Dilema viitorului ratat...

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Dilema viitorului ratat...

Mesajde Yakko » Sâm Mai 11, 2002 1:15 am

Am si io o problema... Poate ma ajutati voi. E o problema mai delicata, existentiala. Sunt anu 5, am doua restante. Amandoua cu rectoru Politehnicii. Chef de invatat, de alea alea, ioc. 'Astea' e saptamana viitoare (e fiindca e mail multe, adica 2).
Chiar asa importanata e facultatea astea ca sa o termin. Ai mei, nu mai zic ca sunt foc si para, zic ca nu o sa ajung nimic in viata, ca nu sunt in stare de nimic, etc, etc. O fii adevarat? Habarnam. Pretena, amicii toti imi zic sa invat sa incerc si alte alea.
Voi ce ati face in locul meu?
Timp ar mai fi daca incep peste 5 minute si nu mai dorm pana atunci :D.
Ma intreb daca merita sa ma stresez... La o adica o sa mai fie si o alta data. O fi asa important sa nu ai nici un rateu in viata?
Yakko
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 15, 2002 10:58 pm
Localitate: Romania

Mesajde Bagheera » Sâm Mai 11, 2002 1:18 am

Departe de situatia ta nu sunt nici eu. Crede-ma te inteleg perfect dar... nu prea stiu ce sa-ti raspund. Daca as avea raspunsuri poate ar fi altceva. Dar.. repet.. TE INTELEG. :D
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Mai 11, 2002 1:18 am

Pana itzi raspundem noi...tu apuca-te si invatza !
Noi ne gandim..si itzi vom da un raspuns cat mai pertinent..intre timp ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Mai 11, 2002 1:22 am

Am zis-o inainte de fiecare examen... Ceva tot trebuie sa se intample!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Sâm Mai 11, 2002 1:25 am

Sa inteleg ca pe tine te jeneaza cele 2 restante cu Dumitrache?
Doar atat? Pai tu n-ai vazut cati studenti au restante in Poli?
E campionat mondial la restante. Asta sa fie grija ta numaru unu.

Chestia cu viitorul ratat e o tema mai serioasa si e superbuna ca thread. In Romania se ucide din fasa ambitia zic eu. Lumea se complace intr-o automultumire.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Yakko » Sâm Mai 11, 2002 1:32 am

Initial trimis de colonel
Departe de situatia ta nu sunt nici eu. Crede-ma te inteleg perfect dar... nu prea stiu ce sa-ti raspund. Daca as avea raspunsuri poate ar fi altceva. Dar.. repet.. TE INTELEG. :D


Tre sa bem o bere impreuna si sa ne gandim la o solutie :D.
Face cinste ala care are probleme mai mici...

Initial trimis de Oribilul Mosh
Pana itzi raspundem noi...tu apuca-te si invatza !
Noi ne gandim..si itzi vom da un raspuns cat mai pertinent..intre timp ! :p


Ma iei ca pe copii mici vrei sa ma duci cu zaharelu?
Yakko
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 15, 2002 10:58 pm
Localitate: Romania

Mesajde Bagheera » Sâm Mai 11, 2002 1:34 am

Atunci te astept sa-mi faci cinste. Daca as sta sa insir aici o parte din problemele care ma framanta pe mine l-as intrece in posturi pe Oribilul Mosh si v-as plictisi rau de tot. :)
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Mai 11, 2002 1:36 am

Iar eu....daca ash povesti cate am patimit de pe urma politehnicii...as face de 3 ori nuamrul deposturi pe care il numara Dana !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Bagheera » Sâm Mai 11, 2002 1:42 am

Asta este topicul plangerii. Cred ca mai toti dintre noi avem un tip sau altul de probleme. Oricum cred ca este foarte important sa nu clachezi. Ca dupa aia dai in patima betiei si a lui Adrian Copilu' minune...si e GRAV. :D
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Yakko » Sâm Mai 11, 2002 1:44 am

Initial trimis de Aliosha
Sa inteleg ca pe tine te jeneaza cele 2 restante cu Dumitrache?
Doar atat? Pai tu n-ai vazut cati studenti au restante in Poli?
E campionat mondial la restante. Asta sa fie grija ta numaru unu.

Chestia cu viitorul ratat e o tema mai serioasa si e superbuna ca thread. In Romania se ucide din fasa ambitia zic eu. Lumea se complace intr-o automultumire.


Pai de jenat nu ma jeneaza bineinteles. Dar e destul de frustrant sa iti vezi colegii ca jongleaza cu proiectu de diploma si eu nici macar cuprinsu nu il am. (nu ca mi-ar folosi la ceva daca nu trec astea). Si sa mai stii o chestie: restantieri nu sunt asa multi in anu 5. Sunt pe parcurs dar pa vremea asta (adica in anu 5) mai raman doar vreo 20-30 cu restante. Si mai e si toata lumea pe capu meu, cu invata, fa-ti copiute, da si mie daca tot le-ai facut, samd. Adica e stres daca nu invat, e stres si daca invat
De ce nu pur si simplu sa imi propun de pe acuma sa nu ma duc la examen, imi bag picioarele si gata am scapat.
Dar nu pot nu stiu ce ma tine, parca totusi mi-ar pare rau, sa procedez asa.
Am dreptate sa procedez asa sau nu?
Yakko
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 15, 2002 10:58 pm
Localitate: Romania

Mesajde Sopra Tutt1 » Sâm Mai 11, 2002 1:49 am

probabil ca e vorba de IRA si de specializare.

Eu te sfatuiesc sa mergi la copiat, pentru ca la voi nu se uita nici draq... iar daca te intreaba ceva la oral, sa te dai bolnav.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Yakko » Sâm Mai 11, 2002 2:02 am

Initial trimis de Sopra Tutt1
probabil ca e vorba de IRA si de specializare.

Eu te sfatuiesc sa mergi la copiat, pentru ca la voi nu se uita nici draq... iar daca te intreaba ceva la oral, sa te dai bolnav.


Hmm... Ai ghicit :D. Dar la ira nu e cu oral. Daca ai scapat de examen, ala esti. Ai terminat facultatea. Asta daca nu esti tembel si iti alegi niste dude prin anu 5 cum am facut eu (a doua restanta cu dumitrache :o) . De copiat as copia eu, dar are trepadusii dupa el si ma gandesc sa nu imi faca ala vreo surpriza taman acu sa ma trezesc exmatriculat daca ma prinde ca (virgula) copiez. As vrea sa o termin la un moment dat, nu de alta dar nu vreau sa zic ca mi-am irosit 5 ani din viata chiar de pomana.
Yakko
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 15, 2002 10:58 pm
Localitate: Romania

Mesajde Aliosha » Sâm Mai 11, 2002 2:03 am

Bah in poli jumate din examene se copiaza (sau mai mult) iar proiectele se fac la comanda.
IRA? n-am apucat sa dau examenu asta ca am decolat. Stiu ca s-au plans multi de el. Noi cu ce ne chinuam Sopra cu DCE urile nu ?
Noroc ca era baiat Posdarescu.


Eu ce sa iti zic ca tot vorbim de scoala....
aici unde sunt acum daca pic un examen trebuie sa platesc si sa iau cursul din nou. Daca si a doua oara il pic ma da afara din facultate si nu mai pot sa ma inscriu nicaieri. Trebuie sa am peste 70 % ca sa am un average bun. Imagiuneaza-ti cu ce elan ma duc eu la examene pentru urmatorii 3 ani de zile tinand cont ca in politehnica ma duceam si jucam snake pe nokia in timpul lor.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Yakko » Sâm Mai 11, 2002 2:07 am

Da' presupun ca nu sunt materiile de kko ca aici... Ai si tu o mica placere sa le inveti nu? Ia ca exemplu Cisco, pe ala il fac de placere, e in stilul a ce ai descris tu, si nu am probleme. Corect?
Yakko
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 15, 2002 10:58 pm
Localitate: Romania

Mesajde Aliosha » Sâm Mai 11, 2002 2:09 am

Da corect, Cisco e o treba foarte buna. Una dintre putinele.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Sâm Mai 11, 2002 2:14 am

nu e vorba de examen oral... ideea e ca dupa examen trebe sa te vada la fatza ca sa iti dea nota... si asta conteaza f. mult

Aliosha... eu am luat dce-urile din prima, scd-ul l-am amanat cu cateva luni :D

mai nou cisco sax!
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Bagheera » Sâm Mai 11, 2002 2:17 am

Am innebunit cu Cisco asta! Incerc sa adun cat mai multe informatii despre el pt ca vreau sa-l fac si eu. Si acum "Cisco SUCKS" De ce?
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Aliosha » Sâm Mai 11, 2002 2:19 am

Bah in anu 2 l-am trimis pe unu in locu meu la SDA si in acelasi timp eu dadeam ELTH in alta sala.
Mi-a luat omu 5 . Imi venea sa il pup. Multi colegi doxa de programare au picat de 3 ori examenu ala. Asta e poli. Tre sa fii sarpe.
Si la sta te cheama la el la sfarsit la SDA sa te masoare din priviri...

Acum ca ironie semestru viitor am sda asa ca tine-te nene... cat e de invatat.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Yakko » Sâm Mai 11, 2002 2:29 am

Initial trimis de Sopra Tutt1
nu e vorba de examen oral... ideea e ca dupa examen trebe sa te vada la fatza ca sa iti dea nota... si asta conteaza f. mult

Aliosha... eu am luat dce-urile din prima, scd-ul l-am amanat cu cateva luni :D

mai nou cisco sax!


Corect, conteaza foarte mult. Tine sa te vada ca sa iti dea puncte in plus daca te recunoastea ca ai fost la curs sau asa sa vada ca te-a interesat. Daca ma duceam sa imi iau nota in anul 4 in toamna acu eram trecut. Cu astia de anu 5 e foarte bulangiu.
Apropo de copiat, CILu l-am luat cu contestatie la decan, sunt campion, nu s-a mai intamplat asa ceva in istoria dce-ului. Sa vezi fata pe Danila. Ziceai ca ia murit toata familia :cool:
Yakko
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 15, 2002 10:58 pm
Localitate: Romania

Mesajde Sopra Tutt1 » Sâm Mai 11, 2002 2:29 am

cand erau putini instructori era bine... acum ca sunt o groaza si unul mai "bun" ca altul... nu se prea merita... plus ca deja sunt prea multi care fac... si nu prea iti ajuta certificarea.

ba a mai fost ceva semanator cu un bun prieten al meu... faza cu contestatia la Danila
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Yakko » Sâm Mai 11, 2002 2:33 am

nu s-a mai intamplat asa ceva pana la mine... Eu i-am spulberat credibilitatea :D
Yakko
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 15, 2002 10:58 pm
Localitate: Romania

Mesajde Yakko » Sâm Mai 11, 2002 2:46 am

offtopic in lagatura cu cisco: mai bine iei frumusel cursu, il citesti, pui mana pe niste simulatoare de routere cisco, faci laboratoarele si te duci frumusel si dai direct examenul de certificare daca tot tii sa il ai. Iesi mai ieftin si e mai eficient.

Se pare ca, pana acum, am doua optiuni clare daca ma duc la examen: sa copiez premeditat (si va marturisesc ca nu am mai facut asta pana acum fiindca imi e prea lene sa fac ceva in acest sens. Sau am facut-o...nu mai tin minte...parca am scanat odata niste chestii si le-am tras la imprimanta foarte mici, ca de facut copiutze nu se pune problema ca e mult de lucru. mai bine citesc cate ceva) sau sa merg la plezneala si sa ma scot asa cum am facut de nenumarate ori. Asta daca ma hotarasc sa ma duc...

Astept sugestiile voastre in continuare...

PS: Daca stie cumva cineva cum sa trec IRA fara prea multe stres il astept cu un mesaj si ii dau bonus greutatea lui in bere, pe langa ce negociem. :S
Yakko
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 15, 2002 10:58 pm
Localitate: Romania

Mesajde Rolf » Sâm Mai 11, 2002 9:30 am

Se rezolva orice frate. In nici un caz nu esti un ratat. Io zic sa inveti la un examen, si pe alalaltu il mai lasi. Asta daca n-ai cum sa inveti la amindoua, ceea ce ar fi cel mai bine. In timp ce citesti cursurile le si rezumi frumos pe o foaie, scrise ordonat si destul de mic. In felul asta iti intra mai usor in cap, ai dupa ce sa recapitulezi pina intra profu in sala si ai si eventual material de copiat. Iei si rezolvi problemele de seminar, cite una din fiecare tip, sa stii macar inceputul rezolvarii. Pina saptamina viitoare io zic ca ai timp cacalau sa inveti la cel putin un examen. Intre timp se face si diploma, mai repede decit crezi (io am facut-o in 3 saptamini, se poate si in una, da te saturi de scris). Bine, io terminai ASE, nu stiu cum e la voi cu diploma, daca ai prea multa practica in ea si n-ai timp s-o scoti la capat io zic sa mai amini un an sfirsitu scolii. Ce e mai placut decit sa mai fi un an student? Numai obisnuieste-te cu gindul si nu te stresa ca ai fi vreun ratat. Dupa ce termini scoala si incepi munca o sa iti dai seama daca esti in stare de ceva.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde MiG29 » Sâm Mai 11, 2002 11:25 am

Pai daca tot vorbim de vitor ratat...am shi io o problema(monora in comparatzie cu Yakko da oricum...)Problema e k luni tre sa dau examen de permis de conducere...a doua oara shi pana acuma nu am invatzat nimik...shi acuma stau pe net...shi o sa ma apuc sa invatz da mai aman putzin....asta am scris-o asa k sa vedetzi k sunt supus unei presiuni psihice iecstraordinare shi k Yakko shi io te intzeleg...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Sâm Mai 11, 2002 11:42 am

pixu, nu ma bagai in sema ca vorbeati d'ale voastre, studentesti, eu muncesc de la 19 ani si-s outsider; bai baieti, in probleme legate de viata nu se cer sfaturi pentru ca nu se dau. cine zice: fa asa ca-i bine cum zic eu mananca rahat. sunt cocalari cu patru clase care castiga de mii de ori mai mult decat un absolvent de ce-o fi (material vorbind), spiritual... eheeee, aici ar fi alt thread. ce draq va ganditi mereu la "ce voi face cand voi fi mare" vedeti ce draq veti face peste 5 minute ca eu nu o sa fiu sambata pe net sa va incurajez (ca azi si sambata ailalta, tu-i-n gat de shefi).

Bafta la examene baietzi (si la carnet, hai ca nu e greu, mai greu o sa fie sa intretii masina)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Sopra Tutt1 » Sâm Mai 11, 2002 12:17 pm

Cel mai bine e sa mergi cu subiectele xeroxate si michorate in acelasi timp... sa le poti tine in palma sau sub foaie.
Daca le mai si citesti dupa ce le xeroxezi... il iei sigur.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Mirela » Sâm Mai 11, 2002 4:16 pm

Initial trimis de Aliosha
aici trebuie sa platesc si sa iau cursul din nou. Daca si a doua oara il pic ma da afara din facultate si nu mai pot sa ma inscriu nicaieri. Trebuie sa am peste 70 % ca sa am un average bun. Imagiuneaza-ti cu ce elan ma duc eu la examene pentru urmatorii 3 ani de zile tinand cont ca in politehnica ma duceam si jucam snake pe nokia in timpul lor.



Aliosha,chiar asa de rau e??
la mine...daca pic o data platesc sa dau examen in vara,daca pic a doua oara nu trec anu' si am mai multe variante:
-ma inscriu din nou in anu' I(la facultatea asta nu ca m-am facut o data de kkt,deci la o alta...da' e nashpa ca pana te admite din nou iti iei campii...)
-renunt la facultate
-a inscriu in alta tara,ca deh,poate or fi mai bune alea.(asta daca esti irlandez cu nasu' e sus si chef de tocat banii lu'tati(daca-i are)si daca tati e dispus,normal,sa te tine cu fundu' in palme...dar foarte rar se intampla...)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Sâm Mai 11, 2002 4:20 pm

da,astea sunt regulile. Fuck the system. :cool:
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Sâm Mai 11, 2002 4:34 pm

Initial trimis de Aliosha
da,astea sunt regulile. Fuck the system. :cool:


sau cum spune unu' in Empire Records:

Damn the man!!rave on!rave on!!:cool:
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Yakko » Dum Mai 12, 2002 12:20 am

Rolf tata nu se puna problema sa fiu ratat, am servici cu salariu destul de mare, am tot ce imi trebuie. E adevarat ca diploma ar fi o chestie care ar spori nitel in bine situatia mea de acum, dar nu cu prea mult. Cred ca o sa ma apuc de scanat subiectele de la examen si sa le printez mici...Am mai facut asa ceva la un examen si a mers.
Oricum nu am mai citit un curs de prin anu 1, n-o sa ma apuc acu.
Ma risc si eu nitel dar sper sa castig... Va tin la curent oricum...
Speram sa il aibe la mana cineva pe Dumitrache si sa ii rasuceasca putin inchietura sa ma treaca si pe mine fara sa stau sa fac chestiile astea... Sper in continuare sa existe o astfel de persoana pe forum. Da cred ca sper degeaba...

Mig29 nu iti face probleme de examenu auto, ce draq e super simplu. Eu am citit odata cartea aia mica si nu am avut probleme.
Traseu' e de pus sub semnul intrebarii...
Doar nu o sa pici chiar tu, ca de obicei pica alea mig21 :D
Yakko
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 15, 2002 10:58 pm
Localitate: Romania

Următorul

Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron