999999999999% din cazuri (doar la tv sau la eurovision au facut playback)
bogdan555
Junior Member
 
Mesaje: 72
Membru din: Lun Feb 11, 2002 10:43 pm
Localitate: Canada

Mesajde gaga » Mar Feb 12, 2002 8:25 am

Originally posted by bogdan555


ma fratilor hgai ca m-am inregistrat ca sa fie oata lumea multumita :)



Thanx. Cat despre taxi vs vdv, inclin balanta in directia taxi, mai ales dupa ce i-am vazut in concert unu' dupa altu'
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Zgubilici » Mar Feb 12, 2002 8:45 am

bogdan-ule, pe mine tot nu ma convingi. Te asigur vdv nu a facut playback, e imposibil. Am fost in ultimul an la cel putin 20 de concerte si clar nu a fost nici urma de playback, zero.
Daca imi dai mai multe detalii despre locul unde a fost concertul, pot sa-ti arat o gramda de lume care a fost la acolo si care o sa confirme faptul ca vdv nu a mimat.
Taxi este un exemplu la fel de bun de cantat LIVE, ganditi-va si voi, in postura acestor doua trupe este chiar rusinos pentru ei insisi sa recurga la metode ca astea de cantat.
DANA, probabil ca ai fost in BackStage, unde ai vazut Taxi cantatnd dupa VdV, e adevarat ca Taxi s-a potrivit foarte bine cu locul, parca se completa tabloul, dar Vita de Vie este o formatie care are nevoie de spatiu sa se desfasoare, au o alta atitudine decat cea oarecum linistita a Taxi-ului si din cauza asta prefera spatiile deschise.
De cantat n-au cantat rau nici in club, de fapt n-a fost deloc rau, chiar a fost excelent. Probabil ca daca ar fi cantat si ei vreo doua piese acustice, ti-ar fi dat aceeasi impresie, desi stilurile difera complet.
Pana la urma, nu exista nimic care sa indice acel "vs." intre VdV Taxi, dimpotriva sunt doua formatii prietene, Bortun l-a adus pe Adrian in Vita de vie, si s-au nascut in acelasi timp, cam din aceleasi cuiburi.
In ce priveste Scoala Vedetelor si influenta ei in Vita de Vie, eu nu vad nici o asemanare intre ce se intampla acolo si ce este acum VdV, singura influenta pe care a avut-o scoala vedetelor a fost mediatizarea lui Adrian, atat!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Feb 12, 2002 8:49 am

zgubi, era la Iris Atheneum si vdv au facut some playback. sau crezi ca ii confund cu gagicutzele alea "electric ladies" (yeah right) care cantau la vioara cu toate corzile rupte, huh? ;D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Kryszti » Mar Feb 12, 2002 9:25 am

Initial trimis de bogdan555

. daca ai stii cate ceva despre taxi sau daca ai fost la cate un concert de al lor (nu la emisiuni tv) ai fi observat ca taxi nu face playback nici la intrumente nici la voce (doar la eurovision au facut playback la intrumente pt. ca asa a fost regula; toti cei care au fost la eurovision au cnatat live doar cu vocea.. :). iarasi daca ai stii cate ceva despre taxi ai stii ca baietii sunt inpotriva playbackului (au participat si intr-o campanie impotriva). TAXI nu fac playback in 99.9999999999999999999999999999% din cazuri (doar la tv sau la eurovision au facut playback)


Eu inteleg ca la constanta e un cult al trupelor taxi si directia 5, dar iti spun eu ca om mai ahiat dupa bani decat teodorescu nu gasesti in muzica rock. stii ca la craiova a vrut si banii de benzina cu o saptamana in avans la un festival cu o traditie lunguta?!
Cunosc pe cineva caruia i-a cerut 400$ pt PLAYBACK intr-o discoteca, anul trecut; cu mesajul "puneti si voi niste tobe acolo sa nu se prinda lumea"...
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

stop it

Mesajde sorin vdv » Mar Feb 12, 2002 11:12 am

vita de vie nu a cintat la constanta (oras) in 2000 decit la club phoenix. ma gindesc ca din moment ce am stat vreo 10 min sa schimbam o coarda la chitara ar fi trebuit sa fie live. in zona, am mai cintat la neptun ( de 3 ori), costinesti, jupiter si vama veche. toate live. in 2001 am avut un singur concert in constanta la sala sindicatelor.

"solistul" intra intotdeauna aiurea si pe linga banda la frumoasa piesa vinolamine.

pina aici, totul e ok.

dar de ce va luati de taxi acum ?

mai mult, vine shinee si zice ca suntem cu nasul pe sus si asa mai departe. problema e ca nu ne putem scalimbaia la tv. asta e pentru altii. de aceea aparem asa plictisiti. atunci cind o sa ne intrebe cineva ceva coerent despre muzica sa vezi cum n-o sa mai fim asa. sa-ti reamintesc (desi nu se face...) de coverdale, clip cargo, etc, etc ? astea au fost gesturi de ingimfati ?
sorin vdv
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Dec 12, 2001 7:31 pm
Localitate: bucuresti - romania

Mesajde gaga » Mar Feb 12, 2002 12:00 pm

hmmm, corect corectus, sorin... wath about Atheneum?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Vita de Vie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron