The L Word

sub lumina lanternei magice

The L Word

Mesajde Sharmen » Sâm Ian 20, 2007 1:53 pm

Nu stiu daca cineva a vazut acest serial in Romania (100% cred ca nu, deoarece nu stiu ce televiziune s-ar incumeta sa-l difuzeze)...Eu am citit intamplator pe Net cate ceva despre serial si mi-a starnit curiozitatea...L-am cautat si am reusit sa downloadez primele 3 sezoane...Am inceput sa privesc primul episod si am ramas socata in scaun...E un serial despre viata de zi cu zi a unui grup de lesbiene din Los Angeles..."Dezgustator", mi-am spus la inceputul episodului pilot, insa pe parcurs ce scenele se derulau a inceput sa imi starneasca interesul...Oare cum isi traiesc viata de zi cu zi aceste personaje?...Sunt aceptate in societate fara nici o restrictie?...Au curajul sa-si asume aceasta orientare sexuala?...Asa am ajuns sa urmaresc si celelalte episoade...sa descopar ca, in ciuda repulsiei pe care am avut-o initial, pot privi cu detasare aceste personaje ce isi traiesc bucuriile, tristetile, iubirile, implinirile, dezamagirile la fel ca ceilalti...adica noi, heterosexualii...E un serial ce ofera oportunitatea de a intra intr-o lume pe care n-o cunoastem si pe care nu cred ca suntem inca pregatititi s-o intelegem pe deplin!

PS: De nota 10+ este coloana sonora...Melodiile te lasa fara glas...
Daca vreti sa vedeti primul episod si sa va faceti o idee, il aveti aici, de pe youtube.

The L Word-Sezonul 1-episodul 1 I
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 II
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 III
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 IV
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 V
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 VI
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 VII
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 VIII
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 IX
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 X
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Mesajde shaneless » Lun Ian 22, 2007 10:09 pm

salut. si eu urmaresc serialul. si mie imi place :) , vor mai trece cateva decenii pana cand sa vina si in Romania...
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde Sharmen » Mar Ian 23, 2007 8:11 pm

shaneless scrie:salut. si eu urmaresc serialul. si mie imi place :) , vor mai trece cateva decenii pana cand sa vina si in Romania...

In sfarsit cineva care stie despre ce vorbesc...Daca reusesti sa treci peste prejudecatile pe care poate le ai atunci cand incepi sa urmaresti serialul si descoperi altceva decat niste secvente cu gagici ce se saruta si "si-o trag", atunci intelegi ce e cu acest serial...
PS: Shaneless, care e personajul tau preferat?
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Mesajde old lord » Mie Ian 24, 2007 9:35 am

shaneless scrie:salut. si eu urmaresc serialul. si mie imi place :) , vor mai trece cateva decenii pana cand sa vina si in Romania...

nici chiar asa
o sa mha uit si io :D
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde shaneless » Mie Ian 24, 2007 7:53 pm

Sharmen scrie:In sfarsit cineva care stie despre ce vorbesc...Daca reusesti sa treci peste prejudecatile pe care poate le ai atunci cand incepi sa urmaresti serialul si descoperi altceva decat niste secvente cu gagici ce se saruta si "si-o trag", atunci intelegi ce e cu acest serial...
PS: Shaneless, care e personajul tau preferat?





carmen(cred ca stii, apare in sesonul 3), e nice , great looking, Alice e super fun, mi se pare foarte comica. imi place stilul lui shane.tie?
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde Sharmen » Mie Ian 24, 2007 9:18 pm

shaneless scrie:carmen(cred ca stii, apare in sesonul 3), e nice , great looking, Alice e super fun, mi se pare foarte comica. imi place stilul lui shane.tie?

Pai sa incep cu primul sezon: categoric Marina a fost preferata mea-pacat ca nu i-au mai gasit loc si in celelalte sezoane (cu toate ca am vazut ca apare putin in primul episod din sezonul 4).
Sezonul 2 si 3-Shane si Alice...Shane e cool...are magnet...Alice e super funny si e prietena de care ai nevoie atunci cand iti este cel mai greu.
PS: Super naspa ca moare Dana...Mi-a placut atat de mult de ea in primul sezon si in cel de-al doilea cand era cu Alice.
PS2: Nu o suport pe Jenny...E o neanteleasa, stiu...insa ma enerveaza la culme. (cu toate ca a facut un cuplu frumos, atat cat a tinut, cu Marina).
PS3:Sper sa-ti placa:
Jenny si Marina
Alice si Dana
Shane si Carmen
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Mesajde shaneless » Mie Ian 24, 2007 11:28 pm

Mersi :) , imi place.Clipul cu Dana si Alice nu l-am vazut pana acum. Marina, "the hunter" zici, hm.......
E interesat serialul, defapt...pt mine e, poate, evident pt altii nu e. Prima data l-am vazut vara asta, dar nu in Romania si apoi din intamplare m-am uitat pe youtube. Unde l-ai "decsoperit"?Serialul a si castigat ceva premii si a fost nominalizat la Golden Globe, daca nu ma insel. Am inceput sa ma uit la a4a serie , e dragutz dar si mie imi pare rau ca au renuntat la Dana.
Spun ca in Romania vor trece ceva decenii pana sa fie difuzat, din cauza mentalitatii... intr-un fel inteleg ca ei nu inteleg....
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde Sharmen » Dum Ian 28, 2007 12:49 am

shaneless scrie:Unde l-ai "decsoperit"?Serialul a si castigat ceva premii si a fost nominalizat la Golden Globe, daca nu ma insel.

L-am descoperit din greseala pe youtube...Vazusem o reclama la un serial unde era si Cybill Shepherd (Maddie din "Maddie si David")...Asa ca am intrat sa vad despre ce e vorba: reclama la sezonul 4 din "The L Word"...Mi s-a parut interesant si l-am cautat pe net...Asa am gasit toate sezoanele (pe torrente).
PS: Pacat ca au adus-o pe Marina doar pentru cateva secvente in episodul 1 din sezonul 4!
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Mesajde shaneless » Dum Ian 28, 2007 3:39 pm

da, e interesanta ca personaj.Mie imi pare rau ca nu mai e Carmen, imi placea cuplul care il facea cu Shane. Chiar m-am uitat zielele astea pe site la "l word" ce comentarii au fanii in legatura cu noul sezon, mai precis in legatura cu ultimul episod. Mie personal, mi-a placut, adica e fost si interesant, si amuzant, il vad ca un serial normal, urmaresc povestile lor de viata , problemele cu care se confrunta...dar fanele spuneau ca a fost un episod foarte plictisitor pt ca nu a fost nici o scena clara de sex... haha asta imi place, ca pana la urma fiecare intelege si urmareste ce vrea, de aceea e un serial interesant.
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde Sharmen » Dum Ian 28, 2007 3:47 pm

shaneless scrie:dar fanele spuneau ca a fost un episod foarte plictisitor pt ca nu a fost nici o scena clara de sex... haha asta imi place, ca pana la urma fiecare intelege si urmareste ce vrea, de aceea e un serial interesant.

Exact!...Depinde ce te intereseaza sa vezi si sa vezi ce te intereseaza!...Si eu privesc la fel acum serialul...adica unul cu personaje normale...si nu fac mare caz daca mai vad doua tipe sarutandu-se sau, si mai bine, daca nu le vad facand acest lucru...insa vezi tu...acest serial se pare ca e foarte apreciat si urmarit de catre comunitatile gay...si probabil daca nu vad intr-un episod o scena de sex intre personaje e mare tragedie...oricum, asa cum a inceput sezonul 4 pare promitator...am o mare curiozitate: oare Tina il va parasi pe Henry si se va intoarce la Bette?...Tu ce zici?
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Mesajde shaneless » Dum Ian 28, 2007 3:53 pm

Vorbind de lup...chiar acum am vazut reclama la un film pe ProTv si m-am gandit sa iti zic din moment ce iti place asa de mult de Marina, nu stiu care e numele ei adevarat. Marti si miercuri de la 20:30 e un film cu ea pe ProTv, "Al saptelea manuscris". Sharm, vizionare placuta :)
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde shaneless » Dum Ian 28, 2007 3:56 pm

da, cred ca se va impaca cu Bette, ele practic sunt cuplul cu care a inceput serialul si cred ca la final vor fii iar impreuna...final, poate urmeaza si un sezon5...u nover know
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde Sharmen » Dum Ian 28, 2007 3:59 pm

shaneless scrie:Vorbind de lup...chiar acum am vazut reclama la un film pe ProTv si m-am gandit sa iti zic din moment ce iti place asa de mult de Marina, nu stiu care e numele ei adevarat. Marti si miercuri de la 20:30 e un film cu ea pe ProTv, "Al saptelea manuscris". Sharm, vizionare placuta :)

Mersi mult!...E vorba despre Karina Lombard!...Mai joaca si in "The 4400"!
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Mesajde Sharmen » Dum Ian 28, 2007 4:03 pm

shaneless scrie:da, cred ca se va impaca cu Bette, ele practic sunt cuplul cu care a inceput serialul si cred ca la final vor fii iar impreuna...final, poate urmeaza si un sezon5...u nover know

Si cu ce sa mai complice lucrurile intr-un eventual nou sezon?...Deja lipseste farmecul Danei si look-ul lui Carmen!...Cred ca la sfarsitul sezonul 3 au ramas in pana de inspiratie de au scos-o asa brusc pe Carmen din peisaj...au lasat-o pe Helena leftera...si au adus-o in prim plan pe Papi care sa se dueleze cu Shane!
PS: Mi se pare ca au cam exagerat mult de tot la faza cu Papi...Adica la numarul fetelor cu care s-a culcat!
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Mesajde shaneless » Dum Ian 28, 2007 9:19 pm

Din cate vad si eu ma gandesc ca sansele ar fii reduse ca Showtime sa le mai finanteze un sezon, dar orice e posibil. Sarah Shahi a dorit sa paraseasca serialul , dar pe Dana.. ei au "ucis-o" :), ea nu dorea sa plece , chiar am vazut un interviu in care spunea cat a plans dupa ce au anuntat-o ca urma sa moara in film, miscare total neinspirat dupa parerea mea.Papi nu imi place, e chiar un personaj imaginar, nu e sexy pt ca nici ea nu cred ca isi intelege personajul.
Cybill intotdeauna mi-a placut ca si actrita dar nu stiu de ce, mi se pare ca nu se potriveste pe-acolo... Eu zic ca ar fii trebuit sa se axeze pe personajele vechi, sa le dezvaluie mai in profunzime.
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde shaneless » Dum Ian 28, 2007 9:26 pm

ps: nice avatar Crashky
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde Sharmen » Dum Ian 28, 2007 9:27 pm

shaneless scrie:Din cate vad si eu ma gandesc ca sansele ar fii reduse ca Showtime sa le mai finanteze un sezon, dar orice e posibil. Sarah Shahi a dorit sa paraseasca serialul , dar pe Dana.. ei au "ucis-o" :), ea nu dorea sa plece , chiar am vazut un interviu in care spunea cat a plans dupa ce au anuntat-o ca urma sa moara in film, miscare total neinspirat dupa parerea mea.Papi nu imi place, e chiar un personaj imaginar, nu e sexy pt ca nici ea nu cred ca isi intelege personajul.
Cybill intotdeauna mi-a placut ca si actrita dar nu stiu de ce, mi se pare ca nu se potriveste pe-acolo... Eu zic ca ar fii trebuit sa se axeze pe personajele vechi, sa le dezvaluie mai in profunzime.

Exact la acelasi lucru ma gandeam si eu!...Ar fi trebuit sa dezvaluie si alte laturi ale personajelor deja prezente, fara sa se axeze doar pe aducerea de noi nume...Cat despre Dana...Atunci cand Illene s-a gandit ca acest personaj sa moara de cancer nu a inteles ca, odata cu Dana, se vor duce si o parte din sustinatorii acestui serial...Pacat!...
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Mesajde Sharmen » Dum Ian 28, 2007 9:28 pm

shaneless scrie:ps: nice avatar Crashky

Thanx!...Banuiesc ca-ti place si tie pentru ca e si Carmen pe acolo, nu?
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Mesajde shaneless » Mar Ian 30, 2007 2:11 am

Sharmen scrie:Thanx!...Banuiesc ca-ti place si tie pentru ca e si Carmen pe acolo, nu?

Da, asta e dragutz asta, eu ma refeream si la celalalt de pe Crashsky`s Place
:zambet: .Daca nu adorm caut 2night sa vada daca nu a fost pus pe net ultimul episod, am auzit ca e distractiv
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde Sharmen » Mie Ian 31, 2007 8:37 am

shaneless scrie:Daca nu adorm caut 2night sa vada daca nu a fost pus pe net ultimul episod, am auzit ca e distractiv

Ai vazut ultimul episod?...A fost chiar dragut...Mai ales atunci cand fetele jucau baschet..."Profesioniste", nu gluma!
PS: Interesanta ideea producatorilor de a o aduce in distributie si pe Marlee Matlin (actrita surdo-muta) care, din cate am inteles, va avea o relatie cu Bette!
PS 2: Super haioasa secventa din pat cu Alice si Phillys!
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Mesajde shaneless » Mie Ian 31, 2007 8:48 pm

Sharmen scrie:Ai vazut ultimul episod?...A fost chiar dragut...Mai ales atunci cand fetele jucau baschet..."Profesioniste", nu gluma!
PS: Interesanta ideea producatorilor de a o aduce in distributie si pe Marlee Matlin (actrita surdo-muta) care, din cate am inteles, va avea o relatie cu Bette!
PS 2: Super haioasa secventa din pat cu Alice si Phillys!


Da, atunci pe la 3 dimineata m-am uitat.Alice, super tare, si la baschet e chiar o profesionista nu gluma :D: . Shane, nice as always, imi placea cu statea la sedinta aceea ca un copil mic si stergea cu degetul tabla, era sweet.
Marlee Matlin e interesanta ca actrita dar...dupa cum am mai vb ,sunt mai interesante "veteranele" , si mi-ar fii placut sa fie asa si pt producatori.... Miss Dana... Povestea dintre Alice si Phillys mi se pare umpic cam trasa de coada ,dar nu puteau sa o lase singurica "we all need somebody to looouuuve" \:/ .Jenny e cam bitchy, stiu ca tie nu iti place dar mie mi se pare oarecum fun.....desi nu e cea din sezonul trecut, prea mare diferentza e fata de cum era sezonul trecut(cu lama in vena) si cum e acum (independent woman)
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde shaneless » Vin Feb 02, 2007 12:55 am

Sharm,ma intreb...chiar numai noi ne uitam la serialul asta????????? nimeni nu s-a uitat, nu a auzit de el, nu vrea sa vb de el.... ciudat.
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde Sharmen » Vin Feb 02, 2007 8:17 am

shaneless scrie:Sharm,ma intreb...chiar numai noi ne uitam la serialul asta????????? nimeni nu s-a uitat, nu a auzit de el, nu vrea sa vb de el.... ciudat.

Se pare ca da!...Poate doar noi am descoperit acest serial!...Oricum, eu ma bucur ca l-am descoperit, fiindca astfel am avut ocazia sa inteleg si sa simpatizez anumite caractere, chiar daca nu-mi sunt prezentate ca avand aceeasi orientare sexuala ca si a mea...In fond cred ca nu acest aspect ar trebui sa incline balanta pentru a putea fi mai tolerant!...
PS: Imi place din ce in ce mai mult Shane si o detest pe Jenny!...Oare la ce s-or fi gandit scenaristii cand au avut ideea "geniala" de a o transforma atat de mult intr-o nesuferita? (mi-a placut de ea doar in momentul reantalnirii cu Marina, atunci la hotel...devenise din nou acea "inocenta" de la inceput)
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Mesajde shaneless » Vin Feb 02, 2007 11:24 am

sharm, am vazut ca iti place coloana sonora, eu am tot cautat o melodie dar nu am reusit sa o gasesc... adevarul ca sunt chiar very good in this computer..internet thing, stuff... :blush: .D`Angelo - Feel like makin` love, imi place, sau orice de la D`Angelo.?????????
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde Sharmen » Vin Feb 02, 2007 9:14 pm

shaneless scrie:sharm, am vazut ca iti place coloana sonora, eu am tot cautat o melodie dar nu am reusit sa o gasesc... adevarul ca sunt chiar very good in this computer..internet thing, stuff... :blush: .D`Angelo - Feel like makin` love, imi place, sau orice de la D`Angelo.?????????

Uite shan, special pentru tine
D`Angelo - Feel like makin` love
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Mesajde shaneless » Vin Feb 02, 2007 10:26 pm

Sharmen scrie:Uite shan, special pentru tine
D`Angelo - Feel like makin` love

wow, u made my day ,serios! mersi mult mult!!!!!raman datoare
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde Sharmen » Vin Feb 02, 2007 10:51 pm

shaneless scrie:wow, u made my day ,serios! mersi mult mult!!!!!raman datoare

N-ai pentru ce...Eu am toata coloana sonora a serialului...cu exceptia melodiei celor de la Studio Musicians-Salve me (care e cantata atunci cand e Alice cu papi in limuzina-episodul 2 din Sezonul "Livin' la vida loca")-e super tare melodia si n-am gasit-o nicaieri!
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Mesajde shaneless » Dum Feb 04, 2007 8:47 am

E o zi atat de frumoasa azi, si eu trebuie sa merg la examen...not fair. Vreau un miracol pt examenu` asta [-o .
Doar acum am vazut ca tipa cu care a fost Helena e fosta prietena a lui Ellen Degeneres. By the way, Ellen e super tare,m-am uitat la ceva show-uri de-a ei si mi-au placut foarte mult. Bun,gata ,ma deconectez de la net, ca fac orice ...inafara sa citesc pt examen
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde shaneless » Lun Feb 05, 2007 9:32 pm

ok,am scris un mail kilometric, si chiar interesant cu privire la ultimul episod dar nemernicul asta de net a picat,cazut(nu stiu care e terminologia) chiar cand sa-l trimit :( .Ideea de baza era ca mi-a placut ultimul episod, ca Jenny imi place dar e un cu totul alt personaj si ma miram de faptul ca nimeni nu se uita la sirial inafara de noi,dar eram happy ca macar pot discuta cu cineva despre serial.
L-ai vazut , ti-a placut?
shaneless
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Ian 22, 2007 10:04 pm
Localitate: Cluj-Napoca, RO

Mesajde Sharmen » Mar Feb 20, 2007 12:59 am

Imi pare tare rau ca n-am mai apucat sa scriu cate ceva in ultimul timp...Am vazut toate episoadele din acest sezon, inclusiv cel de ieri...Ce pot spune...Imi place la fel de mult Shane, imi place tot mai mult Jenny (cu toate ca in ultimele 2 episoade, de cand a scris articolul ala-sau e carte?-si-a cam pus "prietenele" in cap), ma amuza Helena, in incercarea ei de a depasi situatia financiara precara in care e acum, imi place cum se construieste relatia dintre Alice si Tasha, ma bucur s-o vad pe Bette fericita (chiar daca cred ca nu va fi pentru mult timp), mi-e mila de Kit ca a trebuit sa afle asa aiurea de relatia lui Angus cu Hazel...Daca am mai uitat ceva, poate imi vei reaminti tu ce... ;)
Avatar utilizator
Sharmen
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Ian 20, 2007 12:00 am

Următorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron