2005 primul material legal Hades Records

2005 primul material legal Hades Records

Mesajde zodiak » Lun Mai 30, 2005 10:03 am

Hades Records preia controlul

Ani de vechime in show-biz-ul "de dedesubt"', concerte live in cluburi in care fitele se lasa la intrare, o gramada de bani investiti in sali de repetitii si studiouri...
Cam asa s-ar putea rezuma pe scurt povestea noii compilatii ce va fi lansata de Hades Records si Intercont Music, material ce strange la un loc toate numele din zona Hades-ului (Nimeni Altu', VeritaSaga, KST, Criss Blaziny, Dagga, Interventii Lirice, USM, FunkTastics, Subliminal, Butch&Aliosha si BRG) si invitati cu greutate precum: Turntable Science, Pirats Klan, Carbon. K-gula, Catalin (Coma), Ovidiu si Kyoru ( H8 ).

O compilatie:
- cu o productie diversificata: Ortega, DJ Undoo, Kombat, SexyLoops, Nimeni Altu si Tase punandu-si amprenta pe instrumentale
- cu 60 de minute de hip-hop adevarat, fara interludii fara rost, fara piese ca 'sa iasa la numar' si cel mai important, preluand o sintagma din fotbal: "fara compromisuri"
- care are in spate sute de ore de munca si sacrificii, si care, cu ajutorul vostru, poate deveni o poarta deschisa pentru underground-ul romanesc
- cu subiecte diverse si reale: abuzuri ale politiei, saracie, decadenta, viata de zi cu zi, copilarie...

Din 2001, cand Hades Records a 'deschis ochii', au trecut 5 ani, ani in care au fost scoase zeci de materiale "pe sub mana", in care au avut loc sute de concerte, in care fiecare dintre noi a crescut si a inceput sa inteleaga muzica, ani in care unii s-au pierdut, dar au aparut alte nume noi , ani in care credem ca am ajuns la o maturitate artistica care sa ne permita sa "lovim piata".
Cu speranta ca acest material va ajunge la cat mai multi dintre voi suntem mandrii sa va anuntam ca in aproximativ 3 saptamani compilatia se va gasi pe piata, concomitent cu un videoclip. Va urma bineinteles lansarea oficiala, la care va asteptam in numar cat mai mare, pentru ca vom incerca sa fie un eveniment pe care sa nu-l uitati niciodata.

Poate ar trebui, poate nu, insa o sa adaugam un scurt c.v. al trupelor prezente pe compilatie:
Nimeni Altu' - Direct, transant si insolent, Nimeni Altu' este unul dintre cei mai apreciati MC din underground-ul romanesc. A aparut pe LP-ul Irefutabil al celor de la Parazitii si pe compilatia Loop Records.

VeritaSaga O legenda a underground-ului: DJ Sonia la platane, Dribbler la productie si Jhivago la microfon. Meditativ, trist si melancolic, stilul VeritaSaga depaseste sfera rap-ului clasic, patrunzand si in zona soul-ului.

U.S.M. - AxeS, Vick Da Sick si FaiboX sunt cei mai acizi membri ai label-ului. Au ceva de impartit cam cu toata lumea, si daca exista ceva care nu le convine, nu se sfiesc sa spuna acest lucru in piese.

KST - Kombat (foarte apreciat in zona underground), Aforic (unul dintre cei mai buni battle-MC's), Underman si DJ FaiboX (face parte din crew-ul de DJ Turntable Science si din trupa U.S.M.). Probabil cea mai grea trupa de la Hades Records.

Aliosha&Butch - membri ai trupei hardcore H8. Aliosha a aparut alaturi de Parazitii pe piesa Categoria Grea, iar Butch este un vechi colaborator al trupei E.M.I.L. Stilul lor variaza de la rock si hardcore, la ska si rap... Cunoscuti ascultatorilor de hardcore si punk, admirati de iubitorii de Hip-hop.

Criss Blaziny - e din Constanta si este cel mai caterincos MC de la Hades Records. Pentru el, viata e un lung sir de glume, un pretext de a face haz de necaz.

Interventii Lirice - DJ Undoo, Ghismo si Zosteru. Trupa exista din 1999 si a fost fondata de DJ Undoo, unul dintre cei mai cunoscuti si apreciati turntablisti din tara (a colaborat cu Nicola, SIMPLU, H8, K-Gula, Puya, Vita de Vie etc.).

B.R.G. - Brugner si Bek. Brugner a facut parte din trupa Delikt (alaturi de Vexxatu Vexx) si de-a lungul timpului a colaborat cu K-Gula, DJ Sleek, RACLA, Getto-Daci, Da Hood, La Familia, Il-Egal, DJ Oxi (Praf In Ochi)...

Dagga - Butch, Ghismo, OzO, DJ Undoo. Formata din membrii altor trupe, unita de conceptiile asupra vietii si a muzicii.

Subliminal - Maerry, OzO, Yoove si DJ Sonia sunt cei mai tineri membri ai label-ului. Sonia este unul dintre cei mai talentati DJ din tara, fapt care a fost remarcat si de trupa Da Hood, care i-a propus sa i se alature.

FUNKtastics - Serafim si Moses au fost remarcati in urma participarii la diferite concursuri si concerte organizate de Hades Records. In cele din urma s-au alaturat familiei, fiind cea mai noua achizitie a label-ului.

invitatii:

Turntable Science - este primul crew de DJ din Romania si reuneste 4 dintre cei mai apreciati turntablist-i de la noi (DJ Dox, DJ Undoo, DJ FaiboX, DJ Paul). ). Ocazional, show-urile crew-ului sunt completate de Freakadadisk (Paraziti). Desi nu activeaza de foarte multa vreme, TScience a reusit sa-si treaca in CV cateva concerte in Bucuresti, Constanta, Brasov, Timisoara, insa unul dintre cele mai importante ramane cel de la work-shop-ul TMBase de anul acesta, cand au aparut in deschiderea show-lui lui DJ Vadim


Carbon - membru Pirats Klan, isi face debutul in 1997, invitat alaturi de pirati pe albumul Egalitate semnat Drepturi Egale. A aparut pe o multime de materiale independente (DJ Dox-Phase One, albume si compilatii Facem Records, diverse productii Hades Records) si a fost invitat pe piesa "Metode clasice de sinucidere" de pe albumul solo al lui Ombladon ("Condoleante").

Pirats Klan - Probabil una dintre cele mai bune trupe din Hip-hop-ul romanesc, "piratii" activeaza inca din 1995 si, dupa cum se autocaracterizeaza, sunt "trupa cu cele mai multe repetitii si albume nescoase". In prezent, Carbon, Tase, Jada, LeoXL si DJ Dox refac albumul de debut "Ars piratica", care se pare ca va fi lansat intr-un final anul acesta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
zodiak
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mie Sep 17, 2003 3:38 pm

Mesajde Tasurinchi » Mie Iun 01, 2005 10:20 am

doua intrebari:
cand se intampla lansarea asta?
pe ce piesa(e) e invitat cata de la coma?
Avatar utilizator
Tasurinchi
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Apr 12, 2005 11:00 pm

Mesajde icspatrat » Mie Iun 01, 2005 12:33 pm

Dagga feat. Catalin (Coma) - Cum am crescut
icspatrat
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Dec 06, 2004 10:22 am
Localitate: mission completed

Mesajde icspatrat » Sâm Iun 04, 2005 4:56 pm

playlistul:

1. Turntable Science - Turntable Science (produsa de Undoo)
2. Nimeni Altu' - 2005 (produsa de N.A. si Ortega)
3. U.S.M. - Pustanii (produsa de SexyLoops)
4. Carbon - Natural (produsa de Ortega)
5. Dagga feat. Catalin (Coma) - Cum am crescut (produsa de Catalin si Undoo)
6. Criss Blaziny - La vida moca (produsa de Ortega)
7. Butch & Aliosha - Mai trage o carte (produsa de Undoo si Kyoru)
8. KST cu Ovidiu - A.C.A.B. (produsa de Ortega si Ovidiu)
9. Serafim (FunkTastics) - Prin dinti (produsa de Kombat)
10. Pirats Klan - Viata reala (produsa de Ortega)
11. VeritaSaga - Certati cu viata (produsa de Ortega)
12. Interventii Lirice feat. K-gula, Butch - Modele de viata (produsa de Undoo)
13. Subliminal - The same (produsa de Ortega)
14. BRG feat. Tase si Jada - Opinie personala (produsa de Tase)
15. Turntable Science - O alta piesa din pic up ... (piesa produsa din pick-up-uri de T Science)
icspatrat
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Dec 06, 2004 10:22 am
Localitate: mission completed

Mesajde HABEEB » Sâm Iun 04, 2005 6:47 pm

sa intzeleg ca restul pieselor au fost ilegale ?! :D
vroiai sa spui retail probabil.. in fine...

din totzi aia am mi`a placut mult Criss Blaziny .. era o piesa cu .. te uitzi la noi etc.. misto
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde sadox » Dum Iun 05, 2005 1:13 am

Playlistu' cu pricina arata destul de promitzator pentru ascultare.Ashtept shi yo momentuh sa-mi fac rost de el(cat de curand posibil) shi sa pun urekiushele la treabah:).Shi in legatura cu ce-a zis HABEEB nu vreau sa fiu intzeles oarecum greshit dar au fost cumva mai multe piese pe compilatzie decat au fost afishate in playlistu de pe thread,sau care-i treaba?.PAX!
Singur cu mine
Avatar utilizator
sadox
Junior Member
 
Mesaje: 445
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:00 am

Mesajde icspatrat » Dum Iun 05, 2005 12:22 pm

Restul materialelor au fost ilegale da.
Aceasta compilatie este prima oficial care este scoasa de Hades Records ... si care va fi gasita la fel ca oricare alt material in magazine... etc..stiti voi povestea
icspatrat
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Dec 06, 2004 10:22 am
Localitate: mission completed

Mesajde icspatrat » Joi Iun 09, 2005 1:59 pm

Vineri 10.06.2005, in cadrul emisiunii de dimineata de la B1 TV (in jurul ore 9.00), Butch, DJ Undoo si Nimeni Altu' vor fi invitati in studio unde vor prezenta compilatia "Hades Records preia controlul" si probabil vom urmari si cateva imagini din concertele live sustinute de artistii hades in cluburile bucurestene.
icspatrat
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Dec 06, 2004 10:22 am
Localitate: mission completed

Mesajde icspatrat » Vin Iun 10, 2005 3:35 pm

icspatrat
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Dec 06, 2004 10:22 am
Localitate: mission completed

Mesajde icspatrat » Lun Iun 13, 2005 1:03 pm

In numarul pe luna iunie al revistei Sunete (e Queen pe coperta... si e de ieri pe tarabe) veti putea gasi doua pagini despre Hades, despre artistii label-ului si despre compilatia "Hades Records preia controlul".

Si, ca un bonus, o chestie gen mini-poster... surpriza :)

http://www.revistasunete.ro

enjoy...
icspatrat
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Dec 06, 2004 10:22 am
Localitate: mission completed

Mesajde zodiak » Mie Iul 13, 2005 11:18 am

de saptamana asta compilatia ar trebui sa fie in magazine
zodiak
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mie Sep 17, 2003 3:38 pm

mesaj important - LANSARE

Mesajde usualflow » Mie Iul 13, 2005 1:00 pm

"LANSAREA COMPILATIEI "Hades Records preia controlul"

Joi 14 iulie 2005, incepand cu ora 21.00, FIRE CLUB va fi gazda concertului de lansare a compilatiei "Hades Records preia controlul" aparuta sub sigla Hades Records si Intercont Music.
- Un concert maraton de peste 3 ore va insoti lansarea compilatiei cu: Nimeni Altu', VeritaSaga, KST, Criss Blaziny, Dagga, Interventii Lirice, USM, FunkTastics, Subliminal si BRG alaturi de invitati de marca precum: Turntable Science, Pirats Klan, Carbon. K-gula, Catalin (Coma) si Ovidiu;
- O serie de proiectii video: concerte anterioare, videoclipuri marca Hades culminand cu single-ul compilatiei: "Dagga feat. Catalin (Coma) - Cum am crescut" si proiectie real-time a ceea ce se intampla pe scena;
- Concursuri la care vei putea castiga articole Hades Records: cd-uri, tricouri sau postere si unde vei putea urca si tu pe scena sa arati ce poti;
- Si alte surprize pe care nu vrei sa le pierzi.

Te asteptam in Fire Club !!! "
(hadesrecords staff)
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde alionte » Vin Iul 15, 2005 11:41 pm

A fost super tare lansarea, nu ma asteptam sa fie atata lume si asa atmosfera incinsa!
Compilatia merita cumparata, si astept sa iasa clipul Dagga la piesa Cum Am Crescut.
alionte
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iul 02, 2005 4:02 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Hip-Hop

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron