Cel mai scump studio din RO

Totul despre tehnologia sunetului

Cel mai scump studio din RO

Mesajde retxed » Lun Ian 29, 2007 12:01 am

Care este dupa parerea voastra si din ce mai stiti cel mai scump studio din Romania?Si cam in jurul carei sume se invarte pretul aparaturii?

Eu auzisem ceva de INES...
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde FLOOD_MUSIC » Lun Ian 29, 2007 1:57 am

ISV ? Eu cred ca Factor. Acum nu stiu sa zic capoate sunt altele multe de care nu am auzit. Asa ca bani si scule cred ca la Avaudiosys au ditamai posibilitatile.
FLOOD_MUSIC
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Ian 23, 2007 2:10 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Lun Ian 29, 2007 7:14 am

In Ines s-ar parea ca s-a investit enorm. Undeva in jur de 1 milion $/E.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde FLOOD_MUSIC » Lun Ian 29, 2007 1:38 pm

Ar mai fii Geronimo unde s-au bagat ceva bani.
FLOOD_MUSIC
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Ian 23, 2007 2:10 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde jforos » Dum Feb 04, 2007 10:44 pm

Subscriu si eu pentru Ines.

Cred ca reprezinta cea mai mare investitie facuta de un privat intr-un studio audio (ca sa facem distinctie de institutiile de stat, precum Radiodifuziunea Nationala).

Si nu e vorba doar de aparatura high-end achizitionata, ci de o intreaga cladire construita de la zero pentru aceasta destinatie, cu 2 sali de productie/mixaj si 4 de inregistrare, tratate acustic ca la carte.

http://www.jfstudiodesign.ro/imagini/Ines01.jpg

Numai Lexiconul (a carui telecomanda alba o vedeti pe consola din imagine) a costat mai mult decat cred ca au investit majoritatea studiourilor mici si mijlocii din tara in aparatura :-)
Flaviu Oros
inginer acustician
http://www.JFstudiodesign.ro
Avatar utilizator
jforos
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 02, 2003 12:00 am

Mesajde Catalin Truta » Dum Feb 04, 2007 11:20 pm

jforos scrie:Subscriu si eu pentru Ines.



Pai de la cine stiam eu? :D
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde retxed » Vin Feb 09, 2007 3:51 am

Apropos, cand se estimeaza un studio, cum se face? Se calculeaza pretul incintei initiale + ajustarile facute (izolatie fonica,termica;estetica,etc) + aparatura?
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

INES - rulz - believe me

Mesajde crossroads777 » Mar Feb 20, 2007 4:00 pm

retxed scrie:Care este dupa parerea voastra si din ce mai stiti cel mai scump studio din Romania?Si cam in jurul carei sume se invarte pretul aparaturii?

Eu auzisem ceva de INES...


la INES studio s-au bagat peste 2 mil de euro... sint 3 punte de lucru 1 in centru pe la Dorobanti. si unul in baneasa unde s-a construit o vila cu destiantie speciala pentru a fi studio. este cel mai profi studio din tara de departe.

daca aveti intrebari, intrebati...

cu respect...
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde crossroads777 » Mar Feb 20, 2007 4:02 pm

http://www.jfstudiodesign.ro/imagini/Ines01.jpg

monitoarele costa doar 10.000 bucata
mixerul e Soundtraks 120 de canale digital.. totul e state of the art.
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde Catalin Truta » Mie Feb 21, 2007 11:42 am

Dragut. Lucrezi acolo?
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde crossroads777 » Mie Feb 21, 2007 6:18 pm

Catalin Truta scrie:Dragut. Lucrezi acolo?


nu.. dar proiectele mai mari le mixez si le masterizez acolo. si am fost in ambele locatii. si totul e "state of the art"...

si chiar daca nu as fi lucrat nimic acolo cind vad ceva marfa am curajul si taria sa recunosc, chiar daca unora dintre noi ne e greu sau me e ciuda sa recunoatem cind vedem pe cineva sau ceve mai bun decit avem noi.. sti la ce ma refer...

in general gelozia si prostia on intilnim la Romani adesea ( nu bat aporpouri l aabsolut nimeni) care mor de grija altora.

cit despre scola de sunt acolo sint eu curios sa ma duc sa vad ce se face... ;o)

cu respect,
peace
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde jforos » Mie Feb 21, 2007 7:51 pm

crossroads777 scrie:daca aveti intrebari, intrebati...

Cum ti se pare raspunsul acustic in control-room-ul principal ? :)
Flaviu Oros
inginer acustician
http://www.JFstudiodesign.ro
Avatar utilizator
jforos
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 02, 2003 12:00 am

Mesajde crossroads777 » Mie Feb 21, 2007 11:48 pm

jforos scrie:Cum ti se pare raspunsul acustic in control-room-ul principal ? :)


ai vrea sa dezvolti te rog? ca stiu exact la ce te referi... si daca stiu o sa-ti zic .. daca nu o sa-ti zic ca nu stiu... ;o)

daca te referi la regie de studio... la ce anume exact? daca ai efect de camera, intirzieri, coada la sunet (reverb) daca ai astfel de sunete prin regie sau control room, zic ca nu e tocmai bine... mai zic ca daca ai multa sticla, sau elemente sticloase iar nu e bine ( gresie, faianta, toata lumea stie ca tre sa ai o camera tratata fonic cumva) daca nu ai un sediu de studio si il ai acasa in sufragerie tre sa faci cumva sa dispara efectul de camera daca la asta te referi si care de multe ori e insesizbil dar el totusi exista ...

in alta oridine de idei sitn anumite studiouri in care borcanul unde se trage are o anumita rezonanta care e calculata dealtfel... nu stiu daca ti-am raspuns.. in caz ca nu pote reusesti sa imi explici la ce te refereai...

peace,
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde jforos » Joi Feb 22, 2007 1:03 am

Imi cer scuze, cred ca nu m-am facut inteles bine : vroiam sa stiu daca iti place cum "suna" camera de mixaj principala de la Ines. Adica daca te simti confortabil in ea (acustic vorbind), daca crezi ca are un raspuns acustic liniar la frecvente joase si daca un material mixat de tine acolo suna bine ascultat si in alte locuri, daca ai o scena sonora stereofonica clara ce iti permite sa localizezi spatial cu acuratete fiecare instrument din mixaj, etc.

Deoarece eu am fost implicat in optimizarea acusticii acelei incaperi, am vrut un pic de feedback de la cineva care a lucrat acolo. Si cum ai spus ca iti mixezi materialele mari la Ines, m-am gandit ca poate imi spui tu cateva impresii.
Flaviu Oros
inginer acustician
http://www.JFstudiodesign.ro
Avatar utilizator
jforos
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 02, 2003 12:00 am

Mesajde crossroads777 » Joi Feb 22, 2007 11:12 am

jforos scrie:Imi cer scuze, cred ca nu m-am facut inteles bine : vroiam sa stiu daca iti place cum "suna" camera de mixaj principala de la Ines. Adica daca te simti confortabil in ea (acustic vorbind), daca crezi ca are un raspuns acustic liniar la frecvente joase si daca un material mixat de tine acolo suna bine ascultat si in alte locuri, daca ai o scena sonora stereofonica clara ce iti permite sa localizezi spatial cu acuratete fiecare instrument din mixaj, etc.

Deoarece eu am fost implicat in optimizarea acusticii acelei incaperi, am vrut un pic de feedback de la cineva care a lucrat acolo. Si cum ai spus ca iti mixezi materialele mari la Ines, m-am gandit ca poate imi spui tu cateva impresii.


daca vrei sa zici ca e prost la INES nu ai nici o sansa... penultima piesa care am facut-o la ei este pentu USA si are 130-140 de trackuri si se aud toate. e foarte clar totul. in plus dupa ce asculti pe tot felul de "boxe" cind pui ceva pe Dyn-Audio, ai senzatia ca ti se desfunda urechile... ;o) sa nu mai zic de main monitoarele ala mari.. Genelecurile... care sint foarte bine spatializate.

oricum nu cred ca in Romania se aude undeva mai bine... nici chiar la TVR care stim multi ce studio e acolo...

peace,
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde jforos » Joi Feb 22, 2007 12:02 pm

crossroads777 scrie:daca vrei sa zici ca e prost la INES nu ai nici o sansa...
Sper ca glumesti :nu: ... Cum naiba o sa zic ca e prost, cand tocmai ti-am spus ca eu (ca inginer acustician, dupa cum vezi in semnatura mea) m-am ocupat de optimizarea acusticii in acea incapere ?!


oricum nu cred ca in Romania se aude undeva mai bine...
Multumesc. :)
Flaviu Oros
inginer acustician
http://www.JFstudiodesign.ro
Avatar utilizator
jforos
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 02, 2003 12:00 am


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori