rugby

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

rugby

Mesajde Mirela » Mar Mar 12, 2002 6:55 pm

iata inca un sport care nu are un subiect separat,desi il merita pe deplin...
asadar,care e parerea voastra despre acest sport??

cine credeti ca va castiga turneul celor 6 natiuni,ce echipe va plac etc etc?
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Re: rugby

Mesajde Mirela » Mar Mar 12, 2002 6:59 pm

si ca sa nu-mi mai faca domnu' moderator observatie,incep eu:

course my faves are "the Shamrock"--si nu numai pentru ce "rezidez" aici,ci pentru ca mi se pare o echipa bine organizata,cat de cat omogena si superba pe teren.....

ps:moshule,aveai dreptate,Irlanda si Irlanda de Nord sunt contopite intr-o singura echipa.....
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mar 13, 2002 5:40 am

Ce faci ,Mirela ? Ai deschis subiect..pe care sa vorbim numai noi 2 ? Foarte bine !

Asadar...sa incepem....mie imi plac foarte mult..All Blacks...in special....omul munte..Lomu si Tana Umaga ! Neo zeelandezii..sunt absolut fantastici ...ma impresioneaza la fiecare meci al lor ! Imi exprim pe aceasta cale..tristetzea..ca in Romania nu se transmite Tri Nation Series...celebrul turneu al Emisferei Sudice...New Zeeland, South Africa , Australia.

Mai imi plac foarte mult la rugby si Samoa de Vest si Insulele Fiji.Sunt 2 echipe de razboinici.

Din Europa....imi plac mai totzi....dar in acest sezon voi tine cu trifoiul....! De ce ? Pt. ca e Mirela rezidenta acolo ! :)

In turneul celor 6 natiuni..in acest an se va impune mai mult ca sigur cocosul galic ! Oricum..astept meciul lor cu Irlanda..sa vedem ce se va intampla !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mar 13, 2002 5:45 am

Si acum,draga Mirela...poate imi explici si mie..de ce uni jucatori au cascheta ! Ca ti-am adresat in urma cu 2 saptamani aceasta intrebare...si nici in ziua de azi nu am primit raspuns !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Mar 14, 2002 1:28 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Si acum,draga Mirela...poate imi explici si mie..de ce uni jucatori au cascheta ! Ca ti-am adresat in urma cu 2 saptamani aceasta intrebare...si nici in ziua de azi nu am primit raspuns !


"caciulitza",ca sa te citez:),din cate stiu eu,e de protectie.de obicei sunt facute din staturi mai groase de piele,sau sunt captusite cu burete.the players that go into the scrub(mereu aceeiasi,normal)usually wear them,to protect their heads and ears.asta e tot!
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mar 14, 2002 1:52 pm

Ce e aia the scrub ?? De ce nu explici fumos in romaneste...pe intelesul tuturor ???
Nu cred ca e adevarat ceea ce ai explicat ! Doar un singur om din echipa are caciulitza d'aia !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Mar 14, 2002 3:20 pm

...stai sa ma adun si-ti explic...
intai de toate,e scrum si nu scrub--si mirela are nevoie de ochelari ca sa vad literele mai bine la tastatura.
scrum e...gramada...nu-mi gaseam romaneasca de balta...

deci,cascheta se numeste "scrum cap" si e de aparare.in regulament scrie asa:"A player may wear a scrum cap as a protection for the ears or against abrasionfrom hard ground"
asadar,oricare poate purta cascheta,dar numai unul o poarta de obicei.cred ca e no'8-ul,ca in gramada are una din pozitiile cele mai dezavantajate.

da'i un click pe
http://www.scrum.com/primer/scrums.asp

si du-te si la "fifteen players"(cu dictionarul englez-roman :)),pt.componenta unei echipe de rugby
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mar 15, 2002 12:52 am

Da ,MIrela ! Acum ma declar multumit !
Asa cum pe Rolf..l-am insarcinat sa se ocupe de rallyuri..si sa-mi dea explicatzii .....pe tine te insarcinez cu rugbyul ! Tu vei fi corespondentul meu ..la fatza locului !
Asa ca...ai sarcina sa postezi...cand sunt zile de turneu,ce competitzii interesante sunt,stiri despre jucatori..etc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mar Mar 19, 2002 3:48 pm

sambata asta,irlandezii or sa-i faca praf pe italieni pe Lansdowne Road....:)
in acelasi timp joaca si Scotia-Franta.
moshule,cine zici ca o sa castige?eu cred ca amandoua au sanse egale...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

ciulinele vs. cocoshul galoc

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Mar 19, 2002 4:19 pm

Sambata pe TVR 2,de la ora 18..se transmite live Scotia- Frantza !
Eu zic ca francezii sunt favoritzi..dar spre binele Irlandei..ar fii excelent sa castige ciulinele !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: ciulinele vs. cocoshul galoc

Mesajde Mirela » Mar Mar 19, 2002 5:49 pm

aici cred ca sunt transmise amandoua......si favoriti unt scotienii,atat pentru binele irlandei cat si pentru ca irlanda si scotia sunt tari-prietene,sa zic asa....

oricum,eu astept cu nerabdare sa-mi spui cum ti-au placut meciurile....
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Mar 19, 2002 7:52 pm

In Romania..se transmite doar Scotia-Franta ! Oricum...Irlanda-Italia..e meci fara istoric ! Pe Italieni totzi ii bat ! De cand sunt in turneu..nu au castigat niciodata !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Sâm Mar 23, 2002 6:01 pm

profitand de faptul ca e pauza cateva minute(intre cele 2 meciuri :)),am tras o fuga sa-i anunt pe cei interesati ca Irlanda-Italia s-a terminat 32-17 in favoarea Trifoiului....
meci superb,presarat cu cateva faze mai piperate din partea italienilor(care au obtinut si 2 cartonase galbene in repriza I).omul meciului-fara indoiala John Kelly(2 eseuri deosebite).
si,desigur,sa nu-l uitam p noul capitan al echipei Irlandeze,M.Humphrey,care a inscris din 4 penalty-uri.....si care azi si-a jucat primul meci in calitate de capitan.
cat despre Italieni,asta dupa cel de-al doilea meci!!!:)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Mar 23, 2002 8:37 pm

Ii multumesc comentatorului nostru de la Dublin. Acum dam legatura la sediul central pentru un mic comentariu asupra meciului..Scotia-Franta. Oribilul Mosh..ai legatura !

Da..multumesc !

Meciul a fost foarte frumos..si foarte deschis. Acum vreo 3 zile..le-am trimis un mail celor de la TVR 2....in care ii rugam sa dea legatura cu 5 minute mai devreme...pt. a putea vedea imnurile. Si ...m-au ascultat.
Am luat foc efectiv...cand am vazut echipa Scotiei intrand in teren ..in frunte cu legendarul numar 10...Gregor Townsend...aflat la cea de 65 selectzie pentru echipa ciulinelui. Apoi efectiv..mi-au dat lacrimile in timpul celor doua imnuri....Marseilesse si The flower of Scotland ! Atmosfera monumentala pe stadionul Maryfield din Edinburgh !
Meciu..a inceput intr-o nota de dominare a francezilor..dar britanicii au echilibrat repede jocul...si au inscris primii prin numarul 15..Brendan Loney ! Mi-au placut mult scotienii..au practicat un joc foarte deschis...si placut pentru publicul spectator...care a umplut la refuz tribunele !
Apoi...peste echipa Scotiei s-a asternut un con de umbra...si francezii au preluat fraiele jocului...impunandu-se pe final cu scorul de 22-10 ! Pentru Francezi au punctat din eseu..Tony Marsh (care este neo-zeelandez la origini) si Galthie !
Omul meciului..Marsh..cu 2 incercari !
Cred ca Franta este castigatoare a turneului celor 6 natiuni !

Intr-un al meci..la Londra..Anglia a invins Tara Galilor cu 50 -10 !

.......
Maine..Romania intalneste Rusia !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Dum Mar 24, 2002 3:21 pm

superb!!!absolut ireprosabil comentariu,moshule.....:)

intr-adevar,a fost un meci cu mult mai incendiar decat cel cu Irlanda....schimbare rapida de ritm si de atmosfera.....
pacat ca au inscris italienii in ultimele minute inca 7 puncte..altfel mai aveau irlandezii o cat de mivca sansa la titlu....

cred ca de a cum se stie cine a castigat turneul celor 6 natiuni,nu??
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 24, 2002 7:49 pm

Da..Franta a castigat anul asta...!
O mica statistica
Anglia a castigat cele mai multe turnee ! Pe locul 2...Tara Galilor ! Pe 3 Scotia..si doar pe 4 Franta !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Apr 03, 2002 4:12 pm

Mirela....asa cum Anglia este trandafirul,Scotia..ciulinele,Frantza..cocosul galic,Irlanda..trifoiul......Tara Galilor cine este ???

.........
Sambata in direct pe TVR 2.....Tara Galilor vs. Scotia , in ultima etapa a turneului celor 6 natiuni,editiza 2002 !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mie Apr 03, 2002 7:39 pm

Tara Galilor are drept simbol...narcisa galbena
stii cum arata steagul galez???
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Sfantu` » Mie Apr 03, 2002 8:47 pm

Hmm...off topic. Nu stiu cum arata steagul galez, dar au o localitate a carei denumire intrece orice imaginatie. Cautati o harta a Marii Britanii :)

Btw...ce credeti, castiga Romania impotriva Georgiei?
Shi dupa cum spunea marele maestru Porky Pig...."That's all folks!"
Sfantu`
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Mar Mar 05, 2002 5:10 pm
Localitate: Looney World

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Apr 04, 2002 5:41 am

Da...normal ca stiu steagu galez...e verde cu alb..si are un leu rosu care scuipa flacari pe el ! Nu ?
..........................
Nu stiu..ce face Romania cu Georgia..ca aia sunt buni ! Au castigat anul trecut !
Cu Rusia ce am facut ?..ca nu stiu !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Apr 04, 2002 2:24 pm

Initial trimis de Sfantu`
Hmm...off topic. Nu stiu cum arata steagul galez, dar au o localitate a carei denumire intrece orice imaginatie. Cautati o harta a Marii Britanii :)


Da, imi aduc aminte perfect o denumire de riu de care m-am ciocnit mai demult: Llwchwr! Cum s-o citi frate?!?!?! La astia multe intrec orice imaginatie! :con:

Poate are si vreo legatura cu ruigbiu'...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Apr 04, 2002 5:23 pm

...daaa....cu sigurantza are legatura cu rugbyul !:(
Mirela..am sau nu dreptate cu steagul Wales ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Apr 04, 2002 5:58 pm

Moshu': felicitari,raspuns corect!!
Rolf:daca nu ma insel,se citeste Lohur(sau Luhur)...si ii mai zice(mai pe englezeste,ca sa-l poata citi orice britanic) Loughor
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Apr 04, 2002 6:03 pm

Mirela...sa nu uitam..ca eu sunt fanatic cu steagurile....si nu ma prinzi la asa ceva !
La steagurile tzarilor si la capitale...sunt cel mai bun !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Apr 04, 2002 6:11 pm

"Romanian taxi drivers playing rugby with an unexploded bomb":D
cititi aici:
http://eurosport.planet-rugby.com/COUNTRY_BY_COUNTRY/Romania/Country_News/page_1680_17638.shtml
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Joi Apr 04, 2002 6:15 pm

moshule...oi fi tu tare...da'steagu'perului nu l-ai stiut :D
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Apr 04, 2002 6:31 pm

...nu mi l-am amintit pe moment ! nu ca nu l-am stiut ! Eu intodeauna stiu ! :p

Ce sa mai vorbesc de tine ??? Cand ti-am recomandat steagul Argentinei..pt. avatar..m-ai intrebat cum arata ! HA HA HA !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Apr 04, 2002 6:35 pm

Initial trimis de mirela2001
"Romanian taxi drivers playing rugby with an unexploded bomb":D
cititi aici:
http://eurosport.planet-rugby.com/COUNTRY_BY_COUNTRY/Romania/Country_News/page_1680_17638.shtml



Dumnezeu..sa aiba in paza..sufletele acestor nebuni frumosi !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Apr 04, 2002 6:43 pm

Cand ti-am recomandat steagul Argentinei..pt. avatar..m-ai intrebat cum arata ! HA HA HA !

da,dar eu nu am pretins ca le stiu!!!!!!!!!

in alta ordine de idei...am aflat si eu acum ca Mihai Vioreanu joaca la Palmerstone de la Salle.i-am vazut de cateva ori la antrenamente aici in Dublin(de departe,of course :)) dar n-am observat pe nici unul cu murta romaneasca :D
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Sfantu` » Joi Apr 04, 2002 8:47 pm

Oribilul Mosh: Pe Rusi i-am batut...urmeaza georgienii :))) Anul trecut eu zic ca a fost o scapare de-a noastra
Shi dupa cum spunea marele maestru Porky Pig...."That's all folks!"
Sfantu`
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Mar Mar 05, 2002 5:10 pm
Localitate: Looney World

Următorul

Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori