Informatii furunculi

Sa fii sanatos ! Sa ai o viata sanatoasa !

Informatii furunculi

Mesajde paulclape » Sâm Mar 12, 2005 3:39 am

Asvrea sa stiu mai multe despre furuncul.Daca este cineva specializat in domeniu va rog sa imi dati niste detalii.
paulclape
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Sep 11, 2003 6:49 pm
Localitate: ROMANIA,Medias

Mesajde v1n3ri » Sâm Mar 12, 2005 10:23 am

Furunculul, carbunculul

Definitie

Furunculul si carbunculul denumesc o inflamatie pionecrozanta a pielii de natura stafilococica, localizata la nivelul unui sau catorva foliculi pilosi sebacei.

Sistemul afectat: foliculii pilosebacei, inclusiv tesuturile adiacente si alte derivate ale pielii.
Incidenta /Prevalenta: barbati/femei 1:1.
Arii de localizare: fata, ceafa, spate, antebrat.
Ereditate: N/I
Semne si simptome
- initial apare prurita si hiperemie pe locul unui folicul pilos.
- peste 24-48 ore apare infiltrat inflamator proeminent pe suprafata pielii, cresc durerile locale.
- hiperemia este de nuanta cianotica, se extinde pe piele.
- in 4-5 zile in varful infiltratului inflamator se formeaza o pustula cu puroi.
- la 7-8 zile pustula perifoliculara se necrotizeaza si se elimina spontan.
- locul fostului furuncul granuleaza lent.
- starea generala este mai alterata in furunculii faciali (triunghiul nasolabial, pe buze, regiunea suborbitala), cand apare cefalee, insomnie, frisoane, febra de 38-40°C.
- furunculoza se caracterizeaza prin aparitia catorva furuncule in diferite locuri concomitent sau cand acestea apar unul dupa altul.
- carbunculul presupune inflamarea mai multor foliculi pilosi, cand se formeaza un infiltrat comun (deseori ceafa), cu alterarea severa a starii generale si multiple complicatii.

Cauze - stafilococul auriu sau alb, ce populeaza obisnuit tegumentele.
Factori de risc - tulburari hormonale la tineri, avitaminoza, leucemie, diabet zaharat, scaderea reactivitatii imune, iritatii mecanice ale pielii.
Diagnosticul - in baza semnelor generale si locale.
Diagnosticul diferential - hidrosadenita, antraxul, tuberculoza cutanata, actinomicoza, luesul.
Investigatii de laborator - naliza generala de sange (leucocitoza cu neutrofilie, cresterea VSH si uneori anemie), nivelul glicemiei, insamantarea din secretii pentru antibiograma.
Regim - repaus la pat in cazul localizarii procesului inflamator in regiunea fetei.
Dieta - lactovegetala, inalt calorica, cu continut sporit de vitamine, in cazul bolilor concomitente (diabet zaharat, obezitate) - dieta corespunzatoare.
Educatia pacientului - respectarea masurilor igienice, profilaxia, tratamentul, reglarea bolilor concomitente, excluderea escoriatiilor repetate.
Profilaxie - ser antistafilococic, fortificarea imunitatii, autohemoterapie, tratament balnear, mod sanatos de viata.
Complicatii posibile - limfangita si limfadenita, abcese si flegmoane, tromboflebita, septicemie, meningita bazala purulenta (mai ales in localizarea faciala), abces cerebral.

Sper ca is utile astea.
( http://www.sanatatea.com/bolis.php?topic=bolis&page=028 )
Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur.
E o onoare sa fiu ignorat de gabuba.
Avatar utilizator
v1n3ri
Junior Member
 
Mesaje: 541
Membru din: Lun Noi 29, 2004 12:00 am

Mesajde paulclape » Dum Mar 13, 2005 6:50 am

Mersi mult.Daca cineva mai stie cate ceva i-as fi recunoscator.Am nevoie de astea fiindca vreau sa fac un fel de lucrare de diploma si mi-ar fi de folos orice informatie.
paulclape
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Sep 11, 2003 6:49 pm
Localitate: ROMANIA,Medias

Mesajde v1n3ri » Dum Mar 13, 2005 10:24 am

As recomanda sa vezi la un student la Medicina daca are Harrison (cartea aia in vo 2 volume). Daca nu o gasesti, incearca pe DC++, ca poa' o gasesti cumva scanata, etc. S'ar putea sa fie in cartea aia ceva, dar nu po' sa zic sigur.
Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur.
E o onoare sa fiu ignorat de gabuba.
Avatar utilizator
v1n3ri
Junior Member
 
Mesaje: 541
Membru din: Lun Noi 29, 2004 12:00 am

Mesajde paulclape » Dum Mar 13, 2005 9:08 pm

mersi mult.
paulclape
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Sep 11, 2003 6:49 pm
Localitate: ROMANIA,Medias


Înapoi la Medicina - Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori