Filosofie

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Filosofie

Mesajde bhuttu » Sâm Apr 27, 2002 11:05 pm

Fratilor, sunt impresionat de ce mi-au vazut ochii pe forumul asta. Incep sa inteleg conceptul de "om citit" si cat de departe sunt de el. Dar drama mea provine din aceea ca sunt un idot cu pareri. Si asta m-a dus, usor-usor spre filosofie, numai si numai pentru a studia parerile altora, considerati indeobste mai destepti decat mine.
Si toate astea ca sa vad ce? Ca pe un forum in care lui Calinescu i se aplica corectii, in care se face reabilitarea lui Nietzsche, si toate celelalte, nu exista nici un topic numai despre filosofie in ansamblul ei. Sunt curios cat de neobservat o sa treaca topicul asta de acum incolo.
Daca insa e vorba de posturi, zic eu ca ar fi bine sa incepeti cu un subiect ce suna oarecum banal, dar care nu cred sa se demodeze vreodata: ce filosof preferati? Si incep tot eu...

Cel mai aproape ma simt de Socrate, si poate nu atat de imaginea filosofului Socrate pe care ne-o lasa Platon, cat de imaginea omului Socrate, reconstituita (in masura posibilului) din izvoare. "Tot ceea ce stiu este ca nu stiu nimic" zice Socrate. Ma regasesc in asta.

Si in final, doua citate, apropo de paralelismul elitisti/mase:
"Razboiul launtric al ratiunii impotriva pasiunilor a facut ca cei ce au dorit linistea sa se imparta in doua: unii au ales sa renunte la pasiuni si sa devina Dumnezei; altii au dorit sa renunte la ratiune si sa devina vite." (Blaise Pascal)

"Inteleptul se pretinde cu cap, iar soldatul fara cap; dar cel fara cap apara capul celui cu cap." (Mihai Eminescu)

Uite ca si eu sunt in stare de posturi lungi!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Apr 28, 2002 12:58 am

Tre` sa recunosc ca filosofie veche nu prea am citit(cu exceptia manualului de filosofie de clasa a 12-a care includea ceva fragmente...de placut imi plac mult de tot Sartre shi Camus(desi el nu se considera un filosof).Shi mai nou Baudrillard...existentialsmul si tot ceea ce implica el ma fascineaza(mai ales literatura existentialista).


Un citat,well fara legatura cu topicul

Un om este suma actiunilor sale,a cee ce a facut si ceea ce poate face,nimic altceva Andre Malraux

A man is the sum of his actions,of what he has done and of what he can do,nothing else Andre Malraux Malraux se pune ca filosof? :)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Dum Apr 28, 2002 9:05 pm

Hmmm...nu stiu ce caut acum aici...pentru ca de fiecare data cand intru pe literatura vad cat de putine stiu si cat de mica sunt...vorba ta,bhuttule,cu Socrate...
Pe Socrate si pe Platon sinpe inca vreo 2 i-am mancat pe paine intr-a 12-a la Civilizatie clasica.In rest,prea putine sunt cunostintele mele in materie de filozofie...
Abia astept sa citesc ce vor raspunde(daca vor raspunde) greii acestui subiect(literatura).poate mai descopar/aflu si eu cate ceva...

ps: daca se poate o parere despre Sophie's World,daca a citit-o cineva...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde MiG29 » Lun Apr 29, 2002 12:26 am

Pai vad ca "greii" de pe Literatura nu prea isi dau cu parerea...poate ce e prea complex pentru ei,sau poate pur-si simplu nu avut timp sau chef...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Apr 29, 2002 10:19 am

Initial trimis de AcidJazz
Pai vad ca "greii" de pe Literatura nu prea isi dau cu parerea...poate ce e prea complex pentru ei,sau poate pur-si simplu nu avut timp sau chef...


Sau au si probleme si nu ajung la serviciu si atunci nu vad posturile acizilor (btw, nu mi-ai zis in afara de Jamiroquai ce trupe de acid jazz mai asculti, da' asta e un subiect pt. forumul de muzica).

Necitind Socrate si amintindu-mi prea putine datorita anilor multi scursi de la terminarea liceului, nu pot decat sa spun ca prefer intelepciunea vremurilor actuale, privitul la stele si filozofatul sub pom iesind de ceva vreme din sfera intereslor mele (asta nu inseamna ca nu sunt de acord cu ceea ce s-a postat mai sus, cu citatele, yada yada, except aciduzzu)

Si un citat potrivit subiectului (copy/paste):
Iata, deci, dragul meu, ce relatii are un astfel de om cu ceilalti in viata privata si tot astfel este si in cea publica, dupa cum incepusem sa-ti spun : atunci cand e nevoit sa discute, la tribunal sau in alta parte, despre realitatea aflata in jurul nostru si inaintea ochilor, se face de ras nu numai in fata sclavelor din Tracia, ci a oricarui din gloata, cazand, din nepricepere, in puturi si in tot felul de incurcaturi fara iesire.

Cu dedicatie taberei adverse;)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

It's war!

Mesajde bhuttu » Lun Apr 29, 2002 1:40 pm

Dana, mi se pare mie sau imi declari razboi pe toate canalele?
Adica "tradare sa fie, daca o cer interesele partidului, dar s-o stim si noi"(Caragiale)
Nu ne-ai spus de unde ai luat citatul. Oricum, suna a Socrate rau...
Cat despre greii subiectului, daca nu ne raspund, nu ne impiedica nimeni sa nu discutam noi, muritorii de rand.
Mie imi place filosofia greaca pentru ca are o evolutie tare interesanta si usor de urmarit, de la Thales la socratici. Cautarea principiului universal, apoi descoperirea, la cel mai elementar nivel, a omului si a psihicului lui, principii, adevar, bine, frumos, iubire...
Cam asa arata evolutia intelectului individual astazi, cred eu. Si daca citesc filosofie greaca ma inteleg mai bine pe mine ca om. De fapt, nu e vorba numai de greci, dar daca inaintam in timp deja devine prea complexa pentru mine filosofia. Oricum citesc si imi plac un Nietzsche, un Freud. Cel putin Freud, are niste idei super-tari.
Da' ma opresc aici ca poate imi inchide Dana threadul ca pe ea n-o intereseaza intelegerea naturii umane si ne sfatuieste sa ne lasam de marijuana...
In alta ordine de idei, zic eu ca se poate pune de filosof oricare a scris oleaca de eseistica si mai are si niste idei. Asa ca treaca de la noi, si Malraux.
Sorry, dar n-am citit Sophie's World.
Mai era ceva?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Re: It's war!

Mesajde gaga » Lun Apr 29, 2002 1:51 pm

Initial trimis de bhuttu
Dana, mi se pare mie sau imi declari razboi pe toate canalele?
iubire...
Cel putin Freud, are niste idei super-tari.


Ti se pare, era dedicata altora mai importanti si mai vechi si e Socrate.

Ce Nietzsche ai citit?

Si care sunt ideile super-tari ale lui Freud? Sau macar una...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: It's war!

Mesajde bhuttu » Lun Apr 29, 2002 2:01 pm

Initial trimis de DANA


Ti se pare, era dedicata altora mai importanti si mai vechi si e Socrate.

Ce Nietzsche ai citit?

Si care sunt ideile super-tari ale lui Freud? Sau macar una...


Simt un test in asta(ia sa-l vedem p-asta de se da destept, stie vreo idee a lui Freud?)
Dar accept. Nietzsche n-am citit decat "Asa grait-a Zarathustra" si "Morale de stapani si morale de sclavi"(nu mai stiu exact daca ii zice asa) Plus multe fragmentele...
Cat despre Freud, asta a fost un om mare, dom'le. Sa-si dea el seama ca noi, oamenii suntem supusi sexualitatii si ca nu traim decat sa ne reproducem, neputand sa controlam faza, asta chiar e o chestie. Mai era si chirurg! Ce-mi pare mie rau, ca nu stiu nici o idee d-a lui ca-s prost ha har ha...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Daca simtzi e bine

Mesajde gaga » Lun Apr 29, 2002 2:24 pm

Despre Nietzsche exista un thread separat pe undeva pe aici asa ca nu insist, s-a discutat.

Freud... ai retinut ideea de baza mah, cea mercantila care-l face sa fie citit de toti fiindca vorbeste despre sex, sexualitate, etc.
Hai sa-ti zic eu ce e primordial la "cazul Freud", nu ca nu ai avea dreptate:

1. Este parintele psihanalizei, procedura (si metoda) care l-a avut pe acesta intemeietor.

2. Problematica Oedipiana pe care si-a pus-o a fost ceea ce a creat cele mai mari dispute si s-a ivit tocmai din propriile-i crize din copilarie.

3. Are ceva experiente cu cocaina (interesant dpdv al crizelor middleage)

4. cele mai interesante lucrari (parere proprie, lecturi citite cam demult): "Omul cu sobolanii" "Cazul Dora"

etc.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Lun Apr 29, 2002 3:20 pm

aviz existentzialishtilor shi fanilor sartre: luatzi-o shi voi da capo (nu va speriatzi ca nu va trimit la filosofie "veche") adica de la pascal, trecetzi shi voi prin kierkegaard, nietzsche, heidegger. macar sa pricepetzi shi voi ceva din ce cititzi ;)

edit: apropos de literatura existentzialista - dostoievski "e tata lor". urmat de kafka.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde bhuttu » Lun Apr 29, 2002 4:09 pm

Creste inima in mine cand vad oameni care citesc, le place si inteleg Kafka, Nietzsche, Pascal&Co.
Keep the spirit!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Apr 29, 2002 10:56 pm

Initial trimis de aphextwinz
aviz existentzialishtilor shi fanilor sartre: luatzi-o shi voi da capo (nu va speriatzi ca nu va trimit la filosofie "veche") adica de la pascal, trecetzi shi voi prin kierkegaard, nietzsche, heidegger. macar sa pricepetzi shi voi ceva din ce cititzi ;)

edit: apropos de literatura existentzialista - dostoievski "e tata lor". urmat de kafka.


Iti multumesc ca imi portzi de grija dar cu aceasta ocazie te anunt ca am citit shi Soren Kierkegaard shi Friedrich Nietzsche shi Martin Heidegger shi chiar in plus ceva Kant shi Henry Bergsson.Asa ca back off.Cand o sa am nevoie de o opinie pertinenta in orice domeniu potzi sa fii sigur ca nu vei fii tu cel la care vei apela.Shi inca o data multe multumirii.....faptu ca chiar iti pasa inseamna enorm de mult pentru mine
:D
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts.
-- Bertrand Russell





UITE D-LE ACIDJAZZ
exact aici ai stricat threadul

total neprovocat

onk
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Apr 29, 2002 11:07 pm

Initial trimis de DANA


Sau au si probleme si nu ajung la serviciu si atunci nu vad posturile acizilor (btw, nu mi-ai zis in afara de Jamiroquai ce trupe de acid jazz mai asculti, da' asta e un subiect pt. forumul de muzica).

Necitind Socrate si amintindu-mi prea putine datorita anilor multi scursi de la terminarea liceului, nu pot decat sa spun ca prefer intelepciunea vremurilor actuale, privitul la stele si filozofatul sub pom iesind de ceva vreme din sfera intereslor mele (asta nu inseamna ca nu sunt de acord cu ceea ce s-a postat mai sus, cu citatele, yada yada, except aciduzzu)

Si un citat potrivit subiectului (copy/paste):
[b]Iata, deci, dragul meu, ce relatii are un astfel de om cu ceilalti in viata privata si tot astfel este si in cea publica, dupa cum incepusem sa-ti spun : atunci cand e nevoit sa discute, la tribunal sau in alta parte, despre realitatea aflata in jurul nostru si inaintea ochilor, se face de ras nu numai in fata sclavelor din Tracia, ci a oricarui din gloata, cazand, din nepricepere, in puturi si in tot felul de incurcaturi fara iesire.


Cu dedicatie taberei adverse;) [/B]


Shi tie trebuie sa iti multumesc pentru grija deosebita pe care vad ca mi-o porti.In legatura cu Acidjazz-ul well ceva Thievery Corporation ,Crystal Method shi Future Sound of London da` nu prea mult(,am ales nick-ul asta pentru ca imi place sa fiu acid shi imi place shi jazz-ul(Armstrong.Coltrane shi gospels big-bands shi dixie-land din anii 30-40 in caz ca ai vrea sa shtii ce fel de jazz ascult...)

In legatura cu citatul cu care nu esti de acord well e treaba ta.Shi iti multumesc pentru dedicatie,eu nu sunt obisnuit cu asa ceva,in cercul meu de prieteni nu frecventam localuri cu muzica care se preteaza la dedicatzii....poate tu da,cum am mai spus treaba ta.Shi inca ceva...cred ca o sa ma cam retrag din forumul asta,nu de alta dar conceptul de virtual people nu prea ma prinde....Acuma putetzi in sfarsit sa aplaudatzii shi mai aruncatzi domne niste hartii de 10 paraii la digeii sa mai bage nihte dedicatzii ceva....arivederci sau ura shi la gara(nu de alta da vine 1 mai shi nu o sa mai postez o vreme.sunt sigur insa ca nu o sa va fie dor de mine):p
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Fester » Mar Apr 30, 2002 2:04 am

"Sa-si dea el seama ca noi, oamenii suntem supusi sexualitatii si ca nu traim decat sa ne reproducem, neputand sa controlam faza, asta chiar e o chestie. Mai era si chirurg!"

Ideea ta ca Freud ar fi avut o idee ca asta e o idee buna, chiar foarte buna, exceptionala. Dar ce nu putem noi sa controlam ? Fazele lunii?! Faza undelor electromagnetice?! Sau faza lunga si faza scurta?!
Si chirurgul asta chiar a extras creierul uman din cutiutza si a observat ca e format din mici penisuri si mici vagine si mici sfarcuri si mici buci.
Freud a explicat toata lumea prin prisma teoriei sale ceea ce ma face sa-mi aduc aminte de o zicala: "Cand in mana ai un ciocan tot ce-ti vine la indemana ti se par cuie."
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Incotro?

Mesajde Fester » Mar Apr 30, 2002 2:21 am

Bah Acide stai ma frate-mio ca s-au ocupat locurile. Petrecem 1 mai si pe forum, avem bautura, tigari si chiar Dana si Onka ne vor delecta cu dansurile lor gratzioase prestate pe acorduri de muzica sudamericana. Eu deja mi-am facut rezervare in fatza. ;n
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Mesajde gaga » Mar Apr 30, 2002 7:15 am

Initial trimis de AcidJazz
In legatura cu citatul cu care nu esti de acord well e treaba ta.Shi iti multumesc pentru dedicatie,eu nu sunt obisnuit cu asa ceva,in cercul meu de prieteni nu frecventam localuri cu muzica care se preteaza la dedicatzii....poate tu da,cum am mai spus treaba ta.Shi inca ceva...cred ca o sa ma cam retrag din forumul asta,nu de alta dar conceptul de virtual people nu prea ma prinde....Acuma putetzi in sfarsit sa aplaudatzii shi mai aruncatzi domne niste hartii de 10 paraii la digeii sa mai bage nihte dedicatzii ceva....arivederci sau ura shi la gara(nu de alta da vine 1 mai shi nu o sa mai postez o vreme.sunt sigur insa ca nu o sa va fie dor de mine):p


Nu am spus nicaieri ca nu sunt de acord cu citatul, din contra l-am adus ca argument, ca sustinere a unei opinii personale, ce ai inteles tu... whatever.

Despre dedicatiile peiorative n-are sens sa-ti tin o prelegere, daca la tine dedicatie = muzica (doar muzica) whatever, nu ai primit niciodata o dedicatie pe o coperta de carte? Trist. (despre muzici... hmm, sunt moderator pe rock si avatarul meu e Megadeth, intr-adevar dj bubu, un Holy Wars dedicatie pt. aciduzzu)

Pa pa, cya, :bye: don't forget to write...don't forget to write...don't forget to write...don't forget to write... (citat din pinguinul Cili Uili)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mar Apr 30, 2002 9:48 am

acidule o iei pe aratura rau de tot
kant n-are legatura nici-o cu existentzialismu shi nici fsol sau crystal method cu acid jazzu. bergson e francez asha ca ai grija cum ii poceshti numele.
tzi-ai pus singur funia de gat, laudarosule

iar despre orgoliul tau, hmm, mai sunt persoane pe forumul asta carora le place sartre, dar vad ca doar una a sarit ca arsa, sa tragem vreo concluzie de aici?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: It's war!

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 11:48 am

Initial trimis de bhuttu

Cat despre Freud, asta a fost un om mare, dom'le. Sa-si dea el seama ca noi, oamenii suntem supusi sexualitatii si ca nu traim decat sa ne reproducem, neputand sa controlam faza, asta chiar e o chestie.



ma, io n-am citit freud, recunosc, da daca numa asta a descoperit... ma scuzati, slabutz :lol:
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

C YA!

Mesajde bhuttu » Mar Apr 30, 2002 12:26 pm

Oameni buni, ceva-ceva as mai fi avut si eu de zis, da' ma abtin. Nu de alta, dar dupa aia iar ma lungesc si n-am chef. Am intrat doar sa va zic sa pasteti fericiti si toate alea! Ne vedem dupa 6 mai!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Mai 03, 2002 5:13 pm

Initial trimis de aphextwinz
acidule o iei pe aratura rau de tot
kant n-are legatura nici-o cu existentzialismu shi nici fsol sau crystal method cu acid jazzu. bergson e francez asha ca ai grija cum ii poceshti numele.
tzi-ai pus singur funia de gat, laudarosule

iar despre orgoliul tau, hmm, mai sunt persoane pe forumul asta carora le place sartre, dar vad ca doar una a sarit ca arsa, sa tragem vreo concluzie de aici?


FSOL shi Chrystal Method au o legatura cu AcidJazz-ul shi pe cant l-am citit pur shi simplu(citesc shi Gazeta Sporturilor,ce zici e existentialista?)la Bergson e afost o gresala,shi in legatura cu orgoliul meu well chestia aia a ta(nu o pot numii ironie,ca nu este) era indreptata asupra mea....shi daca tot vrei sa tragem concluzii una din ele e ca esti obositor....
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Mai 07, 2002 7:18 am

Initial trimis de AcidJazz
shi daca tot vrei sa tragem concluzii una din ele e ca esti obositor....


LOL! Cei doi pitzigoi au ajuns la concluzia ca mr. aphex e nerentabil shi obositor, lol bah :lol:

(bah stiu ca e offtopic, promit ca nu mai fac, da' e de ras, pe bune ... obositorule si nerentabilule, sa ma ierte onka)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: It's war!

Mesajde manelesux » Mar Mai 07, 2002 12:55 pm

Initial trimis de bhuttu


Simt un test in asta(ia sa-l vedem p-asta de se da destept, stie vreo idee a lui Freud?)
Dar accept. Nietzsche n-am citit decat "Asa grait-a Zarathustra" si "Morale de stapani si morale de sclavi"(nu mai stiu exact daca ii zice asa) Plus multe fragmentele...
Cat despre Freud, asta a fost un om mare, dom'le. Sa-si dea el seama ca noi, oamenii suntem supusi sexualitatii si ca nu traim decat sa ne reproducem, neputand sa controlam faza, asta chiar e o chestie. Mai era si chirurg! Ce-mi pare mie rau, ca nu stiu nici o idee d-a lui ca-s prost ha har ha...



Freud a incercat sa dea o explicatzie a propriei sale personalitatzi shi poate a catorva rude de acelashi sange shi moravuri cu el.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde aphextwinz » Mar Mai 07, 2002 2:25 pm

acidule, eshti deja penibil
intr-o discutzie despre existentzialism nu are ce cauta kant, la fel cum nu are ce cauta gazeta sporturilor intr-un thread de filosofie. nu se discuta ce a mai citit aciduzzu intre timp, k?
la bergson nu a fost gresheala ci neshtiintza intrucat ai pocit atat numele cat shi prenumele.
iar pe maeshtrii enumeratzi de tine, tu nu i-ai citit. a citi pe cineva inseamna a-i citi (aproape) toata opera, iar tu cel mult ai spicuit din manualu' de a xii-a de filosofie. daca intr-adevar n-ai fi avut complexe de inferioritate iar orgoliul nu te-ar fi impins la gafe, ai fi spus am citit cartea cutare a lu' cutarescu. shi ca tot vorbim de complexe, "chestia aia a mea" nu era indreptata numai asupra ta

iar acum o paranteza despre muzica:
acidjazzu e un curent care a aparut in 87, in uk, datorita lu' dj gilles peterson shi incorporeaza elemente de jazz, funk de prin 70, soul, hip-hop. trupe reprezentative: jamiroquai, stereo mcs, us3, ufo, ronny jordan, galliano etc etc. fsol canta idm, ambienturi, crystal method canta techno, bigbeat, funkybreaks. se poate spune ca la crystal method se mai intalnesc elemente de funk deci cam asta ar fi marea legatura cu acidjazzu'
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde J.A.Tiranu » Mar Mai 07, 2002 6:29 pm

Ba io am citit Otilia Cazimir si ce sa zic ... ma cred tare!!!
J.A.Tiranu
Junior Member
 
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Apr 13, 2002 1:11 am
Localitate: Somewhere over the rainbow

Mesajde curly » Mar Mai 07, 2002 7:29 pm

aphex,ce rau esti,mah,azi cu bietul om!veni si el sa sa dea rotund pe net si avu ghinion de dadu peste tine!
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Freud

Mesajde bhuttu » Mar Mai 07, 2002 9:44 pm

Eu am impresia ca il cam nedreptatiti pe nea Sigmund... Sa nu uitam ca filosofia lui (daca putem s-o numim asa) nu inseamna numai ideea aia "mercantila" (cum zice Dana) ca sexualitatea sta la baza umanitatii (desi eu tind sa-i dau dreptate), ci pe ideile lui s-a fundamentat o intreaga stiinta fara de care psihologii n-ar mai fi luat asa multi bani astazi, iar aia de pe thread-ul "moarte" n-ar mai fi avut ce sa-mi recomande. ;)
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Mai 07, 2002 10:33 pm

Initial trimis de aphextwinz

iar acum o paranteza despre muzica:
acidjazzu e un curent care a aparut in 87, in uk, datorita lu' dj gilles peterson shi incorporeaza elemente de jazz, funk de prin 70, soul, hip-hop. trupe reprezentative: jamiroquai, stereo mcs, us3, ufo, ronny jordan, galliano etc etc. fsol canta idm, ambienturi, crystal method canta techno, bigbeat, funkybreaks. se poate spune ca la crystal method se mai intalnesc elemente de funk deci cam asta ar fi marea legatura cu acidjazzu' [/B]

Nu,nu am citit toata opera autorilor existentialisti am citit insa aproximativ suficient incat sa imi fac o idee completa despre ce se abereaza acolo(nu am citit tot pentru ca mai am shi altele de facut,cum ar fii sa pierd timpu raspunzand la provocarile tale) Inca ceva....faza aia cu gazeta sporturilor era o gluma,da cum am mai spus shi cu alte ocazii simtu umorului la tine e subdezvoltat
Acuma sa fac si eu niste completari foarte necesare...Primu care a pus bazele al Aj a fost DJ/Genius apoi Gilles Peterson shi in esenta e SoulJazz cu ceva elemente de hip-hop( in principal ceva bass shi turntables)Shi la trupe reprezentative ai uitat cam de The Brand New Heavies shi de Incognito...da la valoarea ta cred ca e suficient
PS Pun pariu ca ai crezut ca mai dai gata cu post-u asta da te asigur ca tre sa mai incerci....poate daca va unitzi mai multzi(o iei shi pe dana shi pe curly shi restu de "meseriashi"....
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Mai 07, 2002 10:39 pm

Initial trimis de curly
aphex,ce rau esti,mah,azi cu bietul om!veni si el sa sa dea rotund pe net si avu ghinion de dadu peste tine!



Curly,tu cred ca ai ghinion de cand te-ai nascut... .Forumu asta e un pic prea complex pentru tine...incearca activitatzii mai simple :colorezi o carte ,faci un coif din hartie,tragi un pui de somn....o sa vezi ca e mai bine...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Mar Mai 07, 2002 10:47 pm

v-as ruga sa va uitati puuutin mai sus, (29.04) sa vedeti exact unde s-a stricat threadul si din vina cui

v-ash ruga sa nu mai faceti asa ceva, mai ales in conditiile in care, in cadrul altor subiecte o dati in faze "vaaaaaai ce forum de literatura nashpa, s-a stricat de tot"

da, se isca razboi, da scanteia.... pe bune, nu era cazul
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Mai 07, 2002 11:25 pm

Poate sunt io mai prost da nu vad de ce eu am stricat thread-ul....adica chestia aia era un fel de ironie subtila la adresa mea(ce a zis Aphexwhtever ala)pentru ca eu postasem faza aia la inceput cu literatura existentialista shi hop shi el sa o faca pe supradotatu cu mine..normal ca m-am atacat:
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori