AKG C 4000 B , AKG C 4500 B-BC ( ajutati-ma !)

Totul despre tehnologia sunetului

AKG C 4000 B , AKG C 4500 B-BC ( ajutati-ma !)

Mesajde marian » Dum Mar 06, 2005 12:37 am

Va rog sa-mi spuneti care dintre aceste doua microfoane ( AKG C 4000 B si AKG C 4500 B-BC ) este mai potrivit pentru inregistrarea vocilor , in special voci rap.
Multumesc.
marian
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 31, 2001 11:00 pm

hmm

Mesajde LEXIC » Lun Mar 07, 2005 9:15 am

-uite mai bine renunta la AKG , initial si eu am vrut tot AKG sa-mi iau dar pana la urma am dat de C1 de la STUDIO PROJECTS , crede-ma ca merita toti banii (e si mai bun si mai ieftin ca si AKG) , este si un sediu in Bucuresti de unde il poti cumpara , mai multe inf vezi pe siteul lor , http://www.avaudiosys.ro
-sau daca ai mai multi bani cumpara un RODE NTK 1000 ........
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde marian » Lun Mar 07, 2005 11:55 am

LEXIC scrie:-uite mai bine renunta la AKG , initial si eu am vrut tot AKG sa-mi iau dar pana la urma am dat de C1 de la STUDIO PROJECTS , crede-ma ca merita toti banii (e si mai bun si mai ieftin ca si AKG) , este si un sediu in Bucuresti de unde il poti cumpara , mai multe inf vezi pe siteul lor , http://www.avaudiosys.ro
-sau daca ai mai multi bani cumpara un RODE NTK 1000 ........



Multumesc pentru raspuns

Acum sunt intr-o mare dilema , ma bate gandu si spre un akg solidtube dar nu stiu cum se comporta fata de RODE NTK 1000 ...... da-mi te rog niste indicii sau spune-mi ce microfon as putea cumpara la aproximativ 400, 500 max 600 EUR ( doar pentru voci , in special )
- Isi merita banii akg solidtube ?

Multumesc
marian
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 31, 2001 11:00 pm

Mesajde LEXIC » Mar Mar 08, 2005 9:13 am

-uite ma impresionat mult RODE NTK 1000 la fel si C1 STUDIO PROJECTS (asta il am la studio la fel si Bitza ), nu cred ca merita sa dai 600 E pt un microfon dar daca tot vrei sa o faci ai putea sa te orientezi spre Audio Tehnica , vezi ca au un stand si in magazinul Muzica ....
-dar ca un microfon sa-ti dea rezultatele dorite vezi ca va trebuii amplasat intr-o camera antifonata ,in plus e bine sa ai si un preamp pe lampa .....in fine , sunt multe de zis , si eu cand mi-am facut cumparaturile am stat cam 4 luni sa ma gandesc ce sa fac ......
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde marian » Mar Mar 08, 2005 1:32 pm

Salut lexic

Eu stiam ca microfoanele pe lampi sunt mult mai bune si asa m-am orientat spre AKG solid tube, dar de la tine am inteles ca nu da rezultate ......acum am mai vazut si un RODE K2 ( pe lampi ) ; .. dar acum nu stiu daca este diferenta mare intre un microfon pe lampi si unul fara. ( merita ?)
Spune-mi te rog ce preamp ai la C1 studio projects si ce placa de sunet ?
Ai compresor harware sau compresezi sofware ?
Ce zici de RODE K2 ?
marian
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 31, 2001 11:00 pm

Mesajde LEXIC » Mie Mar 09, 2005 12:51 pm

-microfoanele de care vorbesc sunt ambele pe condensator adica cardiodide ,la microfonul meu am un preamp VTB1 tot de la Studio Projects , (imi place foarte mult , bine nu e comparabil cu Tampa sau cu JoeMeek VC6 Q, dar iti spun ca rezultatele cu VTB1 merita toti banii ...
-nu am compresor , eu lucrez cu pluginuri mai ales waves , au niste compresoare foarte misto , mai ales ca vad ca tu vrei sa te ocupi de hip hop ....
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde LEXIC » Mie Mar 09, 2005 12:55 pm

- ps. placa de sunet care o am e M Audio Audiophile 2496 , eu spun sa te orientezi spre microfon C1 sau Rode Ntk 1000 (parazitii au la fel ,am tras pe el si e mega tare cel putin pt Romania )
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde marian » Mie Mar 09, 2005 7:30 pm

Multumesc mult lexic

Poti sa-mi spui te rog toata configuartia care o au parazitii ( microfon , preamp si placa de sunet etc)

Iti raman dator
marian
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 31, 2001 11:00 pm

Mesajde marian » Mie Mar 09, 2005 8:50 pm

PS: Nu am gasit Rode NTK 1000 doar : Rode NT 1000 si RODE NTK , care dintre ele ..?
marian
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 31, 2001 11:00 pm

sers

Mesajde LEXIC » Joi Mar 10, 2005 9:49 am

-parazitii la studio au , placa de sunet m audio audiophile 2496 ,un mixer Beringher cu 16 canale , care-l folosesc doar pt phantom power , un microfon Rode Ntk 1000 , monitoare Yamaha NS 10 +sub woofer ......asta e tot ...
-bitza la studio are placa de sunet m audioaudiophile ,Microfon C1 studio projects , preamp VTB1 studio project ,monitoare Event ,plus un mixer doar folosit ca output pt monitoare si casti .... (idem si eu ) ...
-ps , nu stiu care e diferenta intre nt si ntk ........
uite emailul meu anexa1@yahoo.com si putem vorbii mai multe .....
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde marian » Joi Mar 10, 2005 8:51 pm

ok , ti-am trimis un mail
marian
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 31, 2001 11:00 pm

eu nu mi-as lua C1

Mesajde slasshh » Sâm Iul 09, 2005 8:29 am

dupa parerea mea mult mai bine un akg decat un C1; dar si mai bine de atat ca si raport calitate-pret e Rode NT1000; si Rode NT1 bun, foarte foarte mici diferente fata de NT1000, insesizabile. ntk-1000 cred ca nici nu exista asa ceva. dar depinde si de preamp, iarasi eu nu m-ash baa pe chestii de genul C1 sau studiopreoject, care in america sunt considerate junk, ci ami degraba ceva tot ieftin, dar bun, cum sunt arturile, presonus, daca ai bani oti sa intri pe dbx sau pe focusrite. depinde mult dsi de convertorii de la placa, si de vocea celui care canta. daca e o persoana mai sibilanta te sfatuiesc la un akg 3000B, daca nu e sibilanta un rode merge perfect. ai grija la pozitita microfonului
slasshh
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iul 09, 2005 8:20 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde the brain » Lun Iul 11, 2005 8:56 pm

Indiferent de care microfon ar fii vorba,
tot asa si de ce alta aparatura v-a interesati ,
in cazul cand decizia se apropie, contactati-ne
si pe noi !!!!!!!!
francisc_solomon@yahoo.com
Preturi avantajoase !!!!!
the brain
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Vin Iul 01, 2005 6:58 pm
Localitate: RFG

Microfoanele RODE sunt acum in Romania

Mesajde ProFAV » Mie Mar 29, 2006 5:25 pm

Aveti nevoie de microfoane profesionale pentru studio, scena, film, televiziune sau radio?

RODE Microphones, o divize a Freedman Electronics PTY, detine cea mai mare fabrica de microfoane condensator profesionale din lume.

Distribuim microfoane condensator profesionale:

· cu tuburi electronice si FET, cu diagragma mare si mica
· microfoane de camera, shotguns
· pentru radio, microfoane cu indicator LED "ON AIR"
· pentru scena (voce plus instrumente)

Distribuim si accesorii pentru microfoane: boompoles, shockmounts, windshields, etc.

Fabrica RODE Microphones este situata in Sydney, Australia si este totalitate robotizata, astfel incat consistenta calitatii este garantata. Oferim 10 ani de garantie pentru microfoane!

ProFAV, o divizie Music Media, este partenerul unic in Romania si Bulgaria al RODE Microphones.

Vizitati http://www.rodemic.com pentru a afla toate detaliile.

Review-uri la microfoane se gasesc la
http://www.soundonsound.com/index.php?section=%2F&url=%2Fsearch&Keyword=rode

Contactati-ne pentru detalii.

Alexandru RADUCANU
Coordonator
ProFAV
Email mobil: sales@profav.ro
Ph./Fax: +4021 423 13 03
Mobile: +40724 69 18 98
Address: Str. Varnita 14
Bucharest, Romania

RODE K2, NT1000, NT1A, NT2A, NT2000, NTK, VideoMic
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
ProFAV
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mar 28, 2006 3:40 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori