Inregistrare de calitate buna

Totul despre tehnologia sunetului

Inregistrare de calitate buna

Mesajde h4X0r.y0uL34 » Mie Aug 02, 2006 11:09 am

Am cateva intrebari. Eu am un microfon Guarda UM-1205G si din cate am vazut este mono. Ce-i drept in Cubase SX 3 pot sa fac cu el si inregistrari stereo dar nu mi se pare diferenta si nu cred ca ar putea sa fie. Problema este urmatoarea: daca inregistrez stereo pot sa ii dau expander cu VST-ul iZotope Ozone dar pe mono nu am reusit. Stiti vre-un plugin care poate face lucrul asta dar la inregistrari mono? am observat ca daca inregistrez mono am latentze mai mici la microfon in Cubase, ar fi vre-o problema (de calitate) daca fac inregistrari mono? voi folositi denoiser?
h4X0r.y0uL34
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Iul 31, 2006 11:00 pm

Mesajde h4X0r.y0uL34 » Sâm Aug 05, 2006 9:19 pm

se pare ca nimeni nu ma poate ajuta!
<embed src="http://w.digsby.com/dw.swf?c=1mmg8aictv3e6bhg" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="190" height="300"></embed>
h4X0r.y0uL34
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Iul 31, 2006 11:00 pm

Mesajde Reel1 » Mie Aug 09, 2006 8:52 pm

In primul rand ar trebui sa te intreb la ce iti foloseste o voce trasa stereo ? Pentru consistenta se folosesc cu totul si cu totul alte tehnici fie de captare , fie de procesare . Sunt cateva lucruri de baza ( bineinteles ca exista exceptii ) care trebuiesc respectate . Instrumente precum bass-ul , toba mare , voce , care se capteaza mono . Anumite artificii , voci secundare etc, etc se pot capta ulterior si panorama .. se pot folosi efecte de tip doubler . etc. Bineinteles ca exista si alte tehnici de captare gen MS , XY , AB .. dar se folosesc in alt scop . Ar fi indicat sa dai mai multe detalii . Nu as recomanda nicidecum folosirea unui plugin care sa expandeze imaginea . Poti obtine niste probleme de faza care nu le mai poti remedia.
Nu cred ca exista latente diferite intre inregistrarile mono / stereo in cubase :) Denoiser ? Este o procedura de eliminare a zgomotului cam destructiva din punctul meu de vedere . O recomandare ar fi sa folosesti gate. Incearca sa pui intrebarile putin mai la obiect .

numai bine .
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde h4X0r.y0uL34 » Mie Aug 09, 2006 11:14 pm

sincer cand am schimbat de pe stereo pe mono a fost o latenta mult mai scazut oricum multumesc pentru raspuns. Am sa incerc si un gate dar sa stii ca Denoiser-ul din Nuendo nu mi se pare destructiv din contra. Incearcal si tu sa vezi poate mi se pare mie. merci mult de raspuns!
h4X0r.y0uL34
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Iul 31, 2006 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Lun Noi 27, 2006 4:56 am

Atita vreme cit sursa (in cazul nostru microfonul) este mono, este exclusa varianta inregistrarii stereo.

Daca era un microfon stereo era alta discutie, iar cei care isi cumpara astfel de microfoane, in general stiu ce sa faca cu ele.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron