vreau niste pareri

Totul despre tehnologia sunetului

vreau niste pareri

Mesajde RegisteredUser » Mar Dec 12, 2006 12:10 am

doresc sa-mi achizitionez un controler si o placa de sunet.
eu m-am gandit la un m-audio keystation 49 si o placa m-audio 2496 eventual 192.
cineva (sper sa nu se supere dar voiam sa aflu mai multe pareri) m-a sfatuit sa aleg varianta de la m-audio ozone mobile workstation http://www.m-audio.com/products/en_us/MAudioOzone-focus.html
eu vreau sa aflu cat mai multe pareri in legatura cu alegerea uneia dintre variante.
multumesc anticipat.

p.s.: va rog sa aveti in vedere faptul ca sunt incepator si vreau sa ma "familiarizez" cu pianul; spun asta pentru ca voi sa tineti cont si de numarul octavelor de pe controler.
RegisteredUser
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mai 23, 2006 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Mar Dec 12, 2006 4:21 pm

In cazul in care vrei mai multe octave Ozone este nesatisfacator.
Eu folosesc Ozonic, care imbina interfata audio cu partea de MIDI controller si are trei octave, ceea ce mi se parte o combinatie reusita pentru portabilitate. Insa este pe firewire, nu pe USB si costa ceva mai mult, insa este superior Ozone-ului. Daca nu vrei portabilitate si nici butoane pentru a controla plugin-urile poti merge pe Keystation, iar 192-u este foarte bun ca placa daca nu vrei sa conectezi la ea un microfon care necesita phantom power (alimentare la 48V).
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde ProTest » Joi Dec 14, 2006 10:31 pm

dupa cate am inteles ai spus acolo ca vrei sa te familiarizezi cu pianul... pianul tinem cont ca are 88 clape lucru care nu il intalnesti pe ozone, itzi trebuie o clapa cu clape semi ingreunate sau chiar cu hammer action pt un fealing cat mai real de pian ... apoi mai ai nevoie de o pedala de sustain ... si apoi un vst ceva cu un pian bun ... suna bine cele de pe hypersonic 2 si cele de pe m-audio keyrig.. n-am reushit sa aud Steinberg The Grand 2 Virtual Piano dar cred ca e foarte bun...
recomandari: Keystation 88es sau Keystation Pro 88 in cazul in care vrei sa ai si knobs, fadere etc ... plus hammer action keys doar ca pretul e dublu ...
ProTest
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Noi 06, 2006 7:34 pm
Localitate: Iasi - Romania

Mesajde RegisteredUser » Joi Dec 14, 2006 11:04 pm

aaaa nu. probabil ca s-a inteles gresit. voiam sa spun ca, chiar nu vreau ceva de dimensiunea unui pian. cred ca ce ma intereseaza pe mine este numarul octavelor, adica diferenta intre cele 2 claviaturi mentionate mai sus, asta raportandu-ma la faptul ca nu am lucrat niciodata cu claviaturi si sunt interesat sa invat sa cant.
RegisteredUser
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mai 23, 2006 11:00 pm

Mesajde ProTest » Vin Dec 15, 2006 2:02 pm

pai cu cat mai multe clape cu atat mai multe octave e logic .... 88 clape = 7 octave +2 semitonuri, 61 clape = 5 octave, 49clape = 4 octave ...etc
ProTest
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Noi 06, 2006 7:34 pm
Localitate: Iasi - Romania

Mesajde Catalin Truta » Vin Dec 15, 2006 4:19 pm

Diferenta este ca Ozone are 2 octava iar Keystation are 4.

ProTest, omu a zis ca vrea sa se familiarizeze cu pianul in ideea ca claviatura este ca la pian, nu la modul literal.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde ProTest » Vin Dec 15, 2006 6:49 pm

totul depinde de preferintele lui si de ceea ce vrea sa faca pt ca ... daca vrea sa controleze un synth sau un mixer ceva, nu prea ii e de folos keystation-ul pt ca nu are decat mod well si pitch bender-ul plus un slider ... ozone-ul are mai multe facilitati din pct de vedere al controlului dar la octave sta prost ... 2 octave nu par a fi de ajuns ... chiar daca exista posibilitate de transpunere sau de urcat in octava ... ca sfat cred ca keystation-ul e mai bun decat ozone-ul din pct de vedere a octavelor cat si clapa pt uz didactic ..bafta
ProTest
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Noi 06, 2006 7:34 pm
Localitate: Iasi - Romania

Mesajde Catalin Truta » Dum Dec 17, 2006 11:54 pm

exista gama Axiom care impaca si capra si varza. Insa sint mai scumpe.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde ProTest » Lun Dec 18, 2006 1:17 pm

axiom 61 am eu... sunt foarte multumit... singura parere de rau e ca nu au si o versiune 88 ... n-am reushit insa sa folosesc butoanele de transport (stop, play, rec) am citit in manul cum ca acele butoane folosesc un alt tip de mesaj "sys" nu midi ... dar nu reushesc sa le fac sa functioneze in rest totul e super tare ... daca a descoperit cineva cum se face treaba asta rog sa posteze un reply la ceea ce am scris eu
ProTest
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Noi 06, 2006 7:34 pm
Localitate: Iasi - Romania

Mesajde RegisteredUser » Mar Dec 19, 2006 6:27 pm

va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi. mi-am achizitionat un keystation 49e pana la urma. e mult mai multumitor din punct de vedere al octavelor.
RegisteredUser
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mai 23, 2006 11:00 pm

Mesajde ProTest » Mar Dec 19, 2006 10:56 pm

sa-l utilizezi sanatos ;)
ProTest
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Noi 06, 2006 7:34 pm
Localitate: Iasi - Romania

Mesajde Catalin Truta » Mie Dec 20, 2006 3:44 pm

ProTest, incearca sa folosesti prgramul Enigma.

Acolo ai mai multe modele de clape M-Audio, de la care poti lua cu copy/paste butoanele de transport si sa le copiezi la clapa ta. Am luat de la Kestation Pro 88 la Ozonic si a functionat.

Altminteri ar trebui ca host-ul sa aiba capacitatea de MIDI learn pentru comenzile de transport, Logic are, nu stiu de altele, am impresia ca Cubase nu stie sa faca asta.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde ROBERT CINA » Mar Feb 06, 2007 11:06 pm

salut! as dori si eu un sfat
vreu sa achizitionez o boxa de bass hartke de 800w pe 4 ohm si o putere fender bassman de 1200w pe 2ohm.cam ce putere mi-ar da real?va rog
ROBERT CINA
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 06, 2007 10:55 pm
Localitate: PLOIESTI

Mesajde ROBERT CINA » Mar Feb 06, 2007 11:10 pm

si inca ceva :ce procesor ma sfatuti sa cumpar ??
ROBERT CINA
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 06, 2007 10:55 pm
Localitate: PLOIESTI


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator