Cultura si traditiile romanilor-Unirea romanilor!

Glume, poante, farse, lucruri aberante, off-topic grosolan

Cultura si traditiile romanilor-Unirea romanilor!

Mesajde ghinea corneliu » Mar Mai 09, 2006 10:51 pm

Fabula romanului emigrant

Tache,Ianche si Cadir dupa'89
Au decis o viata noua
Au stat bine s-au gindit
Si din tara au iesit
Tache ,Ianche si Cadir
Au plecat din tara toti
Doar cu apa si-un catir
Ajunsera sanatosi
Prin tari straine au umblat
De arat sau pieptanat
Tache mai timid de fel
A gasit post ca miner
Si Cadir mai cu perdea
A gasit baut cafea
A deschis el camaruta
La nisip bind cafeluta
Ianche ce sa zic
El evreu fiind un pic
Politica facind c-o creanga
A ajuns lucrind in banca
Uite-asa dupa multi ani
Ianche mult facura bani
Chiar si turcul chibzuit
A deschis un mare "schit"
Doar romanul a tot dat
Si prin locuri a arat
Si in fabrici de tot fel
Ce s-a mai gindit nitel
Sa ramina in afara
Ca e loc de multa fala
Si nu-i chip de-ntors in tara
Iar evreul si cu turcul
Au intors 'napoi sorocul
In Romania ei intorsi
Iac-au devenit mari bos,i
Tache,Ianche si Cadir
Au plecat cindva din tara
S,-uite-asa dragi romanasi
Ani trecura cu urmasi
Raminind fara-ndoiala
Cu stagiunea teatrala
In tara noastra de altfel
Cu politic de alt t,el

ing. corneliu ghinea ex-presedinte in senatul Academiei Navale "Mircea cel Batrin"-Facultatea de Marina Civila
corneliu ghinea cetatean de onoare al orsului Arezzo
ing. corneliu ghinea presedinte LRI la Civita Castellana (VT) si Ghisalba (BG)
membru al Asociatiei Europene de Operatori de Politie-protectie civila
ex membru al asociatiei "Marinai D'Italia"
membru in grupul umanist "Bergamondo"
ghinea corneliu
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 05, 2003 10:52 pm
Localitate: italia-civita castellana/viterbo/lazio

Mesajde kant emir » Mar Mai 09, 2006 11:17 pm

avand in vedere ca:
1) ie un tread deschis aiurea, pe subforumul nepotrivit
2) ie cumva oftopic (ca nu se potriveste titlul cu contzinutul) de la primul post
3) ie total aiurea (adica "contzinutul" ala, pe langa ca nu contzine nica, mai si bocseaza cu linba* shi-i trage numa capuri in gura; daca se vrea poiezea, nare nicio treaba cu scriitura versificata)
4) ie frumos incheiat, cu multa semetzie si fuduleala

io propun sa nu-l stergetz, ci sa-l pastram, sa fie de egzenplu negativ (sa putem da linc la iel) si pentru pilduirea regulamentului, si pentru vesnica si nepieritoarea omeneasca ... prostie

* limba romana
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Mai 10, 2006 6:19 am

ie un tread deschis aiurea, pe subforumul nepotrivit


adevar grait-ai, t/4 destination: caterinci
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Mai 10, 2006 6:37 am

Deoarece e pe caterinci putem intreba in stil forumistic ce plm vrea inaintasul?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde nae cinefil » Mie Mai 10, 2006 7:50 am

deci io cre ca nu ie un "inaintas", ci ca e mai multz, de unde shi lista de semnaturi aproape mai lunga decat inshiruirea de cate 2-3 cuvinte de mai sus. si daca ma uit si la locatie, bag sama ca am dreptate si ca-s si din mai multe locuri.
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde jeorj » Mie Mai 10, 2006 7:56 am

io creca dupa multele titluri si distinctii, locatia declarata si dupa stilul literar deosebit ar putea fi domnu doctor in filologia popo arelor marcuzo de la efbiai:D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Mai 12, 2006 10:36 am

adevar grait-ai, t/4 destination: caterinci

bah, da' crapai dacal lasai acolo, pe administrativ? iaca, bagai un spoiler pentru nejtiutori shil lasai in tuata splenduarea, nu-i ciobeai nica din maretzie

(ma gandesc io ca ar trebui infiintzat un soi de muzeu al fanclubului, unde sa se adune niscai ecsponate valoruase: niscai iuzari de legenda, oarece posturi stralucituare, puate ca si fro galcevutza mai reusita - te gandejt la asta?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde ghinea corneliu » Vin Mai 12, 2006 1:25 pm

CINEVA spunea: "Mare e gradina lui Dumnezeu dar multi mai sar si gardul" va traduc ?!
Va multumesc pentru critici ,va multumesc pentru participare si ma gindesc de ce criticati inainte sa aflati mai multe sau sa cunoasteti persoana,cine este, daca e...,cum e.... s.a.m.d.
dupa cum scrieti asa luati si viata ... in ris si nimic serios,nu ma ginditi ,va lasati condusi,traiti intr-un "Matrix" ,eu nu va pot spune mai multe caci nu va cunosc nici macar numele,totusi as dori sa va cunosc personal sa ne confruntam la orice nivel stiintific si literar,psihologic si de alta natura...
Ferice de cei saraci cu duhul caci apa trece dar pietrele ramin
In fond si la urma urmei sunteti romani insa nu se vede nici urma de romanism in voi
As vrea sa stiu ce mai cititi in ultimul timp si ce filme vizionati, ce teatru v-a impresionat sau ce nemultumiri aveti sau poate nu sunteti multumiti de voi insiva si asa criticati pe altii...?!
Vizitati http://www.corneliughinea.cabanova.ro sau http://www.ghinea.it
Veti realiza daca veti realiza, ca de fapt banii te fac doar bogat insa scoala te face un adevarat OM.Dupa legea recurentei a unui matematician se spune ca fiecare OM are dreptul la un pahar de vin ,paharul insa il face sa devina alt OM si tot asa ...judecind la limita la infinit voi n-o sa fiti voi insiva niciodata,uitati-va -n oglinda si criticati-va sau laudati-va daca aveti cu ce...Va provoc la o noua discutie si repet doar daca va cunosc numele va voi raspunde
Cu respect pentru a voastra cultura!
ing.corneliu ghinea
ghinea corneliu
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 05, 2003 10:52 pm
Localitate: italia-civita castellana/viterbo/lazio

Mesajde piskeshu » Vin Mai 12, 2006 1:29 pm

Io am citit Hustler. Is prost nu? Traiesc intr-un matrix orbit de pizda si tzatze?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Mai 12, 2006 2:11 pm

CINEVA spunea: "Mare e gradina lui Dumnezeu dar multi mai sar si gardul" va traduc ?! - nu va deranjatz, ie ievident ca sleier da!
Va multumesc pentru critici ,va multumesc pentru participare - aa, nu va deranjatz, placerea ie de partea nuastra
ma gindesc de ce criticati inainte sa aflati mai multe sau sa cunoasteti persoana,cine este, daca e...,cum e.... - *mai la urma
dupa cum scrieti asa luati si viata ... in ris si nimic serios - da, ofcors ca da, numa cu mentziunea ca daca faci haz nu esti, neaparat, neserios (adica io nu, nush altzii cum sunt)
eu nu va pot spune mai multe caci nu va cunosc nici macar numele,totusi as dori sa va cunosc personal sa ne confruntam la orice nivel stiintific si literar,psihologic si de alta natura... - elo, avetz grija la ce va doritz!
Ferice de cei saraci cu duhul caci apa trece dar pietrele ramin - ei da, asta da! numa ca fericitzii nush dau seama de fericirea lor, si asta ii cam ...ruade
In fond si la urma urmei sunteti romani insa nu se vede nici urma de romanism in voi - asta ie de bine? ca se puate desvolta oleaca de povestea demigratziei
As vrea sa stiu ce mai cititi in ultimul timp si ce filme vizionati, ce teatru v-a impresionat sau ce nemultumiri aveti sau poate nu sunteti multumiti de voi insiva si asa criticati pe altii...?! - ecsceptand ultima parte, ar fi fost un inceput bun
si tot asa ...judecind la limita la infinit voi n-o sa fiti voi insiva niciodata - iaca proba!
doar daca va cunosc numele va voi raspunde - aici ar merge un "ete scartz!" - tresa viu cu buletinu?
Cu respect pentru a voastra cultura! - tentativa asta de sarcazm nu face decat sa intareasca ne-gustata dumitale fericire

*domnu inginer - de ce crezi matale ca ar trebui sa-mi pese mie de numele, inaltzimea, culoarea ochilor, statutul socio-profesional or alte asemenea informatzii despre domnia vuastra? nu, mie nu-mi pasa decat de ideile (daca sunt) pe care le potzi dumneata prezenta aici, de modul in care le prezintzi, de limba (noastra-i o comoara) pe care o folosesti; restul e un mare zero: nu e nevoie de date personale, de CNP si CV si alte cele ca sa putem comunica, e nevoie doar de (1) ideile pe care vrem sa le schimbam si (2) de instrumentele folosite (in cazul de fatza: forumul - cu regulile lui - si limba romana - la fel, cu regulile ei); restul sunt detalii, simple si nesemnificative detalii
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde incoherent » Vin Mai 12, 2006 2:23 pm

contest afirmatia "Scoala te face Om". sa presupun ca semnatura aia cu ing. inseamna ca in cativa ani de facultate unde ai studiat nush ce fizica si matematici superioare ai devenit OM. of of mai mai
Gigi Becali e idolul unei generatii
Avatar utilizator
incoherent
Junior Member
 
Mesaje: 1176
Membru din: Dum Apr 18, 2004 11:00 pm

Mesajde jeorj » Vin Mai 12, 2006 4:38 pm

Domnul...."kant emir".....v-as ruga, sper ca nu sunt prea indrasnet, sa explicati la oameni mai putin dotati din punct de vedere intelectual(de exemplu mie) ce ati vrut sa spuneti cu expresia : citez "statul socio-profesional", intrucat tinand cont de seriozitatea cu care abordati in general orice problema, s-ar putea ca uneori sa nu va faceti intelese ideile in totalitate si in consecinta sa nu poata beneficia toata lumea de intelepciunea, pe care cu atata abnegatie o impartasiti.

Domnul "ghinea corneliu", eu personal cred ca v-ati suparat prea devreme pe reactiile pe care aparitia domniei voastre pe acest forum le-a declansat. Intai de toate, daca cititi cu atentie numele forumului (incercati sa cititi fonetic pe romaneste si sa translatati acea fonetica in multele alte limbi pe care afirmati ca le cunoasteti) veti constata ca locatia asta virtuala are ca si scop una(sau amandoua:D) din variantele: fan(adica admirator a cine stie caror vedete) sau fun(adica distractie, veselie, gluma). Sper ca termenul de club nu trebuie explicat.
Deci modul in care v-ati etalat diversele distinctii, pe care probabil in munca dumneavoastra ati reusit sa le dobanditi (apropos: va mai numiti si Stefan, sau ala e doar pseudonim?), asta pe un forum de distractie, e normal sa atraga diverse glume mai mult sau mai putin rautacioase.
Asa ca v-as sugera sa incercati sa cunoasteti putin, nu neaparat personal dar macar prin scrierile lor, pe pe cei care au comentat la intrarea pe care ati facut-o pe acest forum(si nu numai pe ei) si dupa aceea, daca mai aveti rabdare, sa reformulati frazele:
ghinea corneliu scrie:dupa cum scrieti asa luati si viata ... in ris si nimic serios,nu ma ginditi ,va lasati condusi,traiti intr-un "Matrix" ,eu nu va pot spune mai multe caci nu va cunosc nici macar numele,totusi as dori sa va cunosc personal sa ne confruntam la orice nivel stiintific si literar,psihologic si de alta natura...
Ferice de cei saraci cu duhul caci apa trece dar pietrele ramin
In fond si la urma urmei sunteti romani insa nu se vede nici urma de romanism in voi
As vrea sa stiu ce mai cititi in ultimul timp si ce filme vizionati, ce teatru v-a impresionat sau ce nemultumiri aveti sau poate nu sunteti multumiti de voi insiva si asa criticati pe altii...?!
. S-ar putea sa descoperiti pe aici oameni cu care sa comunicati despre diverse lucruri, inclusiv in limbaj de asamblare daca doriti, si daca e adevarat ce scrie in CV-ul ala de pe site-ul pe care l-ati dat de exemplu si care si functioneaza. Succes!
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Mai 12, 2006 4:50 pm

Domnul...."kant emir".....v-as ruga, sper ca nu sunt prea indrasnet, sa explicati la oameni mai putin dotati din punct de vedere intelectual(de exemplu mie) ce ati vrut sa spuneti cu expresia : citez "statul socio-profesional",

gata breh, am corectat! statutul iera, nu statul (amu sentze lege, da? mersi de atentzionare)
shamu te potz inpartashi? ca apnegatzia mea ie gata sa reverse mai departe
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Sâm Mai 13, 2006 1:14 am

bre, estetzi pe langa.eu ma elucubrez pe statutul profesional al oricui... mai ales in tara aia care se chiama romania. daca era altundeva.. insemna ca respectivul avea un background, ceva... la noi nu inseamna aptsolut nimic...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eyewitness » Sâm Mai 13, 2006 6:06 am

Cultura si traditiile romanilor-Unirea romanilor!

Fabula romanului patriot

In poiana verde, verde ca verdeata
Sta un caine beat, dis de dimineata
Ce facea iel in poiana ?
Plm, nu ma-ntereseaza

Catzeluj cu paru cretz
Fute ratza din cotetz
Fute si-o gaina
Pruasta si blajina
Curca care-i shuie
Ia si ia o muie
Gasca mai sfiuasa
Vrea o p00la gruasa
Numa vaca cea baltzata
Si-o baga in cur pe tuata

Si uite-asa al meu grivei
Dup-o nuapte de porceli
Statea dis de dimineata
Istovit si obosit
In poiana verde, verde ca verdeata

-Ec. dipl. Aurelius Napoleon Capshuna, absolvent al Academiei de Studii Economice- Facultatea de Relatii Economice Internationale
-Ec. dipl. Aurelius Napoleon Capshuna, cetatean de onoare al catunului Xin Ganji din provincia Jong Ju din China
-Ec. dipl. Aurelius Napoleon Capshuna, presedinte al Cenaclului Literar "Tu si Tuborg" din cadru Universitatii "Bugatti 2000"
-Ec. dipl. Aurelius Napoleon Capshuna, menbru supleant al Academiei de Litere si Literatura "Baicsu"
-Ec. dipl. Aurelius Napoleon Capshuna, ex menbru al Academiei Nationale de Arta si Cultura "La matze Fripte"
-menbru al grupului umanist "Gaga si prietenii"

In speranta ca versurile de mai sus v-au atins cuarda...sensibila ajtept cu viu interes comentariile si de ce nu, creatiile domniilor vuastre sub genericu acestei jeneruase teme propuse de domnu injiner corneliu ghinea

multumiri,
Ec. dipl. Aurelius Napoleon Capshuna
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde pacha » Sâm Mai 13, 2006 11:33 am

Cornelius-"Dupa legea recurentei a unui matematician se spune ca fiecare OM are dreptul la un pahar de vin ,paharul insa il face sa devina alt OM si tot asa ."

Mah omule,n-are treaba recurenta aici.Matematicianul dumitale incerca (in gluma) sa explice cum se imbata oamenii.Nimic altceva.Fiecare OM nou vrea sa bea si el un pahar.Atat si iata ca omul e beat.
Va rog sa le numarati pe ale dvs.:)
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde ghinea corneliu » Dum Mai 14, 2006 8:05 pm

Daca te vei trezi vreodata "iubite" personaj sau persoana atunci anunta-ma...!
In primul rind acest show va apartine si energia din voi in loc s-o folositi in scop creativ o risipiti, facind doar haz de necaz , invidia, egoismul sau plafonarea unor persoane poate face asa ceva.Niciodata nu cred ca veti depasi starea de "amorteala fiziologico-mentale" in care va aflati si daca o veti depasi atunci va indreptati spre o maturizare cerebrala daca nu ii voi compatimi pe copiii vostri
cu respect ing. ghinea corneliu
1.Cine-si uita mortii nu-i va putea ajuta pe cei vii
2.Unii nu stiu ca stiu,altii nu stiu ca nu stiu,altii stiu ca stiu si altii stiu ca nu stiu
Pe primii trezeste-i,pe acestia trezeste-i,de la acestia invata iar pe ultimii evita-i sau ignora-i !
3.Orice persoana are un bagaj de cunostinte dar din pacate la un moment dat se ingusteaza pina la un punct, acela va fi punctul de vedere al persoanei
4.Nu dati cinstea pe rusine daca aveti pretentia de a fi Oameni
5.Unii se sting inainte sa moara,altii cind mor iar altii niciodata
6.Multe persoane putini oameni;multe vise putine idealuri
7.Hainele se cumpara ,prietenii se gasesc
8.Chiar daca inveti o viata iti vei da seama ca esti la inceputul dictionarului
9.Nu haina face pe OM,confundati forma cu substanta
10.Banii te fac doar bogat insa scoala te face un adevarat OM
cu respect pentru a voastra cultura
tot EU
ghinea corneliu
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 05, 2003 10:52 pm
Localitate: italia-civita castellana/viterbo/lazio

Mesajde cubu » Dum Mai 14, 2006 11:02 pm

ghinea corneliu scrie:[...] invidia [...]

Deci clar ca invidia.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde RajaF » Lun Mai 15, 2006 2:04 am

Mami, mami, a zis ala ca daca nu ii sugi pl, imi sparge mingea... drept urmare....

Asta e on topic nu?
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde h0va » Lun Mai 15, 2006 12:20 pm

rajaf, inginerul nos ie urmash a lu Zamolxe, am citit eo la iel pe sait shi dacii nu asculta parazitii ci parazitii se asculta in dacii..

aiule iesht un adevart poet bre, un fel de elena farago..ashteptam cu interes maxim shi alte lucrari de gen, se vede de la o poshta ca iesht talentos.

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Mai 15, 2006 12:38 pm

9.Nu haina face pe OM,confundati forma cu substanta
10.Banii te fac doar bogat insa scoala te face un adevarat OM

bag pl in scuala, io vreau tzuale sa nu ma face OM
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Mai 15, 2006 12:48 pm

deci nu haina sau shcuala il fac pe OM, ci shaormele shi micii... :P
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde incoherent » Lun Mai 15, 2006 2:57 pm

h0va scrie:rajaf, inginerul nos ie urmash a lu Zamolxe, am citit eo la iel pe sait shi dacii nu asculta parazitii ci parazitii se asculta in dacii..

aiule iesht un adevart poet bre, un fel de elena farago..ashteptam cu interes maxim shi alte lucrari de gen, se vede de la o poshta ca iesht talentos.

elena farago e tanti cu gandecelu de zice "copil ca tine sunt si eu/si-mi place sa ma joc si mie"?
mishtooooooooooooooooo
am uitat sa ma semnez, titlul meu nobiliar e S.T., adica spalator trotuare, aspir de ceva timp la B.C. (batator covoare) da e mancatorie mare pentru post, trebe fie sa ai relatii fie sa o ungi bine pe directoarea de la firma :(
Gigi Becali e idolul unei generatii
Avatar utilizator
incoherent
Junior Member
 
Mesaje: 1176
Membru din: Dum Apr 18, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Mai 15, 2006 3:22 pm

voinice h0va, multumesc pentru aprecieri, ma simt magulit, sunt rosu tot si ud numa intr-o regiune intima. astept cu viu interes noile creatii ale dlui injiner, care sunt cheia inspiratiei mele si voi reveni negresit cu alte ganduri pe care le voi ajterne spre incantarea tutulola :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Mai 15, 2006 6:08 pm

h0va, si ce mai scria pe saitu lu nenea, ca dacii au fost blonzi si ca au inventat alfabetu latin?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde h0va » Lun Mai 15, 2006 6:13 pm

nu bre nene cubule, zicea ca sa trimitem bani la sinistratzi ca sa'shi cumpere apa..de baut.

nene aiule keep up the good work.

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Mai 16, 2006 6:18 am

ghinea corneliu scrie:Daca te vei trezi vreodata "iubite" personaj sau persoana atunci anunta-ma...!
In primul rind acest show va apartine si energia din voi in loc s-o folositi in scop creativ o risipiti, facind doar haz de necaz , invidia, egoismul sau plafonarea unor persoane poate face asa ceva.Niciodata nu cred ca veti depasi starea de "amorteala fiziologico-mentale" in care va aflati si daca o veti depasi atunci va indreptati spre o maturizare cerebrala daca nu ii voi compatimi pe copiii vostri
cu respect ing. ghinea corneliu
.......bla, bla, bla - adica nu ie d'ale lui mitica? .........
cu respect pentru a voastra cultura
tot EU

elo, domnu inginer (tot EL, dadada!) - te manca undeva (la aberatzia zilei) sa ma indemni sa invatz rumanejte, asa ie? cat imi dai satz corectez cu roshu posturile (shi ma gandesc numa la greshalele de linba - grafie, puntatzie, nu si la cele lojicutza ezprimarii si inshiruirii presupuselor idei!)? ca ie de munca (multe gafushuare, si daca tresa stau sa tzi le ezplic pe fiecare in batranesc prematur si inutil)
si in primu rand: nutz mai risipi fatarnica bunavointza de a prezenta cele respecte si iubiri, se puate?

si in primu rand (dupe cum s-a mai spus) vesca tzi se tocejte conpatimituarea (organu cu care te pregatejt sa ne conpatimejt copiii)

si in primu rand shou ne apartzine si noo, dupe cum si voo

shanume (asta in primu rand) de ce te indoejt matale ca ne vom depasi noi nushce fiziologicocomentale amortzeala? sau ne ... dispretzuejt? ca ma gandesc io ca daca da, ie o rispa inutila demersul civilizator al domniei vuastre, distinsule domn (prometeiesc, nu de oricare) inginer
shamu, decalogu lu (chipurile!) ghinea:
1.Cine-si uita mortii nu-i va putea ajuta pe cei vii - care ie legatura? si cu ce anume?
2.Unii nu stiu ca stiu,altii nu stiu ca nu stiu,altii stiu ca stiu si altii stiu ca nu stiu
Pe primii trezeste-i,pe acestia trezeste-i,de la acestia invata iar pe ultimii evita-i sau ignora-i !
- pe primi si ultimii da, da' care acestia? vezi, punctuatzia era tare buna acuma!
3.Orice persoana are un bagaj de cunostinte dar din pacate la un moment dat se ingusteaza pina la un punct, acela va fi punctul de vedere al persoanei - ofcors ca da, v-am optservat puntu de vedere!
4.Nu dati cinstea pe rusine daca aveti pretentia de a fi Oameni - io n-am pretentzia de majuscule d'astea (ca la tot EU, da!), da' oricum nare nicio legatura
5.Unii se sting inainte sa moara,altii cind mor iar altii niciodata - vulturu nu capteaza mujte, iar la pomu laudat nu se face primavara
6.Multe persoane putini oameni] - virgule breh, virgule!
[B]7.Hainele se cumpara ,prietenii se gasesc
- unde se gasesc prieteni, bre? si ie fro superoferta zilele astea?
8.Chiar daca inveti o viata iti vei da seama ca esti la inceputul dictionarului - casc
9.Nu haina face pe OM,confundati forma cu substanta - nuuu, haina face pe ia, OMu face pe OM, io ... tac si nu fac alceva decat sa comentez prostiuare ingineresti
10.Banii te fac doar bogat insa scoala te face un adevarat OM - si daca banii si scuala sharda mana, ar conlucra fructuos - cear eshi? spui tot io: un adevarat OM bogat - ca daca n-ar conlucra, scuala te-arface un adevarat OM sarac, banii te-ar face un neOM bogat


domnu inginer, pe matale scoala teo facut inginer!
(btw, AI idee catz ingineri o produs Scoala Romaneasca de Ingineri in ultimii 50 de ani? si stii si de ce? si stii si cum?)

si umfel de spoiler retroactiv - n-am nica cu nimeni, printre prietenii mei se numara destui oameni care au diploma de inginer (numa ca nu se laoda cu asta!)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde pacha » Mar Mai 16, 2006 1:11 pm

Corneluis _".Nu haina face pe OM,confundati forma cu substanta"

Dupa cum s-a spus mainainte,bautura face Omul !

Multumesc (la modul serios) d-lui inginer pentru frazele pline de intelepciune citate pe acest post.Chiar imi cerea cel mic (clasa XII) citate destepte bune de pus pe sonetele de sfarsit de liceu.Il voi indruma incoace.

Ontopic;Sunt roman si stau rau cu banii.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde ghinea corneliu » Mar Mai 16, 2006 1:19 pm

Poezia " Romani...!"

Romani uitati de vreme
Veniti chiar de departe
De ce stati ca sa va cheme
Necazurile pe voi in parte

Romani din lumea toata
Adunati-va va rog odata
Ginditi-va profund si treji
Cite unul nu poti fi "viteji"?!

De la Ion Roata ai invatat
Si cit lumea-i colindat
Ca tu singur n-ai putere
Doar "uniti" esti o avere

N-am venit ca sa iti zic
Ca sunt singur si voinic
Ci doar sa-ntelegi odata
Pling eroii ce te-asteapta

Ti-amintesti ,ai studiat
Toata lumea-i colindat
Dar nu este nicaieri
Ca acas' cu neplaceri

Fie pita cit de rea
Tot mai bine-n tara ta
Caci ai tot de la natura
Hai creeaza vino-n s,ura

Tu roman cinstit modest
Ai ajuns un ignorant
Si chiar de vei face-un test
Comorile ti le-ai facut pliant
ing. cornel ghinea
iunie 2005

..........................................

Si copiii pling de dor
Nu-si cunosc eroii lor
Trezeste-te la miazazi
Ca un miine nu vei fi

Ai tai copii meleag strain
Vino Creatorule ma-nchin
Cu amar si indoiala
Ca n-am tinut fagaduiala

Tu bogat in tara ta
Nu vei reusi s-aduni
Nici comori si nici "para"
Cit avem de la strabuni

Hai te rog vino cu noi
Ca-mpreuna facem doi
Si-unde-i unul nu-i putere
Doar UNITI avem avere


"Imi doresc o viata amara"

Imi doresc o viata amara
Fara vreun turneu pe-afara
Eu prefer sa stau acasa
Cu copii, nevasta, casa

Imi doresc o viata amara
Chiar de eu ramin in tara
Dar tu fiule nu esti partas
La al meu caracter las

Imi doresc o viata amara
C-o-ndulcesc cu pita eu
Si cind te intorci in vara
Il vei vedea pe Dumnezeu

Imi doresc o viata amara
Caci nu am tradat romane
Cum se-obisnuieste "afara"
Cine-i slav un sclav ramine

Imi doresc o viata amara
De sarac dar mult iubit
Ca eu n-am iesit din tara
Ca om demn si-acum strivit

Imi doresc o viata amara
Fara sa mai vad prin lume
Nici durere nici povara
Doar roman plin de renume

Imi doresc o viata amara
Caci istoria ne-nvata
Citind mult fara-ndoiala
Suntem primii in prefata

Imi doresc o viata amara
Chiar cu cel de-odinioara
Dar sa stiu c-ai mei copii
Imi traiesc si mai sunt vii

Imi doresc o viata amara
Chiar de plec putin din tara
Ma uit la romani cum sunt
Au uitat de-al lor pamint

Imi doresc o viata amara
Fara lux si multa fala
Caci eu limba o vorbesc
Si maninc ca sa traiesc

Imi doresc o viata amara
Si incepe sa ma doara
Toate-n mine-nebunesc
C-ai uitat rege ceresc

Imi doresc o amara viata
Cu durere chiar declin
Lui Zamolxe eu ma-nchin
Si creez din praf dulceata

Imi doresc o viata amara
Chiar de-i dulce prin "straini"
Nu uita ca prin "afara"
Te intepi romane-n spini

Imi doresc o viata amara
Chiar de-s singur la-nceput
Vom creea noi intr-o vara
Istoria ce n-a-nceput!
ingcornel ghinea
iulie 2005
ghinea corneliu
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 05, 2003 10:52 pm
Localitate: italia-civita castellana/viterbo/lazio

Mesajde incoherent » Mar Mai 16, 2006 1:20 pm

Fagarashul e in carantina.KFC cineva?
acu am citit poezioara domnului ing.
vreau si io sa stiu daca in tzara castig pe aceeasi munca pe care o pot face afara cam 1/8, imi da dumnealui bani sa-mi iau un apartament (casa) in urmatorii 3 ani sa ma pot si io insura fara grija ca n-am cu ce plati chiria sau nu-mi ajung banii de piatza?
Gigi Becali e idolul unei generatii
Avatar utilizator
incoherent
Junior Member
 
Mesaje: 1176
Membru din: Dum Apr 18, 2004 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Vechi: Kterinca & Aberatzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori