merita sa imi cumpar o clapa tare?

Totul despre tehnologia sunetului

merita sa imi cumpar o clapa tare?

Mesajde DaNi[el] » Sâm Mar 12, 2005 3:07 pm

Salutare.De un an de zile am inceput sa lucrez ceva negative pe cubase sx.
Merita sa dau bani pe un korg triton extreme sau alta clapa tare?sau sa imi cumpar o clapa midi si lucrez pe calculator?am o placa de sunet Delta 1010 lt.
DaNi[el]
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mar 12, 2005 2:38 pm
Localitate: Suceava

Mesajde Shhhh » Mar Mar 15, 2005 2:11 pm

In general parerile sunt impartite. Muzicantii afirma ca o scula hardware ii mai buna ca una software.
Cei care fac muzica acasa in general folosesc scule software asta si pentru ca-i o solutie mai ieftina. E greu de spus care sunt mai bune pentru ca in ultimul timp au aparut tonuri samplate
de o calitate forte buna. Korg Triton Extreme suna beton dar si costa foarte mult.
In plus are avantajul posibilitatii de update al bancilor de sunet incorporate. Deci ii o scula buna dar parerea mea e ca daca nu faci bani din chestia asta in asa fel ca sa-ti scoti investitia dupa o perioada de timp nu se prea merita.
Daca ai un studio de inregistrari si te ocupi numai cu asta atunci ii obligatoriu sa ai si o scula hardware. Parerea mea ii ca ar fi bine sa-ti iei o clapa midi si sa-ti faci rost de tonuri cat mai bune si vei putea sa ai rezultate foarte bune.
Shhhh
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 28, 2005 3:34 pm
Localitate: Timisoara

nu, nu merita

Mesajde picacioiu » Mar Mar 15, 2005 11:04 pm

eu unul nu mi-as lua o clapa cu sunete incorporate decat daca as avea nevoie de ea undeva unde nu ma pot cara cu calculatorul (concerte...), cu toate ca am vazut tot mai des concerte cu clape midiman (m-audio) si laptopuri langa ele.
Cu calculatorul poti scoate sunete la fel de bune, plus ca le poti avea integrate mai bine intr-un multitrack. asta ca sa nu mai vorbesc de pret.
picacioiu
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mar 15, 2005 7:52 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde DaNi[el] » Joi Apr 21, 2005 12:06 pm

Salutare.Mi-am cumparat triton le 88.eu cred am am facut o alegere buna.Daca nu cantam intr-o trupa imi luam o clapa midi.
DaNi[el]
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mar 12, 2005 2:38 pm
Localitate: Suceava

Mesajde prosound » Sâm Apr 23, 2005 9:12 am

Nu e vorba doar de cat de bine suna un echipament hardware, e vorba si de modul de lucru, si ma refer la modul cum iti vin ideile, cand lucrezi hardware sau software. Nu e neaparat o lege, poate uni se simt in largul lor folosind software.
Un om nu are dreptul sa-l priveasca pe altul de sus decat atunci cand trebuie sa se aplece pentru a-l ajuta sa se ridice
prosound
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mar 18, 2005 8:20 pm
Localitate: sound

Mesajde jutas » Vin Mai 27, 2005 3:39 am

Nu stiu ce sa spun. cei care au incercat o clapa pro, nu o sa faca comparatie cu vreun soft. si o sa mai treaca mult timp pana cand softul ajunge la nivelul de comparatie, cu un SE, Moog, Clavia sau Access.
jutas
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 26, 2005 3:15 pm
Localitate: Timisoara


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron