Fraze si Cuvinte care ma streseaza!

ce-a fost pe Muzici o data

Fraze si Cuvinte care ma streseaza!

Mesajde n3aGabitz » Mar Mai 14, 2002 12:16 am

Mai jos e o lista care sa adunat de vreo doi ani incoace:

"Muzica de calitate"

"Kultura Hip Hop"

"Cele 4 elemente"

"Bah...ala nu e hip hop"

"Muzica de strada & cartier....."

"unda'ground....under.....subsol...din sub...." (numai eu vad de penali sunt ultimii doi termenii ...aia cu sub....????)

....cam atat.....voi revenii in curand cu o noua lista!

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde cutuma© » Mar Mai 14, 2002 8:34 pm

Bine, adevaru' e k termenul de underground poate starni zambete, pana la urma shi un aurolac e underground caci sta in canal deci sub pamant :)
Nu intzeleg de ce te deranjeaza "cele 4 elemente". Vrei nu vrei ele fac parte din "kultura hip hop". Shi deshi te enerveaza, sunt reale, nu potzi sa zici k o trupa nu suna mai bine cu un dj sau k pe scena in locul unor dansatoare patetice mai bine apar nishte brakeri sau k in locul unui banner tampit mai bine un graph reushit...
Ce ma enerveaza pe mine sunt expresiile "de cartier" shi conceptul k tot ce nu e "dupa blocuri" pute!
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Bagheera » Mar Mai 14, 2002 8:40 pm

Pe mine m-a enervat din totdeauna formula "baietzashi de cartier". Adica... ? Nu cred ca ma va lumina vreodata cineva!
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde cutuma© » Mar Mai 14, 2002 8:59 pm

sau baietzi de baietzi. Alt mister!
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Bagheera » Mar Mai 14, 2002 9:00 pm

:D
Da uitasem de baietzi de baietzi. Alta perla contemporana cu care ne murdarim auzul la orice pas!


Initial trimis de decret
sau baietzi de baietzi. Alt mister!
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde ckride » Mar Mai 14, 2002 9:02 pm

"n-ai decat sa-ti bagi in cur cele 4 elemente" (stiti al cui e versu nu?)

baitash de cartier = 1) om cunoscut in cartier, respectat. 2) ala care sta la un colt de bloc, de regula din bucuresti, mai precis colentina, pantelimon, titan, si bate la prosti. acum intelegi bah? sau iti trebe demonstratie?
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Mesajde Bagheera » Mar Mai 14, 2002 9:07 pm

Multumesc pentru descrierea termenului. Tu ai un real talent descriptiv. Daga adaugi putina munca talentului tau nativ cizelat pe strada il poti intrege lejer pe Calistrat Hogas (cunoscut scriitor roman :) ) si vei fi pus la loc de cinste pe acest forum alaturi de alti ganditori de aur ai forumului BUG Mafia.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde ckride » Mar Mai 14, 2002 9:10 pm

aha... acu tradu in romina sa inteleg si io si restu de pe forumu BUG
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Mesajde cutuma© » Mar Mai 14, 2002 9:37 pm

Neamtzule, respect pt faptul k incerci sa ne convingi k mafia e tare, dar itzi zic k itzi pierzi timpu'. Baietzi de cartier shi baietzi de baietzi sunt doua sintagme iarta-ma k spun dar IMBECILE!
shi orice ai face, io raman la parerea k mafia este o demonstratzie perfecta de incultura(exceptandu-l pe tataee).
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde ckride » Mar Mai 14, 2002 10:08 pm

te-as jigni acum dar nu vreau sa stricam relatiile. Apropo, tocmai am revazut piesa din sub semnata de mult iubitii si prea-desteptii methadon 3000 si deceneu... nu iti poti imagina ce gandesc despre piesa aia si despre acest stil... n-am cuvinte, pur si simplu. Cat despre incultura care zici ca este reprezentata de BUG... ce pula mea iti pasa tie cui ii slobozesc io fata? bah sa mor am mai zis-o si-o repet la voi totu tre sa fie gadita dup o formula a lu pitagora dupa o schema de-a lu horner, analizat si apoi lansat o piesa... nu? sunt si reguli... daca nu contine cel putin 10000 metafore si epitete e o piesa varza deja nu? Credeam ca am si io un pic respect pt munca omului.. dar... luati-va piesele si modul de gandire si bagativi-l in cur. Ba nu, mai intai incercati sa-l vindeti
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Mesajde Bagheera » Mar Mai 14, 2002 10:12 pm

Cat de frumos scrii tu neamtzule. Ma impresionezi. Am lacrimat putin cand ti-am citit postul. Esti rupt din Goethe. O melodie nu trebuie sa aiba 1000 de metafore sa fie buna dar in Romania trebuie sa aiba 1000 de injuraturi sa se vanda. Si asta e trist. E trist pt ca e una din cele mai vandute formatii deci una din cele mai ascultate. Si asta spune mult despre nivelul de cultura la care se afla poporul roman acum.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde ckride » Mar Mai 14, 2002 10:22 pm

mda... deci tu propui subiect pt melodii examenul de bacalaureat si lectiile la romana din liceu... sau ce ca nu inteleg? Eminem & co. din afara, NWA, etc, sa mor de am auzit vreo injuratura pe piesele lor. Si cel mai important, daca nu-ti place n-asculta... Tu n-ai o pula-n pantaloni? Sau e pe post de clitoris?
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Mesajde Bagheera » Mar Mai 14, 2002 10:26 pm

Cred ca este inutil sa-mi bat capul cu tine. Foloseste-ti madularul tau cel viril cu prietena ta. Sincer... cred ca ai mare nevoie!!
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

etc

Mesajde n3aGabitz » Mar Mai 14, 2002 10:58 pm

Terminii 4 elemente si kultura hip hop nu ma enerveaza din cauza la ce inseamna ele...ci ma enerveaza "comercialitatea" de care au parte de cativa ani in parte....orice slobozel de +15 ani...e under si traieste pentru elemnte...hai mai dao-n pula mea..nu zic ca nu sunt si exemple da asa cum sunt "baietasi de cartier" care sunt niste kkti...asa sunt si "underzi" la fel de tembeli....si faptul ca din 2000 incoace e o moda pe forumuri ca toti sa bage "elementele" si "kultura" in fata inainte ideilor lor in sine...nu ii ridica cu nimic iin slavi...nu ii face mai destepti...hip hop-ul e una si ei sunt alta....nu e nici o legatura singura legatura este muzica ce ii leaga...si asta in majoritatea cazurilor....cum toti sunt vanatori de mesaje si ii cam doare in pula de negativele "dezastroase" ale trupelor care le asculta....numai vad cat sunt ei de hip hop-eri.....ca pana la urma toti ascultam aceasta muzica...din cauza muzicii....fiindca SUNA BINE...nu ne-am apucat sa ascultam din cauza mezajelor...lui Method Man, 2pac sau Big nu? Sau ne-om fii nascut toti cu argoul american in sange?

pace...
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

baaaaaa!

Mesajde marian jan » Mie Mai 15, 2002 1:48 pm

Initial trimis de neamtzu
"n-ai decat sa-ti bagi in cur cele 4 elemente" (stiti al cui e versu nu?)

baitash de cartier = 1) om cunoscut in cartier, respectat. 2) ala care sta la un colt de bloc, de regula din bucuresti, mai precis colentina, pantelimon, titan, si bate la prosti. acum intelegi bah? sau iti trebe demonstratie?




ce intelegi tu prin prosti?
eu unul cred ca ala care sta toata ziua la un colt de bloc ca un prost e PIERDE VARA,e un ratat.sta degeaba si se uita.CONTRAZICE-MA.
personal nu am nimic cu injuraturile pe albume.eu chiar ascult bug...da decat "de cartier"+alte cateva melodii.restul ....sa zicem ca nu sunt prea incantat.dar injuraturile astea trebuie si ele puse cu cap.sa faca o melodie in care sa injure non-stop,dar in celelalete sa fie puse cu cap.

WEST SIDE 'TIL I DIE !9(stii ce melodie e,nu?:))
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde SHM » Mie Mai 15, 2002 7:06 pm

Mah statzi mah calmi ca discutati absolut degeaba!fara nici o finalitate.nimic nu se va schimba daca va contraziceti voi,va exista in continuare mafia sau deceneu si cele doua curente...pentru aia care traiesc pe strada cuvantul bauetas exista prea bine iar ceilalti nu-l pot intelege...poola mea...totu se raporteaza la viata ta.daca stai in casa si iesi si tu prin oras o data la luna sau treci prin periferie o data la un an normal ca zici ca nu exista baietasi...baietas nu trebuie confundat cu hiphoper sau cu aurolac si alte treburi din astea...pentru fiecare om cuvantul are un alt inteles.V-am pupat...mah si acu pt neamtzu:tu nu vezi mah ca nu ai ce le face?mentalitatea rtebuie sa le-o schimbe chiar trupa printr-un material bun care sa multumeasca ambele tabere...sau poola mea...dar io nu cred ca prin niste discutii poti convinge unu ca decret sa se dea pe gangsta,sau macar sa il repspecte...asa cum nici pe tine nu te-ar putea convinge cineva sa te dai pe east sau pe poola mea....


Norok!
SHM
Junior Member
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Sep 24, 2001 8:17 pm

Mesajde Bagheera » Mie Mai 15, 2002 8:25 pm

Pentru voi asa zisii "baietzasi de cartier" aveti ideea ce inseamna periferia? Aveti idee ce inseamna suferinta? Nu e de ajuns sa asculti numai vulgaritati ca sa te simti mai bazat si sa intelegi niste chestii. Eu am trecut prin multe neajunsuri in viata asta si am avut foarte mult de suferit. Si eu vad zi de zi in jurul meu oameni care iau calea drogurilor, care isi tradeaza prietenii si se poarta ca niste tarfe ordinare doar pt a-si atinge scopul dar asta nu are nici o legatura cu vulgaritatile cantate. Pt a avea un limbaj dur nu e nevoie neaparat sa injuri. Sunt momente cand ingheti daca iti adreseaza cineva cateva cuvinte pe un ton anume si nu cele spuse nu contin nici macar o injuratura. Asa ca in fata mea voi cei care va bagati si va scoateti in orice moment imi demonstrati inca o data ca sunteti niste frustrati , timizi care va ascundeti in spatele computerului si a unor vorbe vulgare!!!
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde ckride » Mie Mai 15, 2002 8:55 pm

been there done that... bagheera, era o vorba baiete "nu vb fara sa stii..."
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Mesajde SHM » Mie Mai 15, 2002 10:42 pm

Dupa cum spuneam...n-are rost sa incerci sa le explici
SHM
Junior Member
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Sep 24, 2001 8:17 pm

sers

Mesajde LEXIC » Joi Mai 16, 2002 2:19 pm

-sincer pe mine nu ma prea streseaza multi termeni ,chestile alea cu baiat de baiat ,"baietas de cartier " prin simplu fapt ca ,daca faci hh esti asemuit de necunoscatori cu acesti termeni , cam astea ma seaca cel mai mult , aaaaaaaa mai e o chestie nu suport kinderi astia de 15 anisori care pe forumuri sau irk se dau zmei iar inafara zonei virtuluale sunt niste blegi , perfizi...cam acesta e bunctul meu de V.D.R. !
-am iesit din "zona virtuala" ;-)))) sers
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde ckride » Joi Mai 16, 2002 7:46 pm

io am 16... e vreo problema ca nu inteleg?
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Mesajde Bagheera » Joi Mai 16, 2002 9:07 pm

Atunci mai asteapta sa cresti putin si dupa aia mai vorbeste. Oricum nu te vad bine daca esti asa de nesimtit de la 16 ani. Voi sunteti generatia crescuta cu fulgi de porumb si supa la plic si habar nu aveti ce inseamna sa respecti valorile adevarate.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde ckride » Joi Mai 16, 2002 9:29 pm

ma rog, ma cam doare-n pula, dar de curioitate enumera-mi valorile tale adevarate... si io am sa-ti enumar ceea ce respect io
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

....

Mesajde LEXIC » Vin Mai 17, 2002 2:10 pm

-nemtzule nu e o problema ca ai 16 ani , multi inainte... problema care ma roade intr-un fel sunt pustanii care persista in prostie , intalegi? si apropo cand am spus 15 anisori m-am referit la o anume persoana din chisinau ! acu te-ai prins???
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Re: ....

Mesajde satori » Sâm Mai 18, 2002 11:36 am

daca tot ne-am apucat sa povestim despre ceea ce ne enerveaza, sa vorbim putin despre varsta. nu este cu nimic rau sa ai 14-15-16 ani s.a.m.d. atat timp cat iti dai seama ca s-ar putea ca varsta sa iti stea uneori in calea gandirii si ca experienta ta de viata este mai limitata. dar unii "baietzashi" prefera sa vorbeasca aiurea si sa injure pe oricine care se opune parerilor lor care oricum se schimba cu viteza sunetului in loc sa incerce sa isi deschida urechile si mintea sa invete ceva...
asta ma enerveaza pe mine.
pentru cei care gandesc acum "uite si pe mosul asta, cere respect", surprise: sunt de aceiasi varsta cu voi.
satori
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 29, 2001 7:11 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ckride » Sâm Mai 18, 2002 11:52 am

filozof te-a facut mata
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Mesajde Bagheera » Sâm Mai 18, 2002 12:38 pm

Neamtzule observ ca ai un vocabular foarte limitat lucru care nu ma mira. In primul rand cu tine nu se poate combate pentru ca tu nu ai argumente si chiar daca le-ai avea nu ai putea sa te exprimi. Acum inteleg de ce esti asa stresat. Oricine ar fi in locul tau. Este greu sa fii prizonierul a cateva sute de cuvinte, sa ai un vocabular asa limitat, si ce este mai grav 90% din acest vocabular sa fie compus din injuraturi.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde ckride » Sâm Mai 18, 2002 12:41 pm

este chiar mai greu decat crezi. nu ti-ai dorii sa fii in locul meu
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

bah taci din gura

Mesajde RAZVAN2002 » Sâm Mai 18, 2002 2:49 pm

ba,cine dracu esti tu sa-l critici ma pe neamtzu?...ce vocabular limitat visezi?...iar pentru tine lexic:NU CONTEAZA CINE ESTI,CE VREI SI CATI ANI AI
POATE-NTR-O ZI O MAMA PLANGE ..
CA BAIATU' EI S-A DUS
TOT ATUNCI UNA CE NASTE RADE C-ARE UNU-N PLUS
YEAH,IN CARTIER VIATZA NU S-A OPRIT..AS PUTEA SA POVESTESC LA NESFARSIT
Avatar utilizator
RAZVAN2002
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Lun Feb 18, 2002 12:00 am

Mesajde Bagheera » Sâm Mai 18, 2002 8:30 pm

Stai linistit mai tzaran obraznic si impotent ca nu vorbeam cu tine. Si la urma urmei esti "prietena" lui de iei foc asa. Oricum pentru mine e un subiect inchis asta ca deja mi-e scarba de atata prostie pe care o ridicati la rang de cunoastere. Cu tot ce ati vorbit pana acum voi asa-zisii baietzasi de cartier mi-ati intarit convingerea ca sunteti infecti.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Următorul

Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron