Religie

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Religie

Mesajde gcm » Mar Feb 05, 2002 1:05 am

Care-i tare in scripturi sa vina aici !
Raspund la ce vrea muschii vostri. Ma refer la cei cerebrali.
Aveti asa ceva ?!
gcm
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Dec 26, 2001 1:12 am

Mesajde Aliosha » Mar Feb 05, 2002 1:47 am

Ia zi care e treaba cu lumanarile care se aprind in biserica "din senin" de Paste la Ierusalim????
Si daca e adevarat de care Paste se aprind: Catolic, Ortodox sau Evreesc????
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mar Feb 05, 2002 9:49 am

Io cred ca le aprind preotii aia, ai vazut ca se dau dupa o perdea sa nu vada mujicii cum vine lumina din cer. Adica nu cred, sunt sigur.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

si io cred in ceva

Mesajde onk » Mar Feb 05, 2002 12:36 pm

....si anume cred in faptul ca biserica in sine, ca institutie, in special biserica ortodoxa, cu goana ei dupa bani, putere si marire (aici ma refer la preoti), a distrus tot ceea ce se mai putea intelege dintr-o asa zisa comuniune/ comunicare spirituala cu anumite entitati (? sau sa le spun persoane? sau...) ce ar putea, sub o forma sau alta, sa-si adjudece paternitatea asupra unui paharel de zeama din supa primordiala, ori asupra unei componente fizice/ au metafizice, ce ar intra in alcatuirea biosului de pe aici.
in alta ordine de idei, din ce am mai citit in ultima vreme semnale apar din ce in ce mai des cum ca biserica (Vaticanul) a inceput sa cada la pace cu reprezentantii stiintelor.
da ce stiu eu..... asta-i numa varful aisbergului, si numa ce mi-a picat in mana, ca nu urmaresc presa.
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gcm » Mie Feb 06, 2002 12:03 am

Mai omule...chestia este ca nu ma pricep chiar la toate, dar ar fi interesant sa ne oferi varianta ta despre problema expusa.
gcm
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Dec 26, 2001 1:12 am

Mesajde Aliosha » Mie Feb 06, 2002 12:20 am

Originally posted by gcm
Mai omule...chestia este ca nu ma pricep chiar la toate, dar ar fi interesant sa ne oferi varianta ta despre problema expusa.


Pai bine dom' Profesor se poate??? :confused:

Cui i-ai raspuns lui Onk sau mie??
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde onk » Mie Feb 06, 2002 9:29 am

io zic ca tie ti-a raspuns...de fapt te-a invitat la discutie
chiar ar fi interesant de aflat si o parere "profesionala" asupra acestei probleme

parerea mea este ca tocmai asta e partea cea mai frumoasa din religie: nu poti fi sigur niciodata despre ce e adevarat si ce nu e ... daca vrei, crezi. daca nu, iti dai cu parerea.

desi ar fi interesant de discutat si diferentele dintre "a vrea sa crezi", "a crede", "a te teme", "a ignora pur si simplu", sau " a ignora 'ceva-ul' ", samd

eu sunt inca la faza "nu stiu sigur de cred sau nu, dar imaginatia mea construieste o realitate posibila"

imi aduc aminte de un citat (da' nu mai shtiu despre cine era vorba, un celebru), care, intrebat fiind de ce crede in divinitate, a raspuns:
"daca eu cred si Dumnezeu nu exista, n-am pierdut nimic. Dar daca eu nu cred si El exista, am pierdut totul".

.....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde darkshines » Mie Feb 06, 2002 10:13 pm

eu din clasa a treia(acum sunt a VII-a ) de cand am citit o carte despre evolutie 'n' stuff nu am mai crezut in dumnezeu...am fost data afara din cercul de prieteni , am fost batjocorita de multi copii si adulti ,prea orbiti de "religia" lor ca sa imi poata asculta
agumentele ...
Dumnezeu reprezenta baza lor iar ceea ce spuneam eu le zguduia acea baza... asa ca ma batcjocoreau si ma huiduiau ca sa isi dovedeasca,poate,chiar lor insisi ca spuneam prostii.poate ca undeva in mintea lor toate acestea erau logice ...
acum ca mi-am gasit prieteni care imi impartasesc parerea parca nu ma mai simt asa singura...de parca toti ar fi orbi si numai eu as vedea culorile curcubeului ....




believing in myself instead of god gives me not only freedom of thought but self-confidence as well
in romana suna aiurea asa ca o las in engleza ...

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mie Feb 06, 2002 11:46 pm

Frumos eseu caprioaro :) Crezi ca o sa ramai la ateism pentru restul vietii sau o sa-ti schimbi parerea ca B. Pascal. Stii povestea nu?

Pentru GCM
Sa revin la postul meu:

Am vazut la CNN la "No Comment" acum 2 sau 3 ani de Paste( cred ca ala ortodox) cum se aprindeau "de la sine" lumanerile din nu stiu ce biserica. Io am luat-o asa cum e, mai mult ca pe o curiozitate dar ma gandeam ca e cineva care stie ceva mai mult despre acest subiect. Daca intr-adevar e ce s-a vazut ar fi f interesant...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde the radical » Joi Feb 07, 2002 7:29 pm

imi plac bisericile desi nu stiu nici o rugaciune nici nu mrg la biserica duminica sau cand trebuie , nu m-am spovedit niciodata , habar n-am de obiceiuri; intr-un cuvant sunt pe afara .
Si daca e sa cred in ceva , e ceva inca nedefinit care exclude notuinea de God asa cum e perceputa in biblie .
Cred ca "the truth is out there" probabil intr-o alta galaxie , dimensiune etc.
Nu ma pot duce si asculta ceva ce- intotdeuna mi-a sunat a dogma , oricat de inteleapta ; vreau raspunsuri .Si atata timp cat religia nu-mi ofera aceste raspunsuri , God and the heavens above are only a nice story .

PS; pe de alta parte daca God presupune ideea de bunatate .. ei bine am zile cand sunt dumnezeu :a
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde gcm » Joi Feb 07, 2002 11:29 pm

Pt. onk
Vorbe-ai ceva despre "comunicare spirituala cu anumite entitati" a biserici ortodoxe. Nu stiu la ce te referi. De fapt nu inteleg mai nimic din prima parte a textului tau. Sorry !
Vrei sa zici ca biserica catolica incepe sa creada intr-un soi de evolutie ?
Citatul tau e din Socrate
....................................
Credeti ca Dumnezeu pretinde ceva de la noi ? Eu cred ca da. Asta daca ma iau dupa scrierile biblice. Si mai cred ca Dumnezeul biblic e Creatorul lumii.
gcm
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Dec 26, 2001 1:12 am

pt gcm

Mesajde onk » Vin Feb 08, 2002 9:29 am

pai stai sa-ti zic:

in primul rand este vorba de acele "entitati" creatoare asa cum le inteleg eu prin prisma scrierilor lui Ernst von Daniken, super civilizatia care a populat prin diverse modalitati si anume planeta. "entitati" pentru ca nu sunt sigura daca forma lor fizica era unica.

in al doilea rand "comuniunea" a fost scurtcircuitata de biserica, nu i s-a intamplat ei! adicatelea mai pe sleau, eu, populatie planetara, am foarte mari probleme in a ma gandi in primul rand la divinitate (si asta e primul pas spre comunicarea finala) deoarece
primo: exista un mare numar de preoti care nu-mi inspira incredere.
secundo: o slujba duminicala decade deseori intr-o scenografie patetica datorita multimii prea-preacredincioase si atunci iti piere cheful.
tertzo: banii.. banii.. banii.. care conduc totul, inclusiv institutia parohiala (sau cum i-o zice), de iarasi iti taie cheful.

in liceu mancam Nietzsche pe paine si imi doream sa ma conving ca sunt "antichrista". m-a tinut ceva vreme
m-am certat cu traditia religioasa (puternica) din familia mea cu argumente convingatoare (zic eu)

si am inceput sa citesc sf-uri (fara legatura cu religia) dar prin prisma lui "ce-ar fi daca ar fi adevarat"

si p'ormo am avut o criza mistica de genul "as vrea sa cred, dar sa nu stiu ca vreau asta, numai sa cred, ca tzatza Leana de la tzara, care altceva nu mai shtie" asha, ca senzatie, sa vad cum e, si n-a mers

si am dat de Daniken care mi-a spus despre Creator nu ca religie sau stiinta sau mai shtiu io ce logos, ci doar ca o varianta asupra fenomenelor biblice, ca o critica literara. p'ormo am dat de nishte incercari de a unifica originea religiilor, nu plecand de la o semantica fortata ci de la o cronologie relativ stricta, si ai sa razi, dar se faceau acolo nishte legaturi despre care aveam o vaga idee si care, adunate mai multe, aprindeau beculetzu.

in concluzie, am reusit " sa cad la pace cu religia", mai greu de explicat in ce modalitate o percep, sa zicem ca "imi imaginez ca o pot concepe ca pe un adevar", si, de ce sa mint, dacalestudiezi din prisma asta, sondare a religiei prin filtrul emotional-stiintific constientizat, religia si lumea "aceea" sunt chiar interesante, in sensul frumos al cuvantului.

....si ma mai gandesc la treba cu biserica catolica
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde dinu » Vin Feb 08, 2002 2:25 pm

Se vorbea despre "Daca nu exista Dumnezeu si eu cred in el...." treaba asta se numeste "pariul lui Pascal" (nush ce legatura are cu Socrate da' ma rog, nu asta e ideea)

Uite ce vroiam eu sa zic:

"Cand l-au luat pe tatal meu si l-au dus in lanturi, am cazut in genunchi cu mama mea si l-am rugat pe Zeus, parintele zeilor si al oamenilor, sa-i ocroteasca viata. Zeus nu a auzit, sau auzind, nu a putut, sa avand aceasta putere, nu a vrut sa ne implineasca ruga. Nu e oare mai bine sa cred ca nu a auzit ?"
(L.C.Douglas, Camasa lui Cristos)

Asta mi se pare mie ca si opusul pariului lui Pascal. Si chiar ceva mai puternic.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Vin Feb 08, 2002 4:24 pm

eee... domnule Dinu, si de aici incep clasicele discutii:
e Dumnezeu atotputernic? daca da, de ce l-a "facut" diavolu
daca nu, e Dumnezeu?
de ce nu exista Ying fara Yiang, deci pentru notiunea de Dumnezeu, pt ca ea sa aiba sens, tb neaparat sa existe si opusul?
cum facem atunci cu liberul arbitru?

da apropo ca de ce "nu i-a ascultat ruga", sa-ti dau o pilda bisericeasca:
Dumnezeu sa-i arate unui om cum imparte dreptatea pe Pamant, pititi dupa un copac, la o fantana.
vine un om si uita o mare punga de bani
vine omul doi si gaseste punga, o ia, bineinteles, si pleaca
vine omul trei, bea apa si adoarme la fantana.
se intoarce pagubasul, il gaseste p'ala dormind, si-l omoara.

cel care vorbea cu Dumnezeu, bineinteles ca ii reproseaza ca s-au intamplat 3 nedreptati, la care i se raspunde:

ala care a pierdut punga, era un camatar, imbogatit prin nedreptate
ala care a gasit-o era un om destul de cinstit si vai steaua lui
iar ala care a fost omorat, era de fapt un ucigas fara scrupule

de unde rezida, ca ceea ce vedem noi s-ar putea sa fie totusi mai presus de intelegerea noastra de zi, si ca aia cu "the truth is out there" sa fie aplicabila si in studiul nostru de caz.

in rest, lista de subiecte de care am amintit la inceputul postului astuia e destul de deschisa.

oricum sunt destul de constienta ca o discutie d'asta forumista nu dezvaluie marile adevaruri, dar merge

ma mai gandesc...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Lun Feb 11, 2002 10:14 pm

eu am doua intrebari:
1.ce s-a intamplat anu'asta ca pastele catolic si protestant e pe 31 martie,iar cel ortodox e pe 5 mai?(deci la mai mult de o luna diferenta,cand de obicei e doar o saptamana...)
2.postu'mare tine anu'asta 48 de zile...again,Why?
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Mie Feb 13, 2002 2:18 pm

nu stiu exact cum, dar pot sa-ti spun ca toate datele astea se calculeaza, si anume fiecare cu alt sistem de referinta...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gcm » Vin Feb 15, 2002 1:26 am

Pt. onk
Ai citit vre-o data Biblia ? Te intreb pt. ca vorbeai tu de ce zice unul sau altul despre Creator si as fi fost curios ce parere tia lasat Biblia despre Creator. Apropo, crezi ca exista o entitate care a creat totul ? Si ce inseamna aceasta "pace cu religia" ? Adica crezi in toate religiile ?

Dumnezeu e Atotputernic. Iar daca Satan a facut ce a facut este pt. ca Dumnezeu ia permis, cum ne pemite si noua azi, sa facem toate nebuniile. Si toate astea cu un scop foarte bine definit.
gcm
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Dec 26, 2001 1:12 am

Mesajde gcm » Vin Feb 15, 2002 1:28 am

Pt. dinu
Spunei lui Douglas ca nu la auzit pe Zeus dintr-un motiv foarte simplu. NU EXISTA !
gcm
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Dec 26, 2001 1:12 am

Zeus

Mesajde Andrada The Dev » Vin Feb 15, 2002 4:49 am

Zeus este o zeitate in MITOLOGIA greceasca--> seful zeilor, dar nu a existat niciodata.... este doar o legenda frumoasa... ash ca de-aia nu a auzit Douglas... intzelegi? poate vroiai sa zici altceva, nu?:)
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Mesajde onk » Vin Feb 15, 2002 11:46 am

Initial trimis de gcm
Pt. onk
Ai citit vre-o data Biblia ? Apropo, crezi ca exista o entitate care a creat totul ? Si ce inseamna aceasta "pace cu religia" ? Adica crezi in toate religiile ?

Dumnezeu e Atotputernic. Iar daca Satan a facut ce a facut este pt. ca Dumnezeu i-a permis, cum ne permite si noua azi, sa facem toate nebuniile. Si toate astea cu un scop foarte bine definit.


first, slow down
second, da, am citit-o, de fapt o recitesc, in ordine, chiar perioada asta, da nu-mi voi exprima convingerile aici.
nu cred in toate religiile, religia e numai una, preotii sunt multi si diferiti si multi nenorociti printre ei se-ascund...

de Zamolxe ce credeti?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 12:48 pm

De Zamolxe nu se stie exact mai nimic. Unii zic ca ar fi fost un discipol al lui Socrate. Unii zic ca a trait in pestera Polovragi. Facultatea de Teologie inclina sa-l considere zeu al dacilor, dar se intreaba daca dacii au fost monoteisti (cu Zamolxe drept unicu si singuru) sau henoteisti (adica un fel de politeism, numa ca unu din zei e mult mai tare decit ceilalti - grecii sau romanii nu erau heno-, erau poli-, adica Zeus si Jupiter nu aveau functii asa de inalte incit sa fie peste ceilalti). Alelalte personaje suspectate de a fii zei sunt Gebeleizis si inca unu (nu mai retin numele). Unii istorici il considera si pe Cavalerul Trac zeitate (mai mica, gen Hercule, un fel de om-zeu-mitologic), dar pozitia bisericii este Cavaleru Trac = legenda, erou legendar, nu zeitate. Ba chiar am impresia ca dacii ar fi cam singurii precrestini mono- sau henoteisti.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

auzi vecine...

Mesajde onk » Vin Feb 15, 2002 12:54 pm

spre rushinea mea, in pestera la mine nu s-a auzit de cavaleru trac, asa ca te rog baga detalii, titluri de carti, diapozitive, tricouri... tot ce stii ca e scris in legatura cu subectu asta
serios, trebe sa aflu
thx
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 1:05 pm

Ai putintica rabdare, vin imediat, ma duc pina pe net sa caut.

Intre timp: a vazut cineva statuia sarpelui-zeu Glykon de la muzeul din Constanta? Mi se pare printre cele mai misto sculpturi, imi place la nebunie.

Edit:
http://geocities.com/sarmizegetusaorg/ - pagina grupului Sarmizegetusa. Cauta la baza de date citeva articole, si la membrii pentru mai multe pagini personale despre daci
http://www.geocities.com/dracones26/geto-dacia.html - pagina super, fost membru in grupul Sarmizegetusa, acu nu-l mai vaz acolo, asa ca uite linku direct. Citeste faza aia cu saminta strabuna (a treia pe coloana din stinga). Ai o gramada de kestii, inclusiv religie.

De aici am aflat ca de fapt Zamolxe e suspectat de a fii discipolul lu Pitagora, nu Socrate, si ca uneori e confundat cu gebeleizis, alteori nu. Si ca ar mai fii o zeitate traca, Bendis. Da sunt multe de spus despre religia dacilor, asa ca navigati!
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

EU EU EU EU

Mesajde onk » Vin Feb 15, 2002 1:44 pm

anu trecut am fost la sf lui novembre la mare o saptamana, si o zi intreaga a fost pt muzeu mare+mozaicu, o ora intreaga am stat numa in fata lu sharpe... am io o teorie despre el... daca ai timp, da nu am io acu, ca acu s-a gasit sa-mi deie de lucru...tine-ti ideea ....si mai e si o carte sf care mie imi place so cred ca adevarata, cu o legenda de un zeu din stele+dacii+ce-o mai fifost, neshte politisti, a e o carte poilitisto-sf de pe vremea lu pushchi....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 1:48 pm

Io am timp sa cetesc.... Si io la fel, intr-una din cele 4 zile de mare de anu trecut mi-am tirit jumatatea de pa plaja ca sa vizionam muzeu si mozaicu si acvariu si moscheile. Bun, deci astept teoria despre sarpele pletos si detalii despre cartea aia (macar titlul).

A, am uitat, in sala aia cu sarpele Glykon era si o bucata de basorelief sau asa ceva cu cavaleru trac, unu calare. Erau mai multe sculpturi misto in sala mare de la parter, sa tot stai...

Si ia uite aici o adresa mai directa catre zeii daci, pe scurt
http://www.geocities.com/dracones26/religie.html

Deci, citind inca citeva articole, nu mai inteleg nimic. Acu dau de unii care zic ca Gebeleizis ar fi Cavalerul Trac!?!? Incurcate probleme ridica religia asta daca. Ma abtin sa mai scriu si altceva pe viitor, cititi ce gasiti poate va faceti o parere. E clar, lipsa unor date clare lasa loc la tot felul de speculatii despre religia asta... oricum, cica in iconografia romaneasca a ramas sub forma lu Sf Gheorghe
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 2:12 pm

Uite ma si o imagine, ca o caut de juma de ora...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

hai sa-ti zic ceva...

Mesajde onk » Vin Feb 15, 2002 2:59 pm

eram singura in tot muzeul si in sala tezaurului m-au lasat tantile alea singura de tot (prezantez incredere), asa ca am savurat fiecare obiect, si tanagrele, si monezile, si cel mai mult m-a impresionat coiful de bronz, ca m-a apuche pe mine imaginatia cu sonor de lupte si strigate....dupa 5 ore de muzeu, te cred, mai ales ca nu mancasem nimic ziua aia...
si sa-ti zic de sharpe... daca te uiti cu atentie, narile nu ii sunt simetrice... de unde rezulta ca este un reprezentant al lumilor superioare pietrificat...asta e teoria mea pe scurt, cauza=efect.
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 3:34 pm

Aha, nu m-am uitat asa atent.

Auzi, sa nu uiti de cartea aia sf-polis
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

cartea aia...

Mesajde onk » Vin Feb 15, 2002 3:43 pm

i-o intreaga istorie cu ea, ca am citit-o acu fo 3 ani si nu ierea a mea, da apucai sa fac xerox alb negru de coperta si ultimu capitol, ala cu legenda, demential...
asa ca io ma duc frumushel acasa scanez coperta si dam cartea in urmarire pe tara, ca de 3 ani o caut si nu sa gaseshte....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 4:01 pm

Da mah, da CUM se cheaaaaama? Sau nu mai stii?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori