Compozitia unei piese - Pasii???

Totul despre tehnologia sunetului

Compozitia unei piese - Pasii???

Mesajde adiudrea » Lun Aug 29, 2005 3:41 pm

Salutare!Zilele trecute urmaream cu mare stupoare cum compozitori de-ai nostri precum Marius Moga sau Laurentiu Duta scot albume pe banda rulanta.Sa nu mai vorbim de manelisti ...
Cum reusesc,frate?Mie imi ia,uneori si o saptamana sa fac o piesa,despre care pot spune ca se apropie calitativ de ceea ce fac ei(avand in vedere materialul pe care il am in dotare care este total inferior).De asta mi-am zis ca tre sa existe niste secrete sau poate o strategie pe care si-au format-o atunci cand compun fiecare piesa.Exista niste etape pe care le urmeaza atunci cand compun fiecare piesa si pe care le respecta cu sfintenie.
Ar fi bine daca am incerca fiecare dintre noi sa impartasim din experienta noastra in asa fel incat sa ne formam la final o idee a modului in care ar trebui sa decurga compozitia unei piese fara sa luam in calcul echipamentul hardware si software al fiecaruia.
Eu,spre exemplu,fac in mod special melodii care inclug vocalul si incep de la o idee,pe care o "lalai"(asa cum imi place sa spun).In general imprim pe calculator astfel de fragmente care imi vin in minte deoarece sunt ideile de baza ale viitoarelor piese.La asta mai adaug si un set de tobe sau un drumloop ca sa incadrez piesa intr-un anumit curent si un synth,insotit de un string.Dupa toate astea ma concentrez pe versuri pe care incerc sa le fac sa se potriveasca ritmului.Dupa ce am terminat cu versurile caut cele mai interesante patchuri,trag in midi instrumentele(lucrez numai cu VSTi - ca de altfel multi dintre voi) si odata facute astea ma apuc de mixaj.Sunt foarte atent la panoramari,dinamica si acuratete sunetului si pe parcursul mixajului dar ma concentrez in mod special la treaba asta in ultima parte adica la mastering.Masterizarea precum si mixajul sunt doua procese complexe care au fost tratate pe acest forum si nu o sa insist pe ele acum.Nu folosesc cine stie ce secrete atunci cand masterizez ci pur si simplu ascultand piesa mea dar si alte piese(in mod special straine) incerc sa o aduc ca si sound(asta include dinamica,panoramarea,eq si tot ce este nevoie ptr ca in momentul in care trec de la piesa(sau piesele) luata ca referinta,la piesa mea sa nu sesizez diferente.Este un proces lung si foarte obositor(dureaza zile si chiar saptamani uneori) dar si cel mai important.La final intotdeauna verific intregul mixdown si in format Mono.Daca totul este bine fac export ca si WAV si il scriu pe CD la o viteza mica - deobicei 4x.
Cam asa procedez eu,pe scurt - poate fi bine,poate fi rau - tocmai de asta am si postat pentru a-mi repara eventualele erori.Astept insa si parerile voastre!
adiudrea
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 03, 2003 2:09 am

Inspiratie ?

Mesajde puiu » Joi Sep 01, 2005 3:54 pm

INSPIRATIE ? !*$In mod sigur diferenta dintre tine si ei este ca ei nu "lalaie" ideea......Ei au ideea pe CD gata orchestrata....in albumele de afara ale unor necunoscuti in Romania. Intelegi....Totul tine de INSPIRATIE.
Mai este si faptul ca sunt o echipa in care fiecare are rolul lui: un bun COPY-ator; unul cu mixajul etc.....deaia ies pe banda. Nu mai pui la socoteala ca stau 14-18 ore pe zi in studio si ca cineva le aduce de mancat si de baut....deci se dedica aspectului comercial. Folosesc multe masti (unde ceva nu suna bine - in loc sa elimine, ei acopera cu altceva) ceea ce le simplifica mult munca.
Poate ca nu in ultimul rand ei fac si alt gen de muzica decat tine.....si sunt axati doar pe ceea ce fac.
Apropo de INSPIRATIE: Marius Moga - Spunea intr-un interviu ca el n-are nimic cu cei care plagiaza....doar ca......trebuie sa stii de unde sa te inspiri.
Si ajung la o vorba din batrani: " CkACkA-TE DEPARTE DE CASA CA PUTE " .....parerea mea !!!
Deci nu te mai framanta atat cu etapele creatziei, pune mana pe clapa shi da frau liber imaginatiei nu inspiratiei.
Avatar utilizator
puiu
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Sep 19, 2004 11:00 pm

Mda !

Mesajde Endo_ro » Mar Sep 06, 2005 9:54 am

Am avut si eu framantari d-astea, parca trase la indigo. Idei bune, originale etc .... cu care nu faci mare branza.
Diferentele sunt mari, incepand de la bani, la modul de abordare in ceea ce priveste creatia si pana la moralitate, corectitudine etc sau lipsa de scrupule in atingerea unui anumit scop.
Nu ma refer la compozitorii autohtoni si nici nu dau exemple, pentru ca multi dintre ei sunt un 0 (zero) barat de doua ori.
Si nici nu vreau sa dezvolt subiectul furturilor si inspiratiilor sau altor procedee care fac sa apara o piesa pe zi sau la un sfert de ceas. Desi trebuie sa nu fim nici absurzi, pentru ca exista si niste asemanari, coincidente si chiar inspiratii, insa la modul decent si normal. Muzica mai si evolueaza ori se mai si dezvolta de la un lucru existent. Insa pe plaiurile noastre nivelul de nesimtire a depasit limita la melodii si a intrecut imaginatia la texte.

Sa revin la subiect. Si eu am cautat retete. Nu exista, daca vrei sa fii original. Iar daca sunt unele chichite, fii sigur ca nimeni nu ti le spune. Norocul nostru este ca hiturile sunt ale celor mai buni si ele ajung la noi prin intermediul mass mediei. Deci tot ce ramane este sa inveti practic din produsul lor. De aceea se spune ca trebuie sa asculti multa muzica.

In rest, grija mare cu monotonia piesei, cu instrumentele inutile, cu genul orchestratiei, care ar trebui sa fie modern, pentru succes si iar ne intoarcem la bani si la scule.

In concluzie, cu cat se lucreaza mai mult timp la o piesa, aceasta se "coace" mai bine si produsul este mai bun.
Uita-te la muzicienii mari ca scot piese rar si bine. Dar nu prea mai sunt in zilele noastre.

Ar mai fi de spus multe, dar mai las si pe altii.
Avatar utilizator
Endo_ro
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Vin Iun 11, 2004 11:00 pm

Mesajde mitzaxadriano » Mar Sep 06, 2005 10:53 am

baietzi eu sunt compozitor
totul depinde de stadiul prost al starii de spirit

ex
Bag tzigarea in nas si scot fum pe p**a
Am femeia langa mine si mai f*t un pumn in gura
M**e sa nu-ncerci sa ma mintzi
mitzaxadriano
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Sep 05, 2005 11:48 am
Localitate: acasa

Mesajde mitzaxadriano » Mar Sep 06, 2005 10:55 am

ca te pup cu p**a in cur si intre dintzi
mitzaxadriano
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Sep 05, 2005 11:48 am
Localitate: acasa

Conceptii intre conceptii

Mesajde puiu » Mar Sep 06, 2005 11:51 pm

Extraordinar lirismul ce-l observ la colegul de mai sus. O compozitie unica shi irepetabila care tradeaza geniul shi suferinta generata de impotenta in exprimare.....felicitari - e inaltator ca cineva, in tzara asta de rahat intra pe forum, posteaza off topic dar totushi exprimand un adevar universal....care ne priveshte pe toti.....Cine n-ar vrea sa shtie, de fapt, cum imi bat EU nevasta.....Toate astea intr-un topic in care credeam ca, in sfarshit, se vorbeshte shi de partea artistica a muzicii. Eshti Tare omule......In momentul in care ai compus asta trebuia sa-ti calibrezi IDIOTmetrul la 0(zero),sa shtii ca tot ce debitezi peste valoarea asta, intra in clip-ing. Multumim ca exishti....tine-o tot asha....avem nevoie de tine !!!!! ==D
Avatar utilizator
puiu
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Sep 19, 2004 11:00 pm

Hm !

Mesajde Endo_ro » Mie Sep 07, 2005 10:52 am

Cool !!!! Numai ca eu nu apreciez genul. Si in general, tot ce e cool e rau !!! :calm: :a:
Avatar utilizator
Endo_ro
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Vin Iun 11, 2004 11:00 pm

mdea...

Mesajde Danishere » Dum Sep 25, 2005 8:17 am

Endo_ro scrie:Am avut si eu framantari d-astea, parca trase la indigo. Idei bune, originale etc .... cu care nu faci mare branza.
Diferentele sunt mari, incepand de la bani, la modul de abordare in ceea ce priveste creatia si pana la moralitate, corectitudine etc sau lipsa de scrupule in atingerea unui anumit scop.
Nu ma refer la compozitorii autohtoni si nici nu dau exemple, pentru ca multi dintre ei sunt un 0 (zero) barat de doua ori.
Si nici nu vreau sa dezvolt subiectul furturilor si inspiratiilor sau altor procedee care fac sa apara o piesa pe zi sau la un sfert de ceas. Desi trebuie sa nu fim nici absurzi, pentru ca exista si niste asemanari, coincidente si chiar inspiratii, insa la modul decent si normal. Muzica mai si evolueaza ori se mai si dezvolta de la un lucru existent. Insa pe plaiurile noastre nivelul de nesimtire a depasit limita la melodii si a intrecut imaginatia la texte.

Sa revin la subiect. Si eu am cautat retete. Nu exista, daca vrei sa fii original. Iar daca sunt unele chichite, fii sigur ca nimeni nu ti le spune. Norocul nostru este ca hiturile sunt ale celor mai buni si ele ajung la noi prin intermediul mass mediei. Deci tot ce ramane este sa inveti practic din produsul lor. De aceea se spune ca trebuie sa asculti multa muzica.

In rest, grija mare cu monotonia piesei, cu instrumentele inutile, cu genul orchestratiei, care ar trebui sa fie modern, pentru succes si iar ne intoarcem la bani si la scule.

In concluzie, cu cat se lucreaza mai mult timp la o piesa, aceasta se "coace" mai bine si produsul este mai bun.
Uita-te la muzicienii mari ca scot piese rar si bine. Dar nu prea mai sunt in zilele noastre.

Ar mai fi de spus multe, dar mai las si pe altii.



Sincer imi pare bine ca nu s-a uitat de acest forum, citesc cu placere cand am timp, shi tot la fel de sincer spun ca m-am inregistrat pe acest forum ca sa pun intrebari celor mai buni shi sa invaz cate ceva despre home recording.

Shtiu ca mai intra tot felul de gogomani, dar sa nu bagam in seama pe cei care se baga in seama :dir: :eat: :n: pt ca a lor e imparatia shi viaza...lol..bla..blat :sperm: :cow:

Legat de monotonia prezenta in piesa la un moment dat, monotonie ce apare in timpul editarii piesei, pot spune ca nu vei scapa niciodata de acest incovenient pana nu aduci un om cu ureche formata sa dea o parere sau macar un cuvant, pt ca e greu sa lucrezi singur, asha cum e shi greu sa-zi gaseshti o "pereche" care sa conlucreze cu tine in ceea ce faci. deci a partner is required in this situation (parerea mea).


Legat de inspirazie: cand faci o piesa, mai intai incerci sa zi-o aduci aminte... ca asha de tare suna in vis, sau in gand, in tramvai sau in timpul filmului etc... problema e ca daca apuci sa scrii ceva de piesa/melodie, pana pui mana pe pix pana gaseshti foaie, pana apuci sa scrii, s-a cam epuizat materialul muzical din minte shi ramai cu starea de euforie de cand incepea sa infloreasca in cap o superpiesa. Deci sa fii dotat macar cu foaie shi pix required.

Legat de ideea cu fabrica de hituri Moga&Duta and others Ltd.: vor realiza mai tarziu ca tot asha cum au aparut asha vor disparea (extinczie totala) iar consumatorul de muzica va reveni la ceea ce asculta in perioada sa de glorie, tinereze ........ bla,blat, chiar daca e vechi dar e mai calitativ, original shi de f bun gust. Stazi cuminzi ca acum e inca perioada lor de zbatere pt supraviezuire nu va temezi. Aaaaa.... va temezi ca ei au scule ca au bani.... Relax all toate-s trecatoare. :dir: Remember

Parerea unui amator pasionat required..
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Pareri impartite !!!

Mesajde puiu » Dum Sep 25, 2005 9:03 am

Endo_ro scrie:Am avut si eu framantari d-astea, parca trase la indigo. Idei bune, originale etc .... cu care nu faci mare branza.
Diferentele sunt mari, incepand de la bani, la modul de abordare in ceea ce priveste creatia si pana la moralitate, corectitudine etc sau lipsa de scrupule in atingerea unui anumit scop.
Nu ma refer la compozitorii autohtoni si nici nu dau exemple, pentru ca multi dintre ei sunt un 0 (zero) barat de doua ori.
Si nici nu vreau sa dezvolt subiectul furturilor si inspiratiilor sau altor procedee care fac sa apara o piesa pe zi sau la un sfert de ceas. Desi trebuie sa nu fim nici absurzi, pentru ca exista si niste asemanari, coincidente si chiar inspiratii, insa la modul decent si normal. Muzica mai si evolueaza ori se mai si dezvolta de la un lucru existent. Insa pe plaiurile noastre nivelul de nesimtire a depasit limita la melodii si a intrecut imaginatia la texte.

Sa revin la subiect. Si eu am cautat retete. Nu exista, daca vrei sa fii original. Iar daca sunt unele chichite, fii sigur ca nimeni nu ti le spune. Norocul nostru este ca hiturile sunt ale celor mai buni si ele ajung la noi prin intermediul mass mediei. Deci tot ce ramane este sa inveti practic din produsul lor. De aceea se spune ca trebuie sa asculti multa muzica.

In rest, grija mare cu monotonia piesei, cu instrumentele inutile, cu genul orchestratiei, care ar trebui sa fie modern, pentru succes si iar ne intoarcem la bani si la scule.

In concluzie, cu cat se lucreaza mai mult timp la o piesa, aceasta se "coace" mai bine si produsul este mai bun.
Uita-te la muzicienii mari ca scot piese rar si bine. Dar nu prea mai sunt in zilele noastre.

Ar mai fi de spus multe, dar mai las si pe altii.


Sunt de acord ....partial. Permite-mi sa te contrazic la partea cu "coptul" piesei, cel putin in ceea ce ma priveste pe mine......cu cat lucrez mai mult la o piesa cu atat ma indepartez mai mult de ideea initiala shi iese mai nashpa. Sa nu mai vorbesc la voci.....cu cat le bibilesc mai mult shi le potrivesc mai bine, incep sa se auda mai prost.
Cred ca pana la urma asta este chichitza.....sa-ti cunosti stilul si sa nu te abati de la modul de lucru cel mai de succes.


;M .....Parerea mea.
Avatar utilizator
puiu
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Sep 19, 2004 11:00 pm

Mda

Mesajde Endo_ro » Lun Sep 26, 2005 10:42 am

[quote="puiu"]Sunt de acord ....partial. Permite-mi sa te contrazic la partea cu "coptul" piesei, cel putin in ceea ce ma priveste pe mine......cu cat lucrez mai mult la o piesa cu atat ma indepartez mai mult de ideea initiala shi iese mai nashpa. Sa nu mai vorbesc la voci.....cu cat le bibilesc mai mult shi le potrivesc mai bine, incep sa se auda mai prost.
Cred ca pana la urma asta este chichitza.....sa-ti cunosti stilul si sa nu te abati de la modul de lucru cel mai de succes.


]

==D Am inceput sa fiu si eu de acord cu contrazicerea, mai ales de cand lucrez la ultima piesa.
Avatar utilizator
Endo_ro
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Vin Iun 11, 2004 11:00 pm

Inspiratia e rara.....PROFITA !!!!

Mesajde puiu » Lun Sep 26, 2005 6:28 pm

Puia zicea intr-un interviu la "Garantat 100%", ca cel mai bine compune atunci cand n-are nici o idee si se lasa purtat de inspiratie.....Vezi tu, nu putem spune ca avem cunostiinte elaborate de teorie muzicala si ca ne ghidam dupa niste reguli clare invatate in cine stie ce scoala inalta,deci nu vad de ce sa stam sa scrim zile intregi o piesa.......care fie vorba-ntre noi .......nu e muzica clasica. - un beat, un bass, o armonie si un solo. E greu? Nu vad de ce sa stai cu zilele la ea. Te-ai gandit sa incerci ca decat sa stai sa te lupti cu o piesa, sa o lasi asa iar in timpul ramas sa mai faci cateva. Apoi sa o alegi pe cea mai buna. Dezavantaj?????? - Avantaj: Faci o piesa care intr-adevar iti place si ramai cu restul pe care le poti continua altadata........Hai sa ne valorificam clipele de inspiratie, ca si-asa sunt putine.......

.......Parerea mea
Nu-ti fie frica de opozitie. Tine minte ca zmeul se ridica impotriva vintului, nu cu vintul. (Hamilton W. Mabie)
Avatar utilizator
puiu
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Sep 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Soundgirl » Dum Oct 30, 2005 8:41 pm

[quote="puiu"]Sunt de acord ....partial. Permite-mi sa te contrazic la partea cu "coptul" piesei, cel putin in ceea ce ma priveste pe mine......cu cat lucrez mai mult la o piesa cu atat ma indepartez mai mult de ideea initiala shi iese mai nashpa. Sa nu mai vorbesc la voci.....cu cat le bibilesc mai mult shi le potrivesc mai bine, incep sa se auda mai prost.
Cred ca pana la urma asta este chichitza.....sa-ti cunosti stilul si sa nu te abati de la modul de lucru cel mai de succes.


]
Mie mi se pare ca cu cat lucrezi mai mult, cu atat suna mai bine..Oricum, intotdeauna exista MAI BINE dar la un moment dat trebuie sa te opresti, pt ca ar insemna sa lucrezi saptamani in sir...
Soundgirl
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 21, 2005 11:00 pm

Mesajde No Name » Dum Oct 30, 2005 10:02 pm

fara suparare.....a facuta careva dintre voi vreun "hit" pana acum.....o piesa care apare pe tv?...radio?.....sau....sunteti pasionati de muzica aveti home studio si compuneti asa la cerere sau pentru perfectionare.....nu va cunosc...dar as vrea sa gasesc printre voi un "Dr Dre"...sau un "Hans Zimmer"........oricum...succes in continuare...:-)
No Name
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Oct 07, 2005 11:46 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori