Occidentalizare fortzata?

Occidentalizare fortzata?

Mesajde sadox » Joi Sep 29, 2005 1:46 pm

In ultimul timp pe posturile muzicale (cele 2 pe care le shtitzi shi voi) am vazut un calup de clipuri in numar de 4 care au un aer destul de...occidental dar cam fortzat ce-i drept.E vorba despre urmatoarele clipuri:cristina cu grasu xxl-totul pe-o carte,k-gula & confusion-multe de recuperat,bitza-take me slow,anda adam ft. alex(nu ar intra neaparat la hh)-ce tzi-ash face(selecta).Am gasit un element comun la toate 4:terenul de baschet,cu iz de ghetto care se resimte cel mai bine in clipu' lu' anda cat shi a lui bitza.Sa fie oare vorba de acelashi regizor care a facut clipurile?Ca altfel nu-mi explic...Nu vreau sa par rautacios dar poate ar trebui sa ne limitam la ceea ce ne reprezinta pe noi romanii in clipuri:mediul autohton,traditzionalismul nostru specific shi nu aeru' acela din ghetourile americane.Sper ca s-a intzeles ce-am vrut sa spun cu asta.PACE!
Singur cu mine
Avatar utilizator
sadox
Junior Member
 
Mesaje: 445
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:00 am

Mesajde Dia » Joi Sep 29, 2005 7:21 pm

Regizor comun este doar la Kgula si la Anda Adam...respectiv Iulian Moga la ambii ! La Cristina nu stiu cine a regizat( mi se pare ca au contribuit niste italieni or something ) ...iar la Bitza producatori au fost cei de la Twin Film (al caror shef este neamtz ...Vanessa S e din Germania ... si cam asa s-a realizat colaborarea ) ! Nu stiu ce sa zic ... poate ca ne prinde bine putin occidentalizarea! Am vazut pana acum prea multe clipuri cu buget redus...de cartier ... aceleasi povesti...aceleasi faze ! Mie mi se par foarte bine lucrate toate cele 4 clipuri din punct de vedere tehnic...al imaginii...etc ! Ca sunt inspirate din clipuri straine destul de cunoscute ... e partea a 2-a ! Dar ca imagine ...imi par chiar la nivel occidental !
like a soul without a mind
in a body without a heart
i'm missing every part
Avatar utilizator
Dia
 
Mesaje: 1052
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde LeSharK » Vin Sep 30, 2005 12:36 pm

penibile videoclipurile.. la astea se mai adauga si clip-urile wannabe pimp-ului don baxter si alti ratati care copiaza imaginea hip-hop-ului comercial din state.

se pot face videoclipuri bune, dar lucrurile noi ii sperie pe producatori asa ca copiaza si ei aceleasi vechi noi porcarii. oricum la asa muzica, asa videoclipuri..
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde sadox » Vin Sep 30, 2005 10:44 pm

Ashadar (ca sa nu zic deci) ash fii foarte entuaziasmat shi ash deveni mai mult decat nostalgic poate fara sa exagerez daca ash vedea clipuri la tv gen Unu-Cantec pentru sanatatea ierbii.Ei bine nu-i din sfera hh dar yo cred ca ar prinde bine sa vad asemenea clipuri autohtone,mioritice cu subiecte specifice muzicii rap,in felul asta poate i-ar creshte aripi shi tzarishoarei noastre in Occident daca am shtii cum sa le promovam afara.:)
Singur cu mine
Avatar utilizator
sadox
Junior Member
 
Mesaje: 445
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:00 am

Mesajde n3aGabitz » Dum Oct 02, 2005 7:22 pm

tu o vezi ca occidentalizare, eu o vad ca progres. sau vrei sa vezi si acum clipuri gen "probleme de familie"??? penobile, nepenibile, pana acum unele din ele tehnic vorbind, sunt superioare din pt de vedere al calitatii (vezi imaginea la clipul lui k-gula). ma rog, eu unul sunt de parere ca pe unii dintre voi nu v-ar satisface niciodata ceva facut in romania. nici macar ceva facut de artistii vostri preferati.
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde Maeditus » Dum Oct 02, 2005 10:13 pm

termina frate, ca "probleme de familie" este un clip foarte bine realizat si reflecta realitatea societatii romanesti...
Maeditus
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Mie Iun 02, 2004 11:00 am
Localitate: Brasov

Mesajde n3aGabitz » Dum Oct 02, 2005 11:08 pm

Este o piesa foarte reusita, iar eu vorbeam strict de calitatea clipului nu si ce e in el. Iar clipul probleme de familie arata "ca imagine" ca ceva tras cu o camera de amatori, intelegi? eu vorbeam din punct de vedere al imaginii, daca nu intelegi ce zic nu raspunde aiurea.

Si ca tot e vorba de imaginea societatii romanesti, nu te-ai cam saturat de atata saracie? adica societatea romaneasca numai de asa ceva e capabila? pai dupa mintea ta si a altora lumea va murii mereu de foame in romania. daca nu vezi nici un viitor sinucide-te si scapa-te de acum de zeci de ani de chin.
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde sadox » Dum Oct 02, 2005 11:53 pm

Cred ca ma simt nevoit sa inclin balantza catre Maeditus,nu de altceva dar dupa cum am mai spus yo nu mai vreau sa vad videoclipuri "cosmetizate" shi sulimenite cu tot felul de "farduri artistice",yo vreau sa vad realitatea asha cum este ea in Romania cu bune,cu rele,nu cu faze copiate de afara.Shi cand ma gandesc ca sunt atatea locuri shi locatzii mirifice in Romania noastra unde s-ar putea filma clipuri de top,iar noi (sau cel putzin unii dintre noi) vrem sa imprumutam imaginea celor de afara.Eu unu ma declar fan pentru traditzionalismul industriei muzicale.
Singur cu mine
Avatar utilizator
sadox
Junior Member
 
Mesaje: 445
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:00 am

Mesajde n3aGabitz » Lun Oct 03, 2005 6:34 am

nu stiu ce parte din "ma refer strict la calitatea imaginii" nu ati inteles. grea tehnica asta...
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde dan83euthanesia » Lun Oct 03, 2005 3:55 pm

nu sunt rele videoclipurile dar piesa lu Bitza cu Vannessa S care este o gagika din germania jumate philipina jumate nemtzoiaca care a participat la Popstars si pe care nimeni nu o mai vrea sa o asculte in Germania e varzaaaaaaaaaaaaaaa! varza rau! Vanessa S. sucks! BAI BITZA avem atitea talente in romania si tu faci cu Vanessa S ! varza! :-P
dan83euthanesia
Junior Member
 
Mesaje: 183
Membru din: Dum Iun 13, 2004 5:10 pm
Localitate: stmarteen

Mesajde Maeditus » Mar Oct 04, 2005 10:34 am

n3aGabitz scrie:eu vorbeam strict de calitatea clipului nu si ce e in el. Iar clipul probleme de familie arata "ca imagine" ca ceva tras cu o camera de amatori, intelegi? eu vorbeam din punct de vedere al imaginii

pai lasa astea, ca e logic ca tehnica evolueaza si s-a si intamplat deja...exemple:Zale - "Depinde de noi", Parazitii - "Violent", CTC - "Orice" etc...astea-s exemple in care nu se copiaza nimic d afara si nici nu reflecta saracia exagerata la care t referi tu, desi nu ai dreptate, pt ca asta e...asta e Romania, omule...d c sa ne amagim? c, tu crezi ca d exemplu, K-Gula o arde toata ziua cu hummeru si femei? in nici un caz....in primul rand, nu cred ca-si permite sa isi ia hummer...
n3aGabitz scrie:daca nu intelegi ce zic nu raspunde aiurea... daca nu vezi nici un viitor sinucide-te si scapa-te de acum de zeci de ani de chin

d c vb in numele meu, daca nu stii c gandesc eu? d unde stii tu ca nu vad nici un viitor....si termina cu rautatile astea, ca nu esti cu nimic mai superior daca o arzi in halu' asta....

sadox, word up! c ai zis acolo e exact ideea p care voiam eu s-o transmit, doar ca nu am fost asa explicit ca tine ;)
Maeditus
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Mie Iun 02, 2004 11:00 am
Localitate: Brasov

Mesajde n3aGabitz » Mar Oct 04, 2005 8:18 pm

tu esti complexat rau, indiferent de ce as fi zis tot ai fi avut ceva de comentat (vezi doamne ca am zis eu ceva prin care las impresia ca sunt mai superior). lol, grow up.
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde Dade » Mar Oct 04, 2005 9:26 pm

ba sunt de acord cu sadox. clar a aparut occidentalizarea asta si nu stiu daca e fortzata sau nu dar nu prea ne sta bine. chiar acum cateva zile am vazut videoclipul lu' k-gula si m-a cam dezamagit. nu ma asteptam sa scoata ceva pur comercial si cu aceeasi idee in videoclip ca in america, adica femei, alcool, si masini. in fine...se poate face si ceva unic si original. asta imi aduce aminte de yolo pe piesa orice. " natiunii mele ii trebuie timp ca sa realizeze ca are cu si pe ce sa mizeze". chiar vb si cu un prieten de videoclipul lu bitza. ne intrebam de ce nu joaca fotbal in loc de basket. sper sa se termine seria asta proasta si sa apara cu idei originale.
Dade
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Apr 03, 2004 6:27 pm
Localitate: u.s.a

Mesajde h0va » Mar Oct 04, 2005 9:40 pm

Zale - "Depinde de noi", Parazitii - "Violent", CTC - "Orice"


sunt cele mai tari clipuri de hh de la noi din ultima vreme..alaturi de ombladon cu raku shi in general clipurile de parazitzii (bad joke, fuck u romania), pot spune ca sunt singurele videouri hh romaneshti facute profesional..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde Maeditus » Mar Oct 04, 2005 10:43 pm

n3aGabitz scrie:tu esti complexat rau, indiferent de ce as fi zis tot ai fi avut ceva de comentat (vezi doamne ca am zis eu ceva prin care las impresia ca sunt mai superior). lol, grow up.

iata, tocmai, prin atitudinea asta a ta....hai gata, s-o lasam balta...
uite, deja suntem mai multi care nu acceptam imaginea asta falsa, ca pana la urma lucrurile nu stau kiar asa cum par in clipurile astea gen "multe d recuperat"
Maeditus
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Mie Iun 02, 2004 11:00 am
Localitate: Brasov

Mesajde n3aGabitz » Mie Oct 05, 2005 4:03 am

nu stiu cine din noi 2 s-a luat de cine primul, cred am postat inaintea ta aici, asa cum tu ti-ai exprimat parerea asa am facut-o si eu. numai ca primul tau raspuns a fost irelevant post-ului meu. si cum ziceam.....lasa dramele....ca ce superior iti vb eu, ca nu e deloc asa.
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde dan83euthanesia » Mie Oct 05, 2005 4:40 pm

bai videoclipurile marfa de tot vor sarea mereu in evidenta si videoclipe cum sunt cele din america style 50Cent , Jay Z nu vom vedea nici o data in romania dar incearca si ei ceva mai nou ca neau plictisit cu alea vechi de 3lei! totusi buget nu e in romania pt videoclipuri bune! Dar ca informatie in Germania au aparut videoclipe mai tari decit in America! logic ca sunt si alea influentate de America! cine vrea sa caute Kool Savas & Azad - monstershit Kool Savas - da bin da bleib! Niste videoclipe care cand le-am vazut nu am crezut ca sunt germane! marfaaa! asa ca nu va mai certati ca videoclipe de aici chiar nici nu merita! sunt ceva nou! atat!!!! salutari!
dan83euthanesia
Junior Member
 
Mesaje: 183
Membru din: Dum Iun 13, 2004 5:10 pm
Localitate: stmarteen

Mesajde sadox » Vin Oct 07, 2005 10:19 am

Am sa incerc sa trag concluzia finala ca vad ca s-au mai calmat apele aici de cand n-am mai intrat:),drept urmare:noi n-o sa ne putem ridica la nivelul celor de afara decat daca am avea infrastructura practicata afara,ori asta nu se va intampla decat poate de acuma catziva zeci de ani inainte.Din cate am vazut majoritatea posturilor sunt pro cu exceptzia unor "mici exceptzii",asha ca nu poate decat sa ma bucure ideea ca tot mai multzi dintre noi (shi voi:)) ganditzi la nivel intern shi nu extern.

P.S. Nu ma puteam defel abtzine vizavi de ceea ce-a zis Maeditus asha ca ma intreb shi yo oare a cata parte din hummeru cu pricina ishi permite k-gulla shi daca merita sa accepte sa-shi creeze o asemenea imagine pe tv de dragul promovarii.
Singur cu mine
Avatar utilizator
sadox
Junior Member
 
Mesaje: 445
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Oct 16, 2005 10:10 pm

nu stiu cata legatura are cu titlul threadului, dar pentru ca tot s-a vorbit despre clipul lui K-Gula, vreau sa imi spun o simpla parere. Care se refera si la clipul/piesa in cauza cat si la altele. E super faina chestia ca s-a renuntat la samples pentru a face hip hop, si pentru ca se folosesc instrumente muzicale (si live uneori) Dar ceea ce ma deranjeaza, e faptul ca sunt date MULT prea incet. Nici ca auzi bassul sau chitara. De ce ? Asta e o mare problema cu hip hopul, nu numai la noi, care din punctul meu de vedere ar trebui remediata. Inteleg ca vocea trebuie sa se auda cel mai bine, dai mai tare la inregistrari, dar totusi, mai exista si altceva ...
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde n3aGabitz » Vin Oct 21, 2005 7:33 am

sadox: gandesti aiurea vizavii de hummer-ul din clipul lui kgula, dupa mintea ta trebuia sa fie pe un trabant undeva pe o ulita la tara pe langa targoviste (asta ca sa arate imaginea adevarata a romaniei)....daca el a avut placerea sa stea pe un hummer in clipul e problema lui ...nu tre sa tot comentati ca disperatii si sa trageti concluzii aiurea (vezi raspunsurile voastre din topicul asta).
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde Dia » Vin Oct 21, 2005 9:00 am

Nu a avut el placerea...a fost ideea regizorului..care a vizionat prea multe clipuri straine inainte ... ! din cate stiu eu nu i-a convenit nici lui K ideea cu hummerul prea mult !
like a soul without a mind
in a body without a heart
i'm missing every part
Avatar utilizator
Dia
 
Mesaje: 1052
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde sadox » Sâm Oct 22, 2005 10:20 pm

Banuiam yo ca era ideea regizorului dar aveam nevoie de-o confirmare(aviz Dia:)).Shi vizavi de ce-a zis Nenea Gabitz:de unde shtii tu ca yo aveam in cap imaginea aiah depravata cu trabantu' pe o ulitza din Targovishte?Kiar suna amuzant cum ai zis-o deshi n-am kef sa rad sub nici o forma.Nu,yo ma ashteptam sa fie in loc de hummer(daca ar fii sa ne pretam la cadru asta din clip) o Dacie oarecare shi in loc de ulitza din Targovishte,vroiam sa fie o strada banala urbana din Romania cu unele mici hopuri pe ici-colo,daca s-a intzeles ce-am vrut sa zic aici.Nu vreau sa te acuz defel ca gandeshti asha Nea Gabitz pentru ca poate e normal sa vezi lucrurile ashah din ipostaza ta,doar ca eu shi altzii avem o alta parere.PACE!
Singur cu mine
Avatar utilizator
sadox
Junior Member
 
Mesaje: 445
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:00 am

Mesajde n3aGabitz » Sâm Oct 22, 2005 10:41 pm

nu am zis ce am zis asa....aiurea, citeste ce s-a scris in prima pagina, la unele referiri. tot ceea ce vreau sa spun este ca nu e nimic rau daca se mai intampla ca intr-un clip sa fie un hummer/escalade sau alte elemente "comerciale". intai si intai ca depinde de piesa si de subiectul ei, si in al doilrea rand de regizori. unii regizori isi doresc prea mult ca ce se face afara sa faca si ei in romania, iar altii sunt pur si simplu creativi, si chiar daca fac ceva asemanator cu ce se face inafara, o fac in asa fel incat asemanarile sa fie subtile. Personal as prefera oricand un clib gen Vorbe (cu DACII, si strazi ROMANESTI), in loc de unul in genul celui cu hummer-ul, dar uneori imi place sa vad si asa ceva. si nu cred ca sunt singurul, cred ca si tie iti plac la un moment dat. fii sincer cu tine insusti.
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde sadox » Mie Oct 26, 2005 12:47 pm

Ai dreptate Nea Gabitz m-ai prins cu matza-n sac: imi plac shi mie genu de clipuri eye-candy(cum se zice mai nou:)) cand am langa mine pe prietena mea de suflet Grasa de Cotnari sau ceva in genu:)) shi-mi face cu ochiu'.:), sau atunci cand am kef sa fac shi yo putzin bouncing prin camera alaturi de prietena mea lichida shi aromata.:))).
Singur cu mine
Avatar utilizator
sadox
Junior Member
 
Mesaje: 445
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:00 am

Mesajde n3aGabitz » Mie Oct 26, 2005 9:43 pm

vezi? :) numai am nimic de zis in cazul asta. peace :)
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde Tasurinchi » Lun Oct 31, 2005 11:56 am

Dia scrie:Nu a avut el placerea...a fost ideea regizorului..care a vizionat prea multe clipuri straine inainte ... ! din cate stiu eu nu i-a convenit nici lui K ideea cu hummerul prea mult !


Pai daca nu i-a convenit de ce-o fi pus-o in aplicare?
Oricum videclipul m-a dezamagit cumplit, nu m-as fi asteptat de la k-gula la asa ceva. Poa sa fie imaginea cat de buna o fi ideea si continutul sunt slabe si fara pic de originalitate(clipuri de astea se dau la kil pe mtv)
offtopic:ce mai faci dia? nu te-am mai "vazut" de mult timp, incepusei sa-mi lipsesti
offtopic:@daneutanasiatul sefu nu vezi ca esti pe langa?~r
Avatar utilizator
Tasurinchi
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Apr 12, 2005 11:00 pm

Mesajde Hasis99 » Lun Oct 31, 2005 3:41 pm

Sunt de acord cu partea cu H din clipu lui K-Gula...nu e el...dar trebuie sa faca si ei ceva mai original in clipuri...n-o sa-ti arate niste lucruri care le vezi oricum zi de zi...ar fi plictisitor...partea cu occidentalizarea e adevarata dar nu numai in clipurile de hip!...ci in tot ce se face la noi...si e normal pt o tara care a scapat de 15 ani de comunism....ne trebuie modele noi......si de unde sa luam daca nu din state?...pt ca au o cultura care influenteaza toata planeta in masura mai mica sau mai mare.....e mai greu pt artistii nostri sa faca ceva original.....singurul stil de baza in muzica la noi e populara...ce sa preia din el?...toale?.....caciula de miel?...adidasi Antilopa?.....terenuri de fotbal in clipuri?...unde ca sunt cateva....in state sunt chiar si in ghetouri...masini?...ce Aro, Dacia?....un Logan tunarit...cu neoane....sa fim seriosi...si eu vreau un Hummer..........femei?.....ce nu va plac femeile?....i-l blamati pe om ca ascos ceva comercial?....pai moare de foame si nu ne mai canta nimic...asta-i lumea noastra....condusa de valori materiale.........sa iasa o trupa de under cu un clip under si sa vedem cat vinde........1 mie-2 de casete?..cel mult...?....KKt.....
Singura parte dureroasa e ca sunt oameni care au facut bani dar tot o freaca in gat...si canta la fel de prost si de lipsit de originalitate.....pace!!!
Hasis99
Junior Member
 
Mesaje: 106
Membru din: Vin Oct 07, 2005 1:43 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Tasurinchi » Mar Noi 01, 2005 12:52 am

nu
partea dureroasa e ca sunt oameni care au facut candva ceva bun si-acum "o freaca in gat" ca sa scoata bani (vezi racla) si nici macar nu prea reusesc.
cat despre "populara" nu inteleg ce legatura au adidasii Antilopa cu folclorul, eu zic sa faci o excursie prin tara ca sa vezi cam cum sta treaba ca de la bucuresti se pare ca nu se observa. si sa stii ca n-ar fi o idee rea sa se inspire oamenii care fac rap din traditiile noastre populare si nu din 50cents, 2pac si alte rahaturi care nu prea ne caracterizeaza pe noi ca romani.
Avatar utilizator
Tasurinchi
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Apr 12, 2005 11:00 pm

Mesajde Maeditus » Mar Noi 01, 2005 9:17 am

da, raparta deja au facut-o: "hai sa dam mana cu mana..." ~p ~p ~p ~p ~p :clovn: :moon: :moon: (WTF!!!)
si cand spun raparta, spun cumetrii (varianta a 2a)
Maeditus
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Mie Iun 02, 2004 11:00 am
Localitate: Brasov


Înapoi la Hip-Hop

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori