"Basarabia-pamint romanesc"

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

"Basarabia-pamint romanesc"

Mesajde cristian_d » Mar Iul 25, 2006 11:22 pm

A inceput campania de informare "Basarabia-pamint romanesc">
www.romanism.net
cristian_d
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iul 25, 2006 11:07 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde HABEEB » Mie Iul 26, 2006 6:37 am

daca ei nu ne vor nu pricep de ce noi ne agitam
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde h0va » Mie Iul 26, 2006 6:53 am

urmeaza campania de dezinformare "Basarabia - pamint rusesc"
http://www.rusofili.md

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde old lord » Mie Iul 26, 2006 8:37 am

cine dracu o sa mai vrea sa se uneasca cu rusii
in republica moldova nu egzista nici un post tv in limba romana, exceptand tvmoldova, pro tv si antena1, iar aceste posturi au o audienta f slaba
la orase populatia de origine rusa e majoritara ca sa nu mai vorbesc de populatia ucraniana si de populatia gagauza si altele
intradevar sunt o multime de sate in care populatia de origine romana e de 90 la suta
tinerii nu stiu ce e aia romania mare si abia asteapta ocazia sa se mute in occident
dupa recesamant 55 la suta din populatie e de origine romana si totusi in orasele din republica cu greu auzi pe cineva vorbind romaneste
in concluzie repl moldova trebuie sa-si gaseasca singura calea si ar fi bine sa fie pace intre etniile de acolo, romania nu are ce cauta acolo si nu are motive sa se uneasca cu acea tara rusofila
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Iul 26, 2006 9:18 am

Deci is total de acord cu Older. Basarabia sa-si vada de treaba ei.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Mie Iul 26, 2006 10:01 am

plus ca, din cate stiu, economia Basarabiei e la pamant... o eventuala unire cu Basarabia ne-ar cam trage in jos.

Oricum, vorba lu' Habeeb: nici ei nu vor.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde kacio » Mie Iul 26, 2006 10:05 am

Basarabia sa isi vada de teritoriul ei , adica sa ne vedem de teritoriu nostru , ca e a nostru . Sa zicem prin absurd ca multi nu ar vrea o unire (si nu sunteti bine informati , ca asa scriu ziarele de acolo si etc , pai daca la conducere au un comunist) , deci sa zicem ca ei nu ar vrea o unire, nu ma intereseaza , acel pamant apartine Romaniei si voi lupta pe orice cai sa il aduc inapoi , bineinteles nu de unul singur , bezmetic.Ma refer daca s-ar face ceva concret de catre Presedintele si Guvernul Romaniei . Insa pana atunci fac actiuni mai mici . De informare .
O sa ziceti ca-s nebun daca lipesc un afis ...ca nu ma baga nimeni in seama...s-o credeti voi si chiar daca ar fi asa , nu m-as simti deloc jenat pentru ca nu vreau sa fiu un molau , ci vreau sa fac ceva pentru cauza in care cred

Romania Mare ...nu partidu ala
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mie Iul 26, 2006 10:10 am

kacioSS scrie:... deci sa zicem ca ei nu ar vrea o unire, nu ma intereseaza , acel pamant apartine Romaniei si voi lupta pe orice cai sa il aduc inapoi , bineinteles nu de unul singur , bezmetic.


Sa speram ca sunteti putini.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde older » Mie Iul 26, 2006 10:18 am

piskeshu scrie:Deci is total de acord cu Older.


keshule, io nu m am bagat in discutie aici'sa, desi subscriu la ce zice domnul de mai sus. Mai mult, am observat ca moldovenii din Romania vorbesc intre ei in rusa... dragoste cu forta nu se poate, nici unire forta cu ei
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde kacio » Mie Iul 26, 2006 10:25 am

piskeshu scrie:Sa speram ca sunteti putini.


spre dezamagirea ta nu suntem deloc putini
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mie Iul 26, 2006 10:28 am

Da sigur, mai e si Vadim Tudor. Older n-am inteles bine la ce subscrii tu? Cu cine tii? ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kacio » Mie Iul 26, 2006 10:34 am

tu iar vorbesti doar de dragul de a o face
o fi si vadim tudor...cine stie , nu ma intereseaza
si spre demzagirea ta (iar) nu suntem nici prosti sa facem ceva bezmetic ca sa vada lumea "ce multi suntem"
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde older » Mie Iul 26, 2006 10:35 am

Cu tine keshule, cu tine :))
kacioss, incerc sa inteleg inversunarea ta, dar nu inteleg de ce nu intelegi ca ei nu vor sa se uneasca cu noi din mult mai multe considerente (primul care imi vine in minte e dependenta economica fata de rusia, plus gazele care tot de acolo le vin)
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Iul 26, 2006 10:43 am

Cea mai buna confirmare a spuselor mele e faptu ca pana-i pula nu ne unim noi cu basarabia! Degeaba se caca pe ei cateva zeci de aiuriti cu capu-n nori (vezi nu v-am facut prosti ~p).
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kacio » Mie Iul 26, 2006 10:44 am

bine ma...cum zici tu ..n-are rost sa mai ma cntrazic cu tine . Suntem cateva zeci de persoane ...tare frate
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde sin ella » Mie Iul 26, 2006 11:25 am

populatia gagauza


cine?!?!? populatia gagautza? :zambet:

voi vorbiti de Republica Moldova? ca Basarabia cred ca e o alta mancare de peste. sau ma insel?
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde old lord » Mie Iul 26, 2006 2:07 pm

piskeshu scrie:Deci is total de acord cu Older. Basarabia sa-si vada de treaba ei.

eu sunt old lord, iar pe acest forum egzista si userul older :D

Djinn scrie:plus ca, din cate stiu, economia Basarabiei e la pamant... o eventuala unire cu Basarabia ne-ar cam trage in jos.


nu e vorba numai de economie. Romania Mare a egzistat candva. Acum s-a sfarsit. Intre Romania de azi si Repl Moldova egzista diferente de la cer la pamant. Nu se unesc austriecii cu germanii desi vb aceesi limba, amandoua state fac parte din occident, ambele state sunt bogate si au reusit sa se ridice de la pamant. Pai cum plm sa ne unim noi, un stat latin (cel putin asa stim) cu un stat rusesc (rusofil) si comunist pe deasupra. Comunistii in repl moldova nu au fost adusi la putere numai de rusi.
A luat sfarsit imperul raman, imperul chinez si multe altele, au luat sfarsit civilizatii fantastice si cine mai stie cate au luat sfarsit, ce e asa de greu de inteles ca a luat sfarsit si romania mare.

older scrie: Mai mult, am observat ca moldovenii din Romania vorbesc intre ei in rusa...


Ultimi 5 ani de zile iam petrecut in caminele studentesti si am vazut multe camere de moldoveni din basarabia dar nu am vazut o singura camera de basarabeni in care sa se vorbeasca romaneste. Ba mai mult toti is blonzi. Io nu stiu cum obtin astia burse in romania daca nu stiu romneste si se vede de la o posta ca nu-s romanii, romani blonzi ??? :D

kacioSS scrie:spre dezamagirea ta nu suntem deloc putini


nu stiu cum sta treaba prin basarabia, dar din cate am vazut io manifestarile de strada pro romania se fac cu copii de liceu si scoala generala, scosi in strada de profesori in timpul orelor de curs
acum vreo 5 ani o organizatie pro basarabiadin romania, mun iasi a organizat un protest cu privire la inchiderea scolilor latine din tranistria. Ei bine lumea trebuia sa iasa in strada iar intalnirea trebuia sa aiba loc in piata unirii. Cand au dat astia stirea la protv iasi nu am reusit sa fac diferenta intre protestatari si oamneii care erau in trecere prin piata unirii. Cred ca erau vreo 10 toti membrii organizatiei :D . al dracului de multi

sin ella scrie:cine?!?!? populatia gagautza? :zambet:

Nici io nu stiu ce origine au si de unde vin stiu doar ca au fost adusi de sovietici dupa 1945. In republica moldova egzista o zona autonoma gagauta. E un fel de republica in republica.

sin ella scrie:voi vorbiti de Republica Moldova? ca Basarabia cred ca e o alta mancare de peste. sau ma insel?

republica moldova si basarabia e aceeasi chestie. Tranistria e teritoriu al basarabiei cu o istorie destul de complicata si foarte zbuciumata.
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Mie Iul 26, 2006 2:39 pm

egzista o zona autonoma gagauta

gagauza, lordule ;)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mie Iul 26, 2006 7:08 pm

old lord scrie:Io nu stiu cum obtin astia burse in romania daca nu stiu romneste si se vede de la o posta ca nu-s romanii, romani blonzi ??? :D

bre, io am intalnit fro 3 basarabeni, nu ca i-am vazut pe strada sau mai stiu io unde... ne-am strans mainile, ne-am imprietenit... doi is bruneti/shateni si doar unu e blond :D Toti vorbesc romaneste bine, chit cacu oaresce accent. Unu din shateni ii din parinti romani, dar nu prea stia romaneste pana nu a venit aci. Iar blondul mi-a fost coleg de facultate patru ani, facuse un an pregatitor de romana inainte sa vina la faculta aci si se descurca foarte bine tinand seama ca fusese doar un an de studiu al limbii romane.... parintii lui erau din Lituania de fapt. Din cate imi amintesc eu, nici unul nu dorea ca Basarabia sa se intoarca la "Romania Mare". Au deja o identitate separata, a lor si tin la ea.

Acuma, nah, doar n-o sa se apuce statu roman sa sape prin genealogia solicitantilor de burse... a trecut atata timp de la "stramutarile" facute de rusi, intre timp s-au mai amestecat rusii cu romanii si cu ce alte natii erau prin uniunea sovietica si fusesera mutate acolo...
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Mie Iul 26, 2006 7:15 pm

bre, chiar voiam sa va intreb: dar voi nu ati vazut romani blonzi?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mie Iul 26, 2006 7:21 pm

mai prin Moldova asa .... :D si parca putin si prin Ardeal?

fratemeo cand era mic era blond ca un nordic, dup-aia s-o facut shaten... iar bunica-mea zice ca si taica-meu era blond cand era mic (acu-i brunet). Concluzia? toti suntem de fapt blonzi la temelie ~p

ps - acu am vazut, "zona autonoma gagauta" ~p ~p
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde sin ella » Mie Iul 26, 2006 7:57 pm

republica moldova si basarabia e aceeasi chestie.


Ba nu! Vezi si tu aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Basarabia

bre, chiar voiam sa va intreb: dar voi nu ati vazut romani blonzi?


enbi, esti blond :zambet: ?

fratemeo cand era mic era blond ca un nordic, dup-aia s-o facut shaten.


Si eu eram cam blonda... apoi m-am facut roscata, apoi si mai blonda apoi bruneta, apoi blonda la loc si apoi am pierdut sirul....
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Invincible » Mie Iul 26, 2006 7:57 pm

~p
gagauzii -turci crestini
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Iul 26, 2006 8:09 pm

enbi, esti blond ?

eh, am si io zilele mele mai proaste... ~p
nu, dar serios, n-am mai vazut pina acum caracterizari de genu "daca e blonzi, nu e romani" - la nationalitate ma refer
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Iul 27, 2006 1:40 am

dar din cate am vazut io manifestarile de strada pro romania se fac cu copii de liceu si scoala generala, scosi in strada de profesori in timpul orelor de curs

rusofilii de azi sunt liceenii de dupa razboi, cand Moldova a fost rusificata; numai ca atunci era vorba de un abuz, acuma se incearca o reparare

este adevarat ca multi dintre basarabeni sunt mai prosti (ignoranti adica, sau ne-civilizati) decat prostii nostri, dar asta nu este un argument, dupa cum nici faptul ca "ei nu ne vor". Care "ei", sau cati dintre "ei"? iar daca zici "noi", esti convins ca toti romanii "de dincoace" gandesc ca tine?

iar povestea cu austriecii si nemtzii e nepotrivita - nu era mai la indemana pilda cu nemtzii cei democratzi si cu federalii?

parerea mea - cred ca ar fi normal ca Romania sa se reintregeasca (nu neaparat acum; ar fi trebuit sa se faca in '90, dar nu s-a dorit asta - in primul rand pentru ca si-ar fi pierdut scaunele inalte niscai inscaunati; poate ca se va gasi momentul favorabil, vreodata)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde old lord » Joi Iul 27, 2006 6:45 am

nu, dar serios, n-am mai vazut pina acum caracterizari de genu "daca e blonzi, nu e romani" - la nationalitate ma refer

nu am zis ca nu egzista romani blonzi, dar astia din basarabia toti is blonzi, chiar nu-mi amintesc de vre-un basarabean brunet
parerea mea - cred ca ar fi normal ca Romania sa se reintregeasca (nu neaparat acum; ar fi trebuit sa se faca in '90, dar nu s-a dorit asta - in primul rand pentru ca si-ar fi pierdut scaunele inalte niscai inscaunati; poate ca se va gasi momentul favorabil, vreodata)

ce sa reintregesti mha ????? ce au facut rusii dupa 1945 nu a fost intamplator. Acele "evenimente" au fost perfectionate timp de 300-400 de ani. Nu stii proverbul ala basarabean "nici nu am ras cand au venit nici nu am plans cand au plecat". Este vorba de razboaiele pe care le-au dus rusii cu turcii pentru stapanirea moldovei si tarii romanesti. Deportarile, crimele si violurile erau la ordinea zilei la rusi inca de acum 250 de ani. Ce sa intamplat in repl moldova nu are reversibilitate, mai ales ca in orasele mari, inclusiv capitala, populatia majoritara e de origine rusa si ucraniana, iar jumatate din romani abar nu au ce e aia romania. Parerea mea e ca nu mai e posibila reintregirea, repl moldova are deja istoria ei si ar fi bine sa continue separat.

sin ella nu inteleg ce vrei sa spui ? Articolul ala nu contrazice ce spun io. Repl Moldova de azi este constituita din o parte a teritorilor basarabiei istorice. Sudul basarabiei se afla la ucranieni. Iar bucovina de nord (cred ca la asta se refera) nu face parte din basarabia, a fost colonie austriaca.
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde Djinn » Joi Iul 27, 2006 9:54 am

old lord scrie:dar astia din basarabia toti is blonzi

n-auzi bre ca nu-s toti blonzi? esti turc? :D

ce au facut rusii dupa 1945 nu a fost intamplator. Acele "evenimente" au fost perfectionate timp de 300-400 de ani.

la ce te referi? io ma gandeam la tehnica de stramutare a populatiei - geniala idee. In felul asta subminezi serios posibilitatea crearii unor miscari de rezistenta, muti si elementele periculoase sau indezirabile pe undeva pe la mama naibii in Siberia si aduci in loc rusi/rusofili, incurajand amestecul etnic. In felul asta, dupa vreo cateva generatii poti sa spui ca teritoriul ala nu mai are o identitate separata (sau clar separata) de restul teritoriilor din imperiul tau.

sunt de acord cu tine, nu mai ai ce sa reintregesti...
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde old lord » Joi Iul 27, 2006 10:13 am

n-auzi bre ca nu-s toti blonzi? esti turc?

pana nu vad nu cred :D

la ce te referi? io ma gandeam la tehnica de stramutare a populatiei - geniala idee.

stramutarile de populatii au aparut pe la mijlocul secolullui 18, nu e noua ideea si apartine regimului tarist
o idee si mai geniala a fost executia in masa a elitei, a clasei intelectuale
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde Djinn » Joi Iul 27, 2006 10:33 am

old lord scrie:pana nu vad nu cred :D

du-te in vizita p-acolo :) ai sa vezi cu ochii tai.

o idee si mai geniala a fost executia in masa a elitei, a clasei intelectuale

mda. fara cap, vai de picioare. Dar asta e mult mai simplista. Stramutarea, in sine, e o actiune mai complicata dar si mai eficienta - de ce sa omori elita intelectuala cand poti s-o deportezi ca sclavi in Siberia? :D Ii tai toate mijloacele de comunicare, ii rupi de familie si prieteni, ii pui in conditii in care s-ar imbolnavi si un om zdravan, daramite un intelectual firav :P si gata, ai rezolvat problema fara executii sangeroase. Mult mai discret.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde h0va » Joi Iul 27, 2006 10:50 am

bre, cu cine atz ajuns sa statzi de vorba :D

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron